Author photoAdrian Gubčo 23.08.2022 14:17

Corwin predal svoj vlajkový projekt. Zisk z neho v Bratislave pravdepodobne neostane

Developerskej spoločnosti Corwin sa podarila významná transakcia. Český realitný fond, za ktorým stojí spoločnosť ZFP Investments, odkúpil projekt Blumental Offices, vlajkovú loď firmy. Malo by ísť o jednu z najvýznamnejších tohtoročných transakcií na kancelárskom trhu. Suma nie je známa, hoci by sa mohla približovať k deviatim cifrám. Corwin ju pravdepodobne využije pri svojej expanzii do zahraničia.

Informáciu o odpredaji priniesla spoločnosť Savills, ktorá poskytovala predávajúcemu služby komerčného poradenstva. Ako píše pre Hypoindex, Blumental Offices sa nachádzajú v strategickej polohe na hranici Starého Mesta v populárnej štvrti Blumentál a v blízkosti významných dopravných uzlov. Objekt má takisto dobré napojenie na vnútorný diaľničný okruh. Komplex je tvorený spojením šesťpodlažnej a dvanásťpodlažnej budovy, ktorá celkovo obsahuje 21.597 m2 prenajímateľnej plochy, ktorá zahrnuje viac ako 16.000 m2 kancelárskych priestorov a takmer 3.500 m2 obchodných. Parkovanie je v dvojpodlažnej podzemnej garáži.

K devízam budovy má patriť okrem jej polohy aj vysoká úroveň ekologickej certifikácie – vďaka LEED Gold má ísť o jednu z najekologickejších budov na Slovensku. Dôležitá je aj prítomnosť významných firiem, medzi ktoré napríklad patrí Zurich Insurance Company Ltd., JLL, TPA AUDIT, s.r.o. a P3 Logistics. Sídli tu má samotný developer. Architektúru zveril kancelárii A1 Architecture. Čitatelia YIM.BA považujú výškovú budovu v projekte za jednu z najkrajších v Bratislave. 

Pre Corwin zabezpečoval Savills služby komerčného poradenstva, právne poradenstvo zaisťovala spoločnosť Dentons a daňové poradenstvo spoločnosť Flatiron. Pro kupujúceho poskytovala transakčné poradenstvo spoločnosť MiddleCap, právne poradenstvo advokátska kancelária Havel & Partners a daňové a finančné poradenstvo spoločnosť KPMG. Technické poradenstvo zabezpečovala firma Grinity.

Fraser Watson, riaditeľ investičného poradenstva Savills ČR a SR, sa netají hrdosťou na účasť firmy v tomto obchode. „Je nám cťou, že si nás náš klient, spoločnosť Corwin, vybral, aby sme mu pomohli pri predaji tohoto prvotriedneho aktíva,“ hovorí. „Uzatvorenie tejto transakcie v tomto období trhového cyklu znovu potvrdzuje, že kľúčové aktíva so silnými všestrannými základmi sú vyhľadávané a obchodovateľné, a my sme hrdí na to, že sme sa podieľali na tomto úspešnom procese predaja.“

Podobne to vníma aj Robert Mitterpach, finančný riaditeľ spoločnosti Corwin. „Keď sme prvýkrát prišli na miesto, kde mal byť Blumental postavený, bol to opustený brownfield a čierna plocha na mape Bratislavy,“ popisuje pôvodnú situáciu. Kedysi sa tu nachádzala tabaková továreň, jedna z prvých fabrík na území Bratislavy. V čase zisku pozemku Corwinom už bola zrovnaná so zemou. „Dnes ho predávame ako jeden z najúspešnejších kancelárskych projektov v krajine a bijúce srdce okolitej štvrte. Som veľmi hrdý na to, že môžem predstaviť tento projekt ako náš prvý predaj, ktorý je predzvesťou k ešte ambicióznejším udržateľným projektom, ktoré nás čakajú,“ naznačuje.

Pre ZFP Investments ide o ďalšiu akvizíciu na Slovensku. Dnes tu už vlastní Obchodné centrum Forum v Poprade alebo pozemky na Triblavine, kde sa má budovať logistické centrum. „Sme radi, že môžeme pokračovať v rozširovaní nášho portfólia kancelárskych budov triedy A,“ konštatuje Peter Lukáč, miestopredseda predstavenstva spoločnosti ZFP Investments. „Objekt Blumental spĺňa všetky požiadavky prémiovej nehnuteľnosti a dokonale zapadá do nášho diverzifikovaného portfólia.“ Oceňuje jej polohu, technologickú úroveň aj prítomnosť renomovaných nájomníkov, preto je presvedčený, že investori fondu z neho budú profitovať. 

Ani jedna strana nešpecifikovala výšku transakcie. Na základe odhadov špecialistov, ktoré má YIM.BA k dispozícii, by sa pri danom rozsahu mohla približovať v deväťcifernej sume.

 

Zdroj: Corwin

 

Pre Corwin ide o obrovskú finančnú injekciu, ktorá mu pomôže v ďalšom rozvoji. Ten sa už nezameriava len na Bratislavu, ale v čoraz väčšej miere na zahraničie – na Ľubľanu v Slovinsku a výhľadovo aj na Prahu. V Slovinsku má rozbehnutý rezidenčný projekt Kvartet a kancelársku Vilhariu, na začiatku tohto roka ohlásil aj odkúpenie dvoch nových pozemkov v centrálnej časti slovinskej metropoly s českou spoločnosťou Hartenberg. Vzniknúť by tu mali polyfunkčné projekty, navrhnuté prestížnymi architektonickými ateliérmi. Plány v Česku zatiaľ nie sú známe.

Zatiaľ v Bratislave sa pripravuje najmä na transformáciu priemyselného areálu Palma. Keďže je však rozvoj Palmy závislý od zmeny Územného plánu, jeho realizácia je pomerne vzdialená – a týka sa to aj jeho kancelárskej prvej etapy, ktorá už v súlade s plánom je. Developer totiž pravidelne naráža na obštrukcie zo strany lokálnych záujmových združení, preto je celkom možné, že zdržia povoľovacie procesy. Zisky z predaja Blumentalu tak preinvestuje inde.

Ide o vzorový príklad toho, ako slovenské hlavné mesto dopláca na nízku flexibilitu územného rozvoja, pomalosť povoľovacích procesov, absenciu podpory rozvoja mesta zo strany samosprávy alebo na malicherné lokálne spory, ktoré bránia realizácii dôležitých schém. Palma je jeden príklad z viacerých, kedy sa zbytočne odsúva výstavba, navyše vyslovene žiadúca. Developerovi nestačilo ani to, aby si k tvorbe konceptu privolal renomovaných expertov z Gehl Architects a vďaka prepracovanej vízii urýchlil prijatie potrebných zmien.

Takýmto spôsobom prichádza Bratislava o príležitosti, peniaze, ktoré sa investujú inde, a napokon môže prísť aj o ľudí. V najhoršom prípade to citeľne spomalí rozvoj mesta. Príjemné projekty, ako je Blumental, tak budú vznikať omnoho zriedkavejšie.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube