Author photoSimona Schreinerová 10.08.2023 11:55

Sľubovaný park sa konečne stane realitou. Mesto rozbieha nové Živé miesta, premení rušnú lokalitu

Priestor na nároží ulíc Legionárska a Radlinského je dnes len banálnou a málo reprezentatívnou zelenou plochou. Už dlhšie sa ale hovorí o zmene. V rámci iniciatívy Živé miesta sa má zrevitalizovať, pričom už pred časom bolo v rámci prvej etapy výsadených 50 sakúr. V najbližších dňoch by sa mali začať ďalšie práce.

Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR

Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR

Projekt revitalizácie parku na Legionárskej je súčasťou programu obnovy verejných priestorov Bratislavy - Živé miesta. Cieľom programu je modernizácia a skvalitňovanie dlhodobo zanedbaných a prehliadaných priestranstiev v celom meste. Iniciátorom je Magistrát Hlavného mesta SR Bratislavy a Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB).  

V centrálnom registri zmlúv nedávno pribudla zmluva na revitalizáciu parku na Legionárskej ulici. Zhotoviteľom revitalizácie bude TravnikServis s.r.o. Cena za dielo je  493.433,16 eur a skladá sa z obnovy busty S. Chalúpku, spevnených plôch, sadových úprav, mobiliáru a herných prvkov, verejného osvetlenia, závlahy, zasakovacích pásov, oplotenia, parkoviska a multifunkčného ihriska.

Zmluva medzi zhotoviteľom na Hlavným mestom nadobudla účinnosť 9. augusta 2023. Zhotoviteľ je povinný prevziať si stavenisko a začať realizovať práce do siedmich kalendárnych dní od doručenia písomnej výzvy objednávateľa, teda od Hlavného mesta. Stavebné práce majú byť ukončené najneskôr do 120 dní od odovzdania stanoviska. S revitalizáciou by sa teda malo začať už v najbližších dňoch. Koncom roka, resp. začiatkom roka 2024 by si už mala verejnosť užívať obnovený parčík.

Galéria

  • Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Situácia parku. Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy

V súčasnosti je síce priestor plný zelene, ale chýbajú tu chodníky či mobiliár. Pútavým prvkom je najmä bronzová socha Sama Chalupku od akademického sochára Pavla Chrťana, dnej je však čiastočne poškodená v soklovej časti. Práve okolo sochy by sa mala sústrediť ťažisková časť upravného parku.

Rekonštrukcia prinesie vznik vodopriepustných peších chodníkov z prírodných materiálov, ktoré budú zohľadňovať už v súčasnosti vyšliapané trasy, nové osvetlenie v primeranej výške, úpravu predpolia sochy s bustou či vyčlenenie výbehu pre psov. Plánované vodozádržné opatrenia budú využívať dažďovú vodu zo striech susedného internátu Juraja Hronca. V rámci mobiliáru sa osadia napríklad lavičky, odpadkové koše a cyklostojany.

Obnova prinesie aj odstránenie šiestich stromov a časti kríkov. Nahradené však budú 15 novými stromami a novými krami či popínavkami. K novej zeleni treba pripočítať výsadbu v rámci prvej etapy z roku 2020, kedy boli vysadené spomínané sakury. Výsadené boli v spolupráci s veľvyslanectvom Japonského cisárstva pri príležitosti 100. výročia vzťahov medzi Slovenskom a Japonskom. V parčíku bude umiestnená pripomienka tejto udalosti. 

Revitalizáciu parku na Legionárskej naplánoval Metropolitný inštitút Bratislavy v spolupráci so záhradným architektom Eugenom Guldanom. V projekte vystupuje ako partner aj Slovenská technická univerzita (STU). 

 

V roku 2020 boli v parčíku na Legionárskej umiestnené sakury. Zdroj: Bratislava - Hlavné mesto SR

 

Parčík na Legionárskej má exponovanú polohu v susedstve významnej križovakty na Račianskom mýte. To z neho robí pomerne frekventované miesto, hoci do zelene najčastejšie vstupujú psíčkari. Skultúrnenie určite ocenia širšie skupiny obyvateľstva, ktoré budú môcť parkom prechádzať alebo v ňom tráviť čas.

Ku krajšiemu okoliu prispela nedávna rekonštrukcia okolia rezidenčného projektu Stein2 od developera YIT Slovakia. Svojim dielom prispelo aj Staré Mesto, ktoré v spolupráci s STU vytvorilo materskú školu STUbáčik a zriadilo detského ihrisko. Vďaka tomu vznikla akási promenáda v predĺžení Kmeťovho námestia smerom k Novému evanjelickému kostolu na Legionárskej.  

Najvýraznejšou lokálnou zmenou by ale mohla byť revitalizácia parku na Račianskom mýte, ktorú práve realizuje mestská časť Nové Mesto. Projekt, podporený z eurofondov, je zameraný predovšetkým na lepšie zadržiavanie vody v krajine. Realizovaná úpravy sú navyše obmedzené majetkovými vzťahmi, ktoré samospráve umožnili zrekonštruovať len časť parku. Napriek tomu nastane už v dohľadnej dobe citeľné zvýšenie jeho kvality a zlepšenie možností pre trávenie voľného času. 

Okolie Račianskeho mýta aj staromestská štvrť Blumentál tak bude obsahovať viacero upravených verejných priestranstiev, predovšetkým parkov a zelených plôch. Bratislava je dnes mimoriadne zelené mesto (čo potvrdzuje aj táto lokalita - v západoeurópskom meste by na mieste parčíka na Legionárskej bola pravdepodobne kompaktná zástavba). Konečne ale prichádza doba, kedy sa začína vo zvýšenej miere myslieť nielen na kvantitu, ale aj kvalitu zelene. 

 

Pozrite si obnovu bratislavských verejných priestorov vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube