Author photoAdrian Gubčo 05.09.2019 11:19

Eurovea II spúšťa predaj bytov

ČLÁNOK BOL AKTUALIZOVANÝ Jeden z najvýznamnejších projektov v Bratislave sa napriek problematickému povoľovaciemu procesu prakticky naisto stane realitou. Zisk kľúčových povolení tak podnietil developera J&T Real Estate, aby rozbehol predaj bytov. Po spustení predaja pre exkluzívnych klientov sa teraz otvára aj pre široké pole záujemcov o bývanie na bratislavskom nábreží.

Zdroj: J&T Real Estate

Zdroj: J&T Real Estate

O tom, že jednotlivé rezidencie získavajú svojich majiteľov, sa hovorí dlhšie. V prípade JTRE ide o bežnú prax, partneri mali už v predstihu prístup k bytom napríklad aj v projekte Zuckermandel, kde bola väčšina jednotiek vypredaná ešte predtým, ako sa oficiálne dostali do predaja. Podobný prípad je, ako sa zdá, aj Eurovea.

Tá je rozdelená na dve samostatné sekcie – Eurovea Riverside a Eurovea Tower. Ponuka už je odhalená v prípade prvej menovanej časti, ktorá obsahuje byty v nižších objektoch priamo na nábreží. Onedlho by mal byť sprístupnený aj predaj jednotiek v Eurovea Tower, teda v prvom slovenskom mrakodrape.

Eurovea Riverside obsahuje 96 bytov v štyroch vchodoch, ktoré nadväzujú na zástavbu prvej etapy Eurovey a vrcholia v podobe vyššieho, osempodlažného objektu pri vstupe do nákupnej galérie. Oficiálna webstránka v tejto chvíli uvádza, že voľných je 15 dvojizbových a rovnaký počet trojizbových bytov, 9 štvorizbových a 2 päťizbové byty.

Štandardom patrí Eurovea Riverside medzi luxusnejšie projekty, hoci sa tu nájde aj pár nedostatkov (obloženie stien v kúpeľniach len do výšky dverí, dlažba na balkónch namiesto dreva a i.). Dispozície sú väčšinovo na dobrej úrovni.

Ceny odhalené zatiaľ nie sú, hoci podľa informácií z kuloárov ide o jedny z najdrahších bytov v Bratislave. Developer chce speňažiť polohu v dotyku s obľúbenou promenádou a v rozvíjajúcom sa centre mesta, preto je daná cenová politika pochopiteľná. Nábrežie Dunaja tak bude exkluzívnou obytnou zónou.

 

Zdroj: J&T Real Estate

 

Ešte viac ako Riverside to má zdôrazniť Eurovea Tower, so 47 podlažiami a 160 (168) metrami s prehľadom najvyššia plánovaná budova v Bratislave aj na Slovensku. JTRE si je toho vedomé a časť bytov vo veži označuje za najprestížnejšie bývanie v metropole.

Vzniknúť tu má až 389 bytov a apartmánov, konkrétne dispozície a ponuka, nehovoriac o cenách, však zatiaľ odhalené neboli. Developer deklaruje ten najvyšší materiálový aj dizajnový štandard a vysokú úroveň flexibility. Konkrétne detaily unikli už dávnejšie a v skutočnosti nebola úroveň štandardu v týchto apartmánoch (do 34. podlažia) až taká vysoká, ako sa očakávalo, každopádne ale pôjde o luxusnejší projekt.

Jeho súčasťou má byť celofasádne presklenie, chladenie a tienienie priestorov alebo vysoká úroveň spoločných priestorov a lobby. Spomínaná flexibilita je daná existenciou priečok zo sádrokartónu (vrátane medzibytových). Najšpičkovejšiu kvalitu má dosiahnuť 45 rezidencií na najvyšších podlažiach, ktoré sa majú vyznačovať aj rozsiahlejšími metrážami. Podľa neoverených informácií, aj o tieto byty je veľký záujem a developer už významnú časť z nich predal.

Eurovea Tower má byť najikonickejším prvkom novej časti bratislavského nábrežia. Developer vežu označuje za elegantný „ženský“ kontrapunkt k „mužskej“ dominante Bratislavského hradu. Mrakodrap by mal byť počas dňa atraktívny vďaka hre svetla a tieňov na fasáde (hoci ešte lepšie by pôsobil bez balkónov, ktoré v danej výške a pri bratislavskej veternosti považujem za zbytočné), kým v noci ho dotvorí iluminácia. Bez ohľadu na marketingové heslá však platí, že Eurovea Tower bude jednoznačnou dominantou.

 

Aktuálny stav prípravných prác. Autor: Daniela Čepčeková

 

Na projekte už prebiehajú prípravné práce v podobe odstraňovania environmentálnej záťaže, v rámci ktrej vzniká aj stavebná jama. JTRE je pripravené spustiť výstavbu okamžite po udelení stavebného povolenia, ktoré sa očakáva v priebehu niekoľkých mesiacov. Projekt posudzuje Stavebný úrad v Ružinove, ktoré po výmene vedenia po posledných voľbách projekt nevníma už tak odmietavo.

Eurovea 2 okrem bývania prinesie aj rozšírenie nákupného centra s celkovou výmerou 25-tisíc metrov štvorcových, 40-tisíc metrov štvorcových kancelárskych plôch v dvoch budovách (Pribinova X a Pribinova Y), predĺženie nábrežnej promenády, rozšírenie nábrežného parku alebo zväčšenie kín. Okrem toho developer vyjadril verejný záväzok prispieť na výstavbu novej električkovej trate na Pribinovej ulici, pričom pripravil aj jej projekt, ktorý aktuálne mesto posudzuje.

Eurovea 2 sa zároveň stane kľúčovým prvkom zámeru Eurovea City, súboru viacerých developmentov v priestore medzi Landererovou ulicou a nábrežím Dunaja. Očakávaná je výstavba ďalších bytových a kancelárskych objektov, veľkého kongresového centra, pribudnúť by mala aj 106 metrov vysoká veža East Tower. Ide o mimoriadnu koncentráciu funkcií, ktorá výrazne prispeje k presunutiu života do tejto oblasti a urobí z nej súčasť nového centra metropoly.

Architektúru Eurovey 2 má na starosti kancelária GFI, ktorá bola developerom vybratá po architektonickej súťaži s účasťou viacerých svetových ateliérov. V rámci tvorby tohto štúdia ide asi o jeden z najlepších projektov, hoci výsledok mohol byť lepší (napríklad medzi súťažnými návrhmi bol aj veľmi príťažlivý od Daniela Libeskinda). Developer každopádne vybral popredné pracovisko aspoň na návrh verejných priestorov, ktoré spracúva katalánska architektka Beth Galí so svojou kanceláriou BB+GG.

Eurovea 2 by mala byť dokončená pravdepodobne v priebehu roka 2022, resp. 2023. Pre Bratislavu pôjde o zlomový rok – mesto získa asi nadlho najvyššiu vežu a nový moderný symbol. Zároveň sa tesnejšie primkne k Dunaju, dostane (možno) novú električkovú trať a atraktívnejšiu Pribinovu ulicu. Hlavné mesto Slovenska tak bude opäť o čosi príťažlivejšie, čím sa priblíži moderným európskym aj svetovým mestám.

 

AKTUALIZÁCIA: Developer J&T Real Estate doplnil informáciu, že predaný je už naozaj veľký počet bytov a apartmánov. K dnešnému dňu má nového majiteľa 210 bytov, čo je viac ako 40% z celkového počtu 488 nových bytov na nábreží Dunaja.

„Zatiaľ sme na žiadnom z našich projektov nezaznamenali taký obrovský záujem o bývanie. V prípade rozšírenia Eurovea vidím za úspechom nielen výnimočnú lokalitu pri Dunaji, ale aj vysoký štandard, kvalitné dispozície bytov a dobré meno našich projektov River Park, Zuckermandel, Panorama Towers, Karloveské rameno a mnohých ďalších“, hovorí Pavel Pelikán, výkonný riaditeľ JTRE.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate
  • Zdroj: J&T Real Estate

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube