Author photoAndrej Sárközi 27.01.2023 12:23

Kvalita života sa zvýši: Chátrajúci športový areál na Riazanskej prešiel obnovou

Obyvatelia mestskej časti Bratislava - Nové Mesto si vonkajšie priestory Školak klubu môžu pamätať aj ako miesto celoplošeného testovania počas pandémie COVID-19. Ľudia stáli v dlhých radoch na nie príliš vhodnom povrchu a areál taktiež nepripomínal ukážkový verejný priestor. Dnes je to už inak, priestor pri základnej škole na Riazanskej ulici totiž prešiel výraznou obnovou.

Autor: Andrej Sárközi

Autor: Andrej Sárközi

Športový areál Školak klubu v Novom Meste už dlhšie nebol charakteristický práve najvhodnejším vizuálom a funkčnosťou. Dnes je však vonkajší priestor pri Riazanskej ulici, Hálkovej a Československých parašutistov konečne v lepšom stave. V tejto lokalite sa tak stáva jedným z mála zmodernizovaných športových areálov pre široké generácie obyvateľov, od najmenších po seniorov. 

Ako informuje januárové vydanie miestneho periodika Hlas Nového Mesta, modernizácia prebiehala na začiatku minulého roka aj v interiéroch a po ich dokončení sa stavebný ruch preniesol do exteriéru. V posledných mesiacoch roka 2022 už práce finišovali. 

„Multifunkčné ihrisko dostalo nielen vysoké oplotenie vhodné na loptové hry, ale aj osvetlenie, ktoré predĺži hodiny športovania,” píše redakcia novín. Okolo ihriska vznikla bežecká trať prevažne s dvomi dráhami, v určitej úrovni má trať až štyri pruhy. V blízkosti pribudlo aj florbalové ihrisko s novým sedením a rozbehová dráha s pieskovým doskočiskom. „Všetky spomenuté športoviská majú moderný a bezpečný povrch z materiálu EPDM. Vítaným doplnkom a dnes aj veľmi potrebným tréningovým miestom pre najmenších účastníkov cestnej premávky je dopravné ihrisko,” uvádza článok.

Galéria

 • Autor: Andrej Sárközi
 • Autor: Andrej Sárközi
 • Autor: Andrej Sárközi
 • Autor: Andrej Sárközi
 • Autor: Andrej Sárközi
 • Autor: Andrej Sárközi
 • Autor: Andrej Sárközi
 • Zdroj: Rudolf Kusý - starosta mestskej časti Bratislava - Nové Mesto
 • Zdroj: Rudolf Kusý - starosta mestskej časti Bratislava - Nové Mesto
 • Zdroj: Rudolf Kusý - starosta mestskej časti Bratislava - Nové Mesto
 • Zdroj: Rudolf Kusý - starosta mestskej časti Bratislava - Nové Mesto

Pôvodnú drevenú búdu pri vstupe nahradila modernejšia s dreveným obložením, obdobné menšie stavby sa nachádzajú aj pri dopravnom ihrisku zo strany Československých parašutistov, za florbalovým ihriskom pribudli dva stoly na pingpong. Rodiny s deťmi zase ocenia viacgeneračnú oddychovú zónu, detské hracie prvky alebo pódium pre menšia podujatia. V areáli pribudlo niekoľko chodníkov, ktoré sú vydláždené a na jar vyrastie v areáli aj nová zeleň. Tá prešla v priestore značnou premenou, nové sadové úpravy spríjemňujú celkový vzhľad Školak klubu. 

Projekt rekonštrukcie tohto priestoru finančne podporilo Hlavné mesto z Grantového programu pre rozvoj športu a vzdelávania – Program 4 na podporu investícií do športovej infraštruktúry v Bratislave. Výška poskytnutej dotácie predstavovala 85-tisíc eur. Autorom obnovy sú architekti Irenej Šereš a Lenka Gulačová z kancelárie GUSE.

Úpravami prešiel aj areál najväčšej základnej školy v Novom Meste, Za kasárňou. Stavbári tu koncom roka dokončili bežecký ovál, ktorý rozšíril už skôr vybudovanú 60-metrovú dráhu na 250-metrový okruh. „Beh však nie je jediný šport, na ktorý sa žiakom zlepšili podmienky. Stará asfaltová plocha za telocvičňou sa zmenila na vynikajúco vybavené multifunkčné ihrisko,” popisuje januárové číslo Hlasu Nového Mesta. Po novom si tak deti môžu zahrať všetky loptové hry, futbal, basketbal, volejbal, hádzanú či florbal. 

Autor: Andrej Sárközi

Nové Mesto vylepšuje vonkajšie priestory škôl, ktoré boli donedávna zastarané a neboli v ideálnom stave. V dohľadnej budúcnosti by sa mohli zlepšiť prístupy ku školám vďaka nedávno ohlásenej aktivite Hlavného mesta a projektu Mesto pre deti. V rámci tejto iniciatívy a spolupráce Magistrátu s medzinárodnou organizáciou UNICEF sa zlepší okolie desiatich bratislavských škôl. V Novom Meste medzi ne patrí práve Základná škola Riazanská a Za kasárňou, ktorých areály prešli nedávno zmenami. 

Medzi opatrenia môže patriť napríklad priebežný chodník, na ktorom má chodec vždy prednosť, vyvýšené priechody pre chodcov na úroveň chodníkov či voľný priestor pred priechodmi, ktorých by sa nemali parkovacie miesta dotýkať. Možnosťou sú tiež takzvané pešie autobusy. Projekt je dimenzovaný na kalendárny rok 2023. Na všetkých desiatich školách bude mesto v tomto roku realizovať participáciu. Na piatich z nich sa budú realizovať aj fyzické intervencie. Hlavným cieľom je zlepšiť bezpečnosť a zvýšiť podiel žiakov, ktorí sa do školy presúvajú pešo alebo na bicykli. 

Bratislavské školy tak po dlhom období získavajú potrebné investície, ktoré sa netýkajú len riešenia havarijných stavov. Zlepšenia sa realizujú v prípade športových areálov či priľahlých území, ale aj samotných budov. Ide tak o dôležitý krok nielen na ceste k lepšiemu vzdelávaniu, ale aj k rozvoju verejného priestoru. Školské areály a ich zeleň a športoviská predstavujú veľký potenciál pre integráciu do života lokality a vytváranie možností pre rekreáciu obyvateľov či rozvoj komunity. Projekty ako revitalizácia Školak klubu tak majú všestranný úžitok pre zvýšenie kvality života. 

 

Pozrite si obnovu bratislavských verejných priestorov vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube