
Rekonštrukcia staršieho bytu s obmedzenou rozlohou patrí medzi tie najnáročnejšie, no zároveň najzaujímavejšie architektonické úlohy. Každý meter štvorcový musí byť premyslený do posledného detailu, aby vznikol funkčný a príjemný priestor na život. Kľúčom k úspechu je správne dispozičné riešenie, výber svetlých materiálov a dôraz na praktické detaily.
Slovenská metropola je mestom obklopeným zeleňou. Mnohé lesné územia sú upravené do podoby lesoparkov a postupne sa revitalizujú, aby poskytli návštevníkom lepší zážitok. Týka sa to aj Zrkadlového hája v Petržalke. Jedným z najnovších počinov je obnova areálu bývalej horárne Gejzu Dražďáka na Starhradskej ulici, za ktorou stoja Mestské lesy v Bratislave (MLB).
Bajkalská ulica je súčasťou kľúčového vnútromestského dopravného okruhu s ambíciou premeniť sa na mestskú triedu. Jej okolie sa tak má v najbližších rokoch zmeniť prostredníctvom rozsiahlej výstavby. K výrazným zásahom bude patriť projekt Bajkal Office, a to nielen kvôli svojej architektúre, ale aj odstránením skeletu neslávne známej diskotéky.
Supermarkety a objekty, v ktorých sídlia, sú rozporuplnou súčasťou urbanizmu mesta. Hoci sú dôležité pre zásobovanie obyvateľstva potravinami, jednopodlažné, no priestorovo rozľahlé stavby s povrchovými parkoviskami sú vhodné skôr na predmestie. Napriek tomu aj v lukratívnych lokalitách vznikajú takéto „krabice“. Čosi podobné je teoreticky možné aj v mimoriadne perspektívnej časti Petržalky na okraji budúceho centra.
V posledných rokoch sa v bratislavských uliciach objavilo obrovské množstvo balíkomatov, predstavujúcich pohodlnejšiu a časovo flexibilnejšiu formu doručovania zásielok. Mnohé z nich sa však vizuálnou aj priestorovou bariérou vo verejnom priestore. Reagovať na to chce Metropolitný inštitút Bratislavy, ktorý pripravil nové Princípy a štandardy balíkomatov.
Patrónka a jej okolie priťahuje súkromných aj verejných investorov. Popri administratívnych objektoch tu postupne pribúdajú aj rezidenčné developmenty, ktoré prispejú k premene lokality na multifunkčnú, živú a udržateľnejšiu mestskú štvrť. Jedným z nich je aj Polyfunkčný komplex Železná Studienka, postupne získavajúci prvé povolenia.
Územné plány sú kľúčovým dokumentom, určujúcim podobu budúceho rozvoja mesta. V prípade vysokej kvality môžu prispieť k riešeniu zlej dostupnosti bývania alebo ekonomickému rastu, v opačnom prípade zas rozvoj mesta dusiť. Prijatie nového plánu je tak veľkou udalosťou, zvlášť keď nový územný plán získalo druhé najväčšie mesto na Slovensku.
Areál Výskumného ústavu zváračského patrí k najperspektívnejším transformačným územiam v Bratislave. Veľký komplex budov dnes už neplní svojej pôvodnej funkcii a hľadá alternatívne spôsoby využitia. Nachádza sa pritom v mimoriadne výhodnej polohe na Račianskej ulici, na okraji bratislavského vnútorného mesta. Napriek tomu sa mení len pomaly.
Súčasná architektúra čoraz častejšie nadväzuje na tradičné stavebné formy a materiály, ktoré prirodzene zapadajú do okolitej krajiny. Inšpirácia regionálnou architektúrou umožňuje vytvárať stavby, ktoré rešpektujú históriu a zároveň spĺňajú nároky moderného bývania. Prírodné materiály ako drevo a kameň, spolu s jednoduchými hmotami, prinášajú nadčasovosť aj vizuálnu čistotu. Presne takýto prístup zvolilo štúdio Archholiks pri návrhu rodinného domu v severoslovenskej obci.
V Bratislave pokračuje príprava viacerých parkovacích domov, ktoré majú priniesť nové kapacity v najvyťaženejších častiach mesta. Jeden z nich má vyrásť aj v Dúbravke na mieste existujúceho parkoviska. Ide o súčasť pripravovaných investícií, ktoré súvisia s postupným zavádzaním parkovacej politiky. Popri tomto zámere je totiž v príprave hneď niekoľko ďalších.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac