Author photoAdrian Gubčo 24.01.2020 17:00

Nuppu rastie a čoskoro bude obslúžené aj verejnou dopravou

Ružinovský projekt Nuppu od YIT Slovakia sa už začína meniť na skutočne masívny obytný súbor. Aktuálne sú vo výstavbe tri bytové domy, po ktorých dokončení už bude v tomto projekte žiť viac ako tisíc ľudí. Aj kvôli tomu bude do územia konečne dotiahnutá verejná doprava, ktorá získa zastávku už v najbližších mesiacoch.

Nuppu sa nachádza v prechodnej lokalite medzi zavedeným sídliskom a bývalými priemyselnými územiami Mlynských Nív. Ešte v nedávnej dobe išlo o klasický brownfield, teda minimálne využívanú plochu po vytlačení pôvodnej funkcie, už čoskoro tu však bude stáť jedna z nových bratislavských rezidenčných štvrtí. Dá sa predpokladať, že ide len o prvý z väčšieho množstva projektov v budúcnosti.

YIT prebralo zámer od prechádzajúceho developera už s ujasneným konceptom a viacmenej rovnakým štýlom architektúry. V riadkovej zástavbe tu tak vzniká súbor doskových bytových domov, zoskupených okolo centrálneho líniového parku. Výškovou dominantou projektu bude 12-podlažný vežiak na východnom okraji komplexu. YIT zmenilo aj naming projektov, jednotlivé domy sú pomenované po fínskych názvoch kvetov.

Po prvých troch etapách, pomenovaných Lilja, Tulpaani a Ruusu sa teraz realizujú ďalšie tri – spomínaná výšková dominanta, nazvaná Jasmiini, a dva klasické domy Hyasintti a Orkidea. Na Jasmiini sa finalizuje fasáda, na Hyasintti sa buduje piate nadzemné podlažie z ôsmich a na Orkidei sa pracuje na základoch. Nové etapy sú spúšťané priemerne každého pol roka, ďalšia, zatiaľ nepomenovaná, tak bude pravdepodobne predstavená v priebehu niekoľkých mesiacov.

Developerovi sa darí pomerne úspešne vypredávať jednotlivé etapy. Z tretej, už dokončenej etapy, ostáva voľný jeden byt zo 106, v štvrtej 15 zo 113, v piatej 35 z 98 a v šiestej 49 z 98. Štandard bytov je skôr priemerný, hoci pozitívom sú napríklad exteriérové žalúzie alebo racionálne dispozície jednotlivých bytov. Najväčším lákadlom tak ostáva cena v kombinácii s lokalitou, ktorej úroveň sa bude priebežne zvyšovať.

Kým tomu však nie je, developer aspoň zodpovedne pristúpil k úprave okolia jednotlivých domov. Hoci plochy priamo medzi budovami sú využité pre povrchové parkovanie (ktoré je dokonca vložené aj do prízemia, čo je maximálne nevhodné), vnútroblok je bez akejkoľvek záťaže automobilovou dopravou. YIT do tohto centrálneho parku postupne vkladá atrakcie, vrátane detského ihriska, grilu, venčoviska alebo multifunkčného ihriska. Vo výstavbe je ďalšie detské ihrisko, v dohľadnej dobe pribudne petang aj menšie námestíčko. Obrovským benefitom je zachovanie časti stromov, ktoré tu rástli už aj predtým

Autorom architektúry je kancelária Ateliér 3M, ktorá spolupracovala už aj s predchádzajúcim developerom. Jednotlivé domy sú jednoduché, no moderné, odlišujúce sa jedine farebným označením (okrem Jasmiini, ktoré má iný charakter). Väčší priestor pre invenciu možno očakávať až s výstavbou na nedávno prikúpenom pozemku v susedstve projektu, kde YIT pripravuje ďalší bytový dom.

Keďže development čaká ešte ďalších 5-6 etáp, celkové dokončenie projektu možno očakávať približne v polovici tejto dekády (resp. až v druhej polovici). Pri Jasmiini je dátum dokončenia december 2020, pri Hyasintti august 2021 (s odovzdávaním bytov v decembri) a pri Orkidei marec 2022 (s odovzdávaním v máji 2022).

 

Miesto, kde vznikne nové obratisko a zastávka MHD

 

Aj napriek tomu, že v projekte sú už približne tri stovky bytov dokončených a ďalšie vyše tri stovky vo výstavbe, tých niekoľko retailových jednotiek, ktoré sa nachádzajú v parteri domov orientovaných do centrálneho parku, ostáva využitých len minimálne. Developer tu zriaďuje klubovne pre rezidentov, čo je pozitívne, pre vyššiu kvalitu bývania však bude potrebné doplniť aj prvé obchody a služby. Na druhej strane, s každou ďalšou etapou sa bude situácia zlepšovať, takže čoskoro sa začnú zrejme otvárať prvé prevádzky.

Našťastie, v prípade obsluhy verejnou dopravou je situácia priaznivejšia. Projekt výstavby obratiska a zastávok MHD je už v stavebnom konaní, ktorého ukončenie a následná realizácia sa predpokladá ešte na jar tohto roka. V stanovisku pre YIM.BA to potvrdilo aj samotné YIT, ktoré síce nie je stavebníkom - tým je Hlavné mesto – v tomto smere však mesto zastupuje. Toto obratisko by malo byť na západnom okraji developmentu, v dotyku s nedávno prikúpeným pozemkom. K Nuppu by mala zachádzať L66.

Ďalšou novinkou v projekte, hoci už spomínanou v inom článku, je zámer funkčnej transformácie objektu na južnej strane pozemkov YIT, kde mala paralelne s diaľnicou D1 vzniknúť líniová budova s kanceláriami a obchodmi. Developer sa však rozhodol tento plán prehodnotiť a z objektu spraviť bytový dom.

Komplikáciou však je, že také niečo neumožňuje Územný plán, ktorý žiada v území 30% občianskej vybavenosti. YIT sa preto dohodlo s Hlavným mestom, že v dome zriadi aj niekoľko nájomných bytov, ktoré Bratislave odovzdá výmenou za to, že jej vedenie zmení územnoplánovacie regulatívy. Štúdia umiestnenia nájomného bývania už bola odhalená, zaradená do nej je aj lokalita Nuppu. Urbanistické štúdie sú nezáväzným podkladom, ktorý sa však využíva pri snahe o zmenu Územného plánu.

Nuppu sa tak postupne mení na veľkú obytnú štvrť, popritom však vcelku triezvu a príjemnú. Verejné priestranstvo v centrálnej časti projektu je niečo, čo bude mať potenciál pritiahnuť návštevníkov aj z blízkeho okolia, kým rezidenti budú mať v budúcnosti perspektívu rýchleho spojenia s novým aj historickým centrom mesta, prípadne s inými časťami Ružinova.

Zaniká tak ďalší brownfield, ktorého nové využitie efektivizuje správu a fungovanie Hlavného mesta, prináša ekonomické a ekologické benefity a skvalitňuje lokálne prostredie. Ide o ďalší príklad užitočnosti transformácie brownfieldov, zároveň však aj o pripomienku, že podmienky pre ich premenu treba ešte vo väčšej miere zlepšiť. Zásadným podkladom pre diskusiu je aktuálne odhalená štúdia brownfields, ktorá je prvým krokom k výraznejšej zmene situácie.

 

Fotografie z 19.1.2020. Viac nájdete vo fotogalérii

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Postupne rastúce Nuppu, komponované okolo centrálneho parku
  • Štvrtá etapa
  • Rozostavaná piata etapa
  • Štvrtá a piata etapa
  • Výstavba základov pre šiestu etapu
  • Miesto, kde vznikne obratisko a zastávka MHD
  • Zdroj: YIT Slovakia

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube