Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Ďalšie informácie  

YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 18.08.2020 16:00

Čerešne Living v Dúbravke rastú, ďalšie etapy sú už v príprave

Výstavba druhej etapy dúbravského projektu Čerešne Living sa spustila len pred približne rokom, napriek tomu sú už veľmi zreteľné budúce kontúry rozšírenia obytného súboru. Developer ITB Development, ktorý projekt realizuje, popri tom nezaháľa a pracuje na povoľovaní ďalších etáp. Vznik Čerešní zmení túto časť Dúbravky a prinesie aj riešenie jedného z dlho odkladaných problémov.

Article Big

Druhá časť Čerešní Living vzniká západne od prvej etapy, na mierne sa zvažujúcom pozemku smerom k areálu Športového centra polície. Priestor bol doteraz nezastavaný a pomerne zanedbaný – nachádzala sa tu len náletová zeleň a menšia záhradkárska kolónia. Severne od staveniska sa nachádza supermarket a výrobný areál, južne je umiestnený produktovod a zeleň, ktorá prechádza do lesa na vrchole masívu Sitiny.

Pre výstavbu teda išlo o vhodné miesto. ITB Development sa rozhodlo nadviazať na úspešný koncept prvej etapy, v rámci ktorej vznikol základ akejsi riadkovej zástavby s parkovo upraveným dvorom uprostred. Dvor hrá dôležitú úlohu ako miesto pre rozvoj komunitných vzťahov, čím developer odkazuje na dnes už vymierajúcu tradíciu aktívneho pobytu v exteriéri. Ďalšie etapy Čerešní Living majú takýto spôsob socializácie oživiť.

Nido

Vo výstavbe sú aktuálne tri riadky domov. V prvom sa nachádza trojica objektov, z ktorých dva sú už v štádiu hrubej stavby a tretí je tesne pred dosiahnutím plnej výšky. Druhá rada domov bude tvorená dvojicou objektov, tieto sú dokončené zhruba z dvoch pätín. Ako posledný bude dobudovaný výškový objekt na západnom okraji pozemku, ktorý bude s osemnástimi podlažiami dominantou celého komplexu a v podstate aj blízkeho okolia.

Projekt tak začne už čoskoro získavať fasády a svoju definitívnu tvár. Priestory medzi riadkami domov sa majú upraviť tak, aby získali pobytovú funkciu – medzi prvou a druhou etapou bude svah na sánkovanie, druhý dvor získa väčšie detské ihrisko a na treťom bude umiestnená vodná lagúna. Okolo celého developmentu zároveň vznikne nová pešia komunikácia – „promenáda“, popri ktorej budú umiestnené prípadné služby alebo atrakcie.

Cieľom vkladania týchto prvkov je nalákať do Čerešní najmä rodiny. Medzi 217 bytmi v druhej etape je väčšie zastúpenie rozsiahlejších jednotiek, vrátane prízemných mezonetov s predzáhradkami alebo veľkých strešných penthousov. Developer predáva byty po balíkoch, aktuálne dostupných je 43 bytov, z toho vyše polovica sú 4- a 5-izbové byty. Štandard dosahuje lepší priemer.

Napriek tomu je pri Čerešniach vysoký predpoklad vytvorenia priaznivých podmienok pre príjemné bývanie. V prvej fáze sa podarilo dvor skutočne aktivovať, niečo podobné je tak očakávané aj teraz. Architektúra, ako to je pri ITB Development, spojenej s oceňovanou architektonickou kanceláriou Architekti Šebo Lichý, zvykom, bude jednoznačne pútať pozornosť – v pozitívnom zmysle.

Prvé časti druhej etapy Čerešní Living by sa mohli dokončiť už v priebehu roka 2021, ako celok však bude táto časť developmentu ukončená až v roku 2022. Zásadnejšie meškanie zatiaľ neočakávam, keďže generálnym dodávateľom stavby je firma Ise, ktorá patrí v tomto segmente k našim popredným hráčom.

 

Druhá etapa projektu. Zdroj: ITB Development

 

Pre ITB Development ide o najväčší projekt, ktorý má v budúcnosti aj naďalej expandovať. Nejde o tajnú informáciu – pre YIM.BA to v nedávnom rozhovore potvrdil aj Tomáš Šebo, jeden z partnerov vo firme. Podľa predstavy developera by sa tu mohlo nachádzať až desať dvorov, čím by vznikol malý kúsok mesta. Vybudovať by sa mali ešte dve ďalšie etapy.

Obidve časti sú už v riešení a všetko nasvedčuje tomu, že developer by chcel priniesť do územia ešte minimálne jednu výškovú časť v štvrtej fáze. Kde presne by veža mohla byť umiestnená, nie je známe, hoci pri pohľade do katastra vidno, že developer vlastní pozemky južne od aktuálne budovaných častí Čerešní aj východne od ulice Polianky. Hlavné mesto sa k zámeru postaviť tu ďalšiu vyššiu budovu nateraz stavia s nesúhlasom.

Veľké rozšírenie komplexu môže vyvolať obavy zo zvýšenia dopravnej záťaže. Ešte viac sa tak zdôrazní potreba realizácie dlhé roky odkladaného zámeru rozšírenia Harmincovej ulice, s čím si mesto dlho nevedelo poradiť kvôli rozdrobenosti pozemkov. Pre ITB Development však ide o vyvolanú investíciu k výstavbe Čerešní, čo si vyžiadalo náročné vykupovanie parcely za parcelou. V tejto chvíli by už ale mala byť podstatná časť pozemkov v rukách investora.

Reálna by tak mohla byť vízia, že už na jar 2021 sa rozšírenie a rekonštrukcia Harmincovej ulice spustí. Presný dátum je závisí od vydania stavebného povolenia. Hlavné mesto zatiaľ detaily k riešeniu ulice nepredstavilo – vhodné by však bolo, keby v rámci výstavby vznikla aj segregovaná cyklotrasa alebo sa vonkajšie pruhy transformovali na buspruhy. Zhotoviteľom bude Generálny investor Bratislavy.

Čerešne Living tak prinesú výraznú zmenu celej lokality. Keď bol zámer prvýkrát v roku 2015 odhalený, písal som, že ide o základný krok k transformácii územia, ktoré je prechodom medzi kompaktným vnútorným mestom a pásom sídlisk. Doterajší vývoj ukazuje, že táto revitalizácia skutočne prichádza – a zmení dnes zanedbanú lokalitu na príťažlivú časť Dúbravky aj Bratislavy. Profitovať z toho však nebudú len rezidenti (a developer), ale aj tisíce lokálnych obyvateľov, ktorým pomôžu súvisiace investície, ktoré z tohto developmentu vyplývajú.

 

Fotografie z 15.8.2020. Pozrite si výstavbu Čerešní Living vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Budúca výšková budova
  • Z dokončenej prvej etapy projektu
  • Zdroj: ITB Development

Súvisiace články

Druhá etapa Čerešní postupuje, projekt odhaľuje ďalšie novinky

19.05.2021 10:58:14 Adrian Gubčo

Druhá časť dúbravského projektu Čerešne City, nazvaná Čerešne Lake, už získava definitívne kontúry. Hrubú stavbu dosiahlo päť zo šestice rozostavaných objektov. Developer ITB Development tak postupne realizuje víziu obytnej komunity, ktorá nemá byť len obyčajným sídliskom, ale živou mestskou štvrťou. Opierať sa pri tom bude o sériu upravených dvorov aj o silnú orientáciu na rodiny.

Čítať viac

ITB Development odhaľuje ďalšie etapy Čerešní

29.01.2021 10:26:15 Adrian Gubčo

Spoločnosť ITB Development v priebehu včerajšej tlačovej konferencie odhalila plány rozvoja svojho najväčšieho projektu Čerešne. V území na juhovýchodnom okraji Dúbravky by mali pribudnúť minimálne tri ďalšie etapy, ktoré budú obsahovať nielen bývanie, ale aj občiansku vybavenosť a veľkorysé verejné priestory. Koncept má spoločný názov Čerešne City.

Čítať viac

Pokračovanie projektu Čerešne Living napreduje, rastie aj výšková budova

18.01.2021 16:40:00 Adrian Gubčo

Druhá etapa obytného súboru Čerešne Living v Dúbravke od developera ITB Development začína postupne získavať svoju finálnu podobu. Prvé dva z rozostavanej šestice domov už majú dokončené fasády, jeden ju práve získava, na dvoch ďalších sú dokončené hrubé stavby. Podlažia postupne pribúdajú aj na výškovej dominante developmentu, založeného na aktivácii dvorov medzi budovami.

Čítať viac

Výstavba Čerešní Living postupuje, projekt dostal zelenú aj od bánk

21.04.2020 12:00:00 Adrian Gubčo

Developer ITB Development má aktuálne rozpracovanú výstavbu dvojice projektov: Kolísky v Záhorskej Bystrici a najmä svoj najväčší development, Čerešne Living v Dúbravke. Realizácia druhej etapy pokračuje aj napriek pandémii a teraz navyše získala dôležitú podporu - developerovi sa podarilo získať úver na jej financovanie.

Čítať viac

Čerešne Living rozbiehajú výstavbu druhej etapy a odhaľujú nové vizualizácie

12.11.2019 17:10:00 Adrian Gubčo

Developer ITB Development naplno rozbehol výstavbu druhej časti svojho najväčšieho projektu Čerešne Living, nachádzajúceho sa v transformačnej oblasti Polianky v Dúbravke. Výrazne sa tým posilní komunitný koncept projektu, čo naznačujú aj nové zverejnené vizualizácie.

Čítať viac

Čerešne Living štartujú druhú etapu

26.09.2019 08:50:00 Adrian Gubčo

Dúbravský projekt Čerešne Living od spoločnosti ITB Development sa rozrastie. Developer obdržal stavebné povolenie pre druhú etapu, ktorá rozvinie koncept, naznačený už v prvej – teda bývanie komunitného charakteru, kde sa spoločenský život rozvíja v sérii dvorov medzi jednotlivými domami. Výstavba by sa mala spustiť už v najbližšej dobe.

Čítať viac

Prvá etapa Čerešne Living je dokončená

11.02.2019 15:45:00 Adrian Gubčo

Prvá časť projektu Čerešne Living od developera ITB Development konečne získala definitívu podobu a blíži sa k ukončeniu výstavby. Po dokončení prvej etapy sa v priebehu tohto roka očakáva spustenie aj druhej etapy, ktorá prinesie ďalšie byty v troch sekciách.

Čítať viac

Prvá etapa projektu Čerešne Living pred dokončením

06.11.2018 08:00:00 Adrian Gubčo

V týchto dňoch sa dokončujú prvé časti prvej etapy rezidenčného projektu Čerešne Living a byty sa začínajú odovzdávať klientom. Developer ITB Development týmto projektom spúšťa transformáciu územia na juhovýchodnom okraji mestskej časti Dúbravka, v lokalite Polianky.

Čítať viac

Dúbravské Čerešne dozreli: Začína sa kolaudovať!

02.11.2018 12:59:00 PR

Čerešne living, moderné rodinné bývanie v bratislavskej Dúbravke, naberá čoraz jasnejšie kontúry. Tvorcovia projektu pozývajú budúcich obyvateľov na Čerešňové slávnosti.

Čítať viac

Construction update: Čerešne & Mamapapa, 05.07.2018

13.07.2018 09:20:00 Adrian Gubčo

Developer ITB Development nepatrí k najväčším bratislavským developerom, napriek tomu má rozbehnutých viacero rezidenčných projektov. Dva z nich sa nachádzajú aj v mestskej časti Dúbravka a po určitých prieťahoch sa momentálne dostávajú do finálneho štádia výstavby.

Čítať viac

Čerešne odhaľujú druhú etapu

24.11.2017 09:00:00 Adrian Gubčo

Developer ITB Development, ktorý aktuálne dokončuje prvú etapu rezidenčného projektu Čerešne, odhalil detaily k už dlhšie známemu zámeru rozšíriť obytný súbor o ďalšie domy. Celý projekt zároveň nesie aj nové meno, Čerešne Living.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube