Author photoSimona Schreinerová 17.07.2023 12:04

Atraktívna štvrť sa rozšíri. Čerešne City získajú stovky bytov, pridávajú nové atrakcie

Rezidenčný projekt Čerešne City od ITB Development doteraz výrazne transformoval predtým zanedbanú lokalitu v juhovýchodnej časti Dúbravky. Premena územia však ani zďaleka neskončila. Čerešne by sa čoskoro mali rozrásť o ďalšiu etapu projektu, ktorá prispeje ku vzniku skutočnej mestskej štvrte.

Zdroj: ITB Development

Zdroj: ITB Development

Ďalšie stovky bytov

Mestská časť Dúbravka zverejnila oznámenie o začatí stavebného konania pre polyfunkčný komplex Čerešne Living. Ide o štvrtú etapu tohto rozsiahleho projektu, ktorá sa marketingovo volá Čerešne Residence. Objekt bol súčasťou zámeru o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA), podaného v roku 2021. Rozhodnutie o umiestnení stavby získal v októbri 2022. Čoskoro by mohol disponovať aj stavebným povolením a polyfunkčný komplex by mohol začať rásť.

Komplex bude pozostávať z troch blokov. Blok O je navrhnutý ako obytný súbor s podzemnou garážou. Čiastočne podzemné je 1. podzemné podlažie, ktoré má vyloženie s parkovacími miestami, 2. podzemné podlažie je riešené ako čiastočne podpivničené. Na 1. nadzemnom podlaží sa má nachádzať občianska vybavenosť. Ostatné podlažia budú tvoriť byty a jeden apartmán. Vrchné podlažia, teda 7. až 9. nadzemné podlažia, sú navrhnuté ako ustupujúce s využitím terás. Budova bude doplnená o balkónové konštrukcie.

Druhý obytný súbor pozostáva z blokov P a R. Podzemné podlažia oboch blokov budú slúžiť na parkovanie a ako zázemie, 1. nadzemné podlažie bude vyhradené pre občiansku vybavenosť, teda obchody a služby. Ostatné podlažia bloku P budú využívané ako byty, najvyššie dve podlažia sú navrhnuté ako mezonety. Na 8. až 10. nadzemnom podlaží sú podlažia trojuholníkovo ustupujúce s využitím terás.

Galéria

  • Zdroj: ITB Development
  • Zdroj: ITB Development
  • Zdroj: ITB Development
  • Zdroj: ITB Development
  • Zdroj: ITB Development
  • Zdroj: ITB Development
  • Zdroj: ITB Development
  • Zdroj: ITB Development

V 16-podlažnom bloku R budú tiež ostatné nadzemné podlažia využívané ako byty, najvyššie podlažie je technologické so spoločnou terasou. Podlažia trojuholníkovo ustupujúce s využitím terás budú situované na 4. až 9. nadzemnom podlaží. Architektúru oboch blokov budú tvoriť výrazné balkónové konštrukcie.

Celkovo bude mať polyfunkčný komplex 239 bytov, najviac bude trojizbových – 92. Okrem toho sa počíta so 48 jednoizbovými, 51 dvojizbovými, 38 štvorizbovými a 10 päťizbovými bytmi. Najviac bytov bude v bloku R, celkovo 120. Blok O bude mať 57 bytov a blok P 62 bytov.

Čo sa týka nebytových priestorov, v bloku O sú navrhnuté tri prevádzky a jeden apartmán, v bloku P 6 prevádzok pre obchod a služby a v bloku R deväť prevádzok a jeden apartmán. Podľa doterajších informácií by tu mohlo byť zariadenie pre seniorov. V dvoroch medzi domami bude umiestnené ihrisko pre deti s drevenými prvkami, lezecká stena a "chill-out zóna" s lavičkami a ležadlami.

Architektúra bude opäť vychádzať z pera spriaznenej kancelárie Architekti Šebo Lichý. Domy zo zverejnených vizualizácií pôsobia o čosi racionálnejšie ako v prípade prvých dvoch etáp, celkovému charakteru projektu to ale neublíži - práve naopak, dodá mu to potrebnú variabilitu. 

 

Zdroj: ITB Development

 

Z nevyužívanej časti mesta moderná štvrť

Vývoj projektu Čerešne City začal ešte v roku 2016. V tom čase bola táto časť Dúbravky takmer opustená a v zlom stave. Developer tu naplánoval polyfunkčný súbor s prevahou bývania, založený okolo centrálneho, parkovo upraveného dvora. Už prvá etapa naznačila, že by malo ísť celkom príjemnú zástavbu s veľkým dôrazom na komunitu.

Prvá etapa projektu bola prijatá dobre a našla si svojich klientov, ktorí sa už vo svojich bytoch zabývali. Úspešne sa zabýval aj dvor a stal sa obľúbeným miestom pre rezidentov. Tí využívajú aj komunitné priestory v dome, obytné prostredie zas dotvorilo umelecké dielo. Vzniklo tu 178 bytov, ktoré sa kompletne vypredali, a v menšej miere aj občianska vybavenosť v jednopodlažnej podnoži či pri ulici Polianky. 

Výstavba druhej etapy sa spustila ku koncu roka 2019, čím priamo nadviazala na dokončenie prvej etapy projektu. Kolaudovať sa začala na konci minulého roka a celovo vzniklo viac ako 200 bytov. Občianska vybavenosť v druhej etape nebola rozsiahla, umiestnená tu bola len pätica obchodných priestorov.

Lokalizované sú na severnej strane, smerom k „promenáde“, resp. dráhe pre kočíkovanie, kde je aj outdoorový fitness. Podľa ITB Development sa vízia vytvorenie príjemného priestoru, ktoré bude javiskom pre hru detí a nadväzovanie vzťahov, ujala. Preto dáva dôraz na pobytové dvory aj urbanistický charakter projektu, pripomínajúci riadkovú zástavbu. 

K prvým dvom etapám by v blízkej budúcnosti mali pribudnúť aj ďalšie. Treťou etapou bude hotel Čerešne Inn, ktorý je v územnom konaní. Hotel by mal dotvárať mestské prostredie a dopĺňať ho o služby prechodného ubytovania. Projekt tak nálepku „mesto v meste” získa vcelku zaslúžene.

Hotel bude pozostávať z dvojpodlažnej podzemnej časti a siedmich nadzemných podlaží. Celkovo bude tvoriť jeden kompaktný blok. Vstupom do objektu bude vyvýšené vstupné podlažie, nachádzať sa tu bude aj raňajkáreň, schodisko, dva výťahy či hotelové izby. Ako hotel sú riešené aj zvyšné nadzemné podlažia. Umiestnených tu bude 103 apartmánov, z toho 96 jednoizbových a 7 dvojizbových. Súčasťou tejto etapy je aj parkovisko Polianky, kde je navrhnutých je 48 parkovacích miest. 

 

Zdroj: ITB Development

 

Najväčšou zo všetkých bude piata etapa, nazvaná Čerešne Plaza. Tvorená bude trojicou veží s pätnástimi a dvakrát devätnástimi podlažiami. Naplánovaných je tu 416 bytov a jeden apartmán. Medzi budovami bude umiestnený ústredný priestor s námestím a amfiteátrom. Pre účely parkovania bude vyhradených 610 parkovacích miest, z toho 519 bude podzemných. Okrem tejto etapy sa hovorí aj o šiestej, jej realizácia bude ale možná až po zmene Územného plánu. 

Projekt od ITB Development patrí v mnohých ohľadoch k pozitívnym príkladom toho, ako by mal developer využívať svoje pozemky. Nemalo by ísť len o bezohľadný zisk, ale aj o prínos pre život rezidentov a teoreticky aj okoliu. V prípade Čerešne City je primárnou témou komunita, ale aj vysoká variabilita v architektúre či práca s verejným priestorom.

Už prvá etapa pozitívne zmenila charakter zanedbanej lokality pre dovtedy a tá druhá to len potvrdila. Ďalšie dve etapy by mali pokračovať v nastúpenom trende. Dúbravka sa tak pomaly prepája s mestom prostredníctvom živej štvrte s vysokým dôrazom na kvalitné životné podmienky pre jej obyvateľov. 

 

Pozrite si výstavbu Čerešne City vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube