Author photoAdrian Gubčo 21.10.2023 10:55

Londýnsky štandard v Bratislave. Čerešne rastú a pokračujú v uvádzaní inovácií

Súčasná situácia nepraje predaju bytov. Mnohí developeri predali za uplynulé mesiace len úplné minimum jednotiek, niektorí dokonca pozastavili celé kampane. V kontraste s tým je spoločnosť ITB Development, ktorá v projekte Čerešne predala v prvom polroku tohto roka významnú časť všetkých nových bytov v Bratislave. Prispeli k tomu viaceré inovatívne nástroje, pričom developer opäť prichádza s novinkou.

Zdroj: ITB Development

Zdroj: ITB Development

ITB Development má za sebou viacero projektov v celom meste, ktoré boli spojené s inovatívnym prístupom a testovaním netradičných riešení. Na Mickiewiczovej firma vybudovala kancelársku budovu s atraktívnou patentovanou zelenou fasádou, na Štefánikovej zas obnovila staršie objekty z 50-tych rokov minulého storočia a premenila ich na moderné bizniscentrum. V Petržalke postavila Nový Háj, kde mali klienti flexibilitu nielen v dispozícii, ale aj v polohe či veľkosti okien, v Záhorskej Bystrici zrealizovala komunitné Kolísky. Tie získali nomináciu na cenu za architektúru CE ZA AR, Nový Háj ju aj získal.  

Vlajkovou loďou spoločnosti sú však Čerešne, dnes už označované aj ako Čerešne City. Pôvodne menší obytný súbor v juhovýchodnej časti Dúbravky sa postupne mení na novú obytnú štvrť. Developer začal s výstavbou v roku 2016, pričom do dovtedy prehliadanej lokality priniesol koncept komunitného bývania, naviazaného na aktívny dvor s atrakciami pre rodiny a obyvateľov. Dané riešenie našlo odozvu – a dnes sa úspešne rozširuje.

Dokončená tak bola druhá etapa s novými zážitkovými dvormi, ďalšími atrakciami (vrátane vodnej lagúny, kopca na sánkovanie, miesta na cvičenie, ihriska a i.) a viacerými typmi bytov (medzi inými prízemnými mezonetmi s predzáhradkami alebo bývaním vo výškovej budove). Stavebné povolenie aktuálne získala tretia etapa, ktorá opäť prinesie nové dvory, služby aj bývanie v atraktívnych domoch s veľkorysými terasami.  

ITB Development je spojené s architektonickou kanceláriou Architekti Šebo Lichý, čo sa odráža na uvádzaní riešení z iných európskych miest. Inovatívne modely však firma nechce využívať len pri stavebnej stránke projektu. Veľmi intenzívne ich aplikuje aj pri predaji, čo je výhodné najmä pre potenciálnych klientov.

Galéria

  • Zdroj: ITB Development
  • Zdroj: ITB Development
  • Zdroj: ITB Development
  • Zdroj: ITB Development
  • Zdroj: ITB Development
  • Zdroj: ITB Development

Jednoduchší proces, dostupnejšie bývanie

Podľa rozličných zdrojov sa v prvom štvrťroku tohto roka predalo v Bratislave vo všetkých projektoch len okolo dvesto bytov. Ide o radikálny pokles – rok predtým to bolo 566 bytov, čo predstavuje pád o 60-70%. Kupujúci zareagovali predovšetkým na dramatický rast úrokových sadzieb, a to až do výšky 4,5%. Pôvodne lacné hypotéky sa tak predražili aj o polovicu, pričom cena bytov sa nezmenila. V druhom štvrťroku predajnosť ešte klesla. 

Napriek tomu sa developerovi Čerešní podarilo predať v prvom polroku 48 bytov. Zrealizoval tak významnú časť zo všetkých transakcií pri predaji z prvej ruky v Bratislave, čo je pozoruhodný úspech. Ide o mimoriadne spojenie kvalít projektu s novými produktami a spôsobmi, ako pomôcť klientom pri výbere bývania.

Prvým z nich je program „Garantovaná hypotéka 1,49%“, na základe ktorého developer kupujúcim garantuje výšku splátky hypotéky na úrovni úroku 1,49 % až do roku 2028. Určený je pre byty v tretej etape, ktorá práve vstupuje do realizácie a dokončená by mala byť v roku 2026. Klienti tak budú mať garantovanú splátku po dobu dvoch rokov. Úspech tohto konceptu bol taký výrazný, že sa podobný začína objavovať už aj pri iných projektoch od ďalších developerov.

Druhým netradičným riešením od ITB Development je „Bývanie na skúšku“. V tomto prípade chce developer priamo sprostredkovať výhody a kvality bývania v Čerešniach „na vlastnej koži“. V zmysle tohto modelu môže celá rodina až dve noci stráviť v plne zariadenom štvorizbovom byte.

Keďže jednou z možných bariér pre kúpu bytu je aj nedostatok vlastných financií na jeho následné zariadenie, ITB Development teraz rozbieha novú službu, nazvanú „Bývanie so zariadením“. Potenciálni klienti tak dostávajú možnosť kúpiť rovno byt vybavený nábytkom podľa vlastných predstáv. Developer v spolupráci s vlastným hypotekárnym špecialistom zabezpečí, že si takto zariadený byt kupujúci prefinancuje spoločnou hypotékou na byt aj zariadenie zároveň.

 

Zdroj: ITB Development

 

Tento koncept má svoje jednoznačné výhody. Klient dostane svoj byt už nadizajnovaný a zariadený, pričom developer spolupracuje s dizajnérmi z IKEA. Nemusí tak riešiť majstrov či vymeriavanie nábytku, čím ušetrí veľa času a stresu. Okamžite po odovzdaní bytu sa tak môže sťahovať prakticky „do hotového“.

Druhou výhodou je prefinancovanie aj nábytku v rámci hypotéky. Vo výsledku sa tak šetria vlastné zdroje, zvlášť vďaka možnej kombinácii s „Garantovanou hypotékou 1,49%“. Zákazník tým vie ušetriť nemalé peniaze.

Developer to ilustruje na príklade dvojizbového bytu za 226-tisíc eur so zariadením za 24-tisíc. V prípade, že sa klient rozhodne využiť tento nový produkt v kombinácii so službou „Garantovaná hypotéka 1,49 %“ zaplatí mesačne 68,80 eur. To predstavuje výraznú úsporu vlastných finančných zdrojov, keďže si klient rozloží financovanie do zvýhodnených mesačných splátok a nemusí zaplatiť celú sumu kompletného zariadenia hneď pri kúpe bytu.

V konečnom dôsledku tak kupujúci bude presne vedieť, aké náklady má očakávať a aká bude splátka hypotéky. Z nákladovej stránky sa odbúravajú neistoty. V kombinácii s Bývaním na skúšku alebo stanovenou pevnou cenou za byt, bez ohľadu na infláciu, tak v tomto prípade budú zákazníci presne vedieť, do čoho idú – a to nie je na slovenskom trhu bežné.

Zo zahraničného pohľadu ale nejde o výnimku. V mnohých metropolách sa kupujú byty na kľúč už so zariadením, čo je výhodné z pohľadu bohatých investorov, ktorí nemajú čas sa zapodievať výberom nábytku či zariaďovaním. Hoci Čerešne nie sú superluxusný projekt v centre Londýna, ponúkajú podobnú službu – a pri štandarde, ktorý je viac ako slušný. Súčasťou tretej etapy budú napríklad drevené podlahy alebo stropné vykurovanie a chladenie.

 

Zdroj: ITB Development

 

Štvrť budúcnosti

Existuje ešte jeden dôležitý argument, prečo stojí táto ponuka za pozornosť. Čerešne sú do budúcna projektom s obrovským potenciálom rastu hodnoty bývania. Platí to po viacerých stránkach – nielen z hľadiska lokality, ale aj projektu samotného. Vývoj prvej etapy dokazuje, že najmä z pohľadu mestských rodín s deťmi ide o development, ktorý môže vytvoriť ideálne prostredie pre život.

Developer totiž vstúpil do predtým zanedbaného územia, no s dobrou polohou. Čerešne môžu čerpať z relatívnej blízkosti centrálnych častí mesta, prírodných oblastí, vrátane Bratislavského lesoparku, lesu Sitina, ale aj Dúbravky. Mestská časť má plne vybudovanú základnú občiansku vybavenosť a výbornú športovú vybavenosť. V pešom dosahu je zimný štadión, kúpalisko a onedlho aj moderný športový areál polície. S ďalšími službami príde projekt samotný.

Spolu s rastom developmentu rastie aj počet obyvateľov, čo zvyšuje atraktivitu umiestňovania obchodných prevádzok. Tie sa budú koncentrovať pravdepodobne v etape, nazvanej Čerešne Plaza, ktorá prinesie vznik nových bytoviek, ale aj námestia a aktívneho prízemia s obchodmi a priamym prístupom k verejnej doprave.

ITB každopádne pripomína, že aj naďalej chce pracovať so zážitkovými dvormi, ktoré sa mu osvedčili ako vynikajúci nástroj pre rozvoj komunitných vzťahov. V prvej etape sa pravidelne konajú rozličné podujatia, napríklad čitárne pre deti, cestovateľské premietania, hodiny jogy, kreatívne dielničky alebo vzdelávacie workshopy v samostatnej klubovni, ktorá je súčasťou projektu. Aj preto projekt priťahuje ľudí, ktorí tu naozaj žijú – nejde teda o obytný komplex, kde by sa vo výraznej miere koncentrovali investori, ktorí byty potom prenajímajú.

Z Čerešní sa krok po kroku stáva atraktívna štvrť, ktorá v budúcnosti vytvorí príťažlivý prechod medzi vnútorným mestom a Dúbravkou. Pokiaľ platí, že kvalita sídlisk sa s ich „zrením“ postupne zvyšovala, v tomto prípade by to malo platiť omnoho výraznejšie. Pôvodne osamotený projekt totiž postupne získava náležitosti života v dobre vybavenom meste, no s kvalitami komunitne orientovaného sídla s menšou mierkou.

Pomerne vysoké predaje bytov aj napriek nepriaznivej situácii naznačujú, že mnohí kupujúci tieto výhody registrujú. Je tak celkom možné, že nový produkt vyvolá ešte vyšší záujem a spolu s ním aj pokles počtu bytov k dispozícii. Čerešne sa tak stanú obľúbenou časťou Bratislavy. Žiť tu budú ľudia, ktorí využili príležitosť a vybrali si bývanie v projekte, ktorý developer označuje za najlepší vo svojom segmente. Nemusí byť ďaleko od pravdy.

 

Článok vznikol v spolupráci s ITB Development. 

Pozrite si rozvoj Čerešní vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube