YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 18.03.2020 16:27

Pasienky ostanú športovou lokalitou, čoskoro pribudnú nové a zrekonštruované športoviská

Novomestská štvrť Pasienky je známa predovšetkým ako miesto najvyššej koncentrácie športovísk v meste, ktoré využívajú amatérski aj profesionálni športovci. Rovnako je však verejná aj informácia, že sa tu dlhodobo pripravuje projekt veľkej transformácie územia s výstavbou množstva bytov a komerčných priestorov. Športový charakter územia však ostane zachovaný.

Rozostavaná hala za Domom športu

Rozostavaná hala za Domom športu

Pozemky v oblasti vlastní spoločnosť Tesako, ktorá súvisí s aktivitami developera J&T Real Estate, ale aj Grafobal Group Development. Už v roku 2010 zorganizovala vyzvanú súťaž, ktorej sa zúčastnili viaceré popredné architektonické kancelárie. Víťazom sa stalo vtedy ešte mladé štúdio Compass Architekti, ktoré prinieslo víziu polyfunkčnej štvrte rozkladajúcej sa okolo budúceho najväčšieho parku v Bratislave – nádrže Kuchajda.

Nový projekt by znamenal výrazné zmeny v podobe lokality. Predovšetkým by zaniklo množstvo súčasných futbalových ihrísk, na ktorých trénuje mládež, vrátane štadiónu Pasienky. Dnes len striedmo zastavané územie by sa zmenila na kompaktnú časť mesta. V rámci vízie Compassu bolo naznačených aj niekoľko výškových budov, ktoré by obklopovali park aj nové komunikácie, ktoré by zónu prepájali s okolím.

Prirodzenou obavou je možnosť zániku športových hál, ktoré sa tu dnes nachádzajú – športové haly Mladosť alebo Elán sú aktívne využívané, klenotom medzi nimi je však „Športová hala Pasienky“, dnes známa ako Eurovia Aréna, unikátna neskoromodernistická stavba z roku 1962 od architekta Jozefa Chovanca a projektanta Jozefa Poštulku. Už dlhšie je v zlom stave, v nedávnej minulosti sa otvorene hovorilo aj o možnosti jej zániku.

Budúcnosť však vyzerá nádejnejšie. Športová hala by v najbližších rokoch mohla prejsť veľkou rekonštrukciou, po ktorej sa zmení na Národné basketbalové centrum. Vláda SR súhlasila s vyčlenením prostriedkov vo výške 8,5 milióna eur, ktoré majú byť investované do kompletnej rekonštrukcie budovy. Keďže financie už boli odsúhlasené, ostáva len dúfať, že projekt aktuálna kríza neohrozí.

Princíp obnovy budovy spočíva v zlepšení jej teplného hospodárstva, čo predpokladá zateplenie a výmenu okien, ako aj v modernizácii vnútorných technológií. Zásadným problémom je totiž vnútorný užívateľský komfort, ktorý zhoršuje športovanie v hale. Okrem toho však nastane aj ďalšia zásadná zmena: na mieste dnešného objektu so šatňami bude vybudovaný nový objekt s tréningovou halou, regeneračnou linkou, ubytovacími kapacitami a administratívou, kde bude sídliť Slovenská basketbalová asociácia (SBA). Ďalšie detaily nového objektu známe nie sú.

Účelovú dotáciu bude čerpať SBA, ktorá vstúpi do občianskeho združenia NBC, čím sa stane spolumajiteľom budovy – pozemky pod ňou totiž nevlastní, vlastníkom je Tesako. Národné basketbalové centrum by tu malo fungovať minimálne ďalších približne 40 rokov. Výstavba projektu by sa mala spustiť po zisku všetkých povolení, SBA však očakáva, že by to mohli byť približne o rok. Dokončenie sa tak predpokladá o niečo vyše tri roky.

 

Športová hala Pasienky na archívnej fotografii. Zdroj: Archív Spolku architektov Slovenska

 

Okrem tohto projektu sa však pracuje aj na výstavbe úplne nového športoviska – vedľa práve rekonštruovaného Domu športu sa k dokončeniu blíži nová multifunkčná hala, ktorá nahrádza staršiu volejbalovú halu. Projekt vychádza z iniciatívy Slovenského zväzu hádzanej, otvorená však bude aj pre ďalšie športy.

Objekt bude slúžiť ako tréningová dvojhala, kde sa má okrem hádzanej hrať aj basketbal, florbal, futsal, volejbal, bojové športy a i. Objekt má dve nadzemné podlažia, samotnú hraciu plochu bude vďaka teleskopickej tribúne možné rozdeliť na dve ihriská s rozmermi 40x20 metrov. Maximálna kapacita tribúny bude 720 divákov, celková kapacita haly je 954 divákov.

Náklady na výstavbu haly by mali dosiahnuť približne 4 milióny eur a sú čiastočne hradené grantom zo strany Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Ministerstvo totiž vidí projekt ako pilotný pre celé Slovensko, pričom podobné haly by mali vznikať aj v iných slovenských mestách. Konštrukčne ide v princípe o relatívne jednoduché stavby, preto je ich výstavba rýchla a môže efektívne zvýšiť kvalitu realizácie športových aktivít.

Nový objekt je prevádzkovo aj fyzicky prepojený s Domom športu, s ktorým má zhodný dátum dokončenia v priebehu roka 2020, ako aj architektov z kancelárie FVA Architekti. Prioritou bola jednoduchosť a čo najrýchlejšia realizácia, preto nemožno hovoriť o ikonickej architektúre, napriek tomu hala pôsobí moderným a funkčným dojmom.

 

Súťažný návrh Pasienkov z roku 2010. Zdroj: Compass Architekti

 

Napriek nepochybným stratám, čo sa týka športovísk, tie najvzácnejšie športové haly ostanú zachované a v oblasti ostanú prítomné dôležité športové stánky: okrem Národného baskebalového centra sa tu nachádza aj Národný futbalový štadión, Národné tenisové centrum a Zimný štadión Ondreja Nepelu. Množstvo ľudí využíva aj plaváreň Pasienky či športpark Jama, ktoré sú už trvalou súčasťou územia.

Zároveň platí, že otázka športu v rámci novej štvrte ešte nie je uzavretá a je celkom možné, že vysoko kreatívni architekti z Compassu budú schopní navrhnúť inovatívne spôsoby toho, ako život v lokalite prepojiť so športom. Trúfnem si odhadnúť, že jedným z dôsledkov korona-krízy bude väčší dopyt po zdravšom živote, v čom je dostupnosť športu kľúčový prvok.

Kedy by mohla byť nová štvrť odhalená, zatiaľ známe nie je, hoci v minulosti sa hovorilo, že by to mohlo byť po dokončení Národného futbalového štadióna. K tomu došlo už v priebehu minulého roka, hoci v súčasnosti sa ešte pracuje na dokončovaní rezidenčnejadministratívnej časti developmentu. Dátum odhalenia však môže ešte oddialiť prichádzajúca ekonomická kríza.

Skôr či neskôr sa však územie Pasienkov zurbanizuje a premení sa na husto zastavanú časť Bratislavy, ktorá prepojí dnes trošku rozdelené mestské oblasti a vytvorí modernú štruktúru v dobrej dostupnosti do centra mesta. Od iných štvrtí sa bude líšiť obrovskou športovou vybavenosťou, ktorá ovplyvní charakter života v tejto časti metropoly.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Rozostavaná hala za Domom športu, 1.3.2020
  • Zdroj: FVA Architekti
  • Súťažný návrh Pasienkov z roku 2010. Zdroj: Compass Architekti
  • Súťažný návrh Pasienkov z roku 2010. Zdroj: Compass Architekti
  • Súťažný návrh Pasienkov z roku 2010. Zdroj: Compass Architekti

Súvisiace články

Ikonická hala na Pasienkoch mení podobu. Príde Bratislava o výnimočné architektonické dielo?

28.11.2022 13:22:01 Andrej Sárközi

Ikonická stavba povojnovej slovenskej architektúry prechádza už nejakú dobu veľkou rekonštrukciou. Architektonicky výnimočná športová hala na Pasienkoch pripomínala roky len obrovský reklamný nosič. To sa konečne mení a populárna stavba postupne získava nový výzor. Či ale ostane na rovnako vysokej úrovni, ostáva otázne. 

Čítať viac

Hala na Pasienkoch sa mení na Národné basketbalové centrum, jej definitívny výzor ostáva nejasný

01.07.2022 12:34:50 RED

Športová hala na Pasienkoch – v súčasnosti Eurovia Aréna – sa po rokoch chátrania dočkala rekonštrukcie. Multifunkčne využívaný objekt, ktorý sa právom hrdí prívlastkom „ikonický“, púta už 60 rokov pozornosť svojou oblou siluetou a zastrešením v tvare hyperbolického paraboloidu. V prostredí konzervatívnej Bratislavy pôsobila hala netradične, nevšedne, ba až provokatívne, čo z nej robí špičkové dielo slovenskej povojnovej architektúry.

Čítať viac

Dom športu je definitívne dokončený, vzniklo tu aj športové múzeum

24.06.2021 15:52:31 Adrian Gubčo

V Novom Meste bola definitívna ukončená rekonštrukcia a dostavba bývalého hotela Dom športu, kde sa po novom nachádzajú kancelárie, bývanie a v menšom aj komerčné prevádzky. Súčasťou projektu je však aj vznik funkcií, ktoré sú v súlade s názvom budovy: kým v hlavnom objekte pribudlo Slovenské olympijské a športové múzeum, v zadnej časti areálu bola vybudovaná multifunkčná hala.

Čítať viac

Športová hala na Pasienkoch je pred rekonštrukciou, vzniknúť tu má Národné basketbalové centrum

02.06.2021 12:34:32 Adrian Gubčo

Jedna z ikonických stavieb povojnovej slovenskej architektúry – športová hala na Pasienkoch, dnes známa najmä ako Eurovia Aréna – by mohla dostať nový šat. V príprave je jej rekonštrukcia, po ktorej by sa mala zmeniť na Národné basketbalové centrum. Investor označuje objekt po rekonštrukcii za budúcnosť slovenského basketbalu. Detailov však známych až tak veľa nie je.

Čítať viac

Dom športu je pred dokončením

18.03.2021 17:05:27 Adrian Gubčo

Prestavba bývalého hotelu Dom športu je prakticky dokončená. Budova s charakteristickým tvarom, dotvárajúca centrum mestskej časti Nové Mesto, ako aj športovú lokalitu Pasienkov, bola v prestavbe od roku 2019. Dobudovanie sa omeškalo, dnes sa však zdá, že na objekte prebiehajú posledné práce. Nachádzať sa tu budú apartmány, kancelárie aj nová športová hala.

Čítať viac

Rekonštrukcia Domu športu napreduje, rastie aj nová športová hala

26.11.2019 11:10:02 Adrian Gubčo

Známy bratislavský hotel Dom športu sa postupne mení na nový polyfunkčný objekt s bývaním, kanceláriami a výstavnými priestormi, kde má vzniknúť Múzeum slovenského športu. V priamom susedstve budovy vzniká aj nová multifunkčná hala, ktorá je pilotným projektom nového typu športovej haly, ktorý sa má ďalej rozšíriť po celej krajine.

Čítať viac

Rekonštrukcia Domu športu začína

27.03.2019 08:10:00 Adrian Gubčo

Už pred nejakým časom bol predstavený projekt rekonštrukcie objektu hotelu Dom športu, ktorý dotváral športovú lokalitu v novomestskej štvrti Pasienky. Objekt bol aj vďaka svojmu tvaru pre túto časť mesta charakteristický, po modernizácii si však zachová tvár, no už s novými funkciami.

Čítať viac

Vedľa Domu športu vznikne multifunkčná hala

03.08.2018 13:00:00 Adrian Gubčo

Nedávno som tu predstavil projekt rekonštrukcie Hotelu Dom športu, ktorý sa premení na administratívny a apartmánový komplex, slúžiaci potrebám slovenských športových zväzov a športu celkovo. Športový charakter najbližšieho okolia sa ešte posilní, keďže v susedstve by mala vzniknúť multifunkčná hala. O projekte informoval portál Šport.sk.

Čítať viac

Dom športu prejde rekonštrukciou

23.07.2018 13:00:00 Adrian Gubčo

Hotel Dom Športu, nachádzajúci sa v štvrti Pasienky v dotyku s nákupným centrom Polus City Center, prejde masívnou rekonštrukciou. Budova bola už v pomerne zlom stave, obnova prinesie prispôsobenie sa aktuálnym podmienkam. O projekte informovalo aj miestne periodikum Hlas Nového Mesta.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube