Author photoAdrian Gubčo 12.12.2019 13:45

Stavebné povolenie pre Eurovea II je právoplatné, prvý slovenský mrakodrap má zelenú

Po dlhej príprave a povoľovaní má projekt rozšírenia komplexu Eurovea definitívne stavebné povolenie. Nič tak už nebráni výstavbe ďalšieho rozšírenia nábrežného developmentu, ktorého súčasťou bude nová časť nákupného centra, kancelárie alebo byty, vrátane rezidencií v prvom bratislavskom a slovenskom mrakodrape Eurovea Tower.

Zdroj: J&T Real Estate

Zdroj: J&T Real Estate

Novinku oznámil developer J&T Real Estate, ktorý projekt začal predstavovať už v roku 2016. Reakcie na zámer rozšírenia developmentu, no predovšetkým na vybudovanie 160 (168) metrov vysokej veže, boli zmiešané, odporcovia sa však ozvali vo všetkých stupňoch povoľovacieho procesu. Dôvody kritiky boli rôzne, od súladu s Územným plánom, cez kritiku, že projekt posudzoval Stavebný úrad v mestskej časti Staré Mesto, až po samotný problém s výškou, ktorá je v Bratislave podľa niektorých jednoducho nevhodná.

Napriek tomu sa povoľovanie pomaly posúvalo a po odmietnutí posledného odvolania voči stavebnému povoleniu je toto právoplatné. Developer môže rozostavať stavby 01-06, teda podzemnú garáž, nákupnú galériu, dvojicu administratívnych objektov a dvojicu bytových domov, vrátane mrakodrapu. JTRE chce okrem toho vybudovať aj novú promenádu a športoviská pod Mostom Apollo.

„Eurovea 2 si vyžiadala viacročné prípravy, počas ktorých sme intenzívne komunikovali a zlaďovali svoje predstavy s odborníkmi, zástupcami magistrátu, mestských častí, so zástupcami ich odborných útvarov, s vlastníkmi dotknutých nehnuteľností, ako aj s verejnosťou. Naším cieľom je komplexné a premyslené dobudovanie celej zóny,“ hovorí výkonný riaditeľ JTRE Pavel Pelikán.

Na mieste Eurovey aktuálne prebiehajú prípravné práce súvisiace s odstraňovaním environmentálnej záťaže. Okrem toho však vzniká aj stavebná jama, po ukončení prác sa tak vo februári 2020 okamžite prejde na samotnú výstavbu. Komplex bude mať tri podzemné podlažia, Eurovea Tower až 47 nadzemných.

 

Zdroj: J&T Real Estate

 

Developer už dávnejšie spustil predaj bytov a apartmánov, ktorých je v rozšírenej časti projektu 488. Hoci tieto patria k najdrahším aktuálne ponúkaným novostavbám na trhu, záujem klientov je veľký. Predaných je údajne už 292 jednotiek, teda takmer 60 percent.

„Veľký záujem o bývanie v Eurovea 2 bezprostredne po spustení predaja nám potvrdzuje dobré nastavenie projektu, ktorý kupujúcich skutočne oslovil,“ hodnotí Pavel Pelikán. Pripomína, že projekt má byť výnimočný nielen bývaním, ale aj vybavenosťou pre návštevníkov. „Veríme, že v Eurovea City si nájdu svoje obľúbené miesta nielen obyvatelia bytov a užívatelia kancelárií, ale aj všetci návštevníci zóny,“ dodáva.

Okrem rezidenčnej časti tak vznikne retail vo výmere dodatočných 25-tisíc metrov štvorcových, kde bude aj prvý slovenský Primark, kancelárska budova Pribinova X s 18-tisíc metrami štvorcovými a kancelárska budova Pribinova Y s výmerou 22-tisíc metrov štvorcových a certifikáciou BREEAM Outstanding (teda najvyššou dosiahnuteľnou). 25-tisíc metrov štvorcových by mal mať aj nábrežný park, kým v zóne pod Mostom Apollo by mal byť „activity park“, určený pre rozličné vekové kategórie. Developer sľubuje aj zlepšenie spojenia so zastávkou verejnej dopravy na Moste Apollo.

Prvé časti projektu – predovšetkým nákupné centrum - budú dokončené v priebehu roka 2022, kým mrakodrap bude odovzdaný až v druhej polovici roka 2023. V tomto čase majú byť podľa developera dokončené aj úpravy bulváru Pribinova, dunajská promenáda vrátane zelene, ihrísk a všetky verejné priestory.

Architektúru projektu má na starosti architektonická a projekčná kancelária GFI, pre ktorú sa developer rozhodol po zrušení architektonickej súťaže, ktorej sú zúčastnili viaceré medzinárodné kancelárie, vrátane Zaha Hadid Architects alebo kancelárie Daniela Libeskinda. Návrh GFI údajne najlepšie zodpovedal podmienkam a pomerom Bratislavy a najvhodnejším spôsobom sa v ňom prejavila znalosť prostredia.

Každopádne, samostatný architekt bol vybraný pre návrh verejných priestranstiev. Tie pripravuje kancelária BB+GG španielskej architektky Beth Galí. Finálny výzor týchto priestranstiev bol zatiaľ viacmenej odhalený len v prípade Pribinovej. Vo výsledku však má vzniknúť akýsi manuál pre celú oblasť Eurovea City.

 

Zdroj: J&T Real Estate

 

Hoci projekt nie je bez chýb a o viacerých riešeniach sa dá diskutovať, rovnako ako je škvrnou aj postup súťaže, faktom ostáva, že dobudovaním druhej fázy Eurovey sa ďalej rozšíri atraktívna časť bratislavského nábrežia Dunaja a dotvorí sa významná časť nového centra mesta. Po vybudovaní aj ďalších častí Eurovea City (kancelárskeho komplexu East Tower alebo polyfunkčného súboru Ganz House) tu vznikne jedno z ťažísk komerčného a teoreticky aj spoločenského života v metropole.

Zlepšeniu postavenia Eurovea City dopomôže aj vybudovanie električkovej trate, samozrejme, za predpokladu, že Hlavné mesto potvrdí svoj zámer vybudovať trať po Pribinovej ulici a ďalej na Košickú, čo je aktuálne predmetom diskusií. Jej realizácia by každopádne radikálne zlepšila dostupnosť územia z Petržalky aj Ružinova a výrazne ovplyvnila fungovanie dopravy v území. Hlavné mesto predpokladá, že v ideálnom prípade by mohla byť realitou v roku 2024.

Ikonou projektu ostane Eurovea Tower, ktorá výrazne prevýši všetky veže v metropole, vrátane aktuálne najvyššej budovy Nivy Tower so 125 metrami. Pri danej výške bude E.T. dominantou pri diaľkových pohľadoch a výrazným orientačným bodom. Developer veľmi nepreháňa, keď hovorí, že mesto dostane nový symbol, ktorým bude bez ohľadu na jeho kvalitu.

Výstavba tohto projektu je ďalším krokom k postupnej transformácii obrazu Bratislavy a vyvrcholením procesu, ktorý sa spustil ešte za minulého režimu. Ten rátal s presunom centra na východ s jadrom v dotyku s Dunajom. Z kedysi radikálnej vízie sa dnes stáva realita a slovenská metropola navždy zmení svoj charakter.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube