Najznámejšou a najschátranejšou ruinou v centre Bratislavy je nepochybne komplex Esterházyho paláca na Kapitulskej ulici. Vzácna historická pamiatka, ktorej dejiny siahajú až do roku 1630, je dnes na pokraji zániku. Všetko však nasvedčuje tomu, že to nebude jej osud – palác je pred komplexnou rekonštrukciou, ktorá mu prinavráti život aj príťažlivosť.
Katastrofálny stav kedysi štvorkrídlového objektu je spojený s transformáciou prevažne obytného súboru na sídlo Mestského archívu. Práce začali na konci socialistického obdobia, veľmi skoro však boli prerušené. To prispelo k odhaleniu konštrukcií a následnému chátraniu. Komplex sa po roku 1996 dostal do súkromných rúk a napriek neustálym sľubom o rekonštrukcii, zrealizované boli len drobné udržiavacie práce. Tie zabránili akurát tomu, aby sa niektoré so zachovaných stavieb úplne nezrútili.
Zmena prišla až s novým majiteľom v roku 2017. Po opakovanej dražbe palác získala spoločnosť Esterházy Real Estate, s.r.o., patriaca medzi dcérske spoločnosti rakúskej banky Raiffeisen. Na objekty mala záložné právo. Ide o finančne silnú a stabilnú firmu, ktorá nadviazala na dovtedy vykonané projekčné práce a v spolupráci s kanceláriou adif pripravila nový koncept zámeru. Odhaľovať sa začal v roku 2019.
Postupne sa ukázalo, že Esterházyho palác by sa mal v dohľadnej dobe premeniť na kombináciu vysoko nadštandardného bývania a lokálnej občianskej vybavenosti, pozostávajúcej z kancelárií alebo služieb. Investor bývanie naplánoval na 3-tisíc metroch štvorcových, pričom v dokumentácii k záväznému stanovisku písal o 20 bytoch. 14 z nich by malo mať nad 90 metrov štvorcových. Parkovacie potreby zabezpečí 145 miest v podzemnej garáži, z toho viac ako polovica bude určená pre susedov a záujemcov z okolia. Prístup bude zabezpečený zo Staromestskej, odkiaľ je vykopaný tunel a od roku 2011 aj odstavný pruh.
V rámci povoľovania boli predstavené ďalšie detaily nového projektu – napríklad že bude pozostávať z trojice novopostavených objektov (podzemnej garáže a znovupostaveného južného a čiastočne východného krídla) a dvojice zrekonštruovaných (severného a časti východného krídla). Podzemná garáž bude postavená tak, že na nádvorí vznikne vyvýšená plocha s pobytovou strechou. Umiestnené tu bude aj parkovanie pre bicykle. Dokumentácie taktiež potvrdzovali, že investor musí splniť prísne požiadavky pamiatkarov na zachovanie historickej architektúry alebo citlivého výrazu nových stavebných vrstiev.
Doteraz publikované vizualizácie toho až tak veľa neprezrádzali. Odvtedy však developer prišiel s aktualizovanými obrázkami, ktoré zobrazujú pravdepodobne už definitívnu podobu projektu. Podľa všetkého by tak mal obnovený Esterházyho palác decentne nadväzovať na okolie pri zachovaní takmer pôvodného výrazu objektov. Výnimkou bude len dvorová fasáda novopostaveného východného krídla (uličná bude mať neofunkcionalistický charakter), kontrast by však nemal byť nijak zvlášť radikálny. Nádvorie bude pravdepodobne verejne prístupné a dotvorené zeleňou a mobiliárom. Vizualizácie interiérov naznačujú, že pôjde o luxusnejšie staromestské bývanie, pričom mezonetové byty budú mať aj vlastnú terasu.
Esterházyho palác tak získa charakter prémiového rezidenčného projektu. S ohľadom na nepochybne vysoké náklady, ktoré jeho rekonštrukcia a dostavba prinesie, to je však s najväčšou pravdepodobnosťou najschodnejšia cesta, ako pamiatku zachrániť a obnoviť. Pre charakter pokojnej Kapitulskej, ktorej nesvedčia rušné podniky a reštaurácie, je zároveň súbor s malým počtom bytov a obyvateľov najvhodnejší.
Upravený projekt už obdržal záväzné stanovisko Hlavného mesta a k dispozícii má aj nové územné rozhodnutie. Rekonštrukcii tak bráni už len vydanie stavebného povolenia. Toto sa očakáva v dohľadnej dobe. Developer predpokladá, že obnovený palác sa otvorí obyvateľom a návštevníkom v priebehu roka 2024.
Rekonštrukciou paláca dôjde k okrášleniu Kapitulskej aj celého historického jadra Bratislavy. Tá sa krok po kroku zbavuje najzanedbanejších budov, ktoré sa po rokoch sporov a otázok rekonštruujú. Novú podobu tak onedlho získa aj Zochova 7 alebo známy „strašidelný“ dom na Šulekovej, v procese je príprava rekonštrukcie Habermayerovho paláca na Panenskej a azda aj súboru stredovekých domov na Františkánskom námestí. Novú fasádu konečne získava Edlov dvor na Skalnej a Židovskej, schyľovať by sa malo aj k obnove Domu spisovateľov v Rybnej bráne. S mimoriadnym úspechom bolo zrekonštruované tzv. Martineum, teda Waydanovský dom v susedstve Katedrály sv. Martina. Po dlhých rokoch sa k dokončeniu a otvoreniu blíži areál Slovenskej národnej galérie.
K rekonštrukciám historických pamiatok sa majú čoskoro pripojiť aj úpravy verejných priestorov. Hlavné mesto avizuje skorú rekonštrukciu hradieb, jedinečnej pamiatky, ktorá sa zachovala aj napriek celkovej asanácii opevnenia v 18. storočí. Po kvalitnej obnove by mohlo ísť o príťažlivú súčasť historického jadra. Veľké projekty sa pripravujú na Zochovej, samozrejme na Námestí SNP a Kamennom námestí, v zóne Panenská, veľkú zmenu prinesie aj obnova Kúpeľov Grössling. Naostatok, Magistrát pred niekoľkými mesiacmi predstavil aj „ikonický“ projekt premostenia Staromestskej, ktorá sa má prekryť zelenou, parkovo upravenou konštrukciou.
Ak by sa podarilo všetky tieto zámery dokončiť ešte v priebehu tohto desaťročia, Bratislava bude omnoho krajšie, príjemnejšie a atraktívnejšie mesto. V kombinácii s novými developmentami (najmä Vydricou, ale aj predĺženou Euroveou) dôjde k radikálnej zmene jej vnímania, ale aj fungovania mestského života. Historické centrum môže byť na pokraji novej renesancie. Nevyhnutnou podmienkou je však aktívna starostlivosť a podpora ďalšieho skompaktňovania tejto časti metropoly.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre