Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 12.09.2019 08:15

Developer predstavuje ďalšie detaily k Istropolisu: Búranie starého komplexu je takmer isté

Spoločnosť Immocap Group včera oznámila, že víťazom súťaže na oživenie územia v priestore Istropolisu na Trnavskom mýte sa definitívne stáva architektonická kancelária KCAP. Popritom bolo poukázané na problémy súčasného komplexu, z čoho viacmenej už jasne vyplýva, že preferovanou možnosťou je zánik pôvodnej budovy a jej nahradenie novou štruktúrou.

Article Big

Zdroj: Google Maps

Ako konštatuje samotný Immocap, Dom odborovo čaká zásadná zmena, hoci prioritou ostáva zachovanie kultúrno-spoločenskej funkcie územia. Podmienky súťaže najlepšie splnilo holandské štúdio KCAP, ktoré má na konte veľké urbanistické zadania (viac tu), čo pomohlo aj v tomto prípade. „KCAP patrí k absolútnej špičke urbanizmu a architektúry v Európe, no pre nás bol podstatný najmä ich spôsob uvažovania o mestskom priestore a výzvach tejto dôležitej lokality Trnavského mýta,“ povedal Martin Šramko, riaditeľ spoločnosti Immocap.

Podľa Immocapu bolo do prvej časti súťaže oslovených 32 ateliérov zo Slovenska a Európy, z ktorých do prvého kola postúpilo sedem medzinárodných architektonických štúdií. Cieľom bolo nájsť „invenčné riešenie, ktoré by bralo ohľad predovšetkým na regeneráciu kultúrno-spoločenskej role územia a vysokú kvalitu verejného priestoru.“  

„Súťaž bola náročná nielen pre veľkú konkurenciu ateliérov vysokého kalibru, ale aj pre komplikovanú povahu územia a množstvo obmedzení s tým spojených,“ pripúšťa Jeroen Dircx, partner v KCAP. „Samotné súťažné zadanie obsahovalo detailnú historickú analýzu priestoru, strategickú víziu budúceho projektu a súčasťou prípravného procesu boli aj podnetné pracovné workshopy s možnosťou bližšieho zoznámenia sa s komplexom Domu odborov a jeho okolím.“

Architekti by mali aktuálne pracovať na tzv. druhej fáze prípravy projektu, teda na detailnejšom návrhu, do ktorého zasahujú ďalší experti, ktorí analyzujú kultúrno-spoločenské potreby mesta, lepšie dopravné riešenie alebo prepojenie s Filiálkou či Novou tržnicou. Developer nešpecifikoval, kedy predstaví tento návrh verejnosti, podľa mojich informácií to však bude ešte v priebehu tohto roka.

„Do projektu sme vstúpili s ambíciou priniesť Bratislave multifunkčné kultúrno-spoločenské centrum s kapacitou výrazne väčšou, ako je súčasná a s týmto zámerom pokračujeme v prípravných prácach,“ uzatvára Martin Šramko. „Po rokoch absencie dostanú Bratislavčania veľkolepý kultúrny stánok, na ktorý budú môcť byť právom hrdí.“

 

 

Hoci sa developer priamo nechce vyjadriť, aký bude osud Domu odborov Istropolis, tlačová správa naznačuje, že s najvyššou pravdepodobnosťou má svoje dni zrátané. Immocap pripomína, že súčasná budova je zanedbaná a technicky zaostalá, zároveň ani nespĺňa kvalitatívne a bezpečnostné požiadavky. O podujatia v budove údajne nemajú záujem ani samotní organizátori podujatí. Využiteľnosť je vraj asi desatinová.

Dôležité sú však ďalšie argumenty, ktoré prakticky vylučujú existenciu kultúrnej časti Istropolisu v súčasnej podobe. Podľa nich je veľkým problémom okrem nefungujúcich alebo prestarnutých technológií (klimatizácia, vzduchotechnika) veľkorysé interiérové riešenie s obrovskými nárokmi na prevádzku, ktoré nevyhovuje normám a je neekonomické, ako aj fakt, že hlavná sála je slabo využiteľná, pretože sa tu nachádza fixné sedenie, čo sa hodí len pre určitý typ podujatí. V súčasnosti sa už preferuje väčšia multifunčnosť kultúrnych sál, aby bolo možné organizovať širokú škálu eventov.

Popis nového riešenia tak v podstate vylučuje, že by sa využívala existujúca hala. „Nový Istropolis bude priestorom na konanie rôznych multižánrových podujatí, vďaka flexibilnej možnosti usporiadania a najmodernejšiemu technickému a akustickému vybaveniu,“ priblížuje Martin Šramko.

Nakoniec, nepriamo radikálnu zmenu územia potvrdzuje aj Jeroen Dircx, keď o Immocape hovorí, že do projektu vstúpilo s odvážnymi cieľmi. „Spolu s klientom, ktorý má ambicióznu víziu a je ochotný meniť spoločenské konvencie, sa snažíme vytvoriť kvalitnú architektúru a urbanizmus, ktoré môžu poslúžiť ako príklad budúceho rozvoja mesta a priniesť naozaj niečo výnimočné,“ hovorí.

 

 

Bratislava tak vysoko pravdepodobne príde o mohutný a pomerne unikátny neskoromodernistický komplex, ktorý bol v príprave od roku 1956 a dokončený bol v roku 1981. Na projekt, ktorého zadaním bolo slúžiť ako Dom odborov a techniky, sa konala architektonická súťaž, v ktorej zvíťazili architekti Konček, Skoček a Titl. Pôvodný koncept prechádzal postupnými zmenami, z ktorých bola mimoriadnou požiadavka zväčšiť sálové priestory, ktoré mali slúžiť pre účely konania kongresov Komunistickej strany Slovenska.

Azda aj preto autori zdôrazňovali reprezentatívnosť riešenia, ktoré ovplyvnilo celkovú funkčnosť a ekonomiku prevádzky. Sami architekti poznamenávajú: „...Navyše sme si uvedomili potrebu dosiahnuť architektonický výraz, ktorý by zodpovedal významu objektu a evokoval slávnostné pocity návštevníkov. Tieto ciele sme mali na zreteli pri koncipovaní osnovy vnútorných priestorov, ich materiálového vybavenia, výtvarnej koncepcie a miery použitia architektonicko-výtvarných prostriedkov.“

Výsledkom je stavebný súbor, ktorý disponuje nepopierateľnou architektonickou hodnotou a skôr či neskôr by mohol byť vyhlásený za pamiatku. V tomto prípade však zrejme dôjde k jeho asanácii. Ide o ďalší prípad arogantného developera, ktorý ničí bratislavské hodnoty za účelom bezmedzného zisku?

Nie som toho názoru. Ekonomika prevádzky objektu je totiž vážna téma, ktorú nemožno ignorovať, zvlášť pri tak veľkom urbanistickom celku, akým Istropolis je. Nie je možné, aby sa na kľúčovom dopravnom a spoločenskom uzle, akým je Trnavské mýto (a v budúcnosti ešte vo väčšej miere bude), nachádzala budova, ktorá nedokáže dobre plniť svoju funkciu. Istropolis momentálne popiera aj základný princíp modernistickej architektúry, kde forma nasleduje funkciu, keďže práve jeho forma je prekážkou funkčnosti.

Je preto nutné hľadať formy, ako túto situáciu zmeniť. Hoci za ideálne považujem riešenie, ktoré by zachovalo najpodstatnejšie výtvarné hodnoty komplexu (napríklad priečelie, sekundárne použitie mramorového obloženia, časti interiéru), a transformovalo zvyšok súboru, viem si predstaviť, že táto požiadavka sa pri porovnaní nákladov a ziskov javí ako nereálna.

Tu zároveň do problematiky vstupuje druhý aspekt: ak existuje hodnotný architektonický celok, ktorý však má vážny problém s funkčnosťou, je namieste, aby do témy vstúpil verejný sektor, ktorý nemusí byť tak biznisovo orientovaný a môže znášať aj iný typ ekonomiky prevázky, výmenou za ochranu hodnôt. Tak ako v prípade mnohých iných zásahov, ani v tomto prípade verejný sektor (zatiaľ) nezasiahol.

Bratislava tak možno príde o Istropolis, no na jeho mieste vznikne nový development, ktorý môže mať teoreticky ešte vyššiu hodnotu a byť viac než adekvátnou náhradou za pôvodnú dominantu Trnavského mýta. Už čoskoro uvidíme, s akou ponukou developer príde. Pre Bratislavu snáď pôjde o najlepšie riešenie.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Istropolis postupne zaniká, developer aj naďalej ráta s pôvodným projektom

17.06.2022 16:00:00 Adrian Gubčo

Na Trnavskom mýte postupuje búranie niekdajšieho Domu odborov Istropolis. Jedna z výrazných stavieb Bratislavy zaniká, aby uvoľnila miesto novému projektu. Developer Immocap chce vybudovať mohutný polyfunkčný projekt Nový Istropolis, ktorého súčasťou má byť aj veľké kultúrno-kongresové centrum. Jeho podoba je však do veľkej miery závislá od verejnej podpory, ktorá je aj naďalej otázna.

Čítať viac

Istropolis postupne zaniká

02.03.2022 15:13:57 Adrian Gubčo

Na začiatku tohto roka sa spustilo búranie Domu odborov Istropolis, veľkého komplexu, ktorý tvoril charakteristickú súčasť Trnavského Mýta. Už onedlho sa to zmení. Na jeho mieste má totiž vzniknúť Nový Istropolis, polyfunkčný komplex s kultúrno-spoločenským centrom, kanceláriami, bývaním a retailom od developera Immocap. Búranie pôvodnej stavby bude prebiehať počas celého tohto roka.

Čítať viac

Immocap má búracie povolenie na Istropolis, prvé práce sa majú spustiť už v najbližších dňoch

10.01.2022 14:16:13 Adrian Gubčo

ČLÁNOK BOL DOPLNENÝ Dom odborov Istropolis pôjde takmer definitívne k zemi. Developer Immocap oznámil že disponuje právoplatným rozhodnutím mestskej časti Nové Mesto o odstránení existujúceho objektu. Už v najbližších dňoch chce mohutný neskoromodernistický komplex ohradiť a začať s prvými prácami. V budúcnosti ho má nahradiť polyfunkčný projekt Nový Istropolis, ktorého súčasťou má byť aj pomerne rozsiahla kultúrno-spoločenská sála.

Čítať viac

Boj o NKKC pokračuje: Incheba a JTRE spochybňujú závery občianskeho združenia, Immocap kritiku odmieta

22.12.2021 17:20:09 Adrian Gubčo

V priebehu minulého týždňa bola konečne zverejnená analýza Občianskeho združenia Národné kultúrne a kongresové centrum (OZ NKKC), ktorá mala odpovedať na otázku, kde by sa tento dôležitý prvok vybavenosti mal nachádzať. Pracovná skupina za najlepší návrh označila Nový Istropolis od Immocapu, čo ostatní developeri odmietajú. Odkazujú pritom na posudok Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP).

Čítať viac

Útvar hodnoty za peniaze odporúča vznik Národného kultúrneho a kongresového centra, minister financií zámer kritizuje

16.12.2021 13:26:20 Adrian Gubčo

V priebehu včerajška bolo odhalené hodnotenie Štúdie uskutočniteľnosti projektu Národného kultúrneho a kongresového centra (NKKC). Vypracovať ju dalo rovnomenné združenie, ktorého cieľom je vznik tohto dôležitého prvku občianskej vybavenosti, zásadného pre ďalší rozvoj Bratislavy. Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP) pri Ministerstve financií SR síce potvrdil jeho výhodnosť, výsledky štúdie však expresívne skritizoval minister financií Igor Matovič.

Čítať viac

Nové Mesto a Immocap sa dohodli, mestská časť podporí projekt Nový Istropolis

29.11.2021 13:24:00 Adrian Gubčo

Spory medzi mestskou časťou Bratislava – Nové mesto a developerom Immocap Group, ktorý pripravuje prestavbu areálu Istropolis, sa nateraz zdajú byť zažehnané. Ako oznámil starosta Nového Mesta Rudolf Kusý na sociálnej sieti, obom stranám sa podarilo dohodnúť na splnení garancií developera voči verejnosti. Podľa starostu ide o veľké víťazstvo, v skutočnosti to skôr pripomína divadlo.

Čítať viac

Nové Mesto žiada zachovanie kultúrnej funkcie Istropolisu pod hrozbou sankcií, investor ich odmieta

23.09.2021 17:48:29 Adrian Gubčo

Horúca diskusia o budúcnosti priestoru, kde sa dnes nachádza komplex Domu odborov Istropolis, pokračuje aj naďalej. Okrem aktivistov je hlasná aj mestská časť Nové Mesto, ktorá ústami starostu Rudolfa Kusého žiada od developera Immocap splnenie viacerých požiadaviek. Obávajúc sa osudu PKO, za prípadné nesplnenie záväzkov žiada sankcie. Tie developer považuje za neprimerané.

Čítať viac

Národné kultúrne a kongresové centrum: Ktoré je najlepšie?

10.08.2021 09:52:00 Adrian Gubčo

Čoskoro by malo byť známe, ktorá ponuka na lokalitu a projekt pre Národné kultúrne a kongresové centrum (NKKC) je najlepšia. Odborná komisia, zostavená združením NKKC, by mala predstaviť výsledky štúdie uskutočniteľnosti, kde porovnávala vízie potenciálnych partnerov v Novom Istropolise, Inchebe alebo Novom Lide. Ktoré z uvažovaných centier by mohlo mať na základe známych informácií najväčšiu šancu byť NKKC?

Čítať viac

Kultúrno-kongresové centrum v Novom Istropolise: Čo prinesie Bratislave?

26.05.2021 14:13:19 Adrian Gubčo

Hoci je Nový Istropolis veľký projekt, jeho najvýraznejšou súčasťou má byť nové kultúrno-kongresové centrum. Developer Immocap hovorí, že pôjde o špičkovú modernú sálu s európskymi parametrami, ktorá bude viac než dôstojnou náhradou pôvodného Domu odborov Istropolis a jeho kongresovej časti. Presné detaily sa však odhaľujú až teraz a s nimi aj možnosti, ktoré môže centrum metropole priniesť.

Čítať viac

Proti búraniu Istropolisu spustili petíciu, developer reaguje

13.04.2021 14:48:14 Adrian Gubčo

Plánovaná prestavba územia, kde sa dnes nachádza Dom odborov Istropolis, budí aj naďalej vášne. Aktivisti a odborníci zo združenia DOCOMOMO pripravili Petíciu za záchranu Istropolisu, v ktorej žiadajú zachovanie Istropolisu a jeho vyhlásenie za pamiatku. Na túto iniciatívu zareagoval developer Immocap, pripravujúci Nový Istropolis, ktorý pripomína, že petícia zamlčiava dôležité fakty.

Čítať viac

Hlavné mesto a Bratislavský samosprávny kraj sú otvorení prestavbe Istropolisu

18.02.2021 17:00:00 Adrian Gubčo

Magistrát Hlavného mesta SR Bratislavy ani Bratislavský samosprávny kraj neodmietajú premenu areálu Domu odborov Istropolis, hoci výmenou za určité verejnoprospešné opatrenia. Vyjadrili sa tak pre agentúru SITA. Na toto stanovisko už reagoval aj developer Immocap, ktorý prisľúbil, že pripomienky mesta aj kraja bude pri riešení projektu rešpektovať.

Čítať viac

Diskusia okolo Nového Istropolisu pokračuje, aktivistom sa nepáči

18.01.2021 12:12:50 Adrian Gubčo

Predloženie projektu Nového Istropolisu na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA) nebolo spojené len s predstavením detailov konkrétnych riešení projektu, ale aj s odmietavými reakciami a pripomienkami voči zámeru. Najaktívnejšia je v tomto smere organizácia DOCOMOMO, ktorá obvinila developera Immocap z devastácie kultúrnych hodnôt a rozporuje súlad zámeru s Územným plánom.

Čítať viac

Nový Istropolis odhaľuje ďalšie detaily

03.12.2020 17:47:19 Adrian Gubčo

Predstavenie zámeru prestavby areálu Istropolisu v priebehu leta vyvolalo veľký záujem verejnosti. Developer Immocap odvtedy postupne dávkoval nové informácie o projekte, ktorý má zmeniť Trnavské Mýto a prispieť ku vzniku nového subcentra Bratislavy. Dnes boli zverejnené ďalšie detaily, keďže bol Nový Istropolis podaný na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA).

Čítať viac

Ako zmení Nový Istropolis Bratislavu

23.09.2020 13:25:00 Adrian Gubčo

Zámer Nového Istropolisu je momentálne celkom logicky asi najviac diskutovaným investičným zámerom v Bratislave. Podstatná časť debát sa sústredí na otázku asanácie pôvodného Domu odborov Istropolis, ide však len o jednu z tém, o ktorých by sa malo hovoriť. Druhou – možno ešte podstatnejšou – je perspektíva ďalšej budúcnosti Trnavského Mýta a Bratislavy a spôsob, akým ju Nový Istropolis môže ovplyvniť.

Čítať viac

Dom odborov Istropolis sa nedá zachrániť

28.07.2020 13:30:00 Adrian Gubčo

Predstavenie Nového Istropolisu vyvolalo z logických dôvodov mimoriadny záujem médií a obrovský počet reakcií. Veľká väčšina sa venuje jedinej téme – asanácii pôvodného komplexu Istropolis. Milovníci modernistickej architektúry obviňujú developera z neúcty voči historickému a kultúrnemu odkazu budovy, investor Immocap sa bráni, že pôvodný Istropolis bol neudržateľný. Čo sú dôvody takéhoto postoja?

Čítať viac

Nový Istropolis sa odhaľuje

16.07.2020 12:55:25 Adrian Gubčo

ČLÁNOK BOL AKTUALIZOVANÝ Dnešným dňom sa odhaľuje podoba dalšieho dlhoočakávaného bratislavského projektu: známe sú prvé detaily prestavby komplexu Istropolis, ikonickej stavby, tvoriacej už automatickú súčasť Trnavského mýta, asi najdôležitejšieho dopravného uzlu v meste. Developer Immocap oslovil pre návrh prestížnu architektonickú kanceláriu KCAP, víťaza medzinárodnej súťaže.

Čítať viac

Istropolis pokračuje v odhaľovaní detailov: Kultúrne centrum pomôžu navrhnúť poprední medzinárodní experti

24.09.2019 08:35:00 Adrian Gubčo

Developer Nového Istropolisu, spoločnosť Immocap Group, postupne rozbieha komunikáciu, ktorá povedie až k odhaleniu novej podoby developmentu. Po oznámení prvých detailov k súťaži na transformáciu zásadného územia, kde dnes stojí Dom odborov Istropolis, teraz pripomína ďalšie informácie, ktorými sa snaží dokázať, že nový projekt bude pre Bratislavu výrazným prínosom.

Čítať viac

YIT ustupuje od projektu prestavby Istropolisu

21.08.2019 14:30:00 Adrian Gubčo

Developer YIT Slovakia vystúpil z projektu prestavby komplexu Domu odborov Istropolis na Trnavskom mýte. Táto správa prichádza len niekoľko dní po mediálnom šume súvisiacom s odhalením neaktuálnej vizualizácie možnej podoby územia od jedného z účastníkov architektonickej súťaže. Developer tak ostáva plne pod kontrolou spoločnosti Immocap Group.

Čítať viac

Aká bude budúcnosť Istropolisu?

16.08.2019 10:20:00 Adrian Gubčo

V bratislavskej komunite postupne rastie záujem o budúcnosť komplexu Domu odborov Istropolis, ktorý bol už pred časom predaný spoločnostiam Immocap Group a YIT Slovakia. Po náznakoch o tom, že na areál prebehla medzinárodná urbanisticko-architektonická súťaž, unikla prvá z vizualizácií, čo vzbudilo ďalšiu záplavu reakcií. Aká bude naozaj budúcnosť tohto komplexu?

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre