Author photoAdrian Gubčo 05.06.2019 13:45

YIT premení ďalší brownfield v zóne Mlynské Nivy – Západ

Developer YIT Slovakia patrí k najvýznamnejším transformátorom postindustriálnych zón – brownfieldov – v Bratislave. Po projektoch Stein2, Zwirn alebo Nuppu, sa črtá ďalšia výrazná premena v bývalej priemyselnej časti Bratislavy. Spoločnosť získala veľký pozemok v štvrti Mlynské Nivy – Západ.

Zdroj: Google Maps

Zdroj: Google Maps

Zmena vlastníctva sa už objavila na katastri a bola potvrdená aj spoločnosťou. „YIT pokračuje v rozvoji štvrte Ružinov,“ uvádza developer v oficiálnom tlačovom vyhlásení. „Sme šťastní z úspešnej transakcie a že budeme mať možnosť vybudovať udržateľné mestské prostredie v oceňovanej štvrti Ružinov.“

Pozemok sa nachádza južne od ulice Mlynské nivy, naproti rozostavanému projektu Jarabinky. Dnes je územie nezastavané, nachádzajú sa tu zvyšky niekdajšej betonárne. Developer zatiaľ odkúpil len prvú časť z celkovej plochy pozemku s výmerou 3,9 hektára, s predkupným právom na zvyšok územia, ktoré má rozlohu takmer 7 hektárov. Zostávajúca časť, východne od aktuálne vlastnenej, by mala byť prikúpená do piatich rokov.  

Nateraz je ešte priskoro hovoriť, čo by v území mohlo vzniknúť. Oficiálna tlačová správa hovorí o vybudovaní multifunkčného projektu (resp. mini-štvrte) zahŕňajúceho nadštandardné bývanie, kancelárie a služby, a to aj v parteri obytných objektov. Okrem toho vzniknú parkovo upravené plochy a verejné priestranstvá. Hodnota investície sa odhaduje na 300 miliónov eur, čo je dostatočná suma na to, aby nový development mohol byť skutočne kvalitný.

Na pozemku sa v minulosti plánovala výstavba projektu Harbour City, ktorý mal patriť k najikonickejším v Bratislave. Rakúsky developer Europolis patriaci pod skupinu CA Immo tu plánoval vybudovať mohutný polyfunkčný komplex, ktorého súčasťou mala byť aj veža so 150 metrami, navrhnutá Normanom Fosterom. Veľkolepé plány udusilo zdĺhavé povoľovanie a kríza.

 

Harbour City. Zdroj: CA Immo

 

Čo tu vznikne teraz, bude predmetom architektonickej súťaže. YIT Slovakia sa po úspešnej súťaži na Zwirn zaviazalo, že bude pri veľkých projektoch architektov vyberať už len takýmto spôsobom. Development za 300 miliónov eur možno rozhodne označiť za veľký projekt, preto sa  Bratislava môže v najbližších rokoch tešiť na ďalšiu veľkú súťaž.

Ak bude developer vychádzať aj z navrhnutých developmentov predtým, dá sa očakávať, že Hlavné mesto získa aj ďalšie výškové budovy, a to v lokalite, ktorá je pre ich výstavbu vhodná. Pri očakávanej hodnote investície zároveň očakávam, že pribudnú (minimálne) stovky bytov a (desať)tisíce metrov štvorcových kancelárskych plôch, čo vyvolá zvýšenie dopravnej záťaže v území.

Čoraz aktuálnejšia je tak otázka rozvoja verejnej dopravy v priestore ulice Mlynské nivy, a to v podobe električkovej trate. Tá má v tomto koridore ideálne podmienky pre výstavbu, čo je dané šírkou ulice a pripraveným podjazdom pod Bajkalskou ulicou. Trať je odporúčaná aj v rámci Územného generelu dopravy, čo je koncepčný dokument, ktorý sa stane podkladom pre riešenie dopravy v rámci Územného plánu Hl. mesta SR Bratislavy. Jasná odpoveď, či táto trať v najbližšej budúcnosti vznikne, má byť k dispozícii už v priebehu tohto alebo budúceho roka.

V prípade, že sa tu vybuduje skutočne kvalitný development, spojený s centrom (starým aj novým) električkovou traťou, nebude azda prehnané predpokladať, že metropola získa nový a skutočný bulvár, bude atraktívnejšia a bude pokračovať v trende postupného rozširovania kompaktne zastavaných častí mesta. Pre Bratislavu to znamená viacnásobné benefity.

Developer predbežne očakáva, že výstavba na pozemku by sa mohla rozbehnúť niekedy v priebehu jari 2021, čo je pri rýchlosti povoľovania v Bratislave, ale aj pri predpokladanej súťaži, ambiciózny termín. YIT Slovakia však patrí k silným a stabilným spoločnostiam, mesto sa tak určite zbaví ďalšieho brownfieldu a bude o niečo modernejšie.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube