YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 24.01.2020 17:00

Nuppu rastie a čoskoro bude obslúžené aj verejnou dopravou

Ružinovský projekt Nuppu od YIT Slovakia sa už začína meniť na skutočne masívny obytný súbor. Aktuálne sú vo výstavbe tri bytové domy, po ktorých dokončení už bude v tomto projekte žiť viac ako tisíc ľudí. Aj kvôli tomu bude do územia konečne dotiahnutá verejná doprava, ktorá získa zastávku už v najbližších mesiacoch.

Nuppu sa nachádza v prechodnej lokalite medzi zavedeným sídliskom a bývalými priemyselnými územiami Mlynských Nív. Ešte v nedávnej dobe išlo o klasický brownfield, teda minimálne využívanú plochu po vytlačení pôvodnej funkcie, už čoskoro tu však bude stáť jedna z nových bratislavských rezidenčných štvrtí. Dá sa predpokladať, že ide len o prvý z väčšieho množstva projektov v budúcnosti.

YIT prebralo zámer od prechádzajúceho developera už s ujasneným konceptom a viacmenej rovnakým štýlom architektúry. V riadkovej zástavbe tu tak vzniká súbor doskových bytových domov, zoskupených okolo centrálneho líniového parku. Výškovou dominantou projektu bude 12-podlažný vežiak na východnom okraji komplexu. YIT zmenilo aj naming projektov, jednotlivé domy sú pomenované po fínskych názvoch kvetov.

Po prvých troch etapách, pomenovaných Lilja, Tulpaani a Ruusu sa teraz realizujú ďalšie tri – spomínaná výšková dominanta, nazvaná Jasmiini, a dva klasické domy Hyasintti a Orkidea. Na Jasmiini sa finalizuje fasáda, na Hyasintti sa buduje piate nadzemné podlažie z ôsmich a na Orkidei sa pracuje na základoch. Nové etapy sú spúšťané priemerne každého pol roka, ďalšia, zatiaľ nepomenovaná, tak bude pravdepodobne predstavená v priebehu niekoľkých mesiacov.

Developerovi sa darí pomerne úspešne vypredávať jednotlivé etapy. Z tretej, už dokončenej etapy, ostáva voľný jeden byt zo 106, v štvrtej 15 zo 113, v piatej 35 z 98 a v šiestej 49 z 98. Štandard bytov je skôr priemerný, hoci pozitívom sú napríklad exteriérové žalúzie alebo racionálne dispozície jednotlivých bytov. Najväčším lákadlom tak ostáva cena v kombinácii s lokalitou, ktorej úroveň sa bude priebežne zvyšovať.

Kým tomu však nie je, developer aspoň zodpovedne pristúpil k úprave okolia jednotlivých domov. Hoci plochy priamo medzi budovami sú využité pre povrchové parkovanie (ktoré je dokonca vložené aj do prízemia, čo je maximálne nevhodné), vnútroblok je bez akejkoľvek záťaže automobilovou dopravou. YIT do tohto centrálneho parku postupne vkladá atrakcie, vrátane detského ihriska, grilu, venčoviska alebo multifunkčného ihriska. Vo výstavbe je ďalšie detské ihrisko, v dohľadnej dobe pribudne petang aj menšie námestíčko. Obrovským benefitom je zachovanie časti stromov, ktoré tu rástli už aj predtým

Autorom architektúry je kancelária Ateliér 3M, ktorá spolupracovala už aj s predchádzajúcim developerom. Jednotlivé domy sú jednoduché, no moderné, odlišujúce sa jedine farebným označením (okrem Jasmiini, ktoré má iný charakter). Väčší priestor pre invenciu možno očakávať až s výstavbou na nedávno prikúpenom pozemku v susedstve projektu, kde YIT pripravuje ďalší bytový dom.

Keďže development čaká ešte ďalších 5-6 etáp, celkové dokončenie projektu možno očakávať približne v polovici tejto dekády (resp. až v druhej polovici). Pri Jasmiini je dátum dokončenia december 2020, pri Hyasintti august 2021 (s odovzdávaním bytov v decembri) a pri Orkidei marec 2022 (s odovzdávaním v máji 2022).

 

Miesto, kde vznikne nové obratisko a zastávka MHD

 

Aj napriek tomu, že v projekte sú už približne tri stovky bytov dokončených a ďalšie vyše tri stovky vo výstavbe, tých niekoľko retailových jednotiek, ktoré sa nachádzajú v parteri domov orientovaných do centrálneho parku, ostáva využitých len minimálne. Developer tu zriaďuje klubovne pre rezidentov, čo je pozitívne, pre vyššiu kvalitu bývania však bude potrebné doplniť aj prvé obchody a služby. Na druhej strane, s každou ďalšou etapou sa bude situácia zlepšovať, takže čoskoro sa začnú zrejme otvárať prvé prevádzky.

Našťastie, v prípade obsluhy verejnou dopravou je situácia priaznivejšia. Projekt výstavby obratiska a zastávok MHD je už v stavebnom konaní, ktorého ukončenie a následná realizácia sa predpokladá ešte na jar tohto roka. V stanovisku pre YIM.BA to potvrdilo aj samotné YIT, ktoré síce nie je stavebníkom - tým je Hlavné mesto – v tomto smere však mesto zastupuje. Toto obratisko by malo byť na západnom okraji developmentu, v dotyku s nedávno prikúpeným pozemkom. K Nuppu by mala zachádzať L66.

Ďalšou novinkou v projekte, hoci už spomínanou v inom článku, je zámer funkčnej transformácie objektu na južnej strane pozemkov YIT, kde mala paralelne s diaľnicou D1 vzniknúť líniová budova s kanceláriami a obchodmi. Developer sa však rozhodol tento plán prehodnotiť a z objektu spraviť bytový dom.

Komplikáciou však je, že také niečo neumožňuje Územný plán, ktorý žiada v území 30% občianskej vybavenosti. YIT sa preto dohodlo s Hlavným mestom, že v dome zriadi aj niekoľko nájomných bytov, ktoré Bratislave odovzdá výmenou za to, že jej vedenie zmení územnoplánovacie regulatívy. Štúdia umiestnenia nájomného bývania už bola odhalená, zaradená do nej je aj lokalita Nuppu. Urbanistické štúdie sú nezáväzným podkladom, ktorý sa však využíva pri snahe o zmenu Územného plánu.

Nuppu sa tak postupne mení na veľkú obytnú štvrť, popritom však vcelku triezvu a príjemnú. Verejné priestranstvo v centrálnej časti projektu je niečo, čo bude mať potenciál pritiahnuť návštevníkov aj z blízkeho okolia, kým rezidenti budú mať v budúcnosti perspektívu rýchleho spojenia s novým aj historickým centrom mesta, prípadne s inými časťami Ružinova.

Zaniká tak ďalší brownfield, ktorého nové využitie efektivizuje správu a fungovanie Hlavného mesta, prináša ekonomické a ekologické benefity a skvalitňuje lokálne prostredie. Ide o ďalší príklad užitočnosti transformácie brownfieldov, zároveň však aj o pripomienku, že podmienky pre ich premenu treba ešte vo väčšej miere zlepšiť. Zásadným podkladom pre diskusiu je aktuálne odhalená štúdia brownfields, ktorá je prvým krokom k výraznejšej zmene situácie.

 

Fotografie z 19.1.2020. Viac nájdete vo fotogalérii

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Postupne rastúce Nuppu, komponované okolo centrálneho parku
  • Štvrtá etapa
  • Rozostavaná piata etapa
  • Štvrtá a piata etapa
  • Výstavba základov pre šiestu etapu
  • Miesto, kde vznikne obratisko a zastávka MHD
  • Zdroj: YIT Slovakia

Súvisiace články

Veľká štvrť získava definitívnu podobu: Nuppu smeruje k dokončeniu

09.11.2022 11:54:41 Andrej Sárközi

Stovky bytov a ďalšie vo výstavbe. Premena niekdajšieho industriálneho areálu na polyfunkčnú štvrť s bývaním a kanceláriami výrazne postupuje. Veľký obytný súbor Nuppu od developera YIT Slovakia získava definitívne kontúry a nenápadne mení mestskú časť Ružinov.

Čítať viac

Ďalšia etapa Magnolie v Nuppu je v predaji, YIT hovorí o bývaní pre mladých

21.04.2022 15:49:37 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia dáva do predaja byty v ďalšej časti domu Magnolia, ktorý je súčasťou rezidenčného komplexu Nuppu v Ružinove. Magnolia bola pôvodne navrhnutá ako kancelárska budova, YIT sa ju ale rozhodlo premeniť na bývanie dostupnejšieho charakteru. Za cieľovú skupinu označuje „mladých“ a ako novinku ohlasuje službu úplného zariadenia bytu.

Čítať viac

Nuppu odhaľuje ďalšiu, v poradí už jedenástu etapu

17.12.2021 12:37:56 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia štartuje s predajom bytov a výstavbou ďalšej etapy obytného súboru Nuppu. Jedenásta etapa, nazvaná Asteri, bude pozostávať z dvojice menších apartmánových domov. Ich vznikom sa uzavrie vývoj líniového parku v srdci projektu. V Nuppu by mala onedlho pribudnúť ďalšia verejná funkcia – materská škola, ktorej vznik schválila mestská časť Ružinov.

Čítať viac

Nuppu získava definitívnu formu, odhaľuje sa aj podoba nového domu v západnej časti súboru

13.10.2021 11:04:01 Adrian Gubčo

Ružinovský projekt Nuppu od developera YIT Slovakia sa nenápadne mení na jeden z najväčších porevolučných rezidenčných projektov v Bratislave. V tejto chvíli je už dokončená alebo vo výstavbe podstatná časť polyfunkčného súboru. Developer okrem toho odhalil aj budúcu podobu nového objektu, ktorý vyrastie na prikúpenom pozemku pri ulici Mlynské nivy.

Čítať viac

YIT Slovakia štartuje ďalšiu etapu Nuppu, nazvanú Magnolia 1

02.08.2021 17:05:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia odhaľuje najnovšiu, v poradí už desiatu etapu projektu Nuppu. Od ostatných etáp sa v mnohých ohľadoch líši – umiestnením, architektúrou, vybavením či konštrukciou. Ako nasvedčuje už názov, ide o začiatok výstavby série objektov, kde by mali zároveň vzniknúť aj nájomné byty a administratívne kapacity.

Čítať viac

YIT Slovakia pridáva novú etapu Nuppu

15.04.2021 17:34:29 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia sa blíži k dobudovaniu veľkého rezidenčného developmentu Nuppu na okraji ružinovského Prievozu. V týchto dňoch spúšťa predaj už v deviatej etape projektu, nazvanej Juniperus (Borievka). Ide o poslednú časť Nuppu v južnom rade domov, dobudovať ostáva ešte trojicu objektov v severnej časti, ako aj objekt popri diaľnici D1.

Čítať viac

YIT Slovakia odhaľuje ôsmu etapu projektu Nuppu

20.10.2020 15:50:15 Adrian Gubčo

Ružinovský projekt Nuppu od od developera YIT Slovakia sa rozrastie o ďalšiu, v poradí už ôsmu etapu. Najnovší bytový dom v rezidenčnom súbore bude mať názov Thuja a bude identický s väčšinou doteraz dokončených či rozostavaných etáp. Bytovka je už dnes v realizácii.

Čítať viac

Nuppu napreduje, kancelárie nahrádza nájomnými bytmi

28.05.2020 13:04:39 Adrian Gubčo

Ružinovský projekt Nuppu od YIT Slovakia rastie rýchlym tempom a postupne začína získavať ucelenú formu. Developer okrem toho pripravuje nové fázy – jednak rezidencie na nedávno zakúpenom pozemku na ulici Mlynské nivy, ako aj čiastočnú transformáciu pôvodne uvažovanej kancelárskej budovy, kde by mohli pribudnúť nájomné byty. Nepozdáva sa to však všetkým.

Čítať viac

YIT Slovakia spúšťa predaj siedmej etapy Nuppu

19.02.2020 15:50:00 Adrian Gubčo

Developer s fínskym pozadím YIT Slovakia dnes odštartoval predaj celkovo už siedmej etapy projektu Nuppu v Ružinove. Obytný súbor tvorený bytovými domami zoskupenými okolo líniového centrálneho parku sa rozrastie o novostavbu, ktorá je tak ako v predošlých prípadoch pomenovaná fínskym názvom kvetu – Hortensia.

Čítať viac

YIT Slovakia získava pozemok pri Nuppu a rozšíri ho o ďalší dom

19.11.2019 08:00:00 Adrian Gubčo

Projekt Nuppu od developera YIT Slovakia patrí k pomerne veľkým developmentom, ktorý bude po dokončení obsahovať približne tisíc bytov. Po novom sa však ešte rozšíri – developerovi sa podarilo získať pozemok v tesnej blízkosti obytného súboru, kde by mala pribudnúť nová bytovka.

Čítať viac

YIT Slovakia štartuje šiestu etapu projektu Nuppu

18.10.2019 13:25:00 Adrian Gubčo

Postupne rastúci obytný súbor Nuppu na okraji ružinovskej štvrte Prievoz ohlasuje ďalšiu, v poradí šiestu etapu. Najnovší prírastok ponesie názov Orkidea, výstavba sa bude spúšťať už v najbližšej dobe.

Čítať viac

Ďalšia časť Nuppu je dokončená, výstavba novej rezidenčnej zóny napreduje

05.08.2019 10:10:00 Adrian Gubčo

V mestskej časti Ružinov pokračujú práce na výstavbe rozsiahleho rezidenčného súboru Nuppu. Budúce sídlisko sa už v priebehu najbližších týždňov rozšíri o ďalší prírastok, kým ďalšie objekty postupne rastú. Projekt developuje spoločnosť YIT Slovakia.

Čítať viac

YIT ohlasuje ďalšiu etapu Nuppu

26.03.2019 10:15:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia pridáva k rozostavanému polyfunkčnému súboru Nuppu ďalšiu etapu – v poradí už piaty dom sa bude volať Hyasintti, teda Hyacint. Ide o prvý z domov, ktorý bude tvoriť južnú stranu centrálneho parku, ktorý v rámci developmentu vzniká.

Čítať viac

Construction update: Nuppu, 13.1.2019

18.01.2019 11:00:00 Adrian Gubčo

Ružinovský projekt Nuppu od developera YIT Slovakia čoskoro dosiahne ďalší míľnik – druhá fáza projektu je prakticky dokončená, viditeľný postup nastal aj pri tretej. Vý výstavbe je štvrtý dom. Projekt vytvorí prechod medzi zástavbou Prievozu menšej mierky a štvrťou Mlynské Nivy, kde vzniká zástavba s mierkou adekvátnou širšiemu centru mesta.

Čítať viac

Construction update: Nuppu, 29.7.2018

02.08.2018 08:00:00 Adrian Gubčo

Nuppu od developera YIT Slovakia patrí k pomerne veľkým projektom, ktoré komplexne transformujú územie, na ktorom sa nachádzajú. Na niekdajšom brownfielde tak vzniká úplne nové sídlisko, pričom jeho prvá etapa je už v podstate dokončená.

Čítať viac

YIT spúšťa predaj bytov v ďalšej etape Nuppu

22.06.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia odhalil ďalšiu časť postupne vznikajúceho projektu Nuppu, ktorý po dokončení vytvorí na mieste bývalého brownfieldu menšiu štvrť. Najnovší dom bude mať názov Jasmiini (po fínsky jazmín).

Čítať viac

Construction update: Nuppu, 13.3.2018

16.03.2018 10:00:00 Adrian Gubčo

Nuppu patrí k pomerne veľkým projektom, ktoré transformujú postindustriálnu oblasť na rozmedzí štvrtí Nivy a Prievoz. Prvá fáza v podobe domu Lilja je v tejto chvíli prakticky dokončená.

Čítať viac

YIT Slovakia spúšťa predaj v 3. etape Nuppu

13.10.2017 13:00:00 Adrian Gubčo

Developer s fínskym pozadím dáva do predaja byty v tretej etape postupne rastúceho ružinovského projektu.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube