YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 31.07.2019 09:22

YIT získalo projekt Olympia a rebranduje ho na Rozetu

Developer YIT Slovakia ohlásil v Ružinove ďalšiu akvizíciu. Po nedávnom zisku veľkého a lukratívneho pozemku na ulici Mlynské nivy sa teraz dostal k projektu Olympia na nároží Bajkalskej a Záhradníckej ulice. Upozornil na to portál TrendReality.sk.

Zdroj: YIT Slovakia

Zdroj: YIT Slovakia

Predmetná plocha je v hľadáčiku developerov už dlho. Pôvodne sa tu nachádzal autoservis, no s ohľadom na mimoriadne výhodnú polohu v dotyku s mestským okruhom, električkovou traťou a významným rekreačným územím Štrkovec sa tu núka potenciál pre rezidenčnú aj komerčnú výstavbu. V tomto duchu tu bola ešte pred krízou navrhovaná realizácia výškovej budovy Olympia s výškou 112 metrov.

Vtedajší developer Atlas Real však po kríze od projektu upustil a pozemok predal spolčnosti Tatra Residence. Tá plány zreálnila a usporiadala architektonickú súťaž. V tej sa presadil Peter Moravčík s dobre pôsobiacim projektom integrujúcim bývanie aj kancelárie, zložitejšia etapizácia však investora podnietila k zadaniu projektu až tretiemu v poradí – Architektonickej kanceárii Jančina.

AK Jančina tu navrhla dvojicu jedenásťpodlažných bodových domov s rezidenciami, kancelárie a občianska vybavenosť mali byť predmetom až neskorších fáz. Tatra Residence úspešne prešla celým povoľovacím procesom až po stavebné povolenie. Po jeho získaní sa rozhodla projekt rezidencií odpredať, ponechala si však zvyšné pozemky, kde mali byť kancelárie.

YIT Slovakia tak dostalo viacmenej hotový produkt, ktorý prešiel menšími úpravami v rámci povoleného rozsahu a už čoskoro – pravdepodobne na jeseň – pôjde do predaja. Projekt s novým názvom Rozeta bude v prvej fáze obsahovať 78 rezidenčných jednotiek. Ceny či štandard nie sú v tejto chvíli verejne známe. V podzemnej garáži vznikne 88 miest, ďalších 10 bude na povrchu.

Stavebné práce by sa mali na pozemku spúšťať postupne už v priebehu augusta a naplno rozbehnúť v septembri. YIT predpokladá kolaudáciu v apríli 2022. Termíny zatiaľ nie sú vôbec známe v prípade druhej etapy, viacmenej identického domu s rovnakým počtom bytov a apartmánov. Skôr či neskôr sa však nepochybne bude realizovať aj tá.

 

Zdroj: YIT Slovakia

 

YIT zdedilo projekt, pri ktorom by išlo samo proti sebe, keby ho zásadne menilo – a to sa týka aj architektúry. Tá teda nebude výnimočná, hoci nebude ani zlá. Problémom je skôr vznik bodových objektov v lokalite, ktorá je charakteristická prechodom kompaktného blokového mesta do rozvoľnenej modernistickej zástavby. Vzhľadom na polohu by bolo omnoho lepšie, keby tu vznikol blok.

Ide však o dedičstvo pôvodnej súťaže a následných krokov jej vyhlasovateľa, z čoho aktuálneho developera nemožno obviniť. Azda v prípade, že by povoľovacie konania netrvali tak dlho a boli férovo nastavené, by boli developeri ochotnejší robiť zásahy do neaktuálnych konceptov, príp. ak by bola legislatíva a rozličné normy flexibilnejšie, navrhovať aj mestskejšiu zástavbu. Na takéto zmeny si však treba počkať.

Na jednom z najlukratívnejších ružinovských nezastavaných pozemkov tak vznikne obytný súbor, ktorý nevyužíva potenciál lokality ani zďaleka naplno a do budúcnosti nevytvára základ pre vznik veľkomestského charakteru, ktorý by okolie Bajkalskej – jednej z hlavných bratislavských dopravných, ale aj rozvojových tried – malo mať. Ide však o súčasť komplexnejšieho problému, ktorý musí Bratislava, ak chce napredovať a konkurovať vyspelým metropolám, prekonať.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: YIT Slovakia
  • Zdroj: YIT Slovakia

Súvisiace články

Zvyšok projektu na nároží Záhradníckej a Bajkalskej sa odhaľuje

06.09.2021 14:16:30 Adrian Gubčo

Juhozápadná časť nárožia Záhradníckej a Bajkalskej ulice, teda priestor po bývalom areáli Drutechny, patrí k najviac exponovaným prázdnym pozemkom v Bratislave. Pred krízou v roku 2008 sa zdalo, že tu bude jedna z najvyšších budov mesta. Neskôr sa objavil triezvejší plán, ktorý tu predpokladal vznik oddelených bytových a administratívnych objektov. Dnes sa táto vízia blíži k realite.

Čítať viac

Prvá etapa Rozety je pred dokončením, výstavba druhej si ešte počká

16.07.2021 13:55:06 Adrian Gubčo

K dokončeniu sa blíži ďalší ružinovský rezidenčný projekt. Rozeta od developera YIT Slovakia, prvá časť väčšieho developmentu, vyzerá na prvý pohľad už dobudovaná, pričom na pozemku prebiehajú už len drobné práce. V budúcnosti by mala pribudnúť aj druhá rezidenčná etapa – hoci sa jej výstavba nespustí hneď po odovzdaní prvej.

Čítať viac

YIT Slovakia odhaľuje podobu Rozety 2

16.12.2020 12:17:47 Adrian Gubčo

Na nároží Záhradníckej a Ružinovskej ulice prechádza konečne premenou pozemok, ktorý bol dlhodobo určený pre výstavbu. Pôvodne sa tu plánoval vznik výraznej výškovej budovy, pokrízová situácia však priniesla korekciu plánov. Dnes tu developer YIT Slovakia dokončuje prvú etapu rezidenčného projektu Rozeta, ku ktorému plánuje v dohľadnej dobe doplniť ďalšiu.

Čítať viac

Ružinovská Rozeta sa blíži k dosiahnutiu hrubej stavby

04.09.2020 11:00:00 Adrian Gubčo

Na exponovanom pozemku na nároží Záhradníckej a Bajkalskej ulice sa k dosiahnutiu hrubej stavby blíži prvá etapa rezidenčného projektu Rozeta, prvá časť masívnejšej prestavby celého priestoru. Developer YIT Slovakia postupuje vo výstavbe veľmi rýchlo: okrem budovy už realizuje aj exteriérové priestranstvá v okolí. Onedhlo by tu mohla začať vznikať druhá etapa.

Čítať viac

Výstavba Rozety napreduje, čo vyrastie v jej susedstve, je nejasné

17.01.2020 10:21:52 Adrian Gubčo

V centrálnej časti Ružinova sa začína postupne vypĺňať dlhodobo prázdny pozemok, ktorý bol už niekoľko rokov pripravený pre výstavbu. Z pôvodného veľkorysého zámeru Olympia sa však plány skorigovali na štandardnejší development, ktorého rezidenčnú časť nedávno prebrala spoločnosť YIT Slovakia. Výstavbu zahájila prakticky okamžite a prišla aj s novým názvom – Rozeta.

Čítať viac

Bytový dom Klincová ide do výstavby

08.04.2019 09:30:00 Adrian Gubčo

Mestská časť Ružinov získa nový prírastok a príde o jeden z dlhodobo nevyužitých pozemkov, potom, ako bola pôvodná zástavba odstránená. Developerská divízia Tatra Banky, Tatra Residence, totiž získala stavebné povolenie pre výstavbu bytového domu na Klincovej ulici.

Čítať viac

Novinky z Ružinova

14.08.2017 09:00:00 Adrian Gubčo

Veľmi populárna rezidenčná štvrť Ružinov ešte stále obsahuje niekoľko voľných či nevhodne a nedostatočne využívaných plôch, ktoré sú ideálne pre výstavbu nových polyfunkčných celkov. Neprichádzajú však len developeri prevažne rezidenčných projektov, ale, čo je potešiteľné, aj administratívnych. Okrem toho, niekoľko ďalších projektov napreduje vo výstavbe.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube