Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 14.05.2019 09:45

Staromestský Domov opatrovateľskej služby rastie

V mestskej časti Staré mesto už rastie jeden z najväčších projektov miestnej samosprávy za posledné roky – Domov opatrovateľskej služby na nároží Dobšinského a Palárikovej ulice. Zariadenie vzniká na mieste, kde bol pôvodne plánovaný dom s nájomnými bytmi.

Article Big

Stavebné práce na projekte sa spustili ku koncu minulého roka, momentálne by malo vznikať druhé nadzemné podlažie v budúcnosti päťpodlažnej budovy. Základná forma a architektúra objektu bola prebratá od pôvodného návrhu, ktorý už mal k dispozícii všetky povolenia, zmenami prešla podľa všetkého vnútorná dispozícia.

Budova bude po novom obsahovať 42 lôžok pre seniorov, priestory pre fyzioterapiu a ergoterapiu, bude sa tu pripravovať strava pre ostatné staromestské zariadenia a bude tu aj práčovňa s väčšou kapacitou. Vďaka tomu by Domov opatrovateľskej služby mal byť schopný prebrať kapacity troch iných zariadení, ktoré sa dnes nachádzajú v nevyhovujúcich podmienkach.

Staré Mesto do projektu investuje vyše 2,2 milióna eur, zhotoviteľom je firma Otyk Invest. Meno architekta mi nie je známe. Budova by mala byť dokončená ešte v priebehu tohto roka, hoci tempo výstavby nie je až také vysoké.

Hoci projekt ako taký je jednoznačne pozitívny – podmienky v podobných zariadeniach môžu byť mnohokrát nedôstojné a pri rastúcom počte seniorov je namieste, aby bolo podobných investícií čo najviac – zamrzí nízka úroveň architektúry, ktorá je platená z verejných prostriedkov. Staré Mesto sa ešte v minulom volebnom období bránilo, že to je dané tým, že nechcelo projekt, ktorý mal už všetky povolenia, posúvať.

Odvtedy sa situácia mierne zmenila, projekt však úpravami neprešiel. V budúcnosti by sa však samosprávy mali podobným veciam vyhnúť – narozdiel od minulosti, dnes už majú v Bratislave existujúci Metropolitný inštitút Bratislavy, ktorý má organizovať architektonické súťaže a prvé z nich, zatiaľ na projekty zlepšenia verejného priestoru, už pripravuje. V súčasnosti sa tak už nie je na čo vyhovárať.

Obdobné investície ako je Domov opatrovateľskej služby v Starom meste snáď budú pokračovať. Podľa demografických odhadov budú tretinu obyvateľstva Bratislavy tvoriť v polovici tohto storočia seniori. Mesto sa tak bude musieť radikálne zmeniť, aby zvládlo jednu z kľúčových výziev, ktorá pred ním stojí.

 

Fotografie z 19.4.2019.

Galéria

  • Zdroj: Mestská časť Bratislava - Staré Mesto

Súvisiace články

Nový staromestský Domov opatrovateľskej služby získava finálnu podobu

13.02.2020 17:08:00 Adrian Gubčo

Jedna z ojedinelých samosprávnych investícií do výstavby novej sociálnej infraštruktúry napreduje. Domov opatrovateľskej služby na nároží Dobšinského a Palárikovej ulici v mestskej časti Staré Mesto sa postupne blíži k dokončeniu a odhaľuje definitívny výzor, ktorý bol predtým predmetom kritiky aktuálneho vedenia.

Čítať viac

Staré Mesto postupuje vo výstavbe Domova opatrovateľskej služby

27.11.2019 11:20:00 Adrian Gubčo

Jeden z najvýraznejších investičných projektov mestskej časti Bratislava – Staré Mesto postupuje. Zariadenie opatrovateľskej služby, vznikajúce na nároží Dobšinského a Palárikovej ulice, je už v štádiu hrubej stavby a blíži sa k svojmu dokončeniu v priebehu budúceho roka. Vedenie mestskej časti okrem toho ohlásilo zmeny, ktoré majú projekt ešte skvalitniť.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube