Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 13.02.2020 17:08

Nový staromestský Domov opatrovateľskej služby získava finálnu podobu

Jedna z ojedinelých samosprávnych investícií do výstavby novej sociálnej infraštruktúry napreduje. Domov opatrovateľskej služby na nároží Dobšinského a Palárikovej ulici v mestskej časti Staré Mesto sa postupne blíži k dokončeniu a odhaľuje definitívny výzor, ktorý bol predtým predmetom kritiky aktuálneho vedenia.

Article Big

Budova vzniká v pomerne prehliadanej lokalite, vymedzenej zo západu Námestím Franza Liszta, zo severu železničnou traťou, z východu parkom na Račianskom mýte a z juhu Šancovou ulicou. Do dnešného dňa sa tu čiastočne zachovala pôvodná vinohradnícka zástavba, typická pre pôvodné bratislavské podhorské predmestia, ale aj o niečo mohutnejšie bloky, ktoré ich mali nahradiť. Transformácia sa nestihla dokončiť, čoho dôsledkom sú viaceré prieluky a prázdne parcely.

Na takomto prázdnom mieste vzniká aj Domov opatrovateľskej služby, ktorý mal byť pôvodne bytovým domom s nájomnými bytmi, ktorý pripravovala spoločnosť Proxenta. Mestská časť však už hotový projekt odkúpila a premenila na Domov opatrovateľskej služby, čím sa snaží reagovať na rastúci tlak na zabezpečenie služby pre seniorov, ktorí tvoria v Starom Meste vyšší podiel ako inde v meste.

Objekt bol rozostavaný na konci roka 2018, dnes sa už finišuje s fasádami. Dokončený bude nepochybne ešte tento rok, keďže tempo prác je vysoké – na verejný projekt až nebývalo vysoké. Porovnanie tohto definitívneho stavu s vizualizáciami ukazuje, že aktuálne vedenie Starého Mesta skutočne urobilo niekoľko zásahov, aby aspoň v minimálnej miere zlepšilo výzor budovy.

Aktuálna starostka mestskej časti, Zuzana Aufrichtová, ktorá je povolaním architektka, sa kriticky postavila k pôvodne prezentovanej podobe budovy, ktorá je na mimoriadne nízkej architektonickej úrovni – a to by sa v prípade projektov financovaných z verejných zdrojov stávať nemalo. Nanešťastie sa už do robehnutého projektu veľa zmien urobiť nedalo. Najviditeľnejšou úpravou je iná, triezvejšia farebnosť, určitými zmenami prešli komunikačné koridory v rámci budovy.

Základné vlastnosti projektu sa však nezmenili. Na prvom nadzemnom podlaží má vzniknúť recepcia, ako aj kuchyňa so zázemím, lôžková časť so zabezpečením starostlivosti bude na druhom až štvrtom podlaží a administratíva spolu s práčovňou a kotolňou na piatom. Celkovo by malo vzniknúť 42 lôžok, klienti budú mať k dispozícii priestory pre fyzioterapiu a ergoterapiu a bude sa tu pripravovať strava aj pre ostatné staromestské zariadenia.

Po dokončení bude zariadenie slúžiť predovšetkým staromestským seniorom, ktorým sa takto majú výrazne zlepšiť podmienky, rovnako ako mestskej časti, zabezpečujúcej opatrovateľskú starostlivosť. Zariadenie opatrovateľskej služby má byť schopné prebrať kapacity troch iných zariadení, ktoré sa dnes nachádzajú v nevyhovujúcich podmienkach.

Zhotoviteľom je spoločnosť Otyk Invest, ktorá zvíťazila vo verejnom obstarávaní s cenou 2,23-miliónov eur. Do prevádzky by mal Domov opatrovateľskej služby vstúpiť do konca tohto roka.

 

 

Napriek pochybnostiam o architektúre nového Domova opatrovateľských služieb, ide o pozitívnu investíciu. Otázkou ostáva, kedy príde ďalšia. Rastúci podiel seniorov na obyvateľstve Bratislavy je niečo, na čo treba mesto pripraviť a vhodným spôsobom ho prispôsobiť. Táto príprava má niekoľko úrovní a mesto či mestské časti musia byť v tomto smere mimoriadne aktívne, keďže demografická kríza príde s takou istou určitosťou ako kríza klimatická.

Základným prvkom by malo byť také budovanie a tvorba mesta, ktoré umoží seniorom byť aktívny/a do vysokého veku bez toho, aby dochádzalo s odchodom do dôchodku k určitej forme sociálneho vylúčenia. Jedným z najlepších spôsobov je motivácia ľudí k pohybu peši alebo na bicykli a tým zlepšiť zdravotný stav obyvateľstva. 

To však predpokladá vyššiu úroveň verejného priestoru, a to v podobe bezbariérovosti, skracovania a napriamovania peších ťahov, kvality povrchov a dostatku potrebného mobiliáru – predovšetkým lavičiek, dobrého osvetlenia alebo fontániek na pitie. Ulice musia byť taktiež tienisté, čo sa dá najlepšie dosiahnuť výsadbou a dobrou údržbou stromoradí. V prípade cyklotrás je potrebná ich segregácia a dostatočná šírka.

Ďalším krokom je tvorba verejných priestorov a zariadení, ktoré umožnia ľuďom čeliacim vylúčeniu stretávať sa a aktívne tráviť voľný čas – a s ohľadom na nezriedka horšie sociálne podmienky seniorov aj cenovo dostupných. V zahraničí sa v čoraz väčšej miere rozširujú medzigeneračné komunitné centrá, kde dochádza k výmene medzi seniormi a mladšími ľuďmi, čo má mimoriadne pozitívne efekty pre všetky skupiny. V tomto smere sa v Bratislave robí minimum, veľký potenciál by však mohli mať miestne knižnice, ktorých je v metropole nemálo, no potrebná je ich výrazná modernizácia a skvalitnenie programovej náplne.

V neposlednom rade je to aj výstavba opatrovateľských centier a domovov pre seniorov, čo sa týka ľudí odkázaných na istú formu starostlivosti. Aktuálna situácia v tomto smere je úplne katastrofálna, pričom problémom je kapacitná aj cenová dostupnosť existujúcich zariadení. O nič lepšie to nie je ani na poli súkromných domovov pre seniorov, kde aktuálne platná legislatíva maximálne sťažuje súkromným investorom možnosti pre poskytnutie cenovo dostupnej starostlivosti alebo pobyt.

Popri iných problémoch mesta a spoločnosti ostáva tento značne prehliadaný, možno aj nevedome, keďže mnohí obyvatelia s ohľadom na svoj vek necítia potrebu tému riešiť. Raz však príde na každého – vtedy ale už môže byť neskoro. Zmeny sú potrebné práve teraz.

 

Fotografie z 8.2.2020. Pozrite si priebeh výstavby Domova opatrovateľských služieb vo fotoalbume

Galéria

  • Zdroj: Mestská časť Bratislava - Staré Mesto

Súvisiace články

Staré Mesto postupuje vo výstavbe Domova opatrovateľskej služby

27.11.2019 11:20:00 Adrian Gubčo

Jeden z najvýraznejších investičných projektov mestskej časti Bratislava – Staré Mesto postupuje. Zariadenie opatrovateľskej služby, vznikajúce na nároží Dobšinského a Palárikovej ulice, je už v štádiu hrubej stavby a blíži sa k svojmu dokončeniu v priebehu budúceho roka. Vedenie mestskej časti okrem toho ohlásilo zmeny, ktoré majú projekt ešte skvalitniť.

Čítať viac

Staromestský Domov opatrovateľskej služby rastie

14.05.2019 09:45:00 Adrian Gubčo

V mestskej časti Staré mesto už rastie jeden z najväčších projektov miestnej samosprávy za posledné roky – Domov opatrovateľskej služby na nároží Dobšinského a Palárikovej ulice. Zariadenie vzniká na mieste, kde bol pôvodne plánovaný dom s nájomnými bytmi.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Zlatá hodinka v Sky Parku. Autor Martin Srnák.

Golden hour in Sky Park by Martin Srnák.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #skypark #highrise #tower #city #downtown #zahahadid #skyparkbyzahahadid #architecture #contemporaryarchitecture #goldenhour #skyline #slovakia #thisisbratislava

@penta_real_estate @zahahadidarchitects @vbarchitekten @markoandplacemakers
V Petržalke pri Sade Janka Kráľa sa rozbehla výstavba projektu Liget. Všetko nasvedčuje tomu, že tu vzniknú jedny z najluxusnejších bytov v Bratislave.

In Petržalka next to Sad Janka Kráľa park began the construction of Liget development. It seems that it will contain some of the most luxurious residences in Bratislava.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #petrzalka #petržalka #tower #highrise #park #liget #architecture #contemporaryarchitecture

@liget__novedejinybyvania @dzarchitekti
Lobby v zrekonštruovanej Pradiarni 1900.

Lobby in recently reconstructed Pradiareň 1900.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #pradiaren1900 #zwirn #office #work #city #architecture #historicalarchitecture #design #art

@yitslovakia
Od dnes od obeda sa spúšťa premávka na zmodernizovanej Dúbravsko-karloveskej radiále.

Service on the modernised tram track in Karlova Ves and Dúbravka will renewed today.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #tram #traffic #transportation #publictransport #city #urbanism #karlovaves #reconstruction #modernisation #riverfront #dubravka #infrastructure #vsco

@dpbratislava
Vo Vydrici boli potvrdené opatrenia, ktoré prispejú k vysokej kvalite projektu: pribudnú tak odkazy na minulosť, hodnotná zeleň a z Vodnej veže sa stane kultúrny priestor.

High-quality solutions in Vydrica are confirmed. New neighborhood will reflect history, it will be ecological and the developer will contribute to the reconstruction of Vodná veža, a historical monument which will become a cultural space.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #urban #urbanism #vydrica #oldbratislava #vydricadevelopment #lucron #architecture #contemporaryarchitecture #culture #publicspace

@compassarchitekti @vydrica.ba @markoandplacemakers
Nové zastávky na električkovej trati v Petržalke budú obsahovať integrované prístrešky so zelenými strechami a cykloinfraštruktúru v kodanskej kvalite.

New stops on proposed tramway track in Petržalka will contain green roofs and bike infrastructure of Copenhagen quality. 

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #tram #traffic #transportation #publictransport #city #urbanism #petrzalka #petržalka #elektricka #architecture #design #publicspace
Pozrieť viac

YouTube