Author photoAndrej Sárközi 25.01.2023 13:30

Nové projekty aj záchrana synagógy: Župa sa bude rozvíjať napriek finančným škrtom

Netrpia len mestské časti, ale aj Bratislavský samosprávny kraj (BSK). Hospodárenie samospráv bolo narušené „prorodinným” balíčkom, infláciou či cenami energií. BSK aj napriek tomu našiel možnosti, ako svoje vízie pretaviť do reality. Za pomoci eurofondov či Plánu obnovy a odolnosti spúšťa nové projekty.

Židovská synagóga Svätý Jur. Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj

Židovská synagóga Svätý Jur. Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj

Rok 2023 bude pre samosprávy i kraj jeden z najťažších za posledné obdobie. BSK sa však rozhol nevešať hlavu a svoje plány zrealizovať. „Som rád, že nielenže tento rok pokračujeme v rozrobených projektoch, ale aj niekoľko nových štartujeme. Robíme naplno a mám radosť z toho, ako rozvíjame a meníme kraj," priblížil situáciu predseda BSK Juraj Droba. 

Na marcové Zastupiteľstvo BSK sa dostane ideový zámer zdravotníckeho kampusu na Boroch. Rozvoj Nemocnice Bory, ktorá len nedávno získala oficiálny štatút zdravotníckeho zariadenia, sa tak nekončí. Plány na vznik kampusu boli oznámené ešte v apríli roku 2022, slúžiť má župným stredným zdravotníckym školám, Slovenskej zdravotníckej univerzite, ako aj samotným lekárom z praxe. Kraj zabezpečí realizáciu výstavby a následné prevádzkovanie centra, Penta Hospitals International zase za symbolickú hodnotu poskytne vhodný pozemok a bude vo svojich priestoroch uskutočňovať pregraduálne a postgraduálne vzdelávanie študentov. Kampus by mal vzniknúť pravdepodobne východne od budovy nemocnice. BSK chce jeho vznikom riešiť nedostatok príslušných odborníkov. 

Z Plánu obnovy a odolnosti začne Bratislavský samosprávny kraj s komplexnou rekonštrukciou a zateplením šiestich školských areálov. Budovať začne aj ďalšie Centrá odborného vzdelávania a prípravy (COVP). Moderné priestory pre prax časom dostane hotelová akadémia Mikovíniho. Študenti kaderníctva a vizážistiky na Račianskej 105 a Svätoplukovej 2 budú mať spoločné centrum venované službám a odborné učebne dostanú aj budúci elektrotechnici z Hálovej 16.

Galéria

  • Židovská synagóga Svätý Jur. Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj
  • Židovská synagóga Svätý Jur. Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj
  • Židovská synagóga Svätý Jur. Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj
  • Židovská synagóga Svätý Jur. Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj
  • Centrum pre ľudí s poruchou autistického spektra na Znievskej. Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj
  • Centrum pre ľudí s poruchou autistického spektra na Znievskej. Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj
  • Centrum pre ľudí s poruchou autistického spektra na Znievskej. Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj
  • Úprava školského areálu na Alderovej. Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj
  • Úprava školského areálu na Alderovej. Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj
  • Obchvat obcí Malokarpatska. Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj

Kraj rovnako pokračuje v deinštitucionalizácii sociálnych služieb. „Klientom zariadenia sociálnych služieb Kaštieľ v Stupave na Záhorí pribudne päť menších objektov po 30 klientov, kde sa budú poskytovať zdravotnícke aj sociálne služby,” uvádza BSK.

Pre dospelých klientov s autizmom začne rásť nové zariadenie na Znievskej v Petržalke. V minulosti sa tu nachádzala škôlka, ktorá bola opustená a v budove zvykli prebývať ľudia bez domova. Ešte do konca minulého roka bol objekt na Znievskej zhoreniskom, no prebehli tu asanačné práce. Projekt už má hotovú architektonickú štúdiu a obyvateľom neprinesie len úplne nový objekt centra pre poruchy autistického spektra, ale aj zrevitalizovaný zanedbaný priestor ako celok. Autorom štúdie je architektonická kancelária Endorfine. 

Kraj neopomína ani regioinálne projekty. „BSK pokračuje aj v stavbe obchvatu Malokarpatska s napojením na Grinavu a rozbieha veľký obchvat. Rovnako kraj bojuje za posledné prepojenie cez Moravu – most Dürnkrut/ Gajary,” uvádza kraj (trochu zmätočne - druhá etapa obchvatu Malokarpatska je ešte len v príprave). Rozbehnúť plánuje aj projekt Vinohradníckej cyklomagistrály a budovať začne aj cyklotrasu na trase Bratislava – Most pri Bratislave – Zálesie – Malinovo, ktorej súčasťou bude lávka cez Malý Dunaj. Tá prepojí Zálesie s Malinovom. „V neposlednom rade plánuje BSK postupne revitalizovať tri rozľahlé parky pri modranskom, stupavskom a malinovskom kaštieli. Ako s prvým sa začne v Modre,” dopĺňa BSK. 

Mimoriadnu pozornosť si zasluhuje rekonštrukcia synagógy vo Svätom Jure, ktorá je aktuálne v realizácii. „Keby sme ju neodkúpili, generácia po nás by ju už nezažila. Bolo by smutné sledovať, ako postupne kolabuje strecha aj steny. V prvej etape rekonštrukčných prác sme preto stabilizovali nosné konštrukcie a strechu a pokračujeme vypracovaním prípravnej a projektovej dokumentácie, následne začne komplexná obnova,” priblížil na sociálnej sieti Juraj Droba.

Podľa predsedu samosprávneho kraja budú detaily o projekte zverejnené čoskoro, nateraz je však stavba zachránená. Pamiatku odkúpila bratislavská župa ešte 11. septembra 2020, kedy o tom jednohlasne rozhodlo zastupiteľstvo. Po rekonštrukcii tu vznikne kultúrne centrum a stavba bude opäť prístupná svojim obyvateľom. Zámerom je vybudovať aj infopavilón a vytvoriť zázemie, ktorým v súčasnosti synagóga nedisponuje. 

Centrum pre ľudí s poruchou autistického spektra na Znievskej. Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj


Bratislavský kraj tak rozvíja metropolu i metropolitné územie aj napriek drastickému škrtaniu v rozpočte. „… Nevzdávame sa a hľadáme možnosti, ako naše vízie pretaviť do reality. Napríklad s pomocou eurofondov či Plánu obnovy a odolnosti,” uviedol Juraj Droba. Bratislavský samosprávny kraj má taktiež vytvorené rezervy v prípade enormného zvýšenia cien za energie oproti pôvodným predpokladom a rezervy má pripravené aj v návrhu rozpočtu na tento rok. 

Pre energokrízu realizoval kraj viaceré racionalizačné opatrenia. Išlo napríklad o zníženie personálu na Úrade BSK či obmedzenie „nadstavbových" kompetencií typu cestovný ruch. Taktiež znížil prostriedky na propagáciu či nižší objem financií poskytol na dotácie. Kraj inak dlhodobo realizuje opatrenia na zvýšenie energetickej účinnosti objektov, v súčasnosti je zateplená tretina budov v jeho pôsobnosti.

„Tým, že ceny plynu išli výrazne dole oproti druhému polroku 2022, tak v tejto položke takisto BSK šetrí oproti pôvodnému plánu, ktorý počítal s drastickejším zvýšením ceny," poznamenala hovorkyňa BSK Lucia Forman. Podľa kraja stúpla cena plynu asi troj- až štvornásobne, avšak pôvodné predpoklady hovorili o vyššom zvýšení. „V tomto zmysle sme aj pripravovali rozpočet na rok 2023," doplnila hovorkyňa BSK. Z predkladaného návrhu rozpočtu vyplýva, že BSK by mal v tomto roku hospodáriť s rozpočtom viac ako 270 miliónov eur. 

Bratislavský samosprávny kraj sa tak napriek situácii zaslúži o ďalšie zlepšenia v Bratislave i jej okolí, pričom dokázal prekonať škrty v rozpočte. Rok 2023 tak nakoniec nemusí byť ako z katastrofického filmu, stále sa však zdá, že z toho bude minimálne dráma. Ak by sa finančné obmedzenia nekonali, realizovaných projektov v Bratislave by zo strany župy i samospráv mohlo byť omnoho viac.

V prípade, že finančné straty nebudú samosprávam naplno kompenzované, Bratislava sa bude svojim rozpočtom len ťažko doťahovať nielen na západné metropoly, ale aj na veľkú časť stredoeurópskych. Hlavné mesto Slovenska má potenciál byť oveľa lepším mestom pre život. Ak jej však štát bude neustále klásť polená pod nohy, nikdy sa ním nestane. 

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube