YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 05.06.2019 13:45

YIT premení ďalší brownfield v zóne Mlynské Nivy – Západ

Developer YIT Slovakia patrí k najvýznamnejším transformátorom postindustriálnych zón – brownfieldov – v Bratislave. Po projektoch Stein2, Zwirn alebo Nuppu, sa črtá ďalšia výrazná premena v bývalej priemyselnej časti Bratislavy. Spoločnosť získala veľký pozemok v štvrti Mlynské Nivy – Západ.

Zdroj: Google Maps

Zdroj: Google Maps

Zmena vlastníctva sa už objavila na katastri a bola potvrdená aj spoločnosťou. „YIT pokračuje v rozvoji štvrte Ružinov,“ uvádza developer v oficiálnom tlačovom vyhlásení. „Sme šťastní z úspešnej transakcie a že budeme mať možnosť vybudovať udržateľné mestské prostredie v oceňovanej štvrti Ružinov.“

Pozemok sa nachádza južne od ulice Mlynské nivy, naproti rozostavanému projektu Jarabinky. Dnes je územie nezastavané, nachádzajú sa tu zvyšky niekdajšej betonárne. Developer zatiaľ odkúpil len prvú časť z celkovej plochy pozemku s výmerou 3,9 hektára, s predkupným právom na zvyšok územia, ktoré má rozlohu takmer 7 hektárov. Zostávajúca časť, východne od aktuálne vlastnenej, by mala byť prikúpená do piatich rokov.  

Nateraz je ešte priskoro hovoriť, čo by v území mohlo vzniknúť. Oficiálna tlačová správa hovorí o vybudovaní multifunkčného projektu (resp. mini-štvrte) zahŕňajúceho nadštandardné bývanie, kancelárie a služby, a to aj v parteri obytných objektov. Okrem toho vzniknú parkovo upravené plochy a verejné priestranstvá. Hodnota investície sa odhaduje na 300 miliónov eur, čo je dostatočná suma na to, aby nový development mohol byť skutočne kvalitný.

Na pozemku sa v minulosti plánovala výstavba projektu Harbour City, ktorý mal patriť k najikonickejším v Bratislave. Rakúsky developer Europolis patriaci pod skupinu CA Immo tu plánoval vybudovať mohutný polyfunkčný komplex, ktorého súčasťou mala byť aj veža so 150 metrami, navrhnutá Normanom Fosterom. Veľkolepé plány udusilo zdĺhavé povoľovanie a kríza.

 

Harbour City. Zdroj: CA Immo

 

Čo tu vznikne teraz, bude predmetom architektonickej súťaže. YIT Slovakia sa po úspešnej súťaži na Zwirn zaviazalo, že bude pri veľkých projektoch architektov vyberať už len takýmto spôsobom. Development za 300 miliónov eur možno rozhodne označiť za veľký projekt, preto sa  Bratislava môže v najbližších rokoch tešiť na ďalšiu veľkú súťaž.

Ak bude developer vychádzať aj z navrhnutých developmentov predtým, dá sa očakávať, že Hlavné mesto získa aj ďalšie výškové budovy, a to v lokalite, ktorá je pre ich výstavbu vhodná. Pri očakávanej hodnote investície zároveň očakávam, že pribudnú (minimálne) stovky bytov a (desať)tisíce metrov štvorcových kancelárskych plôch, čo vyvolá zvýšenie dopravnej záťaže v území.

Čoraz aktuálnejšia je tak otázka rozvoja verejnej dopravy v priestore ulice Mlynské nivy, a to v podobe električkovej trate. Tá má v tomto koridore ideálne podmienky pre výstavbu, čo je dané šírkou ulice a pripraveným podjazdom pod Bajkalskou ulicou. Trať je odporúčaná aj v rámci Územného generelu dopravy, čo je koncepčný dokument, ktorý sa stane podkladom pre riešenie dopravy v rámci Územného plánu Hl. mesta SR Bratislavy. Jasná odpoveď, či táto trať v najbližšej budúcnosti vznikne, má byť k dispozícii už v priebehu tohto alebo budúceho roka.

V prípade, že sa tu vybuduje skutočne kvalitný development, spojený s centrom (starým aj novým) električkovou traťou, nebude azda prehnané predpokladať, že metropola získa nový a skutočný bulvár, bude atraktívnejšia a bude pokračovať v trende postupného rozširovania kompaktne zastavaných častí mesta. Pre Bratislavu to znamená viacnásobné benefity.

Developer predbežne očakáva, že výstavba na pozemku by sa mohla rozbehnúť niekedy v priebehu jari 2021, čo je pri rýchlosti povoľovania v Bratislave, ale aj pri predpokladanej súťaži, ambiciózny termín. YIT Slovakia však patrí k silným a stabilným spoločnostiam, mesto sa tak určite zbaví ďalšieho brownfieldu a bude o niečo modernejšie.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Obrovský development spoznáva podobu. Prvá etapa Mlynárky sa odhaľuje

02.01.2023 17:54:32 Adrian Gubčo

Len pred niekoľkými týždňami sme upozornili na pokrok v príprave veľkého developmentu v oblasti Mlynských Nív – Západ, za ktorým stojí YIT Slovakia. Dnes vieme ešte viac. Zverejnená totiž bola dokumentácia k prvej etape projektu, ktorý ponesie názov Mlynárka. Materiály odhaľujú zámer, ktorý nahradí zanedbaný brownfield príjemnou štvrťou.

Čítať viac

Vzorový projekt na Mlynských nivách sa blíži. Prinesie bývanie, pracoviská aj nový park

16.12.2022 14:56:12 Adrian Gubčo

Sú to už viac ako dva roky, čo bola odhalená podoba veľkého polyfunkčného zámeru v zóne Mlynské Nivy – Západ pod hlavičkou developera YIT Slovakia. Ambiciózny projekt má priniesť množstvo nových bytov, kancelárie, obchody, ale aj pomerne masívny vnútroblokový „ochladzovací“ park. V akom stave je dnes tento development?

Čítať viac

Prvý ochladzovací park v Bratislave vznikne na Mlynských nivách

17.07.2022 18:58:08 RED

Zmeny podnebia dávajú o sebe vedieť každým rokom viac a viac. Na situáciu sú nútení reagovať takisto domáci developeri. Zatiaľ čo kancelárske projekty sa vyznačujú snahou o inovatívnosť či flexibilitu kvôli požiadavkám nadnárodných spoločností, environmentálne uvedomelí klienti zvyšujú nároky aj na staviteľov rezidenčných komplexov. Aj preto sa možno Bratislava blíži k prvému ochladzovaciemu parku.

Čítať viac

YIT odhaľuje podobu projektu na Mlynských Nivách

17.06.2020 16:38:22 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia dnes vyhlásil výsledky veľkej urbanisticko-architektonickej súťaže na prestavbu bývalej panelárne v štvrti Mlynské Nivy – Západ. Spoločnosť zakúpila pozemok v priebehu minulého roka s plánom vybudovania veľkého multifunkčného projektu, do ktorého mieni investovať až 300 miliónov eur. Pôjde tak o jeden z najväčších developmentov v Bratislave.

Čítať viac

YIT Slovakia vyhlasuje súťaž na redevelopment pozemku na Mlynských Nivách

28.02.2020 10:46:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia po niekoľkých mesiacoch príprav pristúpila k vyhláseniu architektonicko-urbanistickej súťaže na premenu ďalšieho brownfieldu v Bratislave – bývalej panelárne a priemyselného areálu na Mlynských nivách. Pozemok získal v priebehu minulého roka, na jeho mieste plánuje vybudovať polyfunkčnú mestskú štvrť.

Čítať viac

YIT čoskoro spustí súťaž na pozemok na Mlynských nivách

31.01.2020 11:00:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia sa pripravuje na transformáciu brownfieldu v lokalite Mlynské nivy - Západ, ktorý získal v priebehu minulého roka s ambíciou preinvestovať stámilióny eur. V súvislosti s tým plánuje vyhlásiť architektonickú súťaž pre slovenské a české kancelárie, ktorá bude podobne ako pri Zwirne overená Slovenskou komorou architektov.

Čítať viac

Ako pripraviť mesto na klimatické zmeny: Veľký pohľad

11.01.2019 15:00:50 Adrian Gubčo

Témou roka 2019 bude nepochybne otázka klimatických zmien a spôsob prípravy miest na tento fenomén. V roku 2018 vydal IPCC (Medzinárodný panel pre klimatickú zmenu) správu, podľa ktorej má ľudská civilizácia už len necelých 12 rokov na to, aby prijala opatrenia, ktoré zabránia prejavom aspoň tých najhorších dôsledkov zmeny klímy. Nielen od miest, ale aj od ich obyvateľov si to vyžaduje zásadné zmeny vo fungovaní a správaní.

Čítať viac

Kľúčom k dostupnejšiemu a udržateľnejšiemu mestu je hustota

02.07.2018 14:00:00 Adrian Gubčo

Nedávno som načal tému dostupnosti bývania. Možno povedať, že väčšina ľudí sa zhodne, že dostupné bývanie v meste je mimoriadne dôležité, rozpory sa však objavia pri konkrétnej voľbe opatrení, ako a kde toto bývanie zabezpečiť. Je nutné si uvedomiť, že hlavnou cestou k lepšiemu mestu musí byť zahusťovanie, teda mesto rozširovať dovnútra.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube