YIMBA

Author photoAndrej Sárközi 05.01.2023 17:26

Veľký skok v kvalite života. Bratislava má oficiálne novú nemocnicu

Nemocnica Bory so siete Svet zdravia je momentálne najmodernejšou nemocnicou v Bratislave. Nové zdravotnícke zariadenie v lamačských Boroch získalo stavebné povolenie v júli roku 2018 a o mesiac neskôr začalo s výstavbou. V novembri roku 2022 bola skolaudovaná. Aktuálne prekonala ďalší zásadný míľnik.

Zdroj: Svet zdravia

Zdroj: Svet zdravia

Nemocnica Bory má otvoriť prvé pracoviská už v marci tohto roka. Svet zdravia, patriaci pod Penta Investments, tak onedlho sprístupní svoj doteraz najväčší projekt, ktorý je pre túto sieť vlajkovou loďou. Prípravou na vznik novej nemocnice bola už realizácia nemocnice v Michalovciach, ktorá poslúžila ako vhodné miesto pre otestovanie nových prístupov, technológií či prevádzkových štandardov. Komplex v bratislavských Boroch však posunie latku ešte vyššie a stane sa najmodernejšou nemocnicou v hlavnom meste i na Slovensku.

Investor opakovane pripomína parametre zariadenia. Disponovať bude 405 lôžkami, ročne sa tu má uskutočniť 35-tisíc hospitalizácií a 350-tisíc ambulantných vyšetrení. Súčasťou nemocnice bude 16 operačných sál, urgentný príjem novej generácie s heliportom, 24 izieb multiodborovej intenzívnej starostlivosti a 35 izieb intermediárnej starostlivosti. Nemocnica bude tiež disponovať ôsmimi pôrodnými izbami, robotickou prípravovňou liekov či potrubnou poštou, ale aj nadštandardným rádiologickým vybavením vrátane lineárneho urýchľovača či kybernetického noža CyberKnife. Všetky pacientske izby sú v jednolôžkovom štandarde a s vlastným sociálnym zariadením.  

Svet zdravia tvrdí, že Nemocnica Bory bude zastrešovať takmer všetky medicínske obory. Nosnú činnosť však bude tvoriť šesť hlavných klinických interdisciplinárnych programov, na ktorých sa budú podieľať odborníci viacerých špecializácií. Patrí medzi ne starostlivosť o matku a dieťa, srdcovocievne ochorenia, cievne mozgové ochorenia, onkologické ochorenia, ortopedicko-traumatologický program a program pre poruchy metabolizmu a trávenia. 

Galéria

  • Zdroj: Svet zdravia
  • Autor: Dominik Jursa / YIM.BA
  • Autor: Dominik Jursa / YIM.BA
  • Autor: Dominik Jursa / YIM.BA
  • Autor: Dominik Jursa / YIM.BA
  • Autor: Dominik Jursa / YIM.BA
  • Autor: Dominik Jursa / YIM.BA
  • Zdroj: Svet zdravia
  • Zdroj: Svet zdravia

„Nemocnica bude poskytovať zdravotnú starostlivosť vo viac ako 50 špecializáciách," vysvetlil Róbert Hill, medicínsky riaditeľ Nemocnice Bory. „V niektorých máme ambíciu byť referenčným koncovým pracoviskom pre ostatné nemocnice, či už v rámci našej siete alebo aj v rámci celého Slovenska. To sú napríklad špecializácie ako hepatobiliárna chirurgia, neurochirurgia, anestéziológia a intenzívna medicína, intervenčná rádiológia a kardiológia, radiačná onkológia či robotická chirurgia.“

V niektorých ďalších medicínskych špecializáciách bude nemocnica budovať centrá regionálneho charakteru, určené najmä pre spádovú oblasť západného Slovenska. Pôjde napríklad o klinickú onkológiu, neurológiu, gynekológiu či pôrodníctvo, chirurgiu prsníka, ortopédia, otorinolaryngológia alebo neonatológia. 

Výstavba nemocnice sa začala pred takmer štyrmi rokmi, hrubú stavbu dosiahla stavba začiatkom roka 2021 a spolovice bola dokončená na jar 2021. V marci minulého roka bol prvýkrát ukázaný verejnosti interiér a v novembri 2022 už bola Nemocnica Bory stavebne dokončená. V tomto období získala aj právoplatné kolaudačné rozhodnutie a pre verejnosť zorganizovala víkendový deň otvorených dverí. 

Otvorenie prvých častí Nemocnice Bory v marci bude nasledované spustením jednodňovej chirurgie, operačných sál či pracoviska radiačnej onkológie na jar 2023, ako aj postupným otváraním lôžkovej časti a oddelenia anestéziológie a multiodborovej intenzívnej medicíny. V lete pribudne gynekologicko-pôrodnícke oddelenie, nasledovať budú laboratóriá, lekáreň alebo centrálna prípravovňa liekov. Na jeseň bude do prevádzky uvedený aj urgent alebo pracovisko dialýzy a CINRE, ktoré sa sem presunie z Medissima v Petržalke.

 

Autor: Dominik Jursa / YIM.BA

Dnes sa development opäť priblížil k spusteniu. Nemocnica Bory získala právoplatné povolenie na prevádzku zdravotníckeho zariadenia – všeobecnej nemocnice. „Tento týždeň sme sa stali všeobecnou nemocnicou, poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, čo nás veľmi teší a predstavuje to ďalší významný krok k otvoreniu nemocnice pre pacientov. Zároveň budeme na základe tohto rozhodnutia opätovne iniciovať rokovania so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou ohľadom zazmluvnenia nemocnice,“ uviedol generálny riaditeľ Nemocnice Bory Ľuboš Lopatka. Rozhodnutie nemocnici na základe splnenia všetkých podmienok tento týždeň vydal Bratislavský samosprávny kraj. 

Nemocnica v Boroch bude otvorená pre poistencov Dôvery či Unionu, mala však problém uzatvoriť zmluvu so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou. Dôvodom mal byť politický nesúhlas, keďže vláde prekážalo spojenie s Pentou. Hoci sa hovorilo, že rokovania s VšZP sú pred spustením, z aktuálneho vyhlásenia sa zdá, že buď neprebehli, alebo neboli úspešné. Developer v minulosti vyjadril nádej, že nemocnica bude otvorená pre všetkých. V súčasnosti je to stále otázne.  

Získanie právoplatného povolenia na prevádzku Nemocnice Bory sa udialo paralelne s predstavením prvých detailov k novej štátnej nemocnici na bratislavských Rázsochách. Len pred dvomi dňami totiž predložilo Ministerstvo zdravotníctva SR zámer na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA). Postupne sa tak hýbe aj štátny projekt koncovej nemocnice, prvý po tridsiatich rokoch. Rázsochy majú byť Národnou univerzitnou nemocnicou, pozostávajúcej z objektu nemocnice a akademickej budovy. Lekári sa tu teda budú vychovávať a prebiehať tu bude veda a výskum. Podobné ambície majú aj Bory, hoci o univerzitné zariadenie nepôjde. 

 

Zdroj: Svet zdravia

Bratislava, jej obyvatelia, ale i občania Slovenska sa tak môžu tešiť na otvorenie prvej veľkej nemocnice po veľmi dlhej dobe. Pre niekoho bohužiaľ, pre niekoho našťastie, pôjde o zariadenie od súkromného investora, keďže štát sa pri podobnom zámere za dlhé roky dokázal rozhýbať maximálne na zbúranie skeletu na Rázsochách. Súkromník plánuje zamestnať viac ako 1.500 ľudí, z toho 322 lekárov, 440 sestier, 470 ostatných zdravotníckych pracovníkov a 270 administratívnych a prevádzkových zamestancov. 

Nemocnica Bory tak bude komplexným zdravotníckym zariadením a jej vznik by mal citeľne zvýšiť kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Udeje sa tak už v marci, kedy budú sprístupnené prvé pracoviská. Bohužiaľ, tá štátna príjme prvých pacientov asi až na konci tohto desaťročia. 

 

Fotografie z 25.11.2022. Pozrite si priebeh výstavby vo fotoalbume.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Najnovšia nemocnica na Slovensku je pred otvorením. Pozrite sa dovnútra

25.11.2022 14:16:27 Adrian Gubčo

Nemocnica Bory, ktorú postavili v bratislavskom Lamači, získala od príslušného stavebného úradu kolaudačné rozhodnutie, ktoré tento týždeň nadobudlo účinnosť. V piatok počas tlačovej konferencie o tom informoval generálny riaditeľ Nemocnice Bory Ľuboš Lopatka. Kolaudačné rozhodnutie už má aj ubytovňa pre zamestnancov, ktorú postavili vedľa nemocnice.

Čítať viac

Najmodernejšia bratislavská nemocnica je stavebne dokončená. Otvorená má byť pre všetkých

04.11.2022 13:10:48 Adrian Gubčo

V novej štvrti Bory vrcholia práce na realizácii najmodernejšieho zdravotníckeho zariadenia v Bratislave i na Slovensku – na Nemocnici Bory. Spoločnosť Svet zdravia, blízka finančnej skupine Penta, už dokončila stavbu a komplex pripravuje na otvorenie. Metropola tak získa novú koncovú nemocnicu, ktorá by mala úrovňou dosahovať vysoký medzinárodný štandard.

Čítať viac

Nemocnica Bory získava technológie a rozšíri sa o medicínsky kampus

05.05.2022 14:04:15 Adrian Gubčo

Nemocnica Bory, prvá veľká súkromná nemocnica v Bratislave, sa blíži k dokončeniu. Investor Penta Hospitals deklaruje, že výstavba je už hotová na 80%. V budove sa začalo s inštaláciou technológií, stavebník navyše ohlásil zásadnú novinku: po dohode so spoločnosťou Siemens Healthineers by mal mať prístup k najpokrokovejším zariadeniam počas najbližších 15 rokov. Ďalšou dôležitou správou je vznik medicínskeho kampusu, slúžiaceho na výučbu, vedu a výskum.

Čítať viac

Nemocnica Bory je rok pred otvorením, pozrite sa dovnútra

09.03.2022 17:51:11 Adrian Gubčo

Nemocnica Bory, nazývaná aj Nemocnica novej generácie či Svet zdravia Bory, sa blíži k otvoreniu. Takto o rok by mala privítať prvých pacientov, už teraz však začínajú prvé časti rozsiahleho medicínskeho komplexu získavať definitívnu podobu. Investor, spoločnosť Svet zdravia, preto odhalil interiér zariadenia a zároveň predstavil prvé tváre, ktoré budú zodpovedať za vysokú úroveň poskytovanej starostlivosti.

Čítať viac

Svet zdravia Bory je dokončený na 70% a spúšťa predregistráciu pacientov

02.02.2022 14:47:38 Adrian Gubčo

Výstavba nemocnice Svet zdravia v Boroch – označovanej investorom ako Nemocnica novej generácie – sa blíži k dokončeniu. Zvonku je už prakticky skompletizovaná, kým v interiéri sa pripravuje najdelikátnejšia časť realizácie v podobe inštalácie technológií a postupného nábehu jednotlivých lekárskych procesov. Otvorená by mala byť v marci 2023.

Čítať viac

Nemocnica v Boroch odhaľuje fasádu

16.06.2021 15:00:00 Adrian Gubčo

Výstavba novej nemocnice v Boroch dospela do štádia, kedy začína byť zreteľná jej finálna podoba. Na najviac exponovanej juhovýchodnej fasáde už bolo nainštalované obloženie a rýchlo postupujú aj práce v interiéroch. Investor, spoločnosť Svet zdravia, patriaca do portfólia firiem okolo skupiny Penta Investments, plánuje nemocnicu otvoriť v roku 2023.

Čítať viac

Nemocnica v Boroch je spolovice hotová

23.04.2021 16:54:15 Adrian Gubčo

Výstavba tzv. Nemocnice novej generácie v štvrti Bory, patriacej do siete Svet zdravia, napreduje v rýchlom tempe. Hrubá stavba, spoločne so strešnými konštrukciami a okennými výplňami, bola dokončená na konci minulého roka, práce sa tak sústredia na interiér. Podľa investora sú dnes hotové na 48%, čo je podnetom pre rozbeh ďalších fáz náborov nových zamestnancov. 

Čítať viac

Svet zdravia v Boroch je v štádiu hrubej stavby, pribudne aj ubytovňa pre zamestnancov

20.01.2021 16:37:37 Adrian Gubčo

Projekt výstavby nemocnice Svet zdravia v štvrti Bory dosiahol dôležitý míľnik: mohutný objekt je v štádiu hrubej stavby a práce sa začínajú sústrediť na interiéry. Prvá veľká súkromná nemocnica v Bratislave je tak čoraz bližšie k realite. Investor, spoločnosť Svet zdravia, patriaca do portfólia firiem okolo finančnej skupiny Penta, navyše pripravuje aj výstavbu ubytovacích kapacít pre zdravotnícky personál.

Čítať viac

Nemocnica v Boroch rastie, čoskoro začne najímať prvých zamestnancov

30.01.2020 09:45:38 Adrian Gubčo

Výstavba nemocnice Svet zdravia Bory, nazývanej aj Nemocnica novej generácie, rýchlo napreduje a čoskoro dosiahne štádium hrubej stavby. Spoločnosť Svet zdravia, blízka finančnej skupine Penta Investments, zároveň uvádza, že na 1,2-tisíc pracovných pozícií už má rovnaký počet uchádzačov. Sprevádzkovanie zdravotníckeho zariadenia sa každopádne očakáva až v priebehu roka 2022.

Čítať viac

Nemocnica v Boroch rastie

16.12.2019 14:30:00 Adrian Gubčo

V Boroch už výrazne rastie nová nemocnica, patriaca do siete Svet zdravia. Má ísť o najmodernejšiu nemocnicu v Bratislave, ktorá bude koncová - minimálne do doby výstavby veľkej štátnej nemocnice na Rázsochách.

Čítať viac

Penta predstavuje detaily Nemocnice novej generácie v štvrti Bory

25.04.2019 16:40:00 Adrian Gubčo

Spoločnosť Penta Investments spoločne so zástupcami siete Svet zdravia dnes predstavila detaily novej bratislavskej nemocnice, ktorá už vzniká v rastúcej štvrti Bory. Podľa predstáv spoločnosti má ísť o najmodernejšie pracovisko na Slovensku s európskou úrovňou, ktoré má vynahradiť nedostatky existujúcich štátnych zariadení.

Čítať viac

Nemocnica Svet zdravia rastie, pribudne aj ubytovňa pre personál

16.04.2019 10:35:00 Adrian Gubčo

Developer Penta Real Estate, resp. zdravotnícka divízia spoločnosti Penta, napreduje vo výstavbe novej nemocnice v štvrti Bory. Má ísť o najmodernejšie zdravotnícke zariadenie v metropole s vysoko kvalifikovaným personálom. Aj preto plánuje dcérska spoločnosť Penty vybudovať v priamom susedstve nemocnice ubytovanie pre potreby zamestnancov.

Čítať viac

Penta odhaľuje nové vizualizácie nemocnice v Boroch

21.02.2019 14:15:00 Adrian Gubčo

Už niekoľko mesiacov je vo výstavbe nemocnica v rozvíjajúcej sa štvrti Bory, ktorá má byť po dokončení najmodernejším zariadením svojho druhu na Slovensku. S postupujúcou realizáciou sa teraz odhaľujú ďalšie vizualizácia a informácie o zdravotníckom komplexe. Developerom je spoločnosť Penta Investments, prevádzkovateľom nemocnice bude sieť Svet zdravia.

Čítať viac

Construction update: Bory Bývanie & Svet zdravia, 19.10.2018

25.10.2018 09:30:00 Adrian Gubčo

Bory, masívny zámer novej štvrte na severozápadnom vstupe do Bratislavy od developera Penta Real Estate, sa pomaly začína stávať realitou. Po nákupnom centre a sérii retailových boxov sa v oblasti realizujú aj iné funkcie: bývanie v podobe súboru Bory Bývanie (I. etapa) či zdravotníctvo v podobe nemocnice Svet zdravia.

Čítať viac

Nemocnica v Boroch čoskoro začne s výstavbou

10.08.2018 13:00:00 Adrian Gubčo

Bratislava sa čoskoro dočká novej, modernej nemocnice. Spoločnosť Svet zdravia oznámila, že čoskoro rozostavia svoj projekt koncovej nemocnice v lokalite Bory. O novinkách informoval ako prvý portál TREND Reality.

Čítať viac

Mapa projektu

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube