Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 27.11.2019 11:20

Staré Mesto postupuje vo výstavbe Domova opatrovateľskej služby

Jeden z najvýraznejších investičných projektov mestskej časti Bratislava – Staré Mesto postupuje. Zariadenie opatrovateľskej služby, vznikajúce na nároží Dobšinského a Palárikovej ulice, je už v štádiu hrubej stavby a blíži sa k svojmu dokončeniu v priebehu budúceho roka. Vedenie mestskej časti okrem toho ohlásilo zmeny, ktoré majú projekt ešte skvalitniť.

Article Big

Definitívnu podobu budovy predstavilo Staré Mesto len v priebehu minulého roka, počas ktorého aj spustilo výstavbu. Rýchly postup pri príprave bol daný tým, že objekt na tomto mieste a viacmenej aj s podobnou architektúrou bol schválený už dlhšie a pôvodne mal mať funkciu nájomného bývania. Mestská časť urobila v zámere len také úpravy, aby nenarušila platnosť územného rozhodnutia.

Nová budova tak bude mať s ohľadom na tvar pozemku lichobežníkový pôdorys, v ktorého strede vznikne nádvorie, slúžiace ako pobytový a oddychový priestor pre klientov. Samotná budova má päť nadzemných podlaží vo svojej najvyššej časti, inak sa snaží náznakovo nadväzovať na okolitú zástavbu.

Na prvom nadzemnom podlaží má vzniknúť recepcia, ako aj kuchyňa so zázemím, lôžková časť so zabezpečením starostlivosti bude na druhom až štvrtom podlaží a administratíva spolu s práčovňou a kotolňou na piatom. Celkovo by malo vzniknúť 42 lôžok, klienti budú mať k dispozícii priestory pre fyzioterapiu a ergoterapiu a bude sa tu pripravovať strava aj pre ostatné staromestské zariadenia.

Dokončenie a sprevádzkovanie budovy sa očakáva na konci roka 2020, podľa všetkého sa tento termín stíha. Zhotoviteľom je spoločnosť Otyk Invest, ktorá zvíťazila vo verejnom obstarávaní s cenou 2,23-miliónov eur.

Po dokončení bude zariadenie slúžiť predovšetkým staromestským seniorom, ktorým sa takto majú výrazne zlepšiť podmienky, rovnako ako mestskej časti, zabezpečujúcej opatrovateľskú starostlivosť. Zariadenie opatrovateľskej služby má byť schopné prebrať kapacity troch iných zariadení, ktoré sa dnes nachádzajú v nevyhovujúcich podmienkach.

 

 

Ide tak o zásadne pozitívny projekt, ktorý zlepšuje podmienky pre časť obyvateľstva, ktorá je mimoriadne zraniteľná a zasluhuje si starostlivosť na najvyššej úrovni. Do budúcnosti bude význam podobných projektov navyše len rásť, keďže demografická situácia jednoznačne ukazuje, že sa v blízkej dobe výrazne zväčší podiel seniorov na celkovej populácii. Realizáciu nového Zariadenia opatrovateľskej služby tak možno rozhodne oceniť.

Na druhej strane, projekt by predsa len mohol byť lepší – a pritom nehovorím o estetickej stránke objektu, ale aj o prevádzkovej, čo by sa dalo vyriešiť, keby bola budova predmetom architektonickej súťaže. Prirodzene, ako to je pri projektoch verejného sektora, dosť často sú spojené s priebehom volebného cyklu, preto sa viac hľadí na časové kritérium ako na špičkovú úroveň. Pravdepodobne preto sa súťaž na túto budovu nerealizovala.

Podobnú kritiku som mestskej časti adresoval už v minulosti. Zdá sa, že aspoň vo veľmi obmedzenej miere táto padla na úrodnú pôdu a aktuálne vedenie Starého Mesta avizovalo, že drobné zmeny sa predsa len do projektu zapracujú. Tieto sa týkajú najmä polohy schodiska vnútri budovy. Či sa nejakým spôsobom dotknú aj vizuálu budovy, zatiaľ nemožno posúdiť.

Každopádne, oproti minulosti sú samosprávy vo výrazne lepšej pozícii, keďže v rámci Bratislavy už existuje nástroj pre organizáciu architektonických súťaží – Metropolitný inštitút Bratislavy, ktorý v zmysle svojej vízie má byť nápomocný aj mestským častiam. MIB už spustil prvú súťaž a pripravuje niekoľko ďalších, na ktorých naberie potrebné skúsenosti. Táto expertíza by mala byť v budúcnosti zdieľaná.

V neposlednom rade, vyššia kvalita projektov sa v čoraz väčšej miere stáva verejnou požiadavkou, o čom svedčí rastúci počet verejných architektonických súťaží, hoci doteraz predovšetkým v iných mestách ako v Bratislave. Miestne samosprávy tak už nemajú v podstate žiadne ospravedlnenie, prečo súťaž nerobiť.

Výsledkom súťaží bude nielen príjemnejšie mestské prostredie, ale predovšetkým funkčnejšie a finančne efektívnejšie riešenia a projekty, ktoré budú lepšie reagovať na potreby svojich užívateľov. Je vysoko pravdepodobné, že tí ich následne ocenia - napríklad aj vo forme hlasu pre toho odvážneho zastupiteľa, ktorý uprednostní kvalitu pred lacným gestom.

Galéria

  • Fotografia z 3.11.2019
  • Fotografia z 3.11.2019
  • Fotografia z 3.11.2019
  • Fotografia z 3.11.2019
  • Zdroj: Mestská časť Bratislava - Staré Mesto

Súvisiace články

Nový staromestský Domov opatrovateľskej služby získava finálnu podobu

13.02.2020 17:08:00 Adrian Gubčo

Jedna z ojedinelých samosprávnych investícií do výstavby novej sociálnej infraštruktúry napreduje. Domov opatrovateľskej služby na nároží Dobšinského a Palárikovej ulici v mestskej časti Staré Mesto sa postupne blíži k dokončeniu a odhaľuje definitívny výzor, ktorý bol predtým predmetom kritiky aktuálneho vedenia.

Čítať viac

Staromestský Domov opatrovateľskej služby rastie

14.05.2019 09:45:00 Adrian Gubčo

V mestskej časti Staré mesto už rastie jeden z najväčších projektov miestnej samosprávy za posledné roky – Domov opatrovateľskej služby na nároží Dobšinského a Palárikovej ulice. Zariadenie vzniká na mieste, kde bol pôvodne plánovaný dom s nájomnými bytmi.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Nové zastávky na električkovej trati v Petržalke budú obsahovať integrované prístrešky so zelenými strechami a cykloinfraštruktúru v kodanskej kvalite.

New stops on proposed tramway track in Petržalka will contain green roofs and bike infrastructure of Copenhagen quality. 

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #tram #traffic #transportation #publictransport #city #urbanism #petrzalka #petržalka #elektricka #architecture #design #publicspace
V Nuppu pribudne už ôsma etapa. Obytný súbor na mieste bývalého brownfieldu má byť celý dokončený v roku 2025.

Eighth stage of Nuppu residential complex is revealed. Whole development should be completed in 2025.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #ruzinov #Ružinov #nuppu #architecture #contemporaryarchitecture

@yitslovakia
V Záhorskej Bystrici sa stáva realitou nová mestská štvrť.

A new neighborhood in Záhorská Bystrica is becoming reality.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #zahorskabystrica #zahorie #construction #architecture #contemporaryarchitecture #kolisky #karpatiumrezidencie

@itbdevelopment
Západ slnka v novom meste.

Sunset in the new city.

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #city #downtown #skyline #sunset #skypark #skyparkbyzahahadid #highrise #twincitytower #nivy #novenivy #nivytower #architecture #contemporaryarchitecture #street
Kto by toto tipoval na koniec Petržalky?

Who would guess that this is on the edge of Petržalka?

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #development #realestate #housing #living #home #city #petrzalka #petržalka #bricks #architecture #contemporaryarchitecture #novanta

@langbenedekarchitects
Rastúci bratislavský downtown od @michal_feik Takisto ide o príspevok č. 500 na tomto profile 🤩

Bratislava downtown by @michal_feik

#bratislava #YIMBA #yesinmybratislava #YIMBY #newbratislava #bratislavadowntown #development #realestate #skypark #skyparkbyzahahadid #highrise #tower #city #downtown #nivy #stanicanivy #novenivy #pradiaren1900 #office #work #living #skyline #panorama #slovakia #thisisslovakia
#architecture #contemporaryarchitecture #construction
Pozrieť viac

YouTube