Author photoAdrian Gubčo 07.12.2020 14:48

Zariadenie opatrovateľskej služby na Dobšinského je dokončené a pred otvorením

Jeden z najväčších investičných projektov mestskej časti Bratislava, Zariadenie opatrovateľskej služby (ZOS) medzi Dobšinského a Palárikovou ulicou, je skolaudovaný už od leta tohto roku. Objekt sa však ešte stále nevyužíva – len v týchto dňoch finišujú dokončovacie práce v interiéroch budovy a pripravuje sa sťahovanie klientov. Informovalo o tom periodikum mestskej časti Staromestské noviny.

Zámer Starého Mesta vybudovať Zariadenie opatrovateľskej služby v dnes pomerne zanedbanej lokalite v blízkosti Hlavnej železničnej stanice bol predstavený v roku 2018, kedy sa aj začalo s výstavbou. Vtedajší starosta, Radoslav Števčík, chcel výstavbou budovy dosiahnuť zlepšenie podmienok pre zabezpečovanie starostlivosti o seniorov, ktorá je dnes poskytovaná v trojici iných bytových domov. Tie sú už vo veľmi zlom stave.

Pre nové zariadenie bol vybraný projekt a pozemok, kde chcel v minulosti súkromný investor, spoločnosť Proxenta, postaviť nájomný bytový dom. Mestská časť pôvodný zámer upravila, aby vyhovoval novým nárokom, inak ho však radikálnejšie nezmenila. Medzi dvojicou ulíc tak vznikla päťpodlažná budova s lichobežníkovým tvarom, ktorá sa na okolitú zástavbu snaží reagovať zníženou mierkou aj sedlovou strechou, smerom do nárožia má však modernejší charakter. Objekt obsahuje aj vnútorné nádvorie.

Nido

V objekte sa nachádza 42 lôžok a umiestnené tu budú priestory pre fyzioterapiu a ergoterapiu, moderná kuchyňa a práčovňa. Strava sa tu bude pripravovať aj pre iné staromestské zariadenia, kým práčovňa má väčšiu kapacitu, aby mohla taktiež poslúžiť iným objektom v správe mestskej časti. Medzi novinkami Staromestské noviny zmieňujú poľohovateľné postele alebo podlažia, ktoré sú farebne odlíšené, čo má uľahčiť orientáciu. Na dvore budú, podľa všetkého, umiestnené komunitné záhradky.

Zhotoviteľom projektu bola spoločnosť OTYK Invest, celkové náklady dosiahli 2,23 milióna eur. Architektonická úroveň budovy je aj napriek určitým zásahom aktuálneho vedenia Starého Mesta, v ktorého čele sú architekti, nízka. Bývalé vedenie totiž odmietlo vypísať architektonickú súťaž v snahe o urýchlenie realizácie zariadenia. Dnes sa to javí ako škoda (hoci je na diskusiu, či by v takom prípade možno nové vedenie pomerne drahý projekt neodmietlo realizovať), budova bude totiž súčasťou tohto prostredia ďalšie desaťročia a súťaž by mohla pomôcť zlepšiť aj prevádzkové podmienky.

Aj napriek tomu ale ide o pozitívny zásah. Úroveň poskytovania starostlivosti o seniorov s vysokým stupňom odkázania na pomoc okolia v Bratislave trpí na mnohokrát zlý stav zariadení, v ktorých sa realizuje. V novom ZOS budú teraz žiť klienti zo Seniorcentra na Podjavorinskej ulici, ktorým sa takto výrazne zvýši životný komfort.  

 

Zariadenie opatrovateľskej služby od Palárikovej ulice

 

Hoci v princípe nejde o veľkú investíciu, pre mestskú časť ide o jeden z najväčších projektov v poslednom období. Podľa aktuálneho vedenia Starého Mesta, masívna cena tejto stavby obmedzuje možnosti pre výraznejšie investovanie do iných rozvojových zámerov alebo revitalizácii verejných priestranstiev. Údajne aj preto sa vysoká dynamika rozličných úprav, charakteristická pre Staré Mesto v roku 2018 alebo na začiatku roka 2019, v poslednom období utlmila.

Ak to je pravda, je to vážny problém nielen pre Staré Mesto, ale aj Bratislavu ako celok. Bratislavská populácia je v priemere najstaršia na Slovensku a priemerný vek sa priebežne zvyšuje. Podľa materiálu Štúdia demografického potenciálu Hlavného mesta SR Bratislavy do roku 2050 bude v polovici tohto storočia takmer tretina obyvateľstva Bratislavy v seniorskom veku. Vzhľadom na veľkú zotrvačnosť demografických procesov a v prípade, že nenastanú nejaké zásadné zmeny v dôsledku migrácie, môže byť táto prognóza mimoriadne presná.

To bude predstavovať obrovskú záťaž nielen pre ekonomiku, ale aj na zabezpečenie sociálnych služieb alebo prispôsobenie mestského prostredia v prospech osôb, ktoré sa pohybujú s väčšími ťažkosťami a potrebujú asistenciu. Bratislava začína v tomto smere robiť prvé kroky: vyhlásená bola architektonická súťaž na bývanie pre seniorov s nízkym stupňom odkázanosti na Parkovej ulici v Prievoze alebo sa pripravuje obstaranie stoviek nových lavičiek, ktoré majú starším ľuďom uľahčiť pohyb. S ohľadom na očakávaný vývoj to však ale stačiť nebude.  

Nemôže sa preto stať, že investícia za 2,2 milióna eur „položí“ rozpočet politicky najdôležitejšej mestskej časti v štáte a na určitú dobu zabráni akýmkoľvek významnejším kapitálovým investíciám. V prípade, že Bratislava nebude schopná sa pripraviť na budúce výzvy, bude musieť opäť len doháňať vývoj, čo sa odrazí na zhoršenej kvalite života. Ruky jej však zväzuje nielen nedostatok financií, ale aj kompetencií a možností pre ovplyvňovanie svojho rozvoja.

V tomto smere sú potrebné zmeny, ideálne smerujúce k efektivizácii využívania verejných financií, jednotného manažmentu mestských pozemkov a lepšej projektovej príprave - čo b mohlo znamenať aj zrušenie mestských častí. V takom prípade možno ZOS Dobšinského neostane ojedinelým projektom, ale len prvým z radu mnohých zásahov, ktoré pripravia slovenskú metropolu na nevyhnutnú budúcnosť. 

 

Fotografie z 21.11.2020. Pozrite si priebeh výstavby Domova opatrovateľských služieb vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Bratislava - Staré Mesto

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube