Author photoSimona Schreinerová 20.09.2023 14:57

Odteraz už len lepšie: Nová etapa Borov je pred dokončením, ukončuje úvodnú fázu rozvoja štvrte

Rezidenčná časť projektu Bory, Bory Bývanie, sa postupne rozrastá. Okrem odhaľovania nových etáp sa  medzičasom dokončujú bytové domy v rámci predošlých. Developer Penta Real Estate sfinalizoval ďalšiu časť zóny, pričom sťahovaniu stoviek nových obyvateľov bránia už len posledné formality. Má ísť o zlom v ďalšom rozvoji štvrte. 

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Develompent Bory patrí medzi tie najmasívnejšie v Hlavnom meste. Situovaný je na hranici mestských častí Devínska Nová Ves a Lamač. Penta Real Estate má v úmysle vybudovať novú komplexnú mestskú štvrť, čo sa pomaly, ale isto začína dariť. Výstavba bude trvať ešte mnoho rokov, už dnes ale Bory disponujú rozsiahlym retailom, občianskou vybavenosťou, verejnými priestormi a taktiež modernou koncovou nemocnicou.

Čo sa týka rezidenčnej zástavby, prakticky dokončená je štvrtá etapa, nazývaná Bory Na Hrádzi. Developer podal na stavebný úrad návrh na vydanie užívacieho povolenia. Etapa Na Hrádzi sa nachádza priamo pri "hrádzi", teda pri kanáli Dúbravčického potoka, a pozdĺž Ulice Antona Moyša. Autorom architektúry projektu je kancelária Superatelier, dodávateľom stavby ASSYX. Celkové náklady presiahli 24,5 milióna eur.

Etapa pozostáva zo šiestich bytových domov A1, A2, A3, A4, B1 a B2 s celkovo 306 bytmi. Užívacie povolenie sa požaduje pre všetky z nich. Ide o dvojicu päť- až šesťpodlažných doskových domov a štyri bodové šesťpodlažné domy. Bodové objekty tvoria v podstate jeden pootvorený blok, pretože sú osadené na jednej garáži. Priestorová organizácia budov mala viesť k možnosti umiestnenia komunitných a rekreačných plôch medzi nimi.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate
  • Zdroj: Penta Real Estate

V predaji sú byty vo všetkých objektoch, výnimkou je bytový dom B2. V ponuke sú najmä dvojizbové rezidencie, väčšie boli predrezervované ako prvé. Cena dvojizbových sa pohybuje zhruba na úrovni 200-tisíc eur s DPH, k čomu ešte treba pripočítať cenu parkovacieho státia. Za tieto peniaze dostane klient priemerný štandard, ale zároveň celkom príjemné dispozície. Časť prízemných bytov disponuje predzáhradkou. V ponuke sa nachádzajú aj strešné penthousy s veľkorysými terasami.

Developer sa snažil mieriť na širokú skupinu záujemcov od mladých rodín až po ľudí, ktorí hľadajú bývanie v pokojnej a tichej zóne. Tomu do veľkej miery zodpovedá urbanistické riešenie, ako aj riešenie vonkajších priestorov - pomerne rozsiahle plochy tvorí zeleň, doplnená o ihriská - detské pre deti od 3 do 12 rokov, workoutová plocha v susedstve cyklotrasy na hrádzi a hokejbalové ihrisko, ktoré bude možné v zime zaľadniť. Nachádzať sa tu bude aj priestor pre pikniky. 

Kvalitu verejného priestoru čiastočne narúša pomerne rozsiahle povrchové parkovanie. V tejto etape vznikne 421 parkovacích miest, z toho až 197 vonkajších a 224 v podzemných garážach. Developer naznačuje, že by malo ísť o poslednú časť rezidenčného sektoru Borov, kde bude taký vysoký podiel parkovania na teréne. 

Vzhľadom na celkový vývoj by sa táto etapa mohla skolaudovať ešte v tomto roku - oficiálny web hovorí o treťom štvrťroku tohto roka. Začiatkom roka 2024 by sa mohli začať prvé byty odovzdávať majiteľom.

 

Súčasťou štvrtej etapy majú byť viaceré športoviská. Zdroj: Penta Real Estate

 

Developer postupne odhaľuje rastúci rozsah celej štvrte. Nedávno bola ohlásená už šiesta etapa Bory Bývania, ktorá má byť tvorená štyrmi rezidenčnými objektmi s piatimi až desiatimi nadzemnými podlažiami. Výstavba bude prebiehať v blízkosti nákupného centra Bory Mall. Zo severnej strany bude susediť s areálom tretej etapy Bory Promenáda, zo severovýchodnej strany s novou nemocnicou a z východu novým námestím medzi nemocnicou a nákupným centrom. Bude tiež nadväzovať priamo na piatu etapu Bory Bývanie.

Koncept šiestej etapy je tvorený štyrmi objektami v tvare písmena L s blokovou štruktúrou. Pozitívom je transformácia súčasných parkovacích plôch medzi nákupným centrom Bory Mall a Bory Promenáda. Nové bytovky na ich mieste budú 491 potrebných parkovacích miest umiestňovať v podzemí. Na povrchu zároveň vznikne priestor pre zeleň a kvalitnejší verejný a poloverejný priestor.

Spomínaná piata etapa zas vyplní priestor medzi Bory Promenádou a predajňou Möbelix. Aj táto bude tvorená bude piatimi objektmi bytových domov v tvare písmena L a jedným obdĺžnikovým, ktoré spoločne vytvoria akúsi blokovú štruktúru. Podlažnosť sa bude pohybovať medzi štyrmi až ôsmimi nadzemnými podlažiami. Celý súbor bude prepojený spoločnou dvojpodlažnou podzemnou garážou s 596 stojiskami, na povrchu bude len 8.

Budú tak v kontraste s existujúcimi či dokončovanými etapami. V tomto momente plne dokončená a odovzdaná prvá etapa (Bory Prvé Domy) a polovica druhej (Bory Nový Dvor). Druhá polovica je čerstvo skolaudovaná. Dokončená je konečne aj tretia etapa Bory Promenáda. Všetky sú svojim urbanistickým riešením skôr modernistické, teda tvorené riadkovou alebo rozvoľnenou zástavbou. Taktiež obsahujú veľký rozsah vonkajšieho parkovania.

 

Najnovšie etapy už nebudú obsahovať takmer žiadne povrchové parkovanie, čím sa priestor otvorí zeleni. Zdroj: Penta Real Estate

 

Na druhej strane, do budúcna je pozitívom, že počet obyvateľov Borov postupne vytvára kritickú masu pre rozvoj občianskej vybavenosti. Developer a ostatní aktéri na to začínajú reagovať. V roku 2021 bola otvorená prvá verejná materská škola. Bory sa približujú aj k zisku prvej školy. Penta Real Estate pred časom oznámila, že sa s Občianskym združením FELIX Bratislava dohodla na prevádzke súkromnej spojenej materskej, základnej a strednej školy.

Zariadenie bude poskytovať kapacity pre 80 žiakov materskej školy, 240 žiakov prvého stupňa základnej školy a 375 žiakov druhého stupňa. Zriaďovateľ je pripravený v rámci zariadenia vybudovať aj súkromné gymnázium s kapacitou pre 300 žiakov. Budovanie vzdelávacích inštitúcií, resp. občianskej vybavenosti všeobecne je s vzhľadom na ambície Borov nevyhnutnosťou.

Rozvoju Borov a celej Záhorskej nížiny do budúcna nahráva aj oznámené začatie projektovania predĺženia električkovej trate. Naplánovaný je aj terminál integrovanej osobnej prepravy, umožňujúci prestup na vlak.

Profitovať z toho nakoniec bude viac investorov. Bory totiž nie sú jediným územím v pribratislavskej časti Záhorskej nížiny, ktoré čaká výstavba. Viditeľné to začína byť v prípade lokality na spojnici medzi železničnou stanicou v Devínskej Novej Vsi a jedným z hlavných vstupov do areálu automobilky Volkswagen. Ide o plochy, určené na obytnú zástavbu a občiansku vybavenosť.

V pohybe je príprava kritizovaného Slnečného vrchu od rovnomenného developera. V jeho susedstve je plánovaný zámer Nová Devínska, ktorý sa pôvodne nazýval Slnečný Vrch II. Obytný súbor od ITB Development navrhli Architekti Šebo Lichý. V území má pribudnúť aj (údajne) relatívne dostupnejšie bývanie v obytnom súbore Rakyta od developera Lucron. Prvá etapa projektu bude pozostávať zo šiestich bytových domov.

O pár desaťročí bude dnes prázdne a nezastavané územie v blízkosti Lamačskej brány radikálne odlišné. Nahradí ho viacero rezidenčných zón, doplnených o občiansku vybavenosť a verejné priestory.  Poľnohospodárska krajina definitívne ustúpi urbanizácii. V prípade Borov sa zdá, že aspoň niektoré aspekty rozvoja územia sa postupne skvalitňujú - stačiť to ale nemusí. 

 

Fotografie z 11.4.2023. Pozrite si rozvoj Borov vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube