Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 12.09.2019 08:15

Developer predstavuje ďalšie detaily k Istropolisu: Búranie starého komplexu je takmer isté

Spoločnosť Immocap Group včera oznámila, že víťazom súťaže na oživenie územia v priestore Istropolisu na Trnavskom mýte sa definitívne stáva architektonická kancelária KCAP. Popritom bolo poukázané na problémy súčasného komplexu, z čoho viacmenej už jasne vyplýva, že preferovanou možnosťou je zánik pôvodnej budovy a jej nahradenie novou štruktúrou.

Article Big

Zdroj: Google Maps

Ako konštatuje samotný Immocap, Dom odborovo čaká zásadná zmena, hoci prioritou ostáva zachovanie kultúrno-spoločenskej funkcie územia. Podmienky súťaže najlepšie splnilo holandské štúdio KCAP, ktoré má na konte veľké urbanistické zadania (viac tu), čo pomohlo aj v tomto prípade. „KCAP patrí k absolútnej špičke urbanizmu a architektúry v Európe, no pre nás bol podstatný najmä ich spôsob uvažovania o mestskom priestore a výzvach tejto dôležitej lokality Trnavského mýta,“ povedal Martin Šramko, riaditeľ spoločnosti Immocap.

Podľa Immocapu bolo do prvej časti súťaže oslovených 32 ateliérov zo Slovenska a Európy, z ktorých do prvého kola postúpilo sedem medzinárodných architektonických štúdií. Cieľom bolo nájsť „invenčné riešenie, ktoré by bralo ohľad predovšetkým na regeneráciu kultúrno-spoločenskej role územia a vysokú kvalitu verejného priestoru.“  

„Súťaž bola náročná nielen pre veľkú konkurenciu ateliérov vysokého kalibru, ale aj pre komplikovanú povahu územia a množstvo obmedzení s tým spojených,“ pripúšťa Jeroen Dircx, partner v KCAP. „Samotné súťažné zadanie obsahovalo detailnú historickú analýzu priestoru, strategickú víziu budúceho projektu a súčasťou prípravného procesu boli aj podnetné pracovné workshopy s možnosťou bližšieho zoznámenia sa s komplexom Domu odborov a jeho okolím.“

Architekti by mali aktuálne pracovať na tzv. druhej fáze prípravy projektu, teda na detailnejšom návrhu, do ktorého zasahujú ďalší experti, ktorí analyzujú kultúrno-spoločenské potreby mesta, lepšie dopravné riešenie alebo prepojenie s Filiálkou či Novou tržnicou. Developer nešpecifikoval, kedy predstaví tento návrh verejnosti, podľa mojich informácií to však bude ešte v priebehu tohto roka.

„Do projektu sme vstúpili s ambíciou priniesť Bratislave multifunkčné kultúrno-spoločenské centrum s kapacitou výrazne väčšou, ako je súčasná a s týmto zámerom pokračujeme v prípravných prácach,“ uzatvára Martin Šramko. „Po rokoch absencie dostanú Bratislavčania veľkolepý kultúrny stánok, na ktorý budú môcť byť právom hrdí.“

 

 

Hoci sa developer priamo nechce vyjadriť, aký bude osud Domu odborov Istropolis, tlačová správa naznačuje, že s najvyššou pravdepodobnosťou má svoje dni zrátané. Immocap pripomína, že súčasná budova je zanedbaná a technicky zaostalá, zároveň ani nespĺňa kvalitatívne a bezpečnostné požiadavky. O podujatia v budove údajne nemajú záujem ani samotní organizátori podujatí. Využiteľnosť je vraj asi desatinová.

Dôležité sú však ďalšie argumenty, ktoré prakticky vylučujú existenciu kultúrnej časti Istropolisu v súčasnej podobe. Podľa nich je veľkým problémom okrem nefungujúcich alebo prestarnutých technológií (klimatizácia, vzduchotechnika) veľkorysé interiérové riešenie s obrovskými nárokmi na prevádzku, ktoré nevyhovuje normám a je neekonomické, ako aj fakt, že hlavná sála je slabo využiteľná, pretože sa tu nachádza fixné sedenie, čo sa hodí len pre určitý typ podujatí. V súčasnosti sa už preferuje väčšia multifunčnosť kultúrnych sál, aby bolo možné organizovať širokú škálu eventov.

Popis nového riešenia tak v podstate vylučuje, že by sa využívala existujúca hala. „Nový Istropolis bude priestorom na konanie rôznych multižánrových podujatí, vďaka flexibilnej možnosti usporiadania a najmodernejšiemu technickému a akustickému vybaveniu,“ priblížuje Martin Šramko.

Nakoniec, nepriamo radikálnu zmenu územia potvrdzuje aj Jeroen Dircx, keď o Immocape hovorí, že do projektu vstúpilo s odvážnymi cieľmi. „Spolu s klientom, ktorý má ambicióznu víziu a je ochotný meniť spoločenské konvencie, sa snažíme vytvoriť kvalitnú architektúru a urbanizmus, ktoré môžu poslúžiť ako príklad budúceho rozvoja mesta a priniesť naozaj niečo výnimočné,“ hovorí.

 

 

Bratislava tak vysoko pravdepodobne príde o mohutný a pomerne unikátny neskoromodernistický komplex, ktorý bol v príprave od roku 1956 a dokončený bol v roku 1981. Na projekt, ktorého zadaním bolo slúžiť ako Dom odborov a techniky, sa konala architektonická súťaž, v ktorej zvíťazili architekti Konček, Skoček a Titl. Pôvodný koncept prechádzal postupnými zmenami, z ktorých bola mimoriadnou požiadavka zväčšiť sálové priestory, ktoré mali slúžiť pre účely konania kongresov Komunistickej strany Slovenska.

Azda aj preto autori zdôrazňovali reprezentatívnosť riešenia, ktoré ovplyvnilo celkovú funkčnosť a ekonomiku prevádzky. Sami architekti poznamenávajú: „...Navyše sme si uvedomili potrebu dosiahnuť architektonický výraz, ktorý by zodpovedal významu objektu a evokoval slávnostné pocity návštevníkov. Tieto ciele sme mali na zreteli pri koncipovaní osnovy vnútorných priestorov, ich materiálového vybavenia, výtvarnej koncepcie a miery použitia architektonicko-výtvarných prostriedkov.“

Výsledkom je stavebný súbor, ktorý disponuje nepopierateľnou architektonickou hodnotou a skôr či neskôr by mohol byť vyhlásený za pamiatku. V tomto prípade však zrejme dôjde k jeho asanácii. Ide o ďalší prípad arogantného developera, ktorý ničí bratislavské hodnoty za účelom bezmedzného zisku?

Nie som toho názoru. Ekonomika prevádzky objektu je totiž vážna téma, ktorú nemožno ignorovať, zvlášť pri tak veľkom urbanistickom celku, akým Istropolis je. Nie je možné, aby sa na kľúčovom dopravnom a spoločenskom uzle, akým je Trnavské mýto (a v budúcnosti ešte vo väčšej miere bude), nachádzala budova, ktorá nedokáže dobre plniť svoju funkciu. Istropolis momentálne popiera aj základný princíp modernistickej architektúry, kde forma nasleduje funkciu, keďže práve jeho forma je prekážkou funkčnosti.

Je preto nutné hľadať formy, ako túto situáciu zmeniť. Hoci za ideálne považujem riešenie, ktoré by zachovalo najpodstatnejšie výtvarné hodnoty komplexu (napríklad priečelie, sekundárne použitie mramorového obloženia, časti interiéru), a transformovalo zvyšok súboru, viem si predstaviť, že táto požiadavka sa pri porovnaní nákladov a ziskov javí ako nereálna.

Tu zároveň do problematiky vstupuje druhý aspekt: ak existuje hodnotný architektonický celok, ktorý však má vážny problém s funkčnosťou, je namieste, aby do témy vstúpil verejný sektor, ktorý nemusí byť tak biznisovo orientovaný a môže znášať aj iný typ ekonomiky prevázky, výmenou za ochranu hodnôt. Tak ako v prípade mnohých iných zásahov, ani v tomto prípade verejný sektor (zatiaľ) nezasiahol.

Bratislava tak možno príde o Istropolis, no na jeho mieste vznikne nový development, ktorý môže mať teoreticky ešte vyššiu hodnotu a byť viac než adekvátnou náhradou za pôvodnú dominantu Trnavského mýta. Už čoskoro uvidíme, s akou ponukou developer príde. Pre Bratislavu snáď pôjde o najlepšie riešenie.

Súvisiace články

Ako zmení Nový Istropolis Bratislavu

23.09.2020 13:25:00 Adrian Gubčo

Zámer Nového Istropolisu je momentálne celkom logicky asi najviac diskutovaným investičným zámerom v Bratislave. Podstatná časť debát sa sústredí na otázku asanácie pôvodného Domu odborov Istropolis, ide však len o jednu z tém, o ktorých by sa malo hovoriť. Druhou – možno ešte podstatnejšou – je perspektíva ďalšej budúcnosti Trnavského Mýta a Bratislavy a spôsob, akým ju Nový Istropolis môže ovplyvniť.

Čítať viac

Dom odborov Istropolis sa nedá zachrániť

28.07.2020 13:30:00 Adrian Gubčo

Predstavenie Nového Istropolisu vyvolalo z logických dôvodov mimoriadny záujem médií a obrovský počet reakcií. Veľká väčšina sa venuje jedinej téme – asanácii pôvodného komplexu Istropolis. Milovníci modernistickej architektúry obviňujú developera z neúcty voči historickému a kultúrnemu odkazu budovy, investor Immocap sa bráni, že pôvodný Istropolis bol neudržateľný. Čo sú dôvody takéhoto postoja?

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

V Petržalke pri Sade Janka Kráľa sa rozbehla výstavba projektu Liget. Všetko nasvedčuje tomu, že tu vzniknú jedny z najluxusnejších bytov v Bratislave.

In Petržalka next to Sad Janka Kráľa park began the construction of Liget development. It seems that it will contain some of the most luxurious residences in Bratislava.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #petrzalka #petržalka #tower #highrise #park #liget #architecture #contemporaryarchitecture

@liget__novedejinybyvania @dzarchitekti
Lobby v zrekonštruovanej Pradiarni 1900.

Lobby in recently reconstructed Pradiareň 1900.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #pradiaren1900 #zwirn #office #work #city #architecture #historicalarchitecture #design #art

@yitslovakia
Od dnes od obeda sa spúšťa premávka na zmodernizovanej Dúbravsko-karloveskej radiále.

Service on the modernised tram track in Karlova Ves and Dúbravka will renewed today.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #tram #traffic #transportation #publictransport #city #urbanism #karlovaves #reconstruction #modernisation #riverfront #dubravka #infrastructure #vsco

@dpbratislava
Vo Vydrici boli potvrdené opatrenia, ktoré prispejú k vysokej kvalite projektu: pribudnú tak odkazy na minulosť, hodnotná zeleň a z Vodnej veže sa stane kultúrny priestor.

High-quality solutions in Vydrica are confirmed. New neighborhood will reflect history, it will be ecological and the developer will contribute to the reconstruction of Vodná veža, a historical monument which will become a cultural space.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #urban #urbanism #vydrica #oldbratislava #vydricadevelopment #lucron #architecture #contemporaryarchitecture #culture #publicspace

@compassarchitekti @vydrica.ba @markoandplacemakers
Nové zastávky na električkovej trati v Petržalke budú obsahovať integrované prístrešky so zelenými strechami a cykloinfraštruktúru v kodanskej kvalite.

New stops on proposed tramway track in Petržalka will contain green roofs and bike infrastructure of Copenhagen quality. 

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #tram #traffic #transportation #publictransport #city #urbanism #petrzalka #petržalka #elektricka #architecture #design #publicspace
V Nuppu pribudne už ôsma etapa. Obytný súbor na mieste bývalého brownfieldu má byť celý dokončený v roku 2025.

Eighth stage of Nuppu residential complex is revealed. Whole development should be completed in 2025.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #ruzinov #Ružinov #nuppu #architecture #contemporaryarchitecture

@yitslovakia
Pozrieť viac

YouTube