Author photoAdrian Gubčo 27.09.2022 17:02

Ožije ďalší kúsok centra. Budova na Staromestskej ide do rekonštrukcie

Z opustených objektov v centrálnej časti Bratislavy patrí k najmohutnejším budova bývalého Riaditeľstva štátnych lesov, neprehliadnuteľná súčasť Staromestskej ulice. Administratívna stavba, ktorá prešla počas svojej histórie mnohými funkčnými zmenami, by sa mala čoskoro intenzívnejšie zapojiť do života okolia. Už čoskoro by sa tu totiž mohla rozbehnúť radikálna rekonštrukcia.

Zdroj: A1 Architecture / SkyscraperCity.com

Zdroj: A1 Architecture / SkyscraperCity.com

Budova bola dokončená v roku 1950 ako Ústredné riaditeľstvo štátnych lesov, pričom okrem kancelárií obsahovala aj byty pre zamestnancov. Za architektúrou stáli známi architekti Eugen Kramár a Štefan Lukačovič, ktorý v tom období prežívali tvorivý vrchol – hoci čoskoro prerušený perzekúciami zo strany komunistického režimu. V prípade projektu na Staromestskej vychádzali ešte z dedičstva medzivojnového funkcionalizmu, v náznakoch však už vidno prichádzajúce typizované metódy, ktoré ovplyvnili povojnovú architektúru.

Mohutný objekt mal rozličné funkcie. Zriadená v ňom bola stranícka škola aj Stredná zdravotnícka škola, naposledy tu bol Obvodný úrad. Štát budovu zamenil za budovu starej Ikey na Tomášikovej, kde vzniklo Klientske centrum. Nový majiteľ ju následne odpredal súčasnému vlastníkovi, spoločnosti Carmen Invest. Celkom nedávno si budova opäť „zahrala“ školu, keď sa tu natáčal populárny televízny seriál. Inak však bola zväčša vyprázdnená, s výnimkou bytov, orientovaných do parkoviska pri Konventnej. Objekt začal napriek polohe pozvoľna chátrať.

V najbližšej dobe by sa to však mohlo zmeniť. Už niekoľko rokov je v príprave zámer komplexnej rekonštrukcie, prestavby a dostavby celej budovy, ktorý by mal priniesť jej premenu z administratívnej na nebytovú s „ubytovacím zariadením na krátkodobý pobyt“. V rámci projektu sa má vybudovať terasovitá dostavba zo strany dvora, rozšíriť ustúpené podlažie na siedmom (najvyššom) podlaží, zriadiť podzemná garáž pre 95 vozidiel so zelenou pochôdznou strechou a zmeniť vnútorné dispozície. Navonok si však zachová rovnakú podobu.

Po ukončení rekonštrukcia sa budú na prvom podlaží nachádzať obchodné jednotky v celkovej výmere 850 metrov štvorcových, na druhom až piatom 69 jednotiek na krátkodobý pobyt a na dvoch najvyšších podlažiach bude šesť bytov, z toho päť naozaj rozsiahlych päťizbových rezidencií. Na dvore bude zriadená záhrada, do ktorej bude prístup možný z Kozej ulice. Do Kozej bude orientovaný aj vjazd do podzemnej garáže.

Budova sa nachádza v Pamiatkovej zóne Bratislava – CMO, investor tak musel splniť prísne požiadavky pamiatkarov. Ich súčasťou je zachovanie uličných fasád v pôvodnom výraze, zachovanie pôvodného materiálového riešenia (vrátane kamenných obložení) alebo zachovanie tektoniky okien, hoci s možnosťou zriadenia francúzskych okien nad známou rámovou predsadenou konštrukciou stavby. Nemenné musia ostať aj niektoré prvky interiéru, napríklad vstupná chodba a zádverie aj s obkladmi a stropmi, vstupný vestibul alebo interiérové schodiská. Nové vrstvy musia byť zreteľne odlíšené.

Touto úlohou developer poveril kanceláriu A1 Architecture, za ktorou stojí známy architekt Branislav Kaliský. Skúsený autor mnohých výrazných realizácií, napríklad prvej etapy Eurovey, Blumentalu, Einparku alebo neďalekej Zochovej X, tak má pred sebou náročnú úlohu. Vizualizácie projektu zatiaľ zverejnené neboli, s výnimkou jedinej. Tá naznačuje spojenie pôvodnej a súčasnej architektúry, založenej na doplnení subtílnej konštrukcie s rozsiahlymi preskleniami.

Dôležité však je, že sa dnes prakticky mŕtva budova aktivuje, a to bez zániku jej pôvodných hodnôt. Zachovaná tak ostane architektúra, ktorú síce kritici architektúry neoznačujú vyslovene za výnimočnú, má však nespochybniteľné hodnoty, ktoré by bola škoda stratiť. Po jej funkčnej transformácii sa navyše sprístupní ďalšie staromestské nádvorie. Dnesj e pre širokú verejnosť úplne uzavreté, hoci sú takéto priestory v husto zastavanej časti mesta vzácne.

Realizácia projektu by sa mohla spustiť už v dohľadnej dobe. Zámer totiž získal stavebné povolenie, potom, ako v priebehu leta obdržal aj územné rozhodnutie (čo je celkom expresný proces). Ak by sa realizácia naozaj spustila v najbližších mesiacoch, dokončená by mohla byť možno už na začiatku roka 2025.  

 

Nádvorie projektu. Zdroj: A1 Architecture / SkyscraperCity.com

 

Staromestská ulica sa rekonštrukciou tohto objektu zbaví jedného z problémov, ktorých má inak dosť. Dopravná stoka, ktorou je táto rýchlostná komunikácia, násilne prerazená cez pôvodnú historickú zástavbu, sa doteraz nedokázala prispôsobiť mestskému životu. Nepomáha jej v tom nielen jej nepriechodnosť a zlá úroveň verejných priestorov, ale aj mŕtve budovy.

Okrem aktuálne riešeného projektu je to aj bývalé sídlo Najvyššieho súdu SR. Dielo slávneho architekta Vladimíra Dedečka je jazvou na tvári Bratislavy, ktorá snáď bude v dohľadnej dobe odstránená a nahradená budovou s rovnakou funkciou, no lepšou architektonickou úrovňou. V hre je aj veľká rekonštrukcia objektu, dané riešenie však považujem za nevhodné z architektonického, symbolického aj ekologického hľadiska.

Ďalším zlepšením majú prejsť verejné priestory. Táto časť Staromestskej je predmetom projektu Zóna Zochova, ktorý patrí medzi tzv. Živé miesta. Ide o iniciatívu Hlavného mesta a Metropolitného inštitútu Bratislavy, ktorého cieľom je zlepšiť kvalitu prehliadaných alebo dlhodobo zanedbaných priestranstiev. Pozitívne sa dotkne aj plôch pred „Budovou na Staromestskej“, čo bude spojené s výmenou povrchov, debarierizáciou či revitalizáciou zelene. Na zlepšenie zóny Zochova môže nadviazať rekonštrukcia verejných priestorov pod hlavičkou mestskej časti Staré Mesto, ktoré sa usiluje o obnovu lokality s využitím vlastného Manuálu pre Panenskú a okolie.

Naostatok, veľkou zmenou v území bude rekonštrukcia ďalšieho nevyužitého objektu a areálu – bývalej pôrodnice na Zochovej 7. S projektom je opäť spojený Branislav Kaliský, ktorý tu spoločne s partnermi pripravuje premenu budovy na luxusné bývanie pri zachovaní jej architektonických hodnôt. Súčasťou zámeru je aj dostavba nového objektu, ktorý vyplní prieluku medzi Zochovou 7 a susedným domom. Okrem bytov by tu mala vzniknúť aj vybavenosť, pričom sa hovorilo o exkluzívnej reštaurácii alebo galérii. Development je aktuálne čerstvo v územnom konaní.

Staromestská vymedzuje jednu z najprestížnejších štvrtí Bratislavy. Stav verejného priestoru ani mnohých domov v lokalite tomu nijako nenasvedčoval, to sa však postupne mení. Už o niekoľko rokov môže byť situácia diametrálne odlišná a z okolia rušnej ulice sa stane výkladná skriňa mesta, prezentujúca jeho architektonický vývoj v posledných storočiach. To všetko snáď prispeje k ultimátnemu cieľu – totálnej prestavbe samotnej Staromestskej, z ktorej snáď jedného dňa nebude taká rana priamo v srdci slovenskej metropoly.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube