Author photoAdrian Gubčo 22.02.2019 17:15

Blumental je definitívne dokončený a predstavuje príklad mestotvorného projektu

Projekt Blumental, vtedy ešte pod názvom Polyfunkčný súbor Mýtna – Radlinského, bol prvým projektom, o ktorom som písal ešte na bývalom blogu. Odvtedy uplynuli vyše štyri roky a celý development je dnes dokončený. Pred niekoľkými dňami som mal možnosť ho navštíviť, pričom nezostáva iné ako konštatovať, že ide o jeden z najmestskejšie pôsobiacich projektov v metropole.

Developerom je spoločnosť Corwin, pre ktorú ide o doteraz najväčší zrealizovaný projekt a do veľkej miery aj vlajkovú loď – čo koniec-koncov potvrdzuje fakt, že developer tu aj priamo sídli. Spolu s dobrou polohou v bratislavskom vnútornom meste a v blízkosti dopravného uzla Račianske mýto, to predznamenalo vysoké nároky, ktorý sú na podobne exponované pozemky kladené.

Prvú etapu Blumentalu som si mal možnosť prehliadnuť už v minulosti, teraz som navštívil aj druhú. Už pred časom som písal, že prvá dokončená časť je na veľmi dobrej úrovni, druhou etapou sa však dopovedal celkový koncept komplexu. Potvrdzuje Blumental vyššie spomínané nároky?

 

Nové Námestie Mateja Korvína

 

Urbanizmus

Blumental sa nachádza na lichobežníkovom pozemku, zvieranom Mýtnou a Radlinského ulicou, ako aj susediacou zástavbou – od severovýchodu to je areál Základnej umeleckej školy a priľahlej administratívnej budovy, od juhovýchodu projektom Nová Mýtna. Ide o súčasť husto zastavanej štvrte rovnakého názvu Blumentál.

Na pozemku sa historicky nachádzala jedna z prvých tovární v Bratislave, Tabaková továreň, ktorá bola aktívna, aj keď s iným účelom, do 90-tych rokov 20. storočia. Odvtedy schátrala a nepodarilo sa ju oživiť akoukoľvek funkciou, pôvodné stavby tak zanikli. Jedinou zachovanou časťou je administratívna budova, o ktorej píšem vyššie.

Developer si bol dobre vedomý toho, do akého prostredia vstupuje, a tomu prispôsobil aj mierku a charakter súboru. Ten je rozdelený na rezidenčnú a kancelársku časť. Obytná sekcia je tvorená uzavretým blokom vypĺňajúcim celú šírku pozemku od Mýtnej po Radlinského s maximálne ôsmimi nadzemnými podlažiami, kým kancelárska vymedzuje svojim tvarom novovzniknuté Námestie Mateja Korvína, do ktorého sa obracia aj vertikálna dominanta Blumentalu – administratívna veža s dvanástimi nadzemnými podlažiami.

Nové námestie dodalo projektu verejnejší charakter, v čom developer urobil z núdze cnosť – predpokladám, že nové námestie by nevzniklo, keby regulatívy nehovorili inak. Okrajom námestia zároveň prechádza nová priečna komunikácia, spájajúcu Mýtnu ulicu s Radlinského, čo je veľmi výhodné aj pre chodcov.

V budúcnosti by malo byť Námestie Mateja Korvína živým miestom, nielen vďaka vyplneniu prevádzok v parteri objektov, ale aj vďaka programu, pre ktorý developer vytvoril podmienky dovedením potrebných sietí. Očakáva sa aj osadenie aktuálne bližšie nešpecifikovaného umeleckého diela.

Projekt vyrástol v dvoch etapách, v prvej to bola časť od Mýtnej, v druhej etape pribudla zástavba od Radlinského ulice. Autorom urbanistického aj architektonického konceptu sú architekti z kancelárie A1 Architecture pod vedením známeho architekta Branislava Kaliského.

 

Pohľad na námestie a kancelársku časť

 

Kancelárska časť

Hoci kancelársku časť projektu som navštívil už druhýkrát, stojí za to pripomenúť si základné bilancie administratívnej sekcie Blumentalu. Celkovo vzniklo v oboch etapách 15.620 metrov štvorcových kancelárií v najvyššom štandarde, z toho takmer 7-tisíc v prvej etape a 8,7-tisíc v druhej. Prvá časť je už takmer kompletne prenajatá, do druhej sa nájomníci sťahujú postupne.

Architektonicky sa kancelárska časť jasne líši od obytnej, zároveň však je zrejmý spoločný architekt a základný vizuálny koncept. To dodáva celému developmentu živý, no zároveň solídny charakter, čo potvrdzuje aj použitie kvalitných materiálov, vrátane kamenného obloženia. Výšková budova sa nielen svojej hmotne, ale aj architektúre stala dominantou blízkeho okolia.

To musím potvrdiť aj napriek tomu, že osadenie takejto stavby do prostredia, kde dominovala vyrovnaná výška zástavby, považujem za nevhodné. Developer argumentuje existujúcimi alebo realizovanými precedensmi – predovšetkým výškovými objektami Študentského domova Jura Hronca, ku ktorému sa v súčasnosti pridáva kontroverzná budova Proxenta Residence.

V tomto kontexte developer pobáda k zmene pohľadu na výškový charakter lokality. Hoci danú argumentáciu nepovažujem za správnu, lebo tak Proxenta Residence, ani študentský domov v danej podobe nemali podľa môjho názoru nikdy vzniknúť, faktom ostáva, že tieto budovy už nstavujú určitú latku. Corwinu slúži ku cti, že veža v rámci Blumental Offices je na vysokej vizuálnej úrovni.

 

Kancelárska aj rezidenčná časť projektu sa vyznačuje vysokou úrovňou architektúry a prevedenia 

 

Rezidenčná časť

V rámci rezidenčnej sekcie vzniklo v druhej etape 98 obytných jednotiek (bytov a apartmánov), ktoré doplnili 112 bytov z prvej etapy. Nejde o taký vysoký počet, čo je umocnené rozdelením objektu na väčší počet vchodov, nevzniká tak pocit masovosi.

V rámci prehliadky som mal možnosť navštíviť tri byty, všetky z nich v jednom z trojice blokov, ktoré v druhej etape vznikli. Z týchto bytov boli dva predané, aj keď jeden z nich slúžil ako vzorový byt. Developerovi sa podarilo v druhej fáze zatiaľ predať 83 bytov.

Prvým navštíveným bytom bol exkluzívny 4-izbový byt na siedmom nadzemnom podlaží, vyznačujúci sa veľkorysou výmerou 142,68 metrov štvorcových a rozľahlou terasou. V byte bol veľmi zreteľný vysoký štandard vyhotovenia, čo sa týka materiálov, dispozície aj kvality prevedenia. Vďaka orientácii na viaceré strany je byt skvele presvetlený. Ide o nehnuteľnosť, ktorá dobre spĺňa predpoklady na reprezentatívne rodinné sídlo v centre mesta.

 

Výhľad z niektorých bytov je vynikajúci

 

Druhý byt bol trojizbový byt na druhom nadzemnom podlaží s výmerou takmer 80 metrov štvorcových so štandardnou dispozíciou, ktorá je však na dobrej úrovni. Veľkým benefitom je samostatná šatníková miestnosť, ktorá vynahrádza absenciu priestoru pre skriňu v rodičovskej spálni, pričom v tejto miestnosti vznikol aj priestor pre osadenie práčky. Keďže bol byt vzorový, bol aj zariadený, autorom interiéru je kancelária RULES. Hoci tvorbu tejto kancelárie možno sotva označiť za akúsi architektonickú avantgardu, v interiérovej tvorbe dosahujú veľmi dobrú úroveň, čo sa potvrdilo aj v tomto byte.

 

Byt navrhnutý štúdiom RULES ukazuje, ako dobre využiť štandardnú dispozíciu

 

Druhým bytom, taktiež vzorovým, bol susedný trojizbový (apartmánový) byt I23 s netradičnou dispozíciou a výmerou viac ako 92 metrov štvorcových. Netradičnosť bola spôsobená osadením bytu v rohu, čo si vyžiadalo zvýšené nároky na kreativitu architektov. Tými boli taktiež RULES, spoločne s prvkami z interiérového štúdia Brik, ktorí sa so zadaním vyrovnali vynikajúco. Priestor v byte je veľmi dobre vyriešený, vďaka čomu vznikol priestor nielen pre izby a obývačku, ale aj pre pracovňu, byt má zároveň vlastnú komoru (špajzu), ktorej vchod je dobre začlenený do kuchynskej linky. Dlhá stena, ktorá byt oddeľuje od susedov, bola odľahčená sklom, čo byt dobre presvetľuje. Daným členením sa zároveň dobre oddeľuje denná časť od nočnej.

 

Ďalší byt bol vybavený štúdiom Brik a kanceláriou RULES. Netradičná dispozícia môže pri schopných architektoch viesť k o to zaujímavejšiemu riešeniu

 

Bývanie v Blumentale patrí vo všeobecnosti k tým s vysokou úrovňou štandardu, ale aj cenami, ktoré patrili v rámci Bratislavy k tým vyšším. Súčasťou základného štandardu je napríklad stropné chladenie, podlahové vykurovanie, hliníkové okná alebo drevené parkety. To sú prvky, ktoré sa mnohokrát nenachádzajú ani v projektoch, ktoré samy seba označujú za „luxusné“.

Okrem toho treba vziať do úvahy aj vybavenosť a celkovú úroveň developmentu. Klienti budú mať k dispozícii okrem služieb v parteri, orientovaných do okolitých rušných ulíc, aj pokojné zazelenené vnútrobloky, ktoré budú privátne len pre rezidentov. Vo dvoroch nechýba vzrastlá zeleň, ktorá bude rokmi o to príjemnejšia, preto majú výhodnú pozíciu byty orientované do ulice aj do vnútrobloku.

Z týchto dôvodov prichádzam k záveru, že developerovi a architektom sa podarilo v Blumentale vytvoriť jeden z najlepších rezidenčných súborov v Bratislave. Rozhodne nejde o projekt dostupný pre bežnú klientelu, na druhej strane, klienti dostávajú za svoje peniaze zodpovedajúcu kvalitu.

 

Vnútrobloky budú privátne pre rezidentov a vďaka dobrému prevedeniu budú príjemnou, intímnou zónou

 

Záverečné hodnotenie

Blumental je príkladom kvalitného mestského projektu, ktorý výrazne zhodnotil územie, v ktorom sa nachádza, a z ktorého bude benefitovať celá okolitá štvrť. Zanikla „čierna diera“ v centrálnej časti Bratislavy, nahradená bola zástavbou, ktorá sa organicky zapojí do života mesta.

Podobný prístup v urbanizme, architektúre aj prevedení ostáva v Bratislave zatiaľ skôr výnimkou. Mnoho projektov v dobrých lokalitách aj od schopných developerov sa vydá skôr cestou aktualizovaného modernizmu namiesto tradičnej a overenej blokovej štruktúry, ktorá je najefektívnejším spôsobom výstavby mesta.

Samozrejme, svoju úlohu zohráva aj legislatíva, v ktorej prežívajú relikty modernistického plánovania, v ktorom je oddeľovanie funkcií, rozvoľnená zástavba v zeleni a preferencia automobilizmu, prežitého symbolu pokroku, mantrou. Významný je však aj vplyv trhu, kedy zákazníci presne dané vlastnosti od svojho bývania vyžadujú.

Našťastie, Blumental nešiel touto cestou. Obyvateľ súboru má v pešom dosahu alebo v dosahu verejnej dopravy viacmenej všetky životné potreby, vynikajúca dostupnosť platí aj opačne pri zamestnancoch v administratívnej či retailovej časti projektu. Development je dostatočne hustý, napriek tomu netrpí nedostatkom zelene. Naostatok má dobrú úroveň aj architektúra, ktorá jasne, no zároveň nevyzývavo dokladuje vyšší status projektu.

Tejto realizácii chýba málo, aby bola perfektná – menší objem výškovej kancelárskej budovy či vhodnejšie prepojenie s dvorom Novej Mýtnej – napriek tomu je jednou z najlepších v uplynulých rokoch v metropole. Developer tak môže byť na svoju vlajkovú loď právom hrdý, kým Bratislava je o čosi celistvejším, kompaktnejším a príjemnejším mestom.

 

Fotografie z 7.2.2019. Viac fotografií vo fotogalérii

Pozrite si výhľady z najvyššieho podlažia kancelárskej budovy tu

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Pohľad od Radlinského ulice
  • Námestie Mateja Korvína
  • Námestie poskytne v budúcnosti priestor pre usporadúvanie podujatí
  • Jednotlivé domy majú zelené strechy
  • Námestie je pomenované po Matejovi Korvínovi, podobne ako developer Corwin
  • Vnútroblok z výšky
  • Námestie a administratívna časť projektu
  • Výhľady z niektorých bytov sú vynikajúce
  • Nezariadený byt s ukážkou vysokého štandardu
  • Interiér vzorového bytu od RULES
  • Interiér vzorového bytu od Brik-u
  • Interiér vzorového bytu od Brik-u
  • Príjemný dvor s parkovou úpravou
  • Dvor bude prístupný len pre rezidentov
  • Na námestí vzniklo kryté podlubie, ktoré umožňuje chránený prechod medzi Mýtnou a Radlinského
  • Zdroj: Corwin

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube