Author photoAdrian Gubčo 26.04.2023 13:38

Nové športovisko pre Dúbravku. Začína sa rekonštrukcia areálu na Adlerke

Keď sa hovorí o verejných priestoroch mesta, školské areály a ich športoviská bývajú nezriedka prehliadané. Postupne sa to ale mení, k čomu napomáhajú aj revitalizácie jednotlivých plôch. Veľký projekt sa aktuálne spúšťa v Dúbravke, kde Bratislavský samosprávy kraj štartuje obnovu areálu Strednej priemyselnej školy Karola Adlera, teda „Adlerky“.

Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj

Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj

Adlerka sídli na svojej súčasnej adrese na sídlisku v Dúbravke už od roku 1976. Ide o známu inštitúciu, ktorá vychováva budúcich odborníkov v oblasti výpočtovej a automatizačnej techniky, ako aj obrazovej a zvukovej techniky či informačných a telekominikačných systémoch. Budova je pôvodne štandardnou typovou školou, ktorá prechádza postupnými opravami.

Inak to bolo v prípade školského areálu, ktorý ani zďaleka nedosahuje súčasné nároky na kvalitnú zónu pre športovanie a trávenie voľného času. Nachádza sa tu síce niekoľko modernejších ihrísk z roku 2018, hlavný bežecký okruh však má najlepšie časy za sebou, rovnako ako priľahlé okolie. Škola je pritom zo všetkých strán obklopená rezidenčnou zástavbou, takže modernizácia a otvorenie areálu by mohlo priniesť rozsiahle benefity pre širokú verejnosť.

Našťastie, tohoto faktu si je už dlhšie vedomá inštitúcia aj jej zriaďovateľ, teda Bratislavský samosprávny kraj (BSK). „Tento areál má koncepčný a strategický význam,“ hovorí predseda BSK Juraj Droba. „Jeho stav je však nevyhovujúci, tak vizuálne, ako aj stavebne. Aktuálne má pozemok sčasti zatrávnenú plochu nekvalitnou prírodnou trávou - bývalé antukové ihrisko, vrátane troch spevnených asfaltových plôch, ktoré sú vyduté a popraskané.“

Galéria

  • Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj
  • Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj
  • Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj
  • Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj

Preto chce kraj areál zásadným spôsobom transformovať. „Avšak pre ďalší rozvoj športu a aktívneho športovania je nutné pristúpiť k tomuto areálu komplexne a vybudovať jedno špičkové športovisko,“ pripomína Droba. Z tohto dôvodu ohlasuje štart veľkej modernizácie územia o výmere takmer 13,8-tisíc metrov štvorcových, kde sa majú upraviť a opraviť súčasné spevnené a nespevnené plochy, vytvoriť nové plochy pre šport a rekreáciu, vložiť prvky drobnej architektúry do územia areálu a zrealizovať sadové a parkové úpravy.

Podľa kraja je cieľom vytvorenie riadneho futbalového ihriska pre detské a juniorské futbalové súťaže o rozmeroch minimálne 90x45m, so striedačkami, odvodnením, bránkami, ochrannými sieťami za bránkou, osvetlením a pevnou tribúnou s kapacitou cca 70 miest. Kompletnou rekonštrukciou prejde aj antukový bežecký ovál, namiesto ktorého príde k vybudovaniu 300 metrov dlhého EPDM oválu so štyrmi dráhami, rozbehovou dráhou na beh o dĺžke 100 metrov a rozbežisko so skokom do diaľky či sektor pre hod guľou.

Okrem toho sa zrealizuje výstavba workoutového cvičiska vrátane strojov, napojeného na systém osvetlenia. V areáli budú umiestnené lodné kontajnery, pričom na stene jedného z nich bude umiestnená lezecká stena. Kontajnery budú využívané ako šatne, sklad športového náčinia či sociálne zariadenia. Pre jednotlivé sektory je navrhnutý osobitný typ osvetlenia, čím sa dosiahne väčšia flexibilita prevádzky areálu. Napokon, v pláne sú aj sadové úpravy, pozostávajúce zo zatrávnenia celého športového areálu a plôch okolo nových športovísk, osadenia exteriérových prvkov a mobiliáru.

BSK projekt zadal architektonickej kancelárii AT26 architects. Ide o kvalitné pracovisko, ktoré má vysokou kvalitou prevedenia nastaviť latku aj pre iné obdobné projekty. „Považujem tento výnimočný projekt revitalizácie športového školského areálu za medzník a nastavenie štandardov do budúcnosti, nakoľko bude poskytovať široké portfólio možností pre šport a relax žiakom školy, športovým klubom ako aj širokej verejnosti,“ hodnotí Juraj Droba.

Realizácia prác sa spúšťa v týchto dňoch, ich ukončenie sa predpokladá ešte v priebehu tohto roka. Celkové investičné náklady sa odhadujú na 1,3 milióna eur.

 

Aktivitami v Dúbravke by sa mohlo inšpirovať Staré Mesto a dokončiť obnovu školského areálu na Vazovovej. Zdroj: 2021

 

Vznikom zmodernizovaného areálu, ktorý sa otvorí pre verejnosť, sa môže dramaticky zvýšiť kvalita života pre obyvateľov Dúbravky. Mestská časť prechádza v poslednom období citeľným rozvojom, tento sa však netýka len súkromných developerských projektov, ale aj vybavenosti, športovísk či dopravnej infraštruktúry. O niekoľko rokov môže byť toto sídlisko omnoho lepším miestom pre bývanie.

K najvýznamnejším pripravovaným projektom patrí veľká rekonštrukcia a prestavba areálu Športového centra polície, kde vzniknú podmienky pre prípravu vrcholových aj profesionálnych športovcov. Modernizáciou by mal prejsť aj neďaleký zimný štadión. Metropolitný inštitút Bratislavy ohlásil rekonštrukciu verejného priestoru v blízkosti zastávky Záluhy. Naostatok, napojenie sídliska na okolie zlepší už realizované rozšírenie Harmincovej ulice a pripravované predĺženie Saratovskej.

Dúbravka je tak v tomto ohľade vzorom, ktorý by bolo potrebné napodobniť aj v iných mestských častiach. Relatívne úspešne sa to darí v Novom Meste, kde sa podarilo zmodernizovať športový areál na Pionierskej alebo na Riazanskej. Školské dvory ešte pred časom začal otvárať a revitalizovať Ružinov alebo Rača. K iniciatíve sa najnovšie pridalo Staré Mesto, ktoré otvorilo desiatku športovísk pri školách, nie všetky sú však v ideálnom stave. Revitalizáciu (resp. jej dokončenie) by potreboval najmä areál na Vazovovej, kde už v minulosti vyvíjali rodičia a škola snahy o zlepšenie.

Krok pro kroku tak Bratislava získava nové rozsiahle plochy pre trávenie voľného času. Je celkom možné, že v dohľadnej budúcnosti už nebude môcť prakticky žiaden obyvateľ mesta povedať, že by nemal v pešej dostupnosti vcelku dobre vybavené športovisko alebo zelenú plochu. Ide o jeden z istých spôsobov, ako spraviť z metropoly príjemnejšie a zdravšie mesto.  

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube