Author photoAdrian Gubčo 16.11.2022 15:35

Rekonštrukcia výnimočnej pamiatky pokročila. Divadlo Aréna získava podobu

Už od začiatku roka prebieha rekonštrukcia Divadla Aréna – jedného z najstarších divadiel v Bratislave a tradičnej súčasti pravobrežného bratislavského nábrežia. Generálna obnova a modernizácia má priniesť radikálne zvýšenie štandardu a zlepšenie prevádzkyschopnosti budovy. Za projektom stojí Bratislavský samosprávny kraj (BSK).

Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj

Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj

Ako píše BSK v aktuálnom prehľade stavebných prác, od februára, kedy sa začalo s rekonštrukciou, sa zrealizovala významná časť celej stavby. Urobené boli búracie práce, vystavané nové základy, osadená oceľová konštrukcia novej veže, dokončené boli betonárske práce na prístavkoch, reštaurátorské práce na dvoch vežiach pri hlavnom vstupe či drobné stavebné úpravy vo vnútri budovy. Aktuálne sa dokončuje strecha a postupne sa osádzajú okná.

Divadlo tak už získava novú hmotu – k pôvodnému objektu z roku 1901 totiž pribudne výrazná konštrukcia, kde budú technológie pre javisko (povrazisko). Hľadisko bude variabilné a umožní narábať s počtom divákov. Okrem toho majú vzniknúť aj nové trakty s dodatočnými službami. „Pustili sme sa do odvážnej takmer deväť miliónovej investície. Naším cieľom je obnoviť túto unikátnu divadelnú budovu, ale aj vytvoriť jedno z najmodernejších divadiel na Slovensku,“ hodnotí Juraj Droba, predseda BSK. „Práce ​napredujú podľa plánu a tak diváci by sa do divadla mohli vrátiť v divadelnej sezóne 2023/2024.“

Predtým však bude nutné pristúpiť ešte k prácam v interiéri, ktoré rozsahom nezaostávajú za exteriérovými zmenami. Ako upozorňuje BSK, najbližšie týždne sa ukončia už začaté elektroinštalácie v celej budove, ako aj vzduchotechnika v hlavnej divadelnej sále a v priestore LOFT (určenom pre malé javiskové formy). Na jar 2023 plánuje BSK dokončiť fasádu zadnej časti budovy (kancelárie) a začať s umiestňovaním javiskovej technológie, osvetľovacej a zvukovej techniky.

Jar budúceho roka sa bude niesť aj v znamení revitalizácie pozemku, na ktorom Divadlo Aréna stojí. Plocha získa charakter multifunkčného priestoru s možnosťou využívania na exteriérové podujatia rôzneho druhu, ale aj na parkovanie pre návštevníkov divadla. Cieľom revitalizácie je otvoriť pozemok divadla návštevníkom a vizuálne ho prepojiť s priľahlým parkom.

Rekonštrukcia podľa BSK prinesie návštevníkom kvalitnejší umelecký zážitok vďaka úplne novým technickým prvkom osvetľovacej, zvukovej a projekčnej techniky a výrazne zvýšenému javisku vďaka veži povraziska. Pohodlie majú zvýšiť aj nové, komfortné sedadlá, či nová výkonnejšia vzduchotechnika v divadelnej sále. Napriek výrazným technickým zmenám sa zachovali viaceré pôvodné prvky, vrátane zábradlia s kovaniami, mramorových schodísk, fresiek či nosníkových železných trámov. Po repasovaní majú dotvárať identitu divadla.

Rekonštrukcia Arény je výsledkom dlhodobých aktivít jej vedenia. BSK má budovu v správe od roku 2002, divadelná prevádzka v nej prebieha od roku 1994 – od Druhej svetovej vojny bola totiž využívaná ako sklad. Rekonštrukčné práce, ktoré od roku 1994 prebehli, mali len obmedzený charakter. Tesne pred spustením aktuálnej obnovy už začínal byť zlý stav objektu viditeľný aj navonok.

Po novom každopádne vznikne príťažlivejšia súčasť nábrežia. Pri pohľade zo Starého Mesta vznikne nový pohľad, keďže povrazisko je pomerne mohutné. Napriek tomu to bude skôr o zvyku. Zatiaľ nie je dôvod pochybovať o správnosti tohto kroku ani o prevedení. Autorom architektonickej koncepcie rekonštrukcie je kancelária G&D architekta Gabriela Drobniaka.

Galéria

 • Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj
 • Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj
 • Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj
 • Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj
 • Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj
 • Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj
 • Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj
 • Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj
 • Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj
 • Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj
 • Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj

Zmenený kolorit Tyršovho nábrežia začína byť teraz viditeľný aj z pohľadu širokej verejnosti. Hoci informácie o rekonštrukcii aj jej podobe boli verejne prístupné a široko komunikované (aj prostredníctvom tejto stránky), mnohí ľudia aj z odborného prostredia sa tvária prekvapene. K rekonštrukcii sa už vyskytli aj negatívne komentáre. Faktom však je, že sa divadlo prinavracia ku svojej originálnej podobe. Z dlhodobého hľadiska bude navyše prehliadnuteľné, keďže v druhom pláne za divadlom vzniknú aj tak mohutnejšie stavby.

Okolie Sadu Janka Kráľa, kam patrí aj Divadlo Aréna, totiž prejde radikálnymi zmenami. Ako prvé by sa mali upraviť verejné priestory. Veľkou transformáciou prešla už časť parkoviska pred objektom, kde sa po zásahu Hlavného mesta a Metropolitného inštitútu Bratislavy upravilo okolie pamätníka Daniela Tupého. Kým donedávna bolo dielo, venované obetiam extrémizmu, obparkované autami, dnes tvorí súčasť príjemného upraveného parčíka. V budúcnosti sa očakávajú ďalšie úpravy, súvisiace s celkovou revitalizáciou Sadu aj Tyršovho nábrežia.

Zásadným projektom však bude Nové Lido, ktoré má zmeniť celé územie medzi Starým mostom a Mostom Apollo. Jeho súčasťou bude aj vznik výškových budov, ktoré budú pri pohľade napríklad z Vajanského nábrežia rásť priamo spoza Divadla Aréna. Vznik veže povraziska, ktorá prinesie zvýšenie kvality verejnej inštitúcie, sa tak čoskoro ukáže ako virtuálny problém.

Rekonštrukcia divadla ostáva jednou z najväčších investícií do kultúry v Bratislave v poslednom období. V najbližšej dobe ju predčí len rekonštrukcia Slovenskej národnej galérie. Dlhoočakávaná rekonštrukcia Slovenského národného múzea je stále v nedohľadne, divadlo sa po malý krokoch hýbe (viac čoskoro). V nasledujúcich rokoch avizuje obnovenie PKO Hlavné mesto. Zo súkromných projektov možno spomenúť kultúrno-spoločenské centrum v Novom Istropolise.

Vo všeobecnosti je ale situácia v rozvoji kultúry a vzniku či obnove kultúrnych stavieb v Bratislave mizerná. Rekonštrukcia Divadla Aréna je jednou z malého počtu svetlých výnimiek.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube