YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 04.11.2022 13:10

Najmodernejšia bratislavská nemocnica je stavebne dokončená. Otvorená má byť pre všetkých

V novej štvrti Bory vrcholia práce na realizácii najmodernejšieho zdravotníckeho zariadenia v Bratislave i na Slovensku – na Nemocnici Bory. Spoločnosť Svet zdravia, blízka finančnej skupine Penta, už dokončila stavbu a komplex pripravuje na otvorenie. Metropola tak získa novú koncovú nemocnicu, ktorá by mala úrovňou dosahovať vysoký medzinárodný štandard.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Sieť nemocníc Svet zdravia sa chýli k dokončeniu svojho s prehľadom najväčšieho projektu, ktorý je vo výstavbe už od roku 2018, hoci v príprave je dlhšie. Do istej miery bola prípravou na vznik bratislavského zariadenia už realizácia nemocnice v Michalovciach, ktorá poslúžila ako vhodné miesto pre otestovanie nových prístupov, technológií a prevádzkových štandardov. Komplex v Boroch ich však má posunúť ešte o stupienok vyššie. Nie je to dané len faktom, že ide o koncové zariadenie, ale celkovo aj prístupom siete, pre ktorú ide o vlajkovú loď.

Na slovenské pomery supermoderné zariadenie dosiahlo štádium hrubej stavby na začiatku roka 2021, spolovice dokončené bolo na jar 2021. V marci tohto roka ukázal investor interiér nemocnice prvýkrát aj verejnosti. V tejto chvíli je projekt dokončený na približne 92%. V praxi to znamená, že zostávajúce práce sa sústredia skôr na vybavenie budovy, ako na hrubé stavebné práce. „Stavba Nemocnice Bory je dokončená, aktuálne čakáme na vydanie kolaudačného rozhodnutia,“ potvrdzuje aj Jana Fedáková, komunikačná špecialistka siete nemocníc Svet zdravia a polikliník ProCare.

Technologické zabezpečenie predstavuje mimoriadne dôležitú súčasť akejkoľvek nemocnice, v tomto prípade je na to kladený špeciálny dôraz. „Počas leta prebiehala v nemocnici inštalácia veľkej medicínskej techniky. Išlo o viac ako 20 veľkých medicínskych zariadení,“ hovorí Fedáková. „Na svoje miesto v budove tak v tomto období umiestnili napríklad lineárne urýchľovače, CT a MR prístroje, röntgeny či kybernetický nôž CyberKnife, prvý prístroj tohto typu na Slovensku. Aktuálne prebiehajú revízne skúšky, príslušné merania a ďalšie práce súvisiace s inštaláciou techniky. Po lete sa inštalovalo aj SPECT a PET/CT a centrálna prípravovňa liekov.“

V tomto momente sa zároveň pracuje na tom, aby sa dala v nemocnici čo najskôr spustiť prevádzka. „Rovnako sa pokračuje s návozom nábytku, nainštalovaných je vyše 270 kusov pracovných liniek, pokračuje montáž recepcií a sesterní a zároveň sa do budovy navážajú pracovné stoly a stoličky,“ popisuje komunikačná špecialistka. „Prebieha tiež napríklad testovanie nemocničného informačného systému a rôznych procesov v nemocnici. V nemocnici bolo zriadené i stále testovacie a školiace pracovisko.​“

S prípravou pracovísk súvisí nábor zamestnancov a zamestnankýň. Fedáková ubezpečuje, že táto otázka je už vyriešená. „Zároveň neustále prebieha výber zdravotníckeho aj nezdravotníckeho personálu. Na otvorenie nemocnice sme už viac menej personálne pripravení,“ konštatuje. Ďalšie vlny prijímania pracovníkov však budú prebiehať až do roku 2024 v súvislosti s postupným otváraním alebo rozširovaním jednotlivých pracovísk. „Takmer všetky kľúčové pozície na úrovni vedúcich lekárov a sestier sú však, samozrejme, už obsadené,“ dodáva zástupkyňa Svetu zdravia. Pre zamestnancov už bola skolaudovaná ubytovňa v susedstve nemocnice.

Investor by tak mal stihnúť už pred časom avizovaný termín otvorenia – marec 2023. Medzi prvými by sa mali otvoriť ambulancie, doplnené o rádiodiagnostické pracovisko. „Už od prvého dňa budú môcť pacienti absolvovať CT, MR či mamografické vyšetrenie,“ pripomína Jana Fedáková.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: Svet zdravia
  • Zdroj: Svet zdravia
  • Zdroj: Svet zdravia
  • Zdroj: Svet zdravia

Svet zdravia zdôrazňuje, že ambulancia v Nemocnici Bory sa bude od „bežných“ v poliklinikách líšiť vo viacerých smeroch. Podľa komunikačnej špecialistky budú ambulancie slúžiť jednak ako vstupná brána pre pacientov, ktorí idú na plánovanú hospitalizáciu či operáciu, ďalej pre pacientov, ktorí už sú po zákroku a musia byť ešte ďalej ambulantne sledovaní, a napokon ako tzv. referenčná ambulancia, teda akési vyššie pracovisko pre iné bežné špecializované ambulancie, kam pacienta odosiela lekár špecialista za účelom ďalšej diagnostiky alebo liečby.

Fedáková však upozorňuje, že sieť bude chcieť otvoriť aj niekoľko „bežných“ špecializovaných ambulancií. „Uvedomujeme si totiž, že v Bratislave a jej okolí je dostupnosť ambulantnej zdravotnej starostlivosti v niektorých špecializáciách nedostatočná,“ zhŕňa.

Nemocnica Bory tak bude do veľkej miery komplexným zdravotným zariadením. Jej vznik by mal citeľne zvýšiť kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Úroveň Borov má byť zároveň daná vysokým komfortom pre hospitalizovaných pacientov, ktorí budú mať k dispozícii príjemné a dobre vybavené prostredie. Izby budú mať jednolôžkový štandard, vybavené budú informačnými technológiami a budú poskytovať vyššiu mieru intimity – hoci sestry by mali mať nad pacientmi dobrý dohľad.

Celkovo tu má vzniknúť 400 lôžok, čo je menej, ako niektoré štátne nemocnice. Vďaka novému prístupu k logistike by však mali byť efektívnejšie využité. Nachádzať sa tu bude aj 14 operačných sál s jednou robotickou operačnou sálou, 24 izieb multiodborovej intenzívnej starostlivosti pre dospelých, urgentný príjem novej generácie alebo pôrodnica novej generácie s ôsmimi modernými pôrodnými izbami a rodinne orientovanou jednotkou intenzívnej starostlivosti pre novorodencov. Budova má päť podlaží a na jej dizajne sa podieľali špecialisti z kancelárie Dutch Health Architects.

Súkromný charakter nemocnice vyvoláva v mnohých obavy, či budú mať nárok na hospitalizáciu. Na to Svet zdravia reaguje, že otvorená bude v podstate pre všetkých. „Čo sa týka zdravotných poisťovní, vôľu spolupracovať s novou Nemocnicou Bory písomne prejavili poisťovne Dôvera a Union. S oboma sme už vstúpili do rokovania o budúcich zmluvách pre rok 2023,“ potvrdzuje Jana Fedáková známu informáciu. Otázkou však ostávala verejná poisťovňa, pri ktorej sa hovorilo o politickom nesúhlase – vláde prekáža prepojenie s Pentou.

Podľa všetkého sa však konečne podarilo posunúť aj v tomto smere. „A minulý týždeň sa začali rokovania už aj so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou,“ informuje zástupkyňa Sveta zdravia. Nemocnica Bory tak snáď bude otvorená aj pre poistencov všetkých troch poisťovní.

 

Zdroj: Svet zdravia

 

Otvorenie prvých častí Nemocnice Bory v marci 2023 bude nasledované spustením jednodňovej chirurgie, operačných sál či pracoviska radiačnej onkológie na jar 2023, ako aj postupným otváraním lôžkovej časti a oddelenia anestéziológie a multiodborovej intenzívnej medicíny. V lete pribudne gynekologicko-pôrodnícke oddelenie, nasledovať budú laboratóriá, lekáreň alebo centrálna prípravovňa liekov. Na jeseň bude do prevádzky uvedený aj urgent alebo pracovisko dialýzy a CINRE, ktoré sa sem presunie z Medissima v Petržalke. Do budúcna by v susedstve budovy nemocnice mal vzniknúť medicínsky kampus, slúžiaci na výučbu či vedecko-výskumné aktivity.

Pre kvalitu života v Bratislave i na Slovensku ide o dôležité správy. Úroveň poskytovania zdravotnej starostlivosti v krajine je dlhodobo na zlej úrovni, k čomu výrazne prispieva zastaranosť zariadení a nevhodné podmienky. To pôsobí demotivujúco aj na personál a profesionálov, ktorí potom vo veľkom odchádzajú do zahraničia. Svet zdravia tvrdí, že nová nemocnica v Boroch pomôže zvrátiť negatívny trend. Pacienti tak môžu očakávať nielen dobrý fyzický stav nemocnice, ale aj vysokú úroveň zdravotného personálu.

Našťastie sa zdá, že okrem súkromného sektora sa aktívnejšie k téme postavil aj štát. Vďaka financiám z Fondu obnovy a odolnosti by sa mali výraznejších investícií dočkať viaceré významné zariadenia, napríklad Národný ústav detských chorôb, dlhšie sa hovorí o rekonštrukcii Univerzitnej nemocnice v Ružinove a postupne napreduje aj príprava najdôležitejšieho zámeru: novej nemocnice na Rázsochách. Má ísť o štátnu koncovú nemocnicu, ktorá poskytne ešte väčšiu komplexitu zákrokov, ako Bory.

K zrealizovaniu plánovaných projektov je ešte dlhá cesta. Bory samotné sú ukážkou náročnosti takýchto úloh – od spustenia výstavby po otvorenie ubehne bezmála päť rokov. Na druhej strane, pre budúcnosť krajiny a mesta ide o investície z kategórie „nutné“. Otvorenie modernej súkromnej nemocnice nesmie byť v žiadnom prípade dôvodom pre poľavenie v snahách o skokové zvýšenie kvality zdravotníctva v metropole. Práve naopak, malo by ísť o latku, ktorú treba pri všetkých ďalších zámeroch prekonať.

 

Fotografie z 16.10.2022. Pozrite si priebeh výstavby Nemocnice Bory vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Veľký skok v kvalite života. Bratislava má oficiálne novú nemocnicu

05.01.2023 17:26:54 Andrej Sárközi

Nemocnica Bory so siete Svet zdravia je momentálne najmodernejšou nemocnicou v Bratislave. Nové zdravotnícke zariadenie v lamačských Boroch získalo stavebné povolenie v júli roku 2018 a o mesiac neskôr začalo s výstavbou. V novembri roku 2022 bola skolaudovaná. Aktuálne prekonala ďalší zásadný míľnik.

Čítať viac

Najnovšia nemocnica na Slovensku je pred otvorením. Pozrite sa dovnútra

25.11.2022 14:16:27 Adrian Gubčo

Nemocnica Bory, ktorú postavili v bratislavskom Lamači, získala od príslušného stavebného úradu kolaudačné rozhodnutie, ktoré tento týždeň nadobudlo účinnosť. V piatok počas tlačovej konferencie o tom informoval generálny riaditeľ Nemocnice Bory Ľuboš Lopatka. Kolaudačné rozhodnutie už má aj ubytovňa pre zamestnancov, ktorú postavili vedľa nemocnice.

Čítať viac

Nemocnica Bory získava technológie a rozšíri sa o medicínsky kampus

05.05.2022 14:04:15 Adrian Gubčo

Nemocnica Bory, prvá veľká súkromná nemocnica v Bratislave, sa blíži k dokončeniu. Investor Penta Hospitals deklaruje, že výstavba je už hotová na 80%. V budove sa začalo s inštaláciou technológií, stavebník navyše ohlásil zásadnú novinku: po dohode so spoločnosťou Siemens Healthineers by mal mať prístup k najpokrokovejším zariadeniam počas najbližších 15 rokov. Ďalšou dôležitou správou je vznik medicínskeho kampusu, slúžiaceho na výučbu, vedu a výskum.

Čítať viac

Nemocnica Bory je rok pred otvorením, pozrite sa dovnútra

09.03.2022 17:51:11 Adrian Gubčo

Nemocnica Bory, nazývaná aj Nemocnica novej generácie či Svet zdravia Bory, sa blíži k otvoreniu. Takto o rok by mala privítať prvých pacientov, už teraz však začínajú prvé časti rozsiahleho medicínskeho komplexu získavať definitívnu podobu. Investor, spoločnosť Svet zdravia, preto odhalil interiér zariadenia a zároveň predstavil prvé tváre, ktoré budú zodpovedať za vysokú úroveň poskytovanej starostlivosti.

Čítať viac

Svet zdravia Bory je dokončený na 70% a spúšťa predregistráciu pacientov

02.02.2022 14:47:38 Adrian Gubčo

Výstavba nemocnice Svet zdravia v Boroch – označovanej investorom ako Nemocnica novej generácie – sa blíži k dokončeniu. Zvonku je už prakticky skompletizovaná, kým v interiéri sa pripravuje najdelikátnejšia časť realizácie v podobe inštalácie technológií a postupného nábehu jednotlivých lekárskych procesov. Otvorená by mala byť v marci 2023.

Čítať viac

Nemocnica v Boroch odhaľuje fasádu

16.06.2021 15:00:00 Adrian Gubčo

Výstavba novej nemocnice v Boroch dospela do štádia, kedy začína byť zreteľná jej finálna podoba. Na najviac exponovanej juhovýchodnej fasáde už bolo nainštalované obloženie a rýchlo postupujú aj práce v interiéroch. Investor, spoločnosť Svet zdravia, patriaca do portfólia firiem okolo skupiny Penta Investments, plánuje nemocnicu otvoriť v roku 2023.

Čítať viac

Nemocnica v Boroch je spolovice hotová

23.04.2021 16:54:15 Adrian Gubčo

Výstavba tzv. Nemocnice novej generácie v štvrti Bory, patriacej do siete Svet zdravia, napreduje v rýchlom tempe. Hrubá stavba, spoločne so strešnými konštrukciami a okennými výplňami, bola dokončená na konci minulého roka, práce sa tak sústredia na interiér. Podľa investora sú dnes hotové na 48%, čo je podnetom pre rozbeh ďalších fáz náborov nových zamestnancov. 

Čítať viac

Svet zdravia v Boroch je v štádiu hrubej stavby, pribudne aj ubytovňa pre zamestnancov

20.01.2021 16:37:37 Adrian Gubčo

Projekt výstavby nemocnice Svet zdravia v štvrti Bory dosiahol dôležitý míľnik: mohutný objekt je v štádiu hrubej stavby a práce sa začínajú sústrediť na interiéry. Prvá veľká súkromná nemocnica v Bratislave je tak čoraz bližšie k realite. Investor, spoločnosť Svet zdravia, patriaca do portfólia firiem okolo finančnej skupiny Penta, navyše pripravuje aj výstavbu ubytovacích kapacít pre zdravotnícky personál.

Čítať viac

Nemocnica v Boroch rastie, čoskoro začne najímať prvých zamestnancov

30.01.2020 09:45:38 Adrian Gubčo

Výstavba nemocnice Svet zdravia Bory, nazývanej aj Nemocnica novej generácie, rýchlo napreduje a čoskoro dosiahne štádium hrubej stavby. Spoločnosť Svet zdravia, blízka finančnej skupine Penta Investments, zároveň uvádza, že na 1,2-tisíc pracovných pozícií už má rovnaký počet uchádzačov. Sprevádzkovanie zdravotníckeho zariadenia sa každopádne očakáva až v priebehu roka 2022.

Čítať viac

Nemocnica v Boroch rastie

16.12.2019 14:30:00 Adrian Gubčo

V Boroch už výrazne rastie nová nemocnica, patriaca do siete Svet zdravia. Má ísť o najmodernejšiu nemocnicu v Bratislave, ktorá bude koncová - minimálne do doby výstavby veľkej štátnej nemocnice na Rázsochách.

Čítať viac

Penta predstavuje detaily Nemocnice novej generácie v štvrti Bory

25.04.2019 16:40:00 Adrian Gubčo

Spoločnosť Penta Investments spoločne so zástupcami siete Svet zdravia dnes predstavila detaily novej bratislavskej nemocnice, ktorá už vzniká v rastúcej štvrti Bory. Podľa predstáv spoločnosti má ísť o najmodernejšie pracovisko na Slovensku s európskou úrovňou, ktoré má vynahradiť nedostatky existujúcich štátnych zariadení.

Čítať viac

Nemocnica Svet zdravia rastie, pribudne aj ubytovňa pre personál

16.04.2019 10:35:00 Adrian Gubčo

Developer Penta Real Estate, resp. zdravotnícka divízia spoločnosti Penta, napreduje vo výstavbe novej nemocnice v štvrti Bory. Má ísť o najmodernejšie zdravotnícke zariadenie v metropole s vysoko kvalifikovaným personálom. Aj preto plánuje dcérska spoločnosť Penty vybudovať v priamom susedstve nemocnice ubytovanie pre potreby zamestnancov.

Čítať viac

Penta odhaľuje nové vizualizácie nemocnice v Boroch

21.02.2019 14:15:00 Adrian Gubčo

Už niekoľko mesiacov je vo výstavbe nemocnica v rozvíjajúcej sa štvrti Bory, ktorá má byť po dokončení najmodernejším zariadením svojho druhu na Slovensku. S postupujúcou realizáciou sa teraz odhaľujú ďalšie vizualizácia a informácie o zdravotníckom komplexe. Developerom je spoločnosť Penta Investments, prevádzkovateľom nemocnice bude sieť Svet zdravia.

Čítať viac

Construction update: Bory Bývanie & Svet zdravia, 19.10.2018

25.10.2018 09:30:00 Adrian Gubčo

Bory, masívny zámer novej štvrte na severozápadnom vstupe do Bratislavy od developera Penta Real Estate, sa pomaly začína stávať realitou. Po nákupnom centre a sérii retailových boxov sa v oblasti realizujú aj iné funkcie: bývanie v podobe súboru Bory Bývanie (I. etapa) či zdravotníctvo v podobe nemocnice Svet zdravia.

Čítať viac

Nemocnica v Boroch čoskoro začne s výstavbou

10.08.2018 13:00:00 Adrian Gubčo

Bratislava sa čoskoro dočká novej, modernej nemocnice. Spoločnosť Svet zdravia oznámila, že čoskoro rozostavia svoj projekt koncovej nemocnice v lokalite Bory. O novinkách informoval ako prvý portál TREND Reality.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube