YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 04.08.2020 14:47

V Palme by mohli vzniknúť drevostavby, bránia im normy

Developer Corwin postupuje v príprave novej podoby areálu Palma na Račianskej ulici v Novom Meste. Koncept zóny by sa mohol predstaviť čoskoro, keďže developer už predstavuje prvé detailnejšie informácie: okrem iného by tu rád vybudoval viacero stavieb z dreva, čomu však majú brániť prísne slovenské normy.

Palma. Zdroj: Corwin

Palma. Zdroj: Corwin

Ako uvádza Corwin, drevo považuje za trend v súčasnej svetovej architektúry, čoho dôkazom sú niektoré nedávno dokončené stavby. „Napríklad HoHo vo Viedni, Wenlock Cross v Londýne, či cenami ovenčený Mjøstårnet v Nórsku sú ukážkou, že moderné drevené stavby sú nielen ekologické, ale dokážu ponúknuť priestory s vysokým užívateľským štandardom,“ vysvetľuje Samuel Csáder, projektový manažér Corwin.

„Drevo má v mnohých ohľadoch kvalitnejšie konštrukčné parametre než klasické murivo, napríklad čo sa týka regulácie vlhkosti či tepelno-izolačných vlastností. Radi by sme preto tento typ architektúry priniesli aj do Bratislavy,“ konštatuje developer. Ako stavebný materiál je drevo vysoko ekologické – má pozitívnu uhlíkovú stopu, pre jeho použitím totiž spotrebuje viac CO2, než sa počas jeho produkcie vytvorí. Počas doby svojho rastu totiž absorbuje skleníkové plyny a do ovzdušia uvoľňuje kyslík.

Nido

Manipulácia s drevom je jednoduchšia aj pošas výstavby. Pri použití dreva je menšia prašnosť, jednoduchšia je prefabrikácia, čo si vyžaduje menej pracovných kapacít a stavebných nákladov. „Aj preto v projekte Palma plánujeme stavať z dreva. A to takého, ktoré je certifikované a pochádza z udržateľného lesníctva,“ hovorí Samuel Csáder.

Corwin avizuje, že by rád postavil z dreva minimálne dve budovy: „Boli by sme radi, ak by sme z takéhoto dreva mohli v Palme postaviť jednu obytnú a jednu kancelársku budovu. A to aj napriek tomu, že náklady na takéto stavby vychádzajú vyššie, než v prípade klasických železobetónových konštrukcií.“ Nebude to však jednoduché. Hlavnou komplikáciou sú totiž podľa investora aktuálne platné normy, ktoré realizáciu väčších stavieb z dreva zásadne obmedzujú.

Ako ďalej developer vysvetľuje, kvôli normám je možné postaviť drevenú budovu len do určitej výšky. Aj v prípade zmiešaného konštrukčného celku (mix horľavých a nehorľavých materiálov – napr. železobetón a drevo) nesmie mať budova viac ako päť podlaží a podlaha najvyššieho z nich nesmie byť vyššie než 12 metrov. Plán Corwinu – postaviť budovu s celodrevenou konštrukciou s priznanými nosnými drevenými prvkami – je ešte menej reálny.

Dôvodom sú najmä obavy z požiarnej bezpečnosti, pričom pravidlá sú napriek nedávnym zmenám prísnejšie ako v zahraničí. „Na Slovensku tak aktuálne nie je možné postaviť nielenže stavbu, ako napríklad vežiak HoHo v neďalekej Viedni, ale ani oveľa nižšie budovy z dreva,“ vysvetľuje Samuel Csáder.

Developer každopádne dodáva, že napriek tomu bude hľadať cesty, ako drevo do projektu vložiť. „Aj keď nám hrozí, že kvôli aktuálnym predpisom budeme musieť voliť kompromisy, ku ktorým by sme v zahraničí pristúpiť nemuseli,“ hodnotí Samuel Csáder.

 

Výšková budova HoHo vo Viedni. Zdroj: Rüdiger Lainer + Partner

 

Je pravdou, že drevo preniká do výstavby na Slovensku len pomaly – ak nerátam gýčové drevenice v rekreačných horských lokalitách. Tento materiál má svojich hlasných proponentov, predovšetkým popredného architekta Pavla Pokorného, ktorý popularizuje tému nízkoenergetických a ekologických stavieb. Nanešťastie sa však predsudkov zbavujeme v našej legislatíve len veľmi pomaly.

Téma drevostavieb nie je jedinou, ktorá je v slovenskej normotvorbe nedostatočne reflektovaná. Stavebný zákon a súvisiace predpisy by si zaslúžili zmeny aj v iných oblastiach – využívaní ekologických stavebných materiálov (stavebníctvo je mimoriadne významný prispievateľ ku klimatickej zmene), svetlotechnike, riešení tienenia, dopravnom plánovaní, hluku a v ďalších aspektoch. Súčasné slovenské normy v mnohých prípadoch bránia tvorbe pokrokového, moderného, ekologického a jednoducho dobrého mesta.

Do tejto pasce sa môže chytiť každý developer, ktorý má reálnu ambíciu vybudovať dobrú štvrť s adekvátnou hustotou, živými verejnými priestormi, zeleňou a bez dopravnej záťaže, no je nútený sa viacerých princípov vzdať, ak chce splniť zákonné nariadenia. Corwin, ktorý pre návrh Palmy oslovil kanceláriu Gehl Architects, nestorov v tvorbe miest pre ľudí, je teraz dobrým príkladom.

Riešenie je enormne komplikované a nedá sa pravdepodobne očakávať, že nový Stavebný zákon prinesie revolučné zmeny v tom, ako sa tvorí súčasné slovenské mesto. Bratislavskí odborníci a hráči v stavebníctve preto volajú aspoň po čiastočnej a jednoduchšie realizovateľnej zmene – v umožnení tvorby samostatných Bratislavských stavebných predpisov, ktoré by vychádzali z bratislavských špecifík a uľahčovali napĺňanie ekologických, urbanistických aj ekonomických prinícpov pri výstavbe.

Nešlo by o žiaden unikát, podobné predpisy má k dispozícii aj Praha, ktorá nimi rieši niektoré chyby českého stavebného zákona, nedostatočne zohľadňujúce potreby metropoly. V našom prípade by predpisy mohli umožniť vznik miernejších noriem na preslnenie bytov, čo by mohlo vytvoriť predpoklady pre zlepšenie dostupnosti bývania a výstavbu kompaktných blokov, vytvorenie jemnejších požiadavkiek na parkovanie, alebo – umožniť používanie dreva.

Ministerstvo dopravy a výstavby, resp. nová Vláda SR, avizovala, že nový Stavebný zákon bude už čoskorou realitou. Podľa mojich informácií na ňom pracuje hneď viacero tímov a Programové vyhlásenie vlády obsahovalo sľub, že už v októbri by mohol byť materiál predložený na rokovanie do Národnej rady. Či bude obsahovať aj možnosť tvorby Bratislavských stavebných predpisov, známe nie je, už predtým však ich vznik žiadalo Hlavné mesto aj Slovenská komora architektov.

Výzvy, ktoré stoja (nielen) pred metropolou, si vyžadujú modernú a pružnú legislatívu. Či jej vznik môžeme po desaťročiach konečne očakávať, sa ukáže snáď už v dohľadnej dobe.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame

Sledujte YIM.BA na YouTube

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Veľkolepá premena Palmy je bližšie k realite, Magistrát dal zelenú prvej etape

21.09.2022 17:28:25 Andrej Sárközi

Kúsok mesta v meste. Aj tak by sme mohli nazvať jeden z najkomplexnejších a najambicióznejších developmentov v Bratislave – prestavbu areálu Palma. Ostro sledovaný bratislavský projekt sa začína pomaly blížiť k realizácii. Prvá časť transformácie zóny totiž získala od Magistrátu záväzné stanovisko. 

Čítať viac

Corwin chce realizovať uhlíkovo neutrálne kancelárske budovy

02.06.2022 11:00:02 Adrian Gubčo

Aj v Bratislave postupne rastie počet kancelárskych budov, ktoré spĺňajú relatívne vysoké ekologické štandardy – LEED a BREEAM na najvyššej úrovni. Uhlíkovo neutrálne však nie sú žiadne. Zmeniť to chce developer Corwin, ktorý sa usiluje o zisk certifikátu LEED Zero Carbon pre kancelárske časti Blumentalu a Einparku. Okrem toho avizuje, že v budúcnosti pôjde už len týmto smerom, čím bude svetovým lídrom v udržateľnosti.

Čítať viac

Rozhoduje sa o budúcej podobe Palmy

13.05.2022 13:35:16 Adrian Gubčo

Transformácia areálu niekdajšej Palmy na Račianskej ulici patrí k najkomplexnejším a najambicióznejším súčasným developmentom v Bratislave. Developer Corwin tu zamýšľa vybudovať kompaktnú mikroštvrť mestského charakteru. Cesta k výstavbe je však ešte dlhá, keďže potrebná je zmena Územného plánu. O charaktere tejto zmeny sa rozhoduje v týchto dňoch.

Čítať viac

Budúcnosť Palmy riešia študenti, mesto zatiaľ spí

17.03.2022 14:54:43 Adrian Gubčo

Premena industriálneho areálu Palma by mohla byť jedným z najzaujímavejších developmentov v Bratislave. Developer Corwin tu sľubuje vznik polyfunkčnej štruktúry s bývaním, kanceláriami a verejným priestorom, navrhnutej poprednými zahraničnými aj domácimi architektmi. Potenciál územia najnovšie naznačili aj študenti. Akékoľvek úvahy však stoja a padajú na aktivite samosprávy, ktorá musí zmeniť Územný plán.

Čítať viac

Strecha Lisovne v Palme ľahla popolom, developer chce budovu zachovať

12.10.2021 12:54:46 Adrian Gubčo

Udalosťou uplynulého víkendu bol v Bratislave masívny požiar budovy Lisovne, výrazného objektu v areáli bývalého podniku Palma. Ten je momentálne v procese príprav na budúcu výstavbu – developer Corwin tu plánuje nové susedstvo s bývaním, kanceláriami aj verejnými priestormi. Okolo požiaru sa okamžite vyrojilo množstvo teórií.

Čítať viac

Odhalený je koncept celej Palmy, vzniknúť môže vzorová mestská štvrť

27.09.2021 17:50:17 Adrian Gubčo

Keď spoločnosť Corwin na konci roka 2019 oznámila, že v spolupráci s kanceláriou Gehl Architects premení areál Palmy pri Račianskej ulici, vyvolalo to oprávnene veľký záujem. Gehl Architects sú známi ako hlavní proponenti „miest pre ľudí“, založených na ľudskej mierke, diverzite a hustote. Dnes, po odhalení konceptu celej Palmy, sa zdá, že by kúsok takéhoto mesta mohol vzniknúť aj tu.

Čítať viac

Do Palmy sa môže vrátiť výroba

15.03.2021 18:18:54 Adrian Gubčo

Areál Palmy na Račianskej ulici patrí k ostro sledovaným bratislavským brownfieldom. Už pred nejakou dobou ho získal developer Corwin, ktorý navyše oznámil, že na vízii jeho transformácie pracuje so známou kanceláriou Gehl Architects. Hoci si väčšina verejnosti a nepochybne aj developer želajú jeho premenu na multifunkčnú živú štvrť, zdá sa, že sa sem môže vrátiť výroba.

Čítať viac

Odhalené boli ďalšie vizualizácie Palmy

25.01.2021 17:41:26 Adrian Gubčo

ČLÁNOK BOL AKTUALIZOVANÝ O VYJADRENIA DEVELOPERA Prestavba priemyselného areálu bývalej Palmy má byť medzi prestavbami bratislavským priemyselných areálov v mnohých veciach výnimočná. Okrem relatívnej zachovanosti zvyškov fabriky (aj po asanáciách) je to dané aj veľkým menom urbanistov, spojených so zámerom. Nové vizualizácie, ktoré sa nedávno objavili, naznačujú detaily pripravovaného projektu.

Čítať viac

Palma začína odhaľovať svoju podobu

18.12.2020 13:35:36 Adrian Gubčo

Z mnohých zaujímavých projektov v Bratislave patrí prestavba priemyselného areálu Palma v Novom Meste k tým najambicióznejším. Developer Corwin už pri akvizícii naznačoval, že má záujem o vznik na miestne pomery výnimočného developmentu, na čo si prizval svetoznámych architektov. V týchto dňoch bola odhalená prvá etapa projektu.

Čítať viac

Corwin prezrádza, čo vznikne v areáli Palmy

27.02.2020 15:15:00 Adrian Gubčo

Developer Corwin postupuje v príprave projektu na premenu Palmy a v tejto chvíli je už schopný definovať základné rámce budúceho developmentu. V priestore v dotyku Račianskej ulice a Novej Cvernovky má vzniknúť nové sub-centrum Bratislavy, v ktorom sa zachová industriálne dedičstvo, zároveň tu však vzniknú nové byty a kancelárie.

Čítať viac

David Sim z Gehl Architects: V Európe nie je lepšie dostupný brownfield ako Palma (1)

14.02.2020 14:45:00 Adrian Gubčo

Gehl Architects patria k najznámejším svetovým architektonickým kanceláriám zameraným na budovanie „miest pre ľudí“ - teda miest poskytujúcich špičkovú kvalitu života a verejného priestoru pre človeka z pohľadu chodca či cyklistu. Po viacerých svetových metropolách teraz prichádzajú aj do Bratislavy, kde navrhnú víziu pre areál Palma, ktorý nedávno získal developer Corwin.

Čítať viac

Corwin transformuje ďalší brownfield, získal pozemok Palmy

02.12.2019 16:30:00 Adrian Gubčo

Developerovi Corwin sa podarila významná transakcia – spoločnosť sa stala majiteľom areálu Palma na Račianskej ulici, ktorý plánuje transformovať. Hoci detaily nového projektu ešte nie sú známe a nateraz sú aj predčasné, Corwin popri akvizícii ohlasuje veľké meno, ktoré bude za premenou areálu stáť.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube