Author photoAndrej Sárközi 05.01.2023 17:26

Veľký skok v kvalite života. Bratislava má oficiálne novú nemocnicu

Nemocnica Bory so siete Svet zdravia je momentálne najmodernejšou nemocnicou v Bratislave. Nové zdravotnícke zariadenie v lamačských Boroch získalo stavebné povolenie v júli roku 2018 a o mesiac neskôr začalo s výstavbou. V novembri roku 2022 bola skolaudovaná. Aktuálne prekonala ďalší zásadný míľnik.

Zdroj: Svet zdravia

Zdroj: Svet zdravia

Nemocnica Bory má otvoriť prvé pracoviská už v marci tohto roka. Svet zdravia, patriaci pod Penta Investments, tak onedlho sprístupní svoj doteraz najväčší projekt, ktorý je pre túto sieť vlajkovou loďou. Prípravou na vznik novej nemocnice bola už realizácia nemocnice v Michalovciach, ktorá poslúžila ako vhodné miesto pre otestovanie nových prístupov, technológií či prevádzkových štandardov. Komplex v bratislavských Boroch však posunie latku ešte vyššie a stane sa najmodernejšou nemocnicou v hlavnom meste i na Slovensku.

Investor opakovane pripomína parametre zariadenia. Disponovať bude 405 lôžkami, ročne sa tu má uskutočniť 35-tisíc hospitalizácií a 350-tisíc ambulantných vyšetrení. Súčasťou nemocnice bude 16 operačných sál, urgentný príjem novej generácie s heliportom, 24 izieb multiodborovej intenzívnej starostlivosti a 35 izieb intermediárnej starostlivosti. Nemocnica bude tiež disponovať ôsmimi pôrodnými izbami, robotickou prípravovňou liekov či potrubnou poštou, ale aj nadštandardným rádiologickým vybavením vrátane lineárneho urýchľovača či kybernetického noža CyberKnife. Všetky pacientske izby sú v jednolôžkovom štandarde a s vlastným sociálnym zariadením.  

Svet zdravia tvrdí, že Nemocnica Bory bude zastrešovať takmer všetky medicínske obory. Nosnú činnosť však bude tvoriť šesť hlavných klinických interdisciplinárnych programov, na ktorých sa budú podieľať odborníci viacerých špecializácií. Patrí medzi ne starostlivosť o matku a dieťa, srdcovocievne ochorenia, cievne mozgové ochorenia, onkologické ochorenia, ortopedicko-traumatologický program a program pre poruchy metabolizmu a trávenia. 

Galéria

  • Zdroj: Svet zdravia
  • Autor: Dominik Jursa / YIM.BA
  • Autor: Dominik Jursa / YIM.BA
  • Autor: Dominik Jursa / YIM.BA
  • Autor: Dominik Jursa / YIM.BA
  • Autor: Dominik Jursa / YIM.BA
  • Autor: Dominik Jursa / YIM.BA
  • Zdroj: Svet zdravia
  • Zdroj: Svet zdravia

„Nemocnica bude poskytovať zdravotnú starostlivosť vo viac ako 50 špecializáciách," vysvetlil Róbert Hill, medicínsky riaditeľ Nemocnice Bory. „V niektorých máme ambíciu byť referenčným koncovým pracoviskom pre ostatné nemocnice, či už v rámci našej siete alebo aj v rámci celého Slovenska. To sú napríklad špecializácie ako hepatobiliárna chirurgia, neurochirurgia, anestéziológia a intenzívna medicína, intervenčná rádiológia a kardiológia, radiačná onkológia či robotická chirurgia.“

V niektorých ďalších medicínskych špecializáciách bude nemocnica budovať centrá regionálneho charakteru, určené najmä pre spádovú oblasť západného Slovenska. Pôjde napríklad o klinickú onkológiu, neurológiu, gynekológiu či pôrodníctvo, chirurgiu prsníka, ortopédia, otorinolaryngológia alebo neonatológia. 

Výstavba nemocnice sa začala pred takmer štyrmi rokmi, hrubú stavbu dosiahla stavba začiatkom roka 2021 a spolovice bola dokončená na jar 2021. V marci minulého roka bol prvýkrát ukázaný verejnosti interiér a v novembri 2022 už bola Nemocnica Bory stavebne dokončená. V tomto období získala aj právoplatné kolaudačné rozhodnutie a pre verejnosť zorganizovala víkendový deň otvorených dverí. 

Otvorenie prvých častí Nemocnice Bory v marci bude nasledované spustením jednodňovej chirurgie, operačných sál či pracoviska radiačnej onkológie na jar 2023, ako aj postupným otváraním lôžkovej časti a oddelenia anestéziológie a multiodborovej intenzívnej medicíny. V lete pribudne gynekologicko-pôrodnícke oddelenie, nasledovať budú laboratóriá, lekáreň alebo centrálna prípravovňa liekov. Na jeseň bude do prevádzky uvedený aj urgent alebo pracovisko dialýzy a CINRE, ktoré sa sem presunie z Medissima v Petržalke.

 

Autor: Dominik Jursa / YIM.BA

Dnes sa development opäť priblížil k spusteniu. Nemocnica Bory získala právoplatné povolenie na prevádzku zdravotníckeho zariadenia – všeobecnej nemocnice. „Tento týždeň sme sa stali všeobecnou nemocnicou, poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, čo nás veľmi teší a predstavuje to ďalší významný krok k otvoreniu nemocnice pre pacientov. Zároveň budeme na základe tohto rozhodnutia opätovne iniciovať rokovania so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou ohľadom zazmluvnenia nemocnice,“ uviedol generálny riaditeľ Nemocnice Bory Ľuboš Lopatka. Rozhodnutie nemocnici na základe splnenia všetkých podmienok tento týždeň vydal Bratislavský samosprávny kraj. 

Nemocnica v Boroch bude otvorená pre poistencov Dôvery či Unionu, mala však problém uzatvoriť zmluvu so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou. Dôvodom mal byť politický nesúhlas, keďže vláde prekážalo spojenie s Pentou. Hoci sa hovorilo, že rokovania s VšZP sú pred spustením, z aktuálneho vyhlásenia sa zdá, že buď neprebehli, alebo neboli úspešné. Developer v minulosti vyjadril nádej, že nemocnica bude otvorená pre všetkých. V súčasnosti je to stále otázne.  

Získanie právoplatného povolenia na prevádzku Nemocnice Bory sa udialo paralelne s predstavením prvých detailov k novej štátnej nemocnici na bratislavských Rázsochách. Len pred dvomi dňami totiž predložilo Ministerstvo zdravotníctva SR zámer na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA). Postupne sa tak hýbe aj štátny projekt koncovej nemocnice, prvý po tridsiatich rokoch. Rázsochy majú byť Národnou univerzitnou nemocnicou, pozostávajúcej z objektu nemocnice a akademickej budovy. Lekári sa tu teda budú vychovávať a prebiehať tu bude veda a výskum. Podobné ambície majú aj Bory, hoci o univerzitné zariadenie nepôjde. 

 

Zdroj: Svet zdravia

Bratislava, jej obyvatelia, ale i občania Slovenska sa tak môžu tešiť na otvorenie prvej veľkej nemocnice po veľmi dlhej dobe. Pre niekoho bohužiaľ, pre niekoho našťastie, pôjde o zariadenie od súkromného investora, keďže štát sa pri podobnom zámere za dlhé roky dokázal rozhýbať maximálne na zbúranie skeletu na Rázsochách. Súkromník plánuje zamestnať viac ako 1.500 ľudí, z toho 322 lekárov, 440 sestier, 470 ostatných zdravotníckych pracovníkov a 270 administratívnych a prevádzkových zamestancov. 

Nemocnica Bory tak bude komplexným zdravotníckym zariadením a jej vznik by mal citeľne zvýšiť kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Udeje sa tak už v marci, kedy budú sprístupnené prvé pracoviská. Bohužiaľ, tá štátna príjme prvých pacientov asi až na konci tohto desaťročia. 

 

Fotografie z 25.11.2022. Pozrite si priebeh výstavby vo fotoalbume.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube