Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 20.03.2019 08:15

Construction update: Polyfunkčný dom Konventná, 17.3.2019

Konventná ulica patrí k dobre zachovaným historickým uličkám Bratislavy, no napriek tomu sa tu dlhodobo nachádzala prieluka po niekdajšom hoteli Continental. Dnes je však už medzera v zástavbe minulosťou, keďže tu vzniká Polyfunkčný dom Konventná.

Article Big

Pôvodný hotel patril v období Prvej republiky k tým lepším, neoklasicistická budova však v druhej polovici 20. storočia zanikla - a celkom zbytočne. Jazva po nej tu zívala desaťročia, nádej na zmenu sa začala vynárať až v roku 2011, kedy spoločnosť Invest Product, majiteľ pozemku, vyhlásila vyzvanú architektonickú súťaž na zástavbu priestoru. Víťazom sa stala popredná kancelária Architekti BKPŠ.

Skúsení architekti navrhli objekt, ktorý vhodne reaguje na okolitú historickú zástavbu, a to mierkou, tvarom, výrazom i materiálovým prevedením, napriek tomu, že si zachováva jednoznačne súčasnú a modernú podobu. Konventná tak získa aj aktuálny vstup, ktorý obohatí charakter ulice.

Keďže je dom takmer v štádiu hrubej stavby, je možné konštatovať, že napriek pomerne dlhej dobe od konania súťaže sa postupuje viacmenej v zmysle víťazného návrhu – hoci, podľa všetkého, v dotyku projektu s Konventnou 4 hmota domu od druhého podlažia ustupuje. Zatiaľ nie je jasné, či sa dobuduje v plnej hmote v budúcnosti.

Developer tu ešte v rámci pôvodného projektu pripravoval bývanie, kancelárie aj obchody. Bytov by sa malo v dome nachádzať len osem a nepochybne budú vyššieho štandardu. Najväčšiu výmeru budú tvoriť kancelárské priestory, ktorých bude 1,5-tisíca metrov štvorcových, na prvom nadzemnom podlaží by mali vzniknúť aj obchodné prevádzky. Parkovacích miest bude 71.

Dom takmer naplno využije svoj pozemok a po dokončení sem prinesie všetky základné mestské funkcie. Blok vymedzený Staromestskou, Kozou a Konventnou tak bude po dokončení tohto projektu, teda na konci roku 2019, stavebne prakticky ukončený.

Určité zásahy tu však ešte prebehnú. V príprave už je masívna rekonštrukcia administratívnej budovy niekdajšieho Živnostenského úradu, ktorú vymenilo Ministerstvo vnútra so spoločnosťou Vienna Invest, ktorá ho následne obratom predala firme Carmen Invest, podľa médií blízkej J&T. Nový vlastník tu už pripravuje nový projekt, architektom je kancelára A1 Architecture architekta Branislava Kaliského.

 

Niekdajšia administratívna budova na Staromestskej prejde rekonštrukciou

 

Ak by sa podarilo oživiť aj túto budovu a vhodne ju zrekonštruovať, prakticky celý blok by bol charakteristický hodnotnou architektúrou historického aj moderného rázu. Takmer v každom období do jeho formovania prispeli poprední doboví architekti. Že to tak bude aj v súčasnosti, zaručuje renomé ateliéru BKPŠ, ktorý stojí, okrem iného, aj za Národnou bankou Slovenska, rekonštrukciou Slovenskej národnej galérie, alebo nie až tak vzdialeného a kladne prijatého developmentu The Corner.

Centrum mesta tak bude zase pôsobiť o čosi lepšie, a to práve vďaka podobným „drobným“ vstupom, ktoré však mimoriadne vplývajú na vnímanie mestského detailu, čo tvorí pri našom pocite z miest jeden z kľúčových aspektov. Bratislava v mnohých detailoch doteraz zlyháva, našťastie, kvalitnej architektúry na naše pomery už vzniká pomerne dosť.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Invest Product

Súvisiace články

Polyfunkčný dom na Konventnej je pred dokončením

01.04.2020 16:20:00 Adrian Gubčo

V centre mesta bola vyplnená ďalšia dlhoročná prieluka. Na Konventnej ulici bol takmer dokončený Polyfunkčný dom Konventná 6, ktorý do lokality prináša nové byty, kancelárie aj obchodné priestory. Architektúra domu je výsledkom architektonickej súťaže.

Čítať viac

Polyfunkčný dom Konventná odhaľuje fasádu

09.09.2019 10:09:00 Adrian Gubčo

Menší projekt zástavby prieluky v centre mesta v podobe polyfunkčnej budovy na Konventnej začína odhaľovať svoj finálny výzor. Hoci je budova jednoznačne moderná, v historickom prostredí pôsobí dobre, a to vďaka vysokej architektonickej úrovni návrhu a zatiaľ sa zdá, že aj prevedenia.

Čítať viac

Construction update: Polyfunkčný dom Konventná, 9.10.2018.

17.10.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

Na Konventnej ulici v centrálnej časti mesta je v plnom prúde výstavba polyfunkčného domu, ktorý vyplní staršiu prieluku príťažlivou stavbou, ktorá je výsledkom architektonickej súťaže. Developerom je spoločnosť Invest Product.

Čítať viac

Ďalšia staromestská prieluka zaniká

03.04.2018 10:30:00 Adrian Gubčo

Na Konventnej 6 sa naplno rozbehli práce na výstavbe polyfunkčnej budovy, ktorá vznikne na mieste staršej prieluky. Projekt má obsahovať obchodné priestory, kancelárie a niekoľko bytov.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre