Author photoAndrej Sárközi 23.01.2023 18:00

Cesta do školy bude konečne bezpečná. Bratislava ohlasuje zmeny v okolí prvej desiatky škôl

Bratislava bude pre deti bezpečnejšia. Hlavné mesto rozširuje projekt Mesto pre deti, ktorého cieľom je zvýšiť bezpečnosť detí a žiakov v okolí základných škôl. K minuloročnej pilotnej škole Tbiliská v Rači sa má tento rok pridať ďalších desať škôl vo viacerých mestských častiach. Ich okolie čaká úprava aj vďaka grantu od organizácie UNICEF.

Zdroj: Martin Baumann / TASR, Metropolitný inštitút Bratislavy

Zdroj: Martin Baumann / TASR, Metropolitný inštitút Bratislavy

Bratislava tak rozbieha spoluprácu s celosvetovou organizáciou, ktorá sa zameriava na dlhodobú a systematickú pomoc deťom. Organizácia UNICEF pomôže hlavnému mestu financiami, vďaka čomu bude okolie viacerých bratislavských škôl bezpečnejšie. Ide o reakciu na súčasný stav, kedy niektorí vodiči áut nedodržiavajú v školských zónach predpísanú povolenú rýchlosť alebo nezastavujú na priechodoch a ohrozujú nielen svoje zdravie, ale aj zdravie iných. K nebezpečeným situáciam v okolí škôl sa taktiež pridáva nedostatočná infraštruktúra ako chýbajúce priechody či parkovacie miesta na vyloženie detí do škôl.

To sa začne meniť ešte v tomto roku. „Ambíciou mesta je stať sa lídrom v otázke bezpečnosti detí a toto je ďalší krok za týmto cieľom," skonštatoval primátor Bratislavy Matúš Vallo na tlačovej konferencii. „Denne smerujú desaťtisíce žiakov do škôl a veľmi často idú s rodičmi autom. Nie je to pre vzdialenosť bydliska od školy, ale práve pre neprehľadnú a nebezpečnú situáciu v okolí škôl,” povedal primátor Bratislavy. Ich susedstvo má byť podľa neho bezpečným verejným priestorom, v ktorom neprichádza ku kolíziám áut s deťmi. 

„Vďaka podpore nášho partnera, organizácie UNICEF a ich grantu, ktorý nám poskytol, budeme môcť náš projekt rozšíriť na desať ďalších bratislavských škôl,” poznamenal. Vlastným podielom sa bude okrem organizácie podieľať na projekte aj Magistrát a mestské časti. „Spolupráca na školách bude prebiehať paralelne v priebehu tohto roka,” spresnil primátor. 

Galéria

  • Dopravná situácia ráno na Tbiliskej. Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Dopravná situácia na Vazovovej. Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Zapojené školy. Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Dostupnosť škôl. Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy
  • Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy

Hlavným cieľom vízie Mesto pre deti je vytvoriť zdravý a bezpečný verejný priestor v okolí škôl. Okrem toho je jeho snahou motivovať rodičov k zmene ich správania - teda aby postupne upustili od vozenia detí autom do školy. Z dostupných dát totiž vyplýva, že 97 percent domácností v Bratislave má najbližšiu základnú školu do 15 minút chôdze od svojho bydliska.

Postupnej úpravy okolitých priestranstiev sa dočká desať základných škôl. Pôjde o rekonštrukcie ulíc, chodníkov a priechodov pre chodcov, aby sa stali tieto plochy pre deti bezpečnejšími a aby sa predchádzalo možným kolíziám. Rozšírenie projektu sa týka dvoch základných škôl v Petržalke – Základnej školy Budatínska a Základnej školy Černyševského. V Starom Meste to budú opäť dve inštitúcie, Základná škola Mudroňova a Základná škola Vazovova. K nim sa pridajú dve školy v Novom Meste – Základná škola Za kasárňou a Základná škola Riazanská. V Ružinove rovnako pôjde o dvojicu škôl, úpravami prejde okolie Základnej školy Nevädzova a Základnej školy Drieňová. Zmeny sa dotknú aj Podunajských Biskupíc, kde sa zrekonštruuje okolie Základnej školy Biskupická a v Lamači to bude územie Základnej školy Malokarpatské námestie. 

Zavedeniu konkrétnych zmien bude predchádzať participácia s deťmi, ich rodičmi i pedagógmi, vrátane ukrajinských detí, ktoré dané školy navštevujú. Po identifikovaní problémov a potrieb budú pripravené konkrétne projekty na realizáciu. Medzi opatreniami môže byť viac možností. Napríklad priebežný chodník, na ktorom má chodec vždy prednosť, vyvýšené priechody pre chodcov na úroveň chodníkov či voľný priestor pred priechodmi, ktorých by sa nemali parkovacie miesta dotýkať. Možnosťou sú tiež takzvané pešie autobusy. 

„Projekt je dimenzovaný na kalendárny rok 2023. Na všetkých týchto desiatich školách budeme v tomto roku realizovať participáciu. Na piatich z nich budeme realizovať aj fyzické intervencie," priblížil riaditeľ Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB) Ján Mazúr. Koordinátorka UNICEF Slovensko pre utečencov na Ukrajine Michaela Bauer vyzdvihla záväzok Bratislavy vytvoriť inkluzívne, bezpečné a priateľské mesto pre všetky deti.

 

Zapojené školy. Zdroj: Metropolitný inštitút Bratislavy

 

Hlavné mesto tak bude o niečo bezpečnejšie. Spomenutých desať bratislavských škôl, respektíve ich okolie, si už dlhodobo pýta obnovu a citlivejšie riešenie.

Príkladom je Základná škola na Riazanskej. Na blízkej širokej ceste nie sú žiadne spomaľovače ani retardéry a autá tadiaľ pravidelne jazdia rýchlosťou, značne prevyšujúcou najvyššiu povolenú rýchlosť v meste. Rodičia privážajú svoje deti do školy zastavením pri krajnici, vedľa pozdĺžneho parkovania, za ktorým sa nachádza ešte zeleň a plot. Deti aj rodičia tak musia predviesť aj trochu kaskadérskych schopností, aby sa do školy dostali. Samozrejme, možnosťou je aj obchádzka niekoľko desiatok metrov ku koncu plotenia. Využívanie dvoch blízkych priechodov pre chodcov (od Hálkovej a zo strany ulice Čsl. parašutistov) je na tejto ulici skôr hazardom ako bezpečeným priechodom práve pre frekventovanú dopravnú tepnu. Osvetlenie taktiež nie jej dostatočné a ulici by pomohla jeho okamžitá výmena. 

Zlepšenie týchto lokalít v Bratislave bude pre mesto mimoriadne pozitívnym krokom vpred. Ide o zámer, ktorý môže citeľne zvýšiť kvalitu života, jednak zvýšením bezpečnosti (len pripomenieme, že bezpečnosť je kľúčový parameter v každom rebríčku kvality života), znížením dopravnej záťaže, ale aj zvýšenou pešou mobilitou. Experti naznačujú, že žiaci, ktorí do školy idú pešo či na bicykli, dosahujú lepšie študijné výsledky. Mesto si tak zvolilo jeden z najlepších a zároveň najjednoduchších spôsobov, ako urobiť Bratislavu lepším miestom. 

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube