YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 28.01.2022 16:20

Výškové budovy v Čerešne City dostali zelenú od mesta

Takmer na deň presne pred rokom odhalil developer ITB Development svoje plány na ďalší rozvoj projektu Čerešne. Rezidenčný projekt dosiahol, resp. v budúcnosti dosiahne taký rozsah, že ho firma premenovala na Čerešne City. Ich súčasťou má byť aj trojica výškových budov, doplnená o vybavenosť a verejné priestory, vrátane prvého skutočného námestia v Dúbravke. Zámer teraz získal dôležité povolenie.

Zdroj: ITB Development

Zdroj: ITB Development

Development sa nachádza na juhovýchodnom okraji Dúbravky, v časti Polianky, kde neurčitá zástavba vedeckých, výrobných a skladových areálov prechádza do sídliska. Dopravná dostupnosť (automobilom) do centra je však celkom dobrá, čo je predpokladom k transformácii doterajšieho využitia plôch. Investor môže využiť výhody, vyplývajúce z dostupnosti vybavenosti v Dúbravke, ako aj blízkosť k zelenému masívu vŕšku Sitina. To všetko vytvára predpoklady pre vznik rozsiahleho rezidenčného projektu.

ITB Development výstavbu v oblasti rozbehlo v roku 2016, kedy začalo stavať prvý blok domov, dnes nazývaný Čerešne Jednotka. Jednotlivé objekty sú zoskupené okolo centrálneho, parkovo upraveného nádvoria. Z dvora urobil developer kľúčovú kvalitu projektu – ide o miesto pre intenzívnu socializáciu a rozvoj komunitných vzťahov. Druhá etapa projektu, Čerešne Lake, tento koncept rozvíja. Pribudnú tak hneď tri ďalšie dvory, každý s odlišným využitím (bude tu aj lagúna či jazierko, čo dalo etape názov). Vymedzené budú sériou bytoviek s charakteristickým „hravým“ štýlom, v čom je vidno rukopis architektonickej kancelárie Architekti Šebo Lichý, prepojenej s ITB Development.

Firma je však vlastníkom rozsiahlejších plôch, na ktorých plánuje ďalšiu expanziu Čerešní – a ich postupný rast na „mesto v meste“. Ako tretia etapa má vzniknúť hotel – Čerešne Inn, umiestnený na juhovýchodnom okraji zóny a najbližšie k blízkej teplárni. Dnes sa na tomto mieste nachádza parkovisko. Štvrtá etapa sa nazýva Čerešne Residence, pozostáva z trojice bytových domov južne od druhej etapy, pričom dva nové dvory nadviažu na už predtým vybudované plochy. Napokon, zatiaľ poslednou a najrozsiahlejšou etapou je Čerešne Plaza, naplánovaná severozápadne od doteraz vybudovaných častí projektu.

Dnes sa na tejto ploche nachádzajú sklady, ktoré budú zrovnané zo zemou. Na ich mieste vznikne trojica výškových dominánt (označované ako bloky T, U a V), medzi ktorými sa bude „prelievať“ námestie s parkovou úpravou. Investor chce takto vizuálne prepojiť Harmincovu s celými Čerešňami City a vniesť sem život vďaka existencii aktívneho parteru (prízemia) jednotlivých budov. Ako tvrdí samotné ITB, zo sídliska sa stane mesto.

Najnižšia z trojice veží, blok T, vznikne priamo pri Harmincovej ulici. Budova bude mať 15 nadzemných podlaží, hoci pôvodne sa hovorilo o 17 podlažiach, pričom najvyššie Štyri podlažia budú vykonzolované. Blok U vznikne v juhovýchodnej časti územia a má mať 19 nadzemných podlaží, z toho 6 podlaží bude vykonzolovaných. Umiestnené budú na spoločnej podnoži so štyrmi podzemnými podlažiami, kde budú okrem parkingu a technológií aj nebytové priestory. Napokon blok V bude mať 19 nadzemných a jedno podzemné podlažie. Štyri najvyššie podlažia budú vykonzolované. Dva vyššie vežiaky dosiahnu výšku maximálne 58,7 metrov.

V Čerešne Plaza je celkovo naplánovaných 417 bytov, o čosi menej, ako sa pôvodne uvádzalo (438). Počet parkovacích miest bude 601, z toho 519 v podzemnej garáži a 82 na časti strechy podzemnej garáže. Developer plánuje v záujme lepšej dopravnej obsluhy prepojiť ulicu Pri Suchej Vydrici s Poliankami, čím sa zlepšia dopravné väzby. ITB Development sa taktiež spolupodieľa na rozšírení Harmincovej ulice, ktorej realizáciu Hlavné mesto predpokladá už v tomto roku. Paralelne by mala pribudnúť nová cyklotrasa a v dohľadnej dobe aj cyklotrasa na ulici Polianky.

Hlavné mesto k projektu vydalo kladné záväzné stanovisko, čím potvrdilo jeho súlad s Územným plánom. Pripomienky boli len štandardné, zamerané predovšetkým na ekologický manažment dažďovej vody a vybudovanie sľúbených dopravných stavieb. Inak má teraz piata etapa Čerešní zelenú pre ďalšie pokračovanie do územného a stavebného konania.

Výstavba sa tak bude môcť pravdepodobne spustiť najskôr v druhej polovici roka 2023. Ak tomu tak bude a celá piata etapa vznikne naraz, dokončená bude v roku 2026. Samotné ITB zatiaľ s ohľadom na nevyspytateľnosť povoľovacích procesov žiadne termíny neprezrádza. Je možné, že výstavba prebehne neskôr, keďže sa bude developer zameriavať na dokončenie predchádzajúcich etáp. 

 

V Čerešne Plaza má byť prvé plnohodnotné námestie v Dúbravke. Zdroj: ITB Development

 

Ešte predtým však musí firma dokončiť zostávajúce časti obytného súboru. Čerešne Lake sa blížia k dokončeniu (čoskoro prinesiem samostatný update) a už v nadchádzajúcich mesiacoch budú odovzdané prvé byty aj dvory. Čerešne Inn a Čerešne Residence sú v povoľovacom konaní a prechádzajú hodnotením vplyvov na životné prostredie (EIA). Developer v zmysle dokumentácie predpokladá, že prvé stavebné práce, napríklad na parkovisku pri tretej etape, by mohol spustiť už v priebehu tohto roka.

Spolu s novými bytovkami, resp. polyfunkčnými domami, plánuje ITB Development vybudovať aj atrakcie či vybavenosť pre rezidentov alebo verejnosť. V rámci polosúkromných dvorov vznikne hneď niekoľko ihrísk pre deti, ale aj mládež, sánkovací kopec, zmieňovaný vodný prvok, po obvode projektu okruh na kočíkovanie, menšia lezecká stena a prirodzene aj množstvo zelene. V Čerešne Plaza má byť nové námestie doplnené amfiteátrom, vodnou plochou, altánkom, streetbalovým ihriskom a komerčnými prevádzkami. V Čerešne Residence by mohlo byť denné centrum, zamerané predovšetkým na seniorov. Čerešne Inn sa bude zameriavať na "manažérov či privátnych návštevníkov Bratislavy".

Doterajšie referencie spoločnosti nedávajú dôvod pochybovať o týchto sľuboch – už prvá etapa priniesla slušnú kvalitu spoločných priestorov a príjemné prostredie pre život. Oneskorené je len zriadenie materskej školy, to je ale dané hľadaním ochotného prevádzkovateľa. S rastom developmentu sa však pravdepodobne podarí naplniť ponúkané priestory, keďže tu vznikne kritická masa klientov a užívateľov jednotlivých prevádzok. ITB Development plánuje vybudovať viac ako tisíc bytov. Keďže sa projekt citeľne zameriava na rodiny, počet obyvateľov dosiahne možno aj viac ako tri tisícky.

Lokalite, kde donedávna nežil skoro nikto, to dodá mimoriadnu energiu. Možno to bude predpokladom aj pre jej ďalší rozvoj, nie len výlučne pod kontrolou tohto developera. Na južnom okraji Dúbravky sa totiž aktivizujú viaceré firmy (medzi ostatnými spomeniem aspoň Penta Real Estate, ktoré už odhalilo koncepciu svojho projektu na Horných Krčacoch) a ostáva tu dosť priestoru pre výstavbu bez zahusťovania existujúceho sídliska. Táto časť mesta sa stane kompaktnejšou bez toho, aby sa ktokoľvek mohol cítiť výstavbou ohrozený.

V podobe Čerešne Plaza zároveň územie získa svoju dominantu (dominanty). Dá sa diskutovať o tom, či ide o ideálne miesto pre výstavbu výškových budov. Zároveň sú ale Čerešne City jedným z mála väčších projektov v strednom segmente v relatívne dobrej dostupnosti do centra Bratislavy. Ak je vyššia podlažnosť daňou za väčšie množstvo ako-tak dostupnejších bytov, potom je to akceptovateľný obchod. Podobných možností už ostáva v bratislavskom vnútornom meste totiž len úplné minimum.

 

Pozrite si priebeh výstavby Čerešne City vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: ITB Development
  • Zdroj: ITB Development
  • Zdroj: ITB Development
  • Zdroj: ITB Development
  • Zdroj: ITB Development
  • IV. etapa. Zdroj: ITB Development
  • IV. etapa. Zdroj: ITB Development
  • III. etapa. Zdroj: ITB Development

Súvisiace články

Nové byty v Dúbravke. Čerešne City spúšťajú ďalšiu etapu

28.12.2022 18:07:30 Adrian Gubčo

Developer ITB Development len nedávno dokončil druhú etapu svojho vlajkového projektu Čerešne City, nazvanú Čerešne Lake. Už čoskoro by ju ale mali doplniť ďalšie. Kľúčovou je v tejto chvíli najmä časť Čerešne Residence, ktorá prinesie ďalšie stovky bytov. Ide o ďalší krok v postupnej premene súčasného sídliska na samostatnú mestskú mikroštvrť.

Čítať viac

Moderný kus mesta namiesto čiernej diery: Čerešne Lake sú dokončené

28.11.2022 18:19:15 Adrian Gubčo

Keď bola v roku 2015 odhalená prvá etapa projektu Čerešne od spoločnosti ITB Development, zdalo sa, že uprostred ničoho vznikne typicky mestský development. Dnes sa situácia zmenila – na okraji Dúbravky rastie mestská štvrť. Dokončenie ďalšej etapy obytného súboru zvyšuje status tejto donedávna čiernej diery Bratislavy.

Čítať viac

Najvyššie budovy Dúbravky opäť bližšie k výstavbe: Čerešne Plaza sa posúva v povoľovaní

21.09.2022 14:32:44 Andrej Sárközi

Veľký projekt Čerešne Plaza, oficiálne známy ako Polyfunkčný komplex Čerešne 5, už čoskoro rozšíri ponuku priestorov pre bývanie vo štvrtom bratislavskom okrese. Piata etapa realizácie mohutného súboru prinesie jeho výškové dominanty - tri rezidenčné výškové budovy, doplnené o vybavenosť a verejné priestory. Zámer je opäť o čosi ďalej v povoľovaní, spustilo sa totiž posudzovanie EIA.

Čítať viac

Čerešne Lake získavajú definitívnu podobu

16.02.2022 17:46:42 Adrian Gubčo

ČLÁNOK BOL AKTUALIZOVANÝ Druhá etapa rezidenčného projektu Čerešne, nazvaná Čerešne Lake, sa blíži k dokončeniu. Zo šiestich objektov, ktoré aktuálne vznikajú, sa už trojica kolauduje. O niečo neskôr bude dokončená zvyšná trojica objektov, vrátane polyfunkčného bytového domu N – výškovej dominanty komplexu. Developer ITB Development zároveň pripomína, že práce napredujú aj na vybavenosti pre rezidentov, ktorou má byť obytný súbor vybavený.

Čítať viac

Druhá etapa Čerešní postupuje, projekt odhaľuje ďalšie novinky

19.05.2021 10:58:14 Adrian Gubčo

Druhá časť dúbravského projektu Čerešne City, nazvaná Čerešne Lake, už získava definitívne kontúry. Hrubú stavbu dosiahlo päť zo šestice rozostavaných objektov. Developer ITB Development tak postupne realizuje víziu obytnej komunity, ktorá nemá byť len obyčajným sídliskom, ale živou mestskou štvrťou. Opierať sa pri tom bude o sériu upravených dvorov aj o silnú orientáciu na rodiny.

Čítať viac

ITB Development odhaľuje ďalšie etapy Čerešní

29.01.2021 10:26:15 Adrian Gubčo

Spoločnosť ITB Development v priebehu včerajšej tlačovej konferencie odhalila plány rozvoja svojho najväčšieho projektu Čerešne. V území na juhovýchodnom okraji Dúbravky by mali pribudnúť minimálne tri ďalšie etapy, ktoré budú obsahovať nielen bývanie, ale aj občiansku vybavenosť a veľkorysé verejné priestory. Koncept má spoločný názov Čerešne City.

Čítať viac

Pokračovanie projektu Čerešne Living napreduje, rastie aj výšková budova

18.01.2021 16:40:00 Adrian Gubčo

Druhá etapa obytného súboru Čerešne Living v Dúbravke od developera ITB Development začína postupne získavať svoju finálnu podobu. Prvé dva z rozostavanej šestice domov už majú dokončené fasády, jeden ju práve získava, na dvoch ďalších sú dokončené hrubé stavby. Podlažia postupne pribúdajú aj na výškovej dominante developmentu, založeného na aktivácii dvorov medzi budovami.

Čítať viac

Čerešne Living v Dúbravke rastú, ďalšie etapy sú už v príprave

18.08.2020 16:00:06 Adrian Gubčo

Výstavba druhej etapy dúbravského projektu Čerešne Living sa spustila len pred približne rokom, napriek tomu sú už veľmi zreteľné budúce kontúry rozšírenia obytného súboru. Developer ITB Development, ktorý projekt realizuje, popri tom nezaháľa a pracuje na povoľovaní ďalších etáp. Vznik Čerešní zmení túto časť Dúbravky a prinesie aj riešenie jedného z dlho odkladaných problémov.

Čítať viac

Výstavba Čerešní Living postupuje, projekt dostal zelenú aj od bánk

21.04.2020 12:00:00 Adrian Gubčo

Developer ITB Development má aktuálne rozpracovanú výstavbu dvojice projektov: Kolísky v Záhorskej Bystrici a najmä svoj najväčší development, Čerešne Living v Dúbravke. Realizácia druhej etapy pokračuje aj napriek pandémii a teraz navyše získala dôležitú podporu - developerovi sa podarilo získať úver na jej financovanie.

Čítať viac

Čerešne Living rozbiehajú výstavbu druhej etapy a odhaľujú nové vizualizácie

12.11.2019 17:10:00 Adrian Gubčo

Developer ITB Development naplno rozbehol výstavbu druhej časti svojho najväčšieho projektu Čerešne Living, nachádzajúceho sa v transformačnej oblasti Polianky v Dúbravke. Výrazne sa tým posilní komunitný koncept projektu, čo naznačujú aj nové zverejnené vizualizácie.

Čítať viac

Čerešne Living štartujú druhú etapu

26.09.2019 08:50:00 Adrian Gubčo

Dúbravský projekt Čerešne Living od spoločnosti ITB Development sa rozrastie. Developer obdržal stavebné povolenie pre druhú etapu, ktorá rozvinie koncept, naznačený už v prvej – teda bývanie komunitného charakteru, kde sa spoločenský život rozvíja v sérii dvorov medzi jednotlivými domami. Výstavba by sa mala spustiť už v najbližšej dobe.

Čítať viac

Prvá etapa Čerešne Living je dokončená

11.02.2019 15:45:00 Adrian Gubčo

Prvá časť projektu Čerešne Living od developera ITB Development konečne získala definitívu podobu a blíži sa k ukončeniu výstavby. Po dokončení prvej etapy sa v priebehu tohto roka očakáva spustenie aj druhej etapy, ktorá prinesie ďalšie byty v troch sekciách.

Čítať viac

Prvá etapa projektu Čerešne Living pred dokončením

06.11.2018 08:00:00 Adrian Gubčo

V týchto dňoch sa dokončujú prvé časti prvej etapy rezidenčného projektu Čerešne Living a byty sa začínajú odovzdávať klientom. Developer ITB Development týmto projektom spúšťa transformáciu územia na juhovýchodnom okraji mestskej časti Dúbravka, v lokalite Polianky.

Čítať viac

Dúbravské Čerešne dozreli: Začína sa kolaudovať!

02.11.2018 12:59:00 PR

Čerešne living, moderné rodinné bývanie v bratislavskej Dúbravke, naberá čoraz jasnejšie kontúry. Tvorcovia projektu pozývajú budúcich obyvateľov na Čerešňové slávnosti.

Čítať viac

Construction update: Čerešne & Mamapapa, 05.07.2018

13.07.2018 09:20:00 Adrian Gubčo

Developer ITB Development nepatrí k najväčším bratislavským developerom, napriek tomu má rozbehnutých viacero rezidenčných projektov. Dva z nich sa nachádzajú aj v mestskej časti Dúbravka a po určitých prieťahoch sa momentálne dostávajú do finálneho štádia výstavby.

Čítať viac

Čerešne odhaľujú druhú etapu

24.11.2017 09:00:00 Adrian Gubčo

Developer ITB Development, ktorý aktuálne dokončuje prvú etapu rezidenčného projektu Čerešne, odhalil detaily k už dlhšie známemu zámeru rozšíriť obytný súbor o ďalšie domy. Celý projekt zároveň nesie aj nové meno, Čerešne Living.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube