YIMBA
Inovatívny prístup k udržaniu talentu: Obnova priemyselných budov pomáha aj malým mestám

Inovatívny prístup k udržaniu talentu: Obnova priemyselných budov pomáha aj malým mestám

30.03.2023 17:50 Martina Gregová

Konštrukcie, povoľujúce vytvorenie rozľahlých spoločných priestorov, jedinečné architektonické detaily aj použité materiály. To všetko sú dôvody, vďaka ktorým sa priemyselné budovy rekonštruujú čoraz častejšie. Nové coworkingové centrum tohto typu vzniklo v rakúskom mestečku Wattens.

Čítať viac

Rozvoj Matadoru nekončí: Kopčianka sa má rozšíriť, naráža na Územný plán

30.03.2023, 16:10 Andrej Sárközi

Kedysi najväčší priemyselný podnik v Petržalke, Matador, už dlhé roky mení svoju podobu. Súčasťou transformácie je aj projekt Kopčianka od spoločnosti Metrostav Slovakia, ktorá bude súčasťou potenciálneho druhého centra Petržalky. Po nedávnych novinkách z prvej etapy nastal pokrok aj v príprave druhej.

Čítať viac

Vzácna pamiatka bude zachránená: Rekonštrukcia kaštieľa v Čunove napreduje, vzniká tu ekocentrum

30.03.2023, 13:56 Andrej Sárközi

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) aktívne obnovuje viacero pamiatok. Novú podobu postupne získava aj kaštieľ v Čunove. Župa tu realizuje unikátne environmentálne a vzdelávacie centrum. Nakoľko bol celý objekt vo veľmi zlom stave, musel prejsť komplexnou rekonštrukciou, pričom obnovou prejde aj priľahlý verejný priestor. Stavebné práce výrazne pokročili.

Čítať viac

Slováci si modernejšiu nemocnicu nepamätajú: Nemocnica Bory sa otvára, pozrite si exkluzívnu prehliadku

30.03.2023, 11:39 Andrej Sárközi

Novodobá, špičková či pokroková. To je len zopár superlatívov, ktoré sú pripisované aktuálne najmodernejšiemu zdravotníckemu zariadeniu v krajine – Nemocnici Bory. Po vyše štyroch rokoch výstavby sa oficiálne otvára nové koncové zdravotnícke zariadenie zo siete Svet zdravia. Prvých pacientov privíta už od budúceho týždňa, pričom priniesť má novú úroveň kvality i vyššiu dostupnosť akútnej či plánovanej liečby.

Čítať viac

Nový život pre historickú zeleň. Súťaž na Mestský park v Banskej Bystrici pozná výsledky

Nový život pre historickú zeleň. Súťaž na Mestský park v Banskej Bystrici pozná výsledky

29.03.2023 19:43 Martina Gregová

Keďže je mestský park na Tajovského ulici národnou kultúrnou pamiatkou, cieľom súťaže bolo najmä nájdenie balansu medzi aktuálnymi požiadavkami obyvateľov mesta a zachovaním niektorých dôležitých kompozičných či architektonických prvkov. Hlavné úskalia súčasného stavu identifikovali občania v participatívnom procese, ktorý predchádzal samotnému vyhláseniu súťaže.

Čítať viac

Hanba mesta zanikne. Obnova podmostia Mosta SNP získala zelenú k realizácii

29.03.2023, 16:30 Andrej Sárközi

Most SNP čelí v posledných rokoch viacerým problémom. Mimoriadna prehliadka ikony Bratislavy len nedávno odhalila porušené zvary nosníkov. Kontroverzie v roku 2018 vyvolala aj výrazná a nelegálna premena podmostia na petržalskom nábreží Dunaja. Ako sa najnovšie zdá, Most SNP sa konečne dočká novej podoby nástupného priestoru na petržalskej strane – tentokrát už definitívne.

Čítať viac

Poplatok za rozvoj má rezervy. Pôvodné ciele nesplnil, zhodujú sa developeri (anketa)

29.03.2023, 15:10 Adrian Gubčo

Pred niekoľkými rokmi bol schválený a do praxe zavedený tzv. Poplatok za rozvoj. Ide o formu poplatku, ktorú po udelení stavebného povolenia hradia investori ako formu kompenzácie za komplikácie, ktoré výstavbou spôsobia. Samosprávy tak získali nové zdroje, určené na realizáciu zlepšení verejného priestoru či infraštruktúry. Developeri sa na doterajšiu prax pozerajú s výhradami.

Čítať viac

Len vzdialený sen? Plaváreň v Ružinove získava kontúry, realizácia je otázna

29.03.2023, 11:27 Adrian Gubčo

Bratislava je vyše polmiliónové mesto, napriek tomu disponuje len minimom verejných plavární. Ružinov, populáciou druhá najväčšia mestská časť, nemá ani jednu. V dohľadnej dobe sa to však podľa predstáv samosprávy malo zmeniť. V príprave je mohutný projekt, kombinujúci plávanie s modernizáciou zimného štadióna. Realizácia projektu nebude vôbec jednoduchá.

Čítať viac

Unikátny objekt chytil druhý dych. Rekonštrukcia športovej haly na Pasienkoch ide do finále

28.03.2023, 17:37 Andrej Sárközi

Ikonická športová hala na Pasienkoch sa už istý čas mení na Národné basketbalové centrum. Architektonicky výnimočná stavba bola dlhé roky skôr reklamným nosičom. Objekt, ktorý v čase vzniku pôsobil odvážne a netradične, má byť opäť moderným stánkom. Budova získava finálnu podobu.

Čítať viac

Malými zlepšeniami k príjemnejšiemu mestu: MIB odhalil zákaznícke centrum, ktoré oživí prázdnu prevádzku

28.03.2023, 13:35 Andrej Sárközi

Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) je už štyri roky pracoviskom mesta v oblasti tvorby architektúry, verejného priestoru a strategického plánovania. Okrem veľkých vízií pracuje aj na relatívne malých zadaniach. Príkladom je interiér nového zákazníckeho centra, ktoré vyplní prázdny priestor v širšom centre Bratislavy.

Čítať viac

Corwin ovládol Ľubľanu. Slovenský developer štartuje nový projekt, primátor ho víta

28.03.2023, 11:01 Adrian Gubčo

Slovenská developerská spoločnosť Corwin sa pred časom rozhodla rozvinúť svoje aktivity aj v slovinskej metropole Ľubľana. Dnes tu štartuje svoj druhý projekt, pripravuje niekoľko ďalších a otvorene konštatuje, že je do tohto mesta zaľúbená. Dôvodom je aj priaznivý postoj mesta, ktoré sa pozitívne stavia k developmentu a snaží sa podporovať investorov.

Čítať viac

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube