Author photoAdrian Gubčo 03.05.2023 12:50

Krajšia Železná studnička sa blíži, mesto zaostáva za súkromným investorom

Obľúbená rekreačná lokalita obyvateľov Bratislavy, Železná studnička, je čoraz atraktívnejšia. Postupne sa tu realizujú investície, ktoré zvyšujú úroveň prírodnej lokality a robia z nej príjemnejšie miesto pre trávenie voľného času. Za zmenami stojí verejná správa aj súkromní investori, mnohé očakávané zlepšenia však meškajú.

Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA, Metropolitný inštitút Bratislavy

Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA, Metropolitný inštitút Bratislavy

Rozličné úpravy v Bratislavskom lesoparku patria k prioritám Hlavného mesta aj mestskej organizácie Mestské lesy v Bratislave (MLB). Obe reagujú na rastúci záujem obyvateľov o rekreáciu v prírodnom prostredí. V posledných rokoch tak rastie tlak na zlepšenie pobytových možností, ale aj lepšiu ochranu lokality. Ľudské aktivity sa majú koncentrovať v niektorých vybraných zónach, kým inde sa preferuje prísna ochrana pôvodných ekosystémov.

Na rastúcu atraktivitu lesoparku reagujú aj súkromní investori. Nejde o celkom novú vec, ale až v poslednom období sa podarilo rozbehnúť niektoré projekty, ktoré sa oproti minulosti vyznačujú väčšou citlivosťou k lokálnemu charakteru. Medzi nimi svieti najmä obnova budovy niekdajších Ferdinandových kúpeľov – teda originálnej Železnej studničky.

Podnikateľ a bývalý politik Alojz Hlina s rodinou sa už pred časom odhodlal k znovuobnoveniu tradície výletného zariadenia, ktorým boli historické minerálne kúpele. Nový projekt zahŕňa výstavbu zmenšenej verzie pôvodnej budovy a susedného záhradného (Labutieho) pavilónu. Staršia stavba vznikla ešte v 19. storočí a zbúraná bola v 70-tych rokoch minulého storočia. Novostavba na ňu nadviaže historizujúcou architektúrou a funkciou reštaurácie.

Galéria

  • Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA
  • Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA
  • Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA
  • Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA
  • Koncepcia obnovenej reštaurácie. Zdroj: ORAVA-STAV
  • Promenáda Železná studnička. Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Promenáda Železná studnička. Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Promenáda Železná studnička. Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy

Nová Železná studnička je v pokročilom štádiu výstavby. Už pred časom bola zrealizovaná hrubá stavba, vrátane strechy, podľa A. Hlinu sa teraz dokončila žumpa alebo krytina strechy Labutieho pavilónu. Jej realizácia bola náročnou úlohou, keďže na Slovensku chýbajú firmy, ktoré by vedeli zhotoviť strechu obdobného objektu v adekvátnej kvalite. Problémom bola aj nedostatková krytina. Hlina však pripomína, že chce zachovať autentický ráz prostredia, preto aj pri reštaurácii zvolil drahšiu bridlicovú krytinu.

Napriek pokrokom bude trvať ešte niekoľko mesiacov, kým bude stavba dokončená. Stavebník očakáva, že by to malo byť do konca tohto roka. V kontexte siahodlhého procesu, ktorý viedol k spusteniu realizácie – jednotlivé povolenia pravidelne napádal nespokojný občan – však už ide o drobnosť.

Nová reštaurácia, ktorá nadviaže na gastronomické aktivity A. Hlinu (je vlastníkom známych bratislavských reštaurácií Slovak Pub, Flagship alebo farmy v Stupave), má byť do istej miery aj kultúrnou a edukačnou ustanovizňou. Nachádzať sa tu bude tanečný parket a na druhom podlaží budovy, v podkroví, má byť prednášková miestnosť.

Nejde o jediné gastronomické zariadenie, ktoré sa má v lesoparku v dohľadnej dobe otvoriť. Po zdĺhavej rekonštrukcii a značnom meškaní – trvajúcom približne jeden rok – bude konečne spustená prevádzka zmodernizovaného bufetu v susedstve amfiteátra na Partizánskej lúke. Svoju pobočku by tu malo mať známe bistro, v minulosti pôsobiace na Dulovom námestí v Ružinove. Autorom architektonického riešenia je kancelária Plusminus Architekti.

 

Bufet na Partizánskej lúke má byť o niekoľko dní konečne otvorený. Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy

 

Výrazné meškanie v podstate jednoduchého projektu nanešťastie nie je unikátne. Hlavné mesto a Mestské lesy už v roku 2020 zorganizovali architektonickú súťaž na tzv. Promenádu Železná studnička. Zadaním bola komplexná rekonštrukcia cesty a verejného priestoru v susedstve I. a II. rybníka až po Snežienku s cieľom zlepšenia pobytových možností aj ochrany prírody. Víťazom sa stali kancelárie What architects s 3:0 LANDSCHAFT ARCHITEKTUR + PROKOS. Odvtedy však mesto zámer komunikuje v minimálnej miere.

Podľa aktuálne schváleného mestského rozpočtu na rok 2023 nedôjde na (plnú) realizáciu ani v priebehu tohto roka. Magistrátne Oddelenie pozemných stavieb a verejných priestorov má na tento projekt alokovaných 20-tisíc eur, Oddelenie dopravných stavieb 90-tisíc. Nejde o adekvátnu sumu, teoreticky sú možné aspoň úpravy vozovky. K dokončeniu projektu dôjde najskôr v priebehu budúceho roka, kedy sa predpokladá alokácia vo výške 500-tisíc eur. Komplikáciou je existujúca stavebá uzávera v území. 

Určité meškanie zaznamenávajú aj iné projekty MLB. Len v priebehu tohto roka by mala byť ukončená rekonštrukcia muničných skladov na Peknej ceste, hoci sa o nej hovorí roky. Rozbehnutá pravdepodobne nebude ani obnova verejného priestoru (promenády) na Kamzíku, kde v rámci iniciatívy Živé miesta mala vzniknúť rozhľadňa a zrevitalizované priestranstvá. Sčasti je to pochopiteľné s ohľadom na nedostatok financií, mesto však nerozpočtuje ani projekciu.

Aj napriek značnému oneskoreniu výstavby reštaurácie na Železnej studničke, mestu sa nepodarí ju „dobehnúť“ a lepšie priestranstvá dokončiť načas. Nejde o takú tragédiu – územie je príjemné už dnes. Na druhej strane, kombinácia oboch investícií a ich dokončenie naraz by umocnila atraktivitu lokality a znížila dĺžku trvania dlhodobých obmedzení.  

Železná studnička bude o niekoľko rokov ešte krajším miestom ako v súčasnosti. Dynamika jej zlepšovania je však pomalšia oproti očakávaniam verejnosti, ale aj mesta samotného.  

 

Fotografie z 23.4.2023. 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube