
Konštrukcie, povoľujúce vytvorenie rozľahlých spoločných priestorov, jedinečné architektonické detaily aj použité materiály. To všetko sú dôvody, vďaka ktorým sa priemyselné budovy rekonštruujú čoraz častejšie. Nové coworkingové centrum tohto typu vzniklo v rakúskom mestečku Wattens.
Kedysi najväčší priemyselný podnik v Petržalke, Matador, už dlhé roky mení svoju podobu. Súčasťou transformácie je aj projekt Kopčianka od spoločnosti Metrostav Slovakia, ktorá bude súčasťou potenciálneho druhého centra Petržalky. Po nedávnych novinkách z prvej etapy nastal pokrok aj v príprave druhej.
Bratislavský samosprávny kraj (BSK) aktívne obnovuje viacero pamiatok. Novú podobu postupne získava aj kaštieľ v Čunove. Župa tu realizuje unikátne environmentálne a vzdelávacie centrum. Nakoľko bol celý objekt vo veľmi zlom stave, musel prejsť komplexnou rekonštrukciou, pričom obnovou prejde aj priľahlý verejný priestor. Stavebné práce výrazne pokročili.
Novodobá, špičková či pokroková. To je len zopár superlatívov, ktoré sú pripisované aktuálne najmodernejšiemu zdravotníckemu zariadeniu v krajine – Nemocnici Bory. Po vyše štyroch rokoch výstavby sa oficiálne otvára nové koncové zdravotnícke zariadenie zo siete Svet zdravia. Prvých pacientov privíta už od budúceho týždňa, pričom priniesť má novú úroveň kvality i vyššiu dostupnosť akútnej či plánovanej liečby.
Keďže je mestský park na Tajovského ulici národnou kultúrnou pamiatkou, cieľom súťaže bolo najmä nájdenie balansu medzi aktuálnymi požiadavkami obyvateľov mesta a zachovaním niektorých dôležitých kompozičných či architektonických prvkov. Hlavné úskalia súčasného stavu identifikovali občania v participatívnom procese, ktorý predchádzal samotnému vyhláseniu súťaže.
Most SNP čelí v posledných rokoch viacerým problémom. Mimoriadna prehliadka ikony Bratislavy len nedávno odhalila porušené zvary nosníkov. Kontroverzie v roku 2018 vyvolala aj výrazná a nelegálna premena podmostia na petržalskom nábreží Dunaja. Ako sa najnovšie zdá, Most SNP sa konečne dočká novej podoby nástupného priestoru na petržalskej strane – tentokrát už definitívne.
Pred niekoľkými rokmi bol schválený a do praxe zavedený tzv. Poplatok za rozvoj. Ide o formu poplatku, ktorú po udelení stavebného povolenia hradia investori ako formu kompenzácie za komplikácie, ktoré výstavbou spôsobia. Samosprávy tak získali nové zdroje, určené na realizáciu zlepšení verejného priestoru či infraštruktúry. Developeri sa na doterajšiu prax pozerajú s výhradami.
Bratislava je vyše polmiliónové mesto, napriek tomu disponuje len minimom verejných plavární. Ružinov, populáciou druhá najväčšia mestská časť, nemá ani jednu. V dohľadnej dobe sa to však podľa predstáv samosprávy malo zmeniť. V príprave je mohutný projekt, kombinujúci plávanie s modernizáciou zimného štadióna. Realizácia projektu nebude vôbec jednoduchá.
Ikonická športová hala na Pasienkoch sa už istý čas mení na Národné basketbalové centrum. Architektonicky výnimočná stavba bola dlhé roky skôr reklamným nosičom. Objekt, ktorý v čase vzniku pôsobil odvážne a netradične, má byť opäť moderným stánkom. Budova získava finálnu podobu.
Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) je už štyri roky pracoviskom mesta v oblasti tvorby architektúry, verejného priestoru a strategického plánovania. Okrem veľkých vízií pracuje aj na relatívne malých zadaniach. Príkladom je interiér nového zákazníckeho centra, ktoré vyplní prázdny priestor v širšom centre Bratislavy.
Slovenská developerská spoločnosť Corwin sa pred časom rozhodla rozvinúť svoje aktivity aj v slovinskej metropole Ľubľana. Dnes tu štartuje svoj druhý projekt, pripravuje niekoľko ďalších a otvorene konštatuje, že je do tohto mesta zaľúbená. Dôvodom je aj priaznivý postoj mesta, ktoré sa pozitívne stavia k developmentu a snaží sa podporovať investorov.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac