YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 18.03.2021 17:05

Dom športu je pred dokončením

Prestavba bývalého hotelu Dom športu je prakticky dokončená. Budova s charakteristickým tvarom, dotvárajúca centrum mestskej časti Nové Mesto, ako aj športovú lokalitu Pasienkov, bola v prestavbe od roku 2019. Dobudovanie sa omeškalo, dnes sa však zdá, že na objekte prebiehajú posledné práce. Nachádzať sa tu budú apartmány, kancelárie aj nová športová hala.

Pôvodný objekt, pochádzajúci z 80-tych rokov 20. storočia, už pred rekonštrukciou pôsobil veľmi zastaraným dojmom a nedokázal konkurovať modernejším hotelovým zariadeniam. V dôsledku úpadku športu na Pasienkoch neslúžil naplno ani športovcom. Haly v jeho dotyku boli zastarané a celý priestor nezodpovedal potenciálu, ktorý táto lokalita napriek všetkému má. To si očividne uvedomoval aj majiteľ budovy, športový podnikateľ Ladislav Asványi. Dom športu odkúpil v roku 2015.

Odvtedy sa začala postupne rysovať vízia budúceho využitia Domu športu aj jeho bezprostredného okolia. V roku 2018 bola predstavená nová podoba budovy, ktorá rátala s kompletnou rekonštrukciou objektu a prístavbou novej športovej haly. Kancelárie mali byť na ploche viac ako 5-tisíc metrov štvorcových a slúžiť mali predovšetkým slovenským športovým zväzom. Naplánovaný bol aj nový veľkorysý vstup s recepciou, kaviareň, športový obchod a v bývalej kongresovej miestnosti malo vzniknúť Múzeum slovenského športu.

V druhom krídle budovy bol naplánovaný vznik 47 apartmánov, ktoré mali podľa investora pôvodne slúžiť športovcom a trénerom – v praxi si tu však apartmán, štúdio alebo byt mohol kúpiť ktokoľvek. V tejto chvíli je už aj veľká väčšina jednotiek vypredaná, nepredané (rezervované) sú len posledné dve. Umiestnené sú v terasovej časti komplexu, niektoré jednotky tak disponujú aj pomerne veľkorysými terasami.

Napokon, v zadnej časti komplexu mala byť umiestnená dvojpodlažná športová hala jednoduchého kubického tvaru, zložená z dvoch kvádrov. Vyšší objem slúži hracej ploche a hľadisku. Samotná hracia plocha je tvorená z dvoch ihrísk s rozmermi 40 krát 20 metrov. Nižší objem slúži vstupným priestorom a zázemiu pre športovcov. Umiestnená tu je vstupná hala s recepciou, kanceláriou, zázemie pre hráčov a trénerov (šatne, ošetrovňa) a hygienické zariadenia pre návštevníkov. Druhé podlažie obsahuje vstupný priestor s klubovňou a prístup na pevnú tribúnu pre 234 divákov. Sú tu však aj teleskopické tribúny, ktoré zväčšujú celkovú kapacitu na 954 divákov.

Rekonštrukcia a prestavba komplexu mala byť pôvodne ukončená už v priebehu roka 2020, investora však pravdepodobne zasiahla pandémia koronavírusu COVID-19 – len teraz sa ukončuje realizácia exteriérov. Nanešťastie, na moje otázky ohľadne upresnenia aktuálneho postupu práce developer nereagoval. V každom prípade, do plného dokončenia projektu by mali ostávať maximálne týždne.

Celý návrh, tak exteriérovej časti, interiérov aj športovej haly, vychádza z pera kancelárie FVA Architekti. Dom športu si zachoval pôvodné hmotové členenie, no získal súčasný výraz. V minulosti sa v jeho interiéri nachádzali umelecké diela – v kongresovej sále bola napríklad monumentálna maľba od Štefana Bobotu z roku 1987, ktorú sa podarilo preniesť do Novej Cvernovky. S ohľadom na absenciu reakcie investora nie je známe, či sa plánuje spätná inštalácia diel do zrekonštruovanej budovy. Minimálne zvonka však projekt vyzerá pomerne dobre.

 

 

Vzhľadom na absenciu reakcie nie je možné potvrdiť, či sa skutočne do budovy nasťahujú slovenské športové zväzy alebo či tu bude umiestnené Múzeum slovenského športu. Ak by sa to však podarilo, išlo by o vynikajúcu správu. Dobrou správou je aj vznik novej športovej haly, ktorá je síce pomerne jednoduchá, teoreticky by sa ale z nej mohla stať typová stavba, na základe ktorej sa budú stavať nové kryté haly v iných slovenských mestách. Bratislavská bude slúžiť predovšetkým hádzanej.

Projekt premeny Domu športu tak patrí jednoznačne k tým lepším. V menšej miere priniesol aj úpravu okolitých verejných priestranstiev, kľúčové je však najmä oživenie takmer nefunkčnej budovy dobrým mixom nových funkcií. Výrazne sa tak zvýši úroveň lokality, v ktorej je dnes najväčšou jazvou, paradoxne, Miestny úrad mestskej časti Bratislava – Nové Mesto. Problémom je aj vzhľad areálu Pasienkov, v tomto prípade však ide o dočasný stav, ktorý by sa v najbližších rokoch mohol zmeniť. Transformácia podoby radnice je pravdepodobná len málo.

Okrem zmieňovaných prípadov ešte v lokalite ostáva tretí výrazný prvok, ktorý by si podľa môjho názoru zasluhoval zmenu: nákupné centrum Vivo! Bratislava. Hoci v tomto prípade ide nateraz o rovnako nereálnu predstavu ako radikálna rekonštrukcia miestneho úradu, komerčné centrum by už malo doslúžiť a uvoľniť miesto vhodnejším formám využitia územia: bývaniu a živým peším uliciam, možno aj nákupným uliciam, ktoré by vytvorili nové atraktívne spojenia medzi Vajnorskou a areálom Kuchajdy.

Nákupné centrá svojou masívnou koncentráciou obchodov pod strechou pouličný život nezriedka zabíjajú (a Vivo! je takým prípadom). Bratislava ho potrebuje oživiť, kvôli čomu je nutné hľadať spôsoby, ako do budúcna takéto objekty odstrániť. Ako prvé by mali prísť na rad okrajové nákupné komplexy: ideálne Shopping Palace pri Zlatých Pieskoch, Bory Mall, Galéria Lamač, OC Danubia v Petržalke, ale aj Vivo! Mám za to, že na ich mieste by mali vzniknúť integrované developmenty s retailom, kanceláriami a v prvom rade s bývaním.

Dopyt po bývaní v Bratislave v kombinácii s rastom atraktivity plôch bližšie k centru mesta vedie k rastúcemu potenciálu premien dovtedy prehliadaných či slabo využívaných objektov. To v podstate využil aj investor Domu športu, ktorý takto transformoval staršiu budovu. Jeho projekt bol kvalitný a lokalitu vhodným spôsobom obohatil (hoci, keby vybavoval povolenia neskôr, zrealizovaný by kvôli prítomnosti apartmánov možno nebol). Developerom tak treba vytvoriť podmienky, aby sa Domom športu mohli inšpirovať možno aj pri zmieňovaných nákupných komplexoch, ktoré sú už nezriedka za zenitom.

Práve tam sa skrýva priestor pre stovky, až tisíce nových bytov, rozvoj pouličného maloobchodu, živšie ulice a lepšiu mobilitu v rámci mesta. Zároveň môže ich premena prispieť k aktivácii okolitých štvrtí a zón. Dom športu tak nemusí byť ojedinelým príkladom, ale precedensom, ako možno dodať mestu novú energiu a možnosti pre ďalšiu etapu jeho rozvoja.

 

Fotografie zo 7.3.2021. Pozrite si prestavbu Domu športu vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Dom športu
  • Zdroj: FVA Architekti

Súvisiace články

Dom športu je definitívne dokončený, vzniklo tu aj športové múzeum

24.06.2021 15:52:31 Adrian Gubčo

V Novom Meste bola definitívna ukončená rekonštrukcia a dostavba bývalého hotela Dom športu, kde sa po novom nachádzajú kancelárie, bývanie a v menšom aj komerčné prevádzky. Súčasťou projektu je však aj vznik funkcií, ktoré sú v súlade s názvom budovy: kým v hlavnom objekte pribudlo Slovenské olympijské a športové múzeum, v zadnej časti areálu bola vybudovaná multifunkčná hala.

Čítať viac

Pasienky ostanú športovou lokalitou, čoskoro pribudnú nové a zrekonštruované športoviská

18.03.2020 16:27:00 Adrian Gubčo

Novomestská štvrť Pasienky je známa predovšetkým ako miesto najvyššej koncentrácie športovísk v meste, ktoré využívajú amatérski aj profesionálni športovci. Rovnako je však verejná aj informácia, že sa tu dlhodobo pripravuje projekt veľkej transformácie územia s výstavbou množstva bytov a komerčných priestorov. Športový charakter územia však ostane zachovaný.

Čítať viac

Rekonštrukcia Domu športu napreduje, rastie aj nová športová hala

26.11.2019 11:10:02 Adrian Gubčo

Známy bratislavský hotel Dom športu sa postupne mení na nový polyfunkčný objekt s bývaním, kanceláriami a výstavnými priestormi, kde má vzniknúť Múzeum slovenského športu. V priamom susedstve budovy vzniká aj nová multifunkčná hala, ktorá je pilotným projektom nového typu športovej haly, ktorý sa má ďalej rozšíriť po celej krajine.

Čítať viac

Rekonštrukcia Domu športu začína

27.03.2019 08:10:00 Adrian Gubčo

Už pred nejakým časom bol predstavený projekt rekonštrukcie objektu hotelu Dom športu, ktorý dotváral športovú lokalitu v novomestskej štvrti Pasienky. Objekt bol aj vďaka svojmu tvaru pre túto časť mesta charakteristický, po modernizácii si však zachová tvár, no už s novými funkciami.

Čítať viac

Vedľa Domu športu vznikne multifunkčná hala

03.08.2018 13:00:00 Adrian Gubčo

Nedávno som tu predstavil projekt rekonštrukcie Hotelu Dom športu, ktorý sa premení na administratívny a apartmánový komplex, slúžiaci potrebám slovenských športových zväzov a športu celkovo. Športový charakter najbližšieho okolia sa ešte posilní, keďže v susedstve by mala vzniknúť multifunkčná hala. O projekte informoval portál Šport.sk.

Čítať viac

Dom športu prejde rekonštrukciou

23.07.2018 13:00:00 Adrian Gubčo

Hotel Dom Športu, nachádzajúci sa v štvrti Pasienky v dotyku s nákupným centrom Polus City Center, prejde masívnou rekonštrukciou. Budova bola už v pomerne zlom stave, obnova prinesie prispôsobenie sa aktuálnym podmienkam. O projekte informovalo aj miestne periodikum Hlas Nového Mesta.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube