Author photoAdrian Gubčo 09.09.2019 10:09

Polyfunkčný dom Konventná odhaľuje fasádu

Menší projekt zástavby prieluky v centre mesta v podobe polyfunkčnej budovy na Konventnej začína odhaľovať svoj finálny výzor. Hoci je budova jednoznačne moderná, v historickom prostredí pôsobí dobre, a to vďaka vysokej architektonickej úrovni návrhu a zatiaľ sa zdá, že aj prevedenia.

Projekt výstavby v tejto prieluke bol prvýkrát predstavený už v roku 2011, kedy spoločnosť Invest Product vyhlásila na zástavbu parcely architektonickú súťaž. Tá bola dobre zastúpená poprednými architektonickými kanceláriami, medzi ktorými sa presadil skúsený ateliér Architekti BKPŠ.

Návrh architektov Kusého a Paňáka sa vyznačoval rešpektovaním rytmu aj výšky podlaží susedných objektov, čím do zástavby dobre zapadol, zároveň však priťahuje pozornosť svojimi veľkými oknami cez dve podlažia. To je doplnené jemnou farebnosťou, ktorá je v danom prostredí maximálne vhodná.

Ide o polyfunkčný dom, ktorý obsahuje približne 1,5-tisíc metrov štvorcových kancelárií, osem bytov vyššieho štandardu a obchodné priestory na prízemí. V podzemnom parkovacom dome sa nachádza 71 parkovacích miest. Dvor by mal byť čiastočne zazelenený, hoci jeho rozmery budú veľmi komorné, keďže k nemu prilieha múr bývalého Živnostenského úradu.

Budova sa už postupne začína dokončovať, očakávané ukončenie výstavby na konci tohto roka je vcelku reálne. Dobudovaním tohto domu bude mestský blok, v ktorom sa nachádza, stavebne ukončený.

Forma, v akej sa tento projekt odhaľuje, je na výbornej úrovni, hoci v prípade zmieňovanej kancelárie sme už na podobný výsledok zvyknutí. BKPŠ patrí k popredným slovenským kanceláriám, ktoré majú za sebou také realizácie ako výšková budova NBS, novostavba SND, aktuálne realizujú rekonštrukciu SNG a dokončili starší projekt The Corner, ktorý sa stretol s výbornými ohlasmi.

Dom na Konventnej bude ďalším príjemným prírastkom do portfólia, aj napriek tomu, že hmota musela byť (pravdepodobne kvôli svetlotechnike) oproti pôvodnému návhu upravená. Ukazuje sa, že architektonická súťaž bola napriek menšiemu rozsahu developmentu správna. Smolou ostáva, že v prípade takýchto projektov, hoci deklarujú najvyšší štandard, je stále ojedinelá.

 

 

Projekt síce nepatrne, ale predsa, prispeje k oživeniu a zvýšeniu prestíže danej lokality. Napriek vysokému statusu okolia, predsa len ide o prehliadnú časť mesta, čo dokazuje nízka úroveň verejných priestranstiev v okolí, ale aj existencia viacerých chátrajúcich objektov. Signály však nasvedčujú, že čoskoro by sa to mohlo začať meniť.

V prípade verejných priestranstiev, len toto leto miestni poslanci definitívne schválili použitie tzv. Manuálu pre Panenskú a okolie, teda prvého bratislavského manuálu tvorby verejných priestranstiev, ako záväzného podkladu pre ďalšie úpravy v uliciach okolo Panenskej – vrátane Konventnej. Svoj zmysel musí ešte potvrdiť pri konkrétnych investíciách. V tejto chvíli bohužiaľ nie je známe, či sa nejaká rekonštrukcia ulice pripravuje.

Druhým zásahom by mohla byť postupná obnova mestského majetku – k tomu patrí napríklad schátraný objekt na Kozej ulici 9, ktorý Hlavné mesto nechalo napospas osudu. Teraz sa však v rámci novej stratégie mobilizácie zdrojov pre podporu nájomného bývania zdá, že dom by sa mohol dočkať nového života. Ak by to tak bolo, nielen rekonštrukcia, ale aj nadstavba o jedno podlažie by nebola na škodu.

Nakoniec, najväčšou budovou, kde sa očakáva rozsiahla transformácia, je zmieňovaný objekt bývalého Živnostenského úradu. Spoločnosť Carmen Invest, podľa médií blízka J&T, tu pripravuje rekonštrukciu, za ktorou stojí kancelária A1 Architecture architekta Branislava Kaliského, autora prvej fázy Eurovey alebo Blumentalu. Viac detailov by malo byť odhalených čoskoro.

Tzv. Evanjelická štvrť tak postupne ožíva. Pekná historická časť Bratislavy by bola už dnes aktívnou súčasťou jadra mesta, keby nebola od neho odčlenená obrovskou bariérou v podobe Staromestskej ulice. Sú tak potrebné takéto zásahy, aby sa jej postavenie zmenilo a aby prispela k mentálnemu rozšíreniu historického centra metropoly.

 

Fotografie z 6.9.2019. 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Architekti BKPŠ

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube