Author photoAdrian Gubčo 01.04.2020 16:20

Polyfunkčný dom na Konventnej je pred dokončením

V centre mesta bola vyplnená ďalšia dlhoročná prieluka. Na Konventnej ulici bol takmer dokončený Polyfunkčný dom Konventná 6, ktorý do lokality prináša nové byty, kancelárie aj obchodné priestory. Architektúra domu je výsledkom architektonickej súťaže.

Spoločnosť Invest Product, ktorá je developerom projektu, súťaž vyhlásila ešte v roku 2011, pričom sa jej zúčastnilo viacero renomovaných ateliérov. Za najlepší koncept porota označila návrh od kancelárie Architekti BKPŠ, ktorá stojí za viacerými prestížnymi zadaniami a realizáciami – napríklad za budovou Národnej banky Slovenska alebo rekonštrukciou Slovenskej národnej galérie. Ich vízia domu na Konventnej mala byť ideálnym doplnením mestskej štruktúry, citlivým k okoliu, no zároveň jasne moderným.

Sľubné výsledky však dlho ostávali len na papieri a prieluka na Konventnej bola využívaná ako parkovisko. Na začiatku roka 2018 sa konečne naplno rozbehli práce na realizácii, v prvom štvrťroku 2019 už budova dosiahla štádium hrubej stavby. V tejto chvíli prebiehajú posledné dokončovacie práce, no dom už možno považovať prakticky za dokončený.

Polyfunkčná budova má sedem nadzemných podlaží a až štyri podzemné, kde bolo vytvorených 71 parkovacích miest. Na prvom nadzemnom podlaží vznikli dva obchodné priestory s celkovou výmerou 235 metrov štvorcových, nad nimi sú na troch podlažiach kancelárie s čistou prenajímateľnou plochou 1.125 metrov štvorcových. Developer ponúka menšie individuálne kancelárie aj väčšie priestory.

Na najvyšších troch podlažiach developer vybudoval 6 bytov a dva apartmány, dostupný by mal byť ešte štvorizbový byt a zmieňované apartmány. Ceny sú pomerne vysoké: investor pýta za byt v štandarde 521-tisíc eur, kým apartmán s 33,3 metrami štvorcovými stojí viac ako 175-tisíc eur. Meter štvorcový v apartmánoch vychádza na 5-tisíc eur, v byte v štandarde na 4-tisíc eur. Zaujímavosťou je, že dvojica dvojizbových bytov bola predávaná v aukcii, predajnú cenu sa však nepodarilo výraznejšie zvýšiť.

Na druhej strane, ceny aj štandard zodpovedajú prestížnej lokalite v centre mesta. Klienti budú mať v štandarde k dispozícii drevené (od ulice) alebo hliníkové okná (od dvora), drevené parkety, podlahové vykurovanie alebo exteriérové tienenie roletami. Dispozície nie sú úplne bežné, pôsobia však racionálne a aj dvojizbové byty disponujú samostatnými toaletami. Polohe v meste zodpovedajú aj ceny za parkovanie, jedno miesto stojí 36-tisíc eur, prípadne sa dá prenajať za 180 eur za mesiac.

Developer predpokladá, že kolaudácia by mala prebehnúť v máji alebo júni, fotografie z oficiálnej webstránky však ukazujú, že aj v interéri sú už práce takmer ukončené. Polyfunkčný dom Konventná tak ožije už v druhej polovici tohto roka.

 

 

Tak ako to je pri projektoch od Architekti BKPŠ zvykom, aj táto realizácia je na vysokej architektonickej úrovni a vynikajúco dopĺňa okolitú štvrť. Jedinou výhradou je odskočenie časti fasády od stavebnej čiary, čo je vysoko pravdepodobne spôsobené normami na preslnenie oprotistojacich budov, inak však dom vyzerá veľmi solídne. S prihliadnutím na fakt, že na projekt sa konala aj architektonická súťaž, ide o vzorový nadštandardný development.

Vyplnením tejto prieluky sa scelil v podstate celý urbanistický blok, vymedzený Konventnou, Koziou a Staromestskou ulicou. Podstatná časť bloku je tvorená hustou štruktúrou mestských nájomných bytových domov z 19., príp. začiatku 20. storočia, výnimku predstavuje mohutný objekt bývalej administratívnej budovy Ústredného riaditeľstva štátnych lesov od Eugena Kramára a Štefana Lukačoviča z roku 1950. Budova je dnes opustená a chátra.

Tento stav by však nemal trvať dlho – v príprave je už údajne projekt rekonštrukcie a pravdepodobne aj funkčnej transformácie budovy. Ide o zaujímavé architektonické dielo a citlivá rekonštrukcia by jej mimoriadne prospela, nehovoriac o oživení veľkého stavebného súboru priamo v centre mesta. Projekt by mohol byť predstavený ešte v priebehu tohto roka.

Po revitalizácii aj tejto budovy tak ostane ešte jedna zásadná úloha: zrevitalizovať verejné priestranstvá, ktoré sú v príkrom kontraste s hodnotnou historizujúcou aj modernou architektúrou, ktorá sa v blízkom okolí nachádza. Okolitá zóna má popritom k dispozícii manuál tvorby verejných priestranstiev – Manuál pre Panenskú a okolie.

O Bratislave sa často hovorí, že má miniatúrne historické centrum, v skutočnosti však má od stredovekého jadra odtrhnutú, no stále pôvabnú Evanjelickú štvrť, kam patrí nielen Konventná, ale aj blízke ulice ako Kozia, Lýcejná alebo Panenská. Plošnou obnovou týchto ulíc by mohlo mesto mnoho získať a zvýšiť svoju príťažlivosť nielen pre turistov, ale aj pre samotných obyvateľov, ktorí sú v tejto lokalite konfrontovaní s neprehľadným parkovaním, nekvalitnými povrchmi a vizuálnym chaosom.

Ide o tradičný bratislavský konflikt medzi potenciálom a aktuálnym stavom územia. Zatiaľ z neho vedia čerpať jedine developeri, čo ukazuje aj najnovší development, samospráva sa začína hýbať len oneskorene. Pandémia koronavírusu nesmie byť ospravedlnením, prečo sa nevenovať aj téme úrovne verejných priestranstiev a už zo strednodobého hľadiska bude potrebné okrem koncepcií realizovať aj prvé projekty. Pôjde o investíciu do budúcnosti.

 

Fotografie z 29.3.2020. Pozrite si priebeh výstavby vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Architekti BKPŠ

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube