Author photoAdrian Gubčo 12.11.2020 11:17

Na Svoradovej môže pribudnúť nový dom

V centre Bratislavy sa pripravuje projekt polyfunkčného bytového domu, ktorý vyplní dlhodobo prázdny pozemok na nároží Svoradovej ulice s Pilárikovou a Zámockou. Zástavba sa tu nachádzala v minulosti, no v priebehu 20. storočia bola asanovaná. Malým dielikom sa tak napraví jedna z chýb, ktoré sa spravili pri rozvoji Bratislavy za minulého režimu.

Zdroj: Google Maps

Zdroj: Google Maps

V uplynulých rokoch sa však začali vyvíjať snahy o nápravu. Na pozemku sa dnes nachádza len parkovisko, čo celkom nesedí s charakterom územia. Ide o relatívne husto zastavanú a prestížnu časť mesta, kde v poslednom období vzniklo niekoľko luxusných rezidenčných komplexov a ďalšie sa pripravujú, sídli tu mnoho inštitúcií a škôl a priestor je v pešej dostupnosti významného uzla verejnej dopravy. Plocha je tak ideálna pre development.

Ten tu pripravuje spoločnosť Svoradova a.s. Už pred niekoľkými rokmi sa objavili prvé koncepty možnej zástavby, za ktorými stála dánska kancelária CEBRA, ktorá spolupracovala aj na známom projekte Iceberg v dánskom Aarhuse. Lokálnym partnerom bola renomovaná kancelária JRKVC, ktorá mala tiež vytvorená vlastnú víziu. Nakoniec sa však investor rozhodol pre oslovenie skúseného slovenského architekta Ľubomíra Závodného, ktorý má, mimochodom, kanceláriu priamo na Svoradovej.

Nido

Ten tu navrhol budovu, ktorá hmotovo aj kompozične nadväzuje na existujúcu historickú zástavbu a dopĺňa priestor nárožia. Objekt bude mať tri podzemné a päť nadzemných podlaží, prvé podlažie od ulice uskakuje, čím vznikne pred parterom širší chodník. Zo strany Svoradovej nadväzuje na existujúcu stavebnú čiaru. Najvyššie podlažie domu bude ustúpené (od ulice tak budú vnímateľné len štyri podlažia), podlažia uskakujú aj zo strany dvorových fasád. Budova by mala byť obložená kvalitným kamenným obkladom, strecha bude plochá a s vegetačným krytom – teda zeleňou.  

Budova bude kombinovať viacero funkcií. Parkovanie v celkovom počte 37 miest bude umiestnené v trojici podzemných podlaží, z toho 33 miest bude riešených zakladačom. Retail bude umiestnený na prvom nadzemnom a čiastočne aj prvom podzemnom podlaží, na prvom nadzemnom môžu vzniknúť aj kancelárie. Na zvyšných podlažiach budú byty, ktorých by malo byť 12, z toho tri budú mezonety na dvoch najvyšších podlažiach.

Nízky počet bytov, ich lokalita, stavebno-technické riešenie domu a nakoniec aj výmery rezidencií – z 12 jednotiek bude mať len jedna menej ako 90 metrov štvorcových – svedčí o tom, že dom na Svoradovej bude ďalším nadštandardným projektom. Ide o pochopiteľné rozhodnutie investora, ktorý využíva fakt, že nových bytov už môže v tejto centrálnej časti mesta pribudnúť len málo. Existujúce novostavby sú tak o to hodnotnejšie.

Projekt sa profiluje ako priateľský k cyklistom, v rámci investície by napríklad na Pilárikovej mali po oboch stranách komunikácie pribudnúť cyklopruhy v šírke 1,25 metra. Šírka jazdného pruhu ostáva dostatočná – 5,5 metra, dnes je to osem metrov. Cyklopruhy budú smerovať na Židovskú ulicu. V prípade spojenia s Hradom po Zámockej je komplikáciou nemožnosť vytvoriť samostatné pruhy (ulica je úzka), cyklisti tak budú v smere na Hrad vedení na chodník, kde im bude určený pruh o šírke 2 metre (pre chodcov ostávajú takisto 2 metre). V smere z Hradu budú vedení po vozovke.

Zámer bol posudzovaný už v štádiu investičného zámeru a bol prerobený, aby vyhovoval požiadavkám mesta aj pamiatkarov. Na základe toho Magistrát udelil projektu kladné záväzné stanovisko, pričom k aktuálnej verzii developmentu nemal zásadnejšie pripomienky. Ten sa tak teraz môže posunúť na územné a stavebné konanie, čo by mohlo teoreticky viesť k spusteniu výstavby už na konci roka 2021. V takom prípade bude nárožie troch staromestských ulíc dobudované na prelome rokov 2023-2024.

 

Predmetný pozemok v súčasnosti

 

Nanešťastie, v tejto chvíli nie sú dostupné vizualizácie budúceho projektu, z textu záväzného stanoviska aj mena architekta je však pravdepodobné, že pôjde o architektonicky hodnotný objekt. Dom vznikne v exponovanej polohe, ktorá je intenzívne využívaná nielen domácimi obyvateľmi, ale aj návštevníkmi mesta. Zámocká je dôležitý peší ťah na Hrad a blízka Židovská postupne ožíva (čo bude snáď platiť aj po aktuálnej kríze). Na takéto miesto patrí budova na mimoriadne vysokej úrovni.

Ak takou naozaj bude, pôjde o ďalšie skvalitnenie lokality, ktorej úroveň postupne rastie. V celej zóne Panenská (plus ulice smerom ku Zámockej) sa v poslednom období realizovalo viacero rekonštrukcií a pribudli aj novostavby – napríklad luxusný projekt Zochova X alebo polyfunkčný dom na Konventnej, nominovaný na CEZAARa. V blízkej budúcnosti sa očakáva predstavenie projektu rekonštrukcie bývalej pôrodnice na Zochovej alebo rekonštrukcie bývalého Ústredného riaditeľstva štátnych lesov. Určité zámery má aj Vysoká škola múzických umení, ktorá by rada vyplnila prieluku na Svoradovej.

Stavebnému rozvoju však musí sekundovať aj rozvoj verejných priestranstiev. Svoradova síce prešla nedávno čiastočnou rekonštrukciou a vznikol tu aj nový parčík, len to však nestačí. Pre Panenskú a okolie je spracovaný manuál verejných priestranstiev, teraz je však potrebné čo najskôr dotvoriť aj konkrétnu projektovú dokumentáciu a začať s realizáciou prvých úprav. Veľkú zmenu si ale podľa môjho názoru vyžaduje najmä Zámocká, ktorej podoba už rozhodne neodráža súčasné požiadavky na kvalitný verejný priestor.

Ulica je dnes v správe Hlavného mesta SR Bratislavy, to však podľa aktuálne známych informácií zmeny nepripravuje. V kontexte následkov pandémie koronavírusu COVID-19 bude mať mesto pravdepodobne napätý rozpočet a Zámocká je stále v lepšom stave ako množstvo iných ulíc v rámci Bratislavy. Na druhej strane, komplexná rekonštrukcia tejto ulice a priestoru od križovatky s Pilárikovou až po vyústenie do Palisád by pozitívne ovplyvnila vnímanie centra mesta.

Zmena tohto vnímania, podľa ktorého sa historické centrum Bratislavy končí hranou bývalých hradieb, by mala byť dôležitou úlohou mesta aj mestskej časti. Našťastie to nie je pravda, čo však najlepšie potvrdí zvýšenie úrovne verejného priestoru. To je, ako zároveň naznačuje v Manifeste verejných priestorov Metropolitný inštitút Bratislavy, hlavnou úlohou plánovania mesta. Toto tvrdenie teraz treba dokázať konkrétnymi zásahmi a intervenciami trvalého charakteru.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube