Author photoAdrian Gubčo 18.08.2020 16:00

Čerešne Living v Dúbravke rastú, ďalšie etapy sú už v príprave

Výstavba druhej etapy dúbravského projektu Čerešne Living sa spustila len pred približne rokom, napriek tomu sú už veľmi zreteľné budúce kontúry rozšírenia obytného súboru. Developer ITB Development, ktorý projekt realizuje, popri tom nezaháľa a pracuje na povoľovaní ďalších etáp. Vznik Čerešní zmení túto časť Dúbravky a prinesie aj riešenie jedného z dlho odkladaných problémov.

Druhá časť Čerešní Living vzniká západne od prvej etapy, na mierne sa zvažujúcom pozemku smerom k areálu Športového centra polície. Priestor bol doteraz nezastavaný a pomerne zanedbaný – nachádzala sa tu len náletová zeleň a menšia záhradkárska kolónia. Severne od staveniska sa nachádza supermarket a výrobný areál, južne je umiestnený produktovod a zeleň, ktorá prechádza do lesa na vrchole masívu Sitiny.

Pre výstavbu teda išlo o vhodné miesto. ITB Development sa rozhodlo nadviazať na úspešný koncept prvej etapy, v rámci ktorej vznikol základ akejsi riadkovej zástavby s parkovo upraveným dvorom uprostred. Dvor hrá dôležitú úlohu ako miesto pre rozvoj komunitných vzťahov, čím developer odkazuje na dnes už vymierajúcu tradíciu aktívneho pobytu v exteriéri. Ďalšie etapy Čerešní Living majú takýto spôsob socializácie oživiť.

Nido

Vo výstavbe sú aktuálne tri riadky domov. V prvom sa nachádza trojica objektov, z ktorých dva sú už v štádiu hrubej stavby a tretí je tesne pred dosiahnutím plnej výšky. Druhá rada domov bude tvorená dvojicou objektov, tieto sú dokončené zhruba z dvoch pätín. Ako posledný bude dobudovaný výškový objekt na západnom okraji pozemku, ktorý bude s osemnástimi podlažiami dominantou celého komplexu a v podstate aj blízkeho okolia.

Projekt tak začne už čoskoro získavať fasády a svoju definitívnu tvár. Priestory medzi riadkami domov sa majú upraviť tak, aby získali pobytovú funkciu – medzi prvou a druhou etapou bude svah na sánkovanie, druhý dvor získa väčšie detské ihrisko a na treťom bude umiestnená vodná lagúna. Okolo celého developmentu zároveň vznikne nová pešia komunikácia – „promenáda“, popri ktorej budú umiestnené prípadné služby alebo atrakcie.

Cieľom vkladania týchto prvkov je nalákať do Čerešní najmä rodiny. Medzi 217 bytmi v druhej etape je väčšie zastúpenie rozsiahlejších jednotiek, vrátane prízemných mezonetov s predzáhradkami alebo veľkých strešných penthousov. Developer predáva byty po balíkoch, aktuálne dostupných je 43 bytov, z toho vyše polovica sú 4- a 5-izbové byty. Štandard dosahuje lepší priemer.

Napriek tomu je pri Čerešniach vysoký predpoklad vytvorenia priaznivých podmienok pre príjemné bývanie. V prvej fáze sa podarilo dvor skutočne aktivovať, niečo podobné je tak očakávané aj teraz. Architektúra, ako to je pri ITB Development, spojenej s oceňovanou architektonickou kanceláriou Architekti Šebo Lichý, zvykom, bude jednoznačne pútať pozornosť – v pozitívnom zmysle.

Prvé časti druhej etapy Čerešní Living by sa mohli dokončiť už v priebehu roka 2021, ako celok však bude táto časť developmentu ukončená až v roku 2022. Zásadnejšie meškanie zatiaľ neočakávam, keďže generálnym dodávateľom stavby je firma Ise, ktorá patrí v tomto segmente k našim popredným hráčom.

 

Druhá etapa projektu. Zdroj: ITB Development

 

Pre ITB Development ide o najväčší projekt, ktorý má v budúcnosti aj naďalej expandovať. Nejde o tajnú informáciu – pre YIM.BA to v nedávnom rozhovore potvrdil aj Tomáš Šebo, jeden z partnerov vo firme. Podľa predstavy developera by sa tu mohlo nachádzať až desať dvorov, čím by vznikol malý kúsok mesta. Vybudovať by sa mali ešte dve ďalšie etapy.

Obidve časti sú už v riešení a všetko nasvedčuje tomu, že developer by chcel priniesť do územia ešte minimálne jednu výškovú časť v štvrtej fáze. Kde presne by veža mohla byť umiestnená, nie je známe, hoci pri pohľade do katastra vidno, že developer vlastní pozemky južne od aktuálne budovaných častí Čerešní aj východne od ulice Polianky. Hlavné mesto sa k zámeru postaviť tu ďalšiu vyššiu budovu nateraz stavia s nesúhlasom.

Veľké rozšírenie komplexu môže vyvolať obavy zo zvýšenia dopravnej záťaže. Ešte viac sa tak zdôrazní potreba realizácie dlhé roky odkladaného zámeru rozšírenia Harmincovej ulice, s čím si mesto dlho nevedelo poradiť kvôli rozdrobenosti pozemkov. Pre ITB Development však ide o vyvolanú investíciu k výstavbe Čerešní, čo si vyžiadalo náročné vykupovanie parcely za parcelou. V tejto chvíli by už ale mala byť podstatná časť pozemkov v rukách investora.

Reálna by tak mohla byť vízia, že už na jar 2021 sa rozšírenie a rekonštrukcia Harmincovej ulice spustí. Presný dátum je závisí od vydania stavebného povolenia. Hlavné mesto zatiaľ detaily k riešeniu ulice nepredstavilo – vhodné by však bolo, keby v rámci výstavby vznikla aj segregovaná cyklotrasa alebo sa vonkajšie pruhy transformovali na buspruhy. Zhotoviteľom bude Generálny investor Bratislavy.

Čerešne Living tak prinesú výraznú zmenu celej lokality. Keď bol zámer prvýkrát v roku 2015 odhalený, písal som, že ide o základný krok k transformácii územia, ktoré je prechodom medzi kompaktným vnútorným mestom a pásom sídlisk. Doterajší vývoj ukazuje, že táto revitalizácia skutočne prichádza – a zmení dnes zanedbanú lokalitu na príťažlivú časť Dúbravky aj Bratislavy. Profitovať z toho však nebudú len rezidenti (a developer), ale aj tisíce lokálnych obyvateľov, ktorým pomôžu súvisiace investície, ktoré z tohto developmentu vyplývajú.

 

Fotografie z 15.8.2020. Pozrite si výstavbu Čerešní Living vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Budúca výšková budova
  • Z dokončenej prvej etapy projektu
  • Zdroj: ITB Development

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube