Zelenšia verzia Bratislavy. Baltská metropola ukazuje cestu pre slovenské hlavné mesto

Zelenšia verzia Bratislavy. Baltská metropola ukazuje cestu pre slovenské hlavné mesto

22.04.2024 20:18 Martina Gregová

Bratislava sa niekedy porovnáva s Prahou či Viedňou, ide však o neporovnateľné mestá. V Európe sa jej v mnohých ohľadoch azda najviac približuje litovská metropola Vilnius. V súčasnosti prežíva úspešné obdobie, čo dokazuje získanie titulu Európske zelené hlavné mesto pre rok 2025. Dôležitú úlohu tu zohrávajú aj úspešné projekty participácie obyvateľov na tvorbe verejného priestoru.

Trh sa konečne otepľuje. Predaj bytov sa oživuje, ich počet nepribúda

22.04.2024, 17:28 Adrian Gubčo

V Bratislave badať náznaky oživenia realitného trhu. Počet predaných bytov mierne vzrástol, hoci ponuka ostáva nateraz zhruba rovnaká. Radikálne oteplenie v oblasti predaja bytov však predpokladané nie je. Vyplýva to zo zistení spoločnosti Bencont v rámci jej pravidelnej kvartálnej analýzy.

Dúbravsko-Karloveská radiála je hotová len naoko. Po rokoch využívania stále čaká na kolaudáciu

22.04.2024, 14:30 Simona Schreinerová

Jeden z nosných prvkov bratislavskej hromadnej dopravy stále funguje v provizórnom režime. Po zmodernizovanej Dúbravsko-karloveskej radiále už roky jazdia električky, oficiálne rozhodnutie jej však stále chýba. Dočká sa ho vôbec niekedy?

Riaditeľka MIBu Petra Marko: Reakcia na úpravy Vazovovej a Mudroňovej bola pozitívna, na sociálne siete sa nedostala

22.04.2024, 11:50 Adrian Gubčo

Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) má päť rokov. Za tú dobu má za sebou množstvo práce, ktorá začína byť v bratislavských uliciach viditeľná. Omnoho väčšie úlohy ho však čakajú – zmeniť slovenskú metropolu na mesto s vysokou kvalitou života, ktoré má jasnú predstavu o svojom rozvoji. Ako to zvláda, hovorí nová riaditeľka inštitútu Petra Marko.

Odišiel legendárny architekt Ján Miloslav Bahna

Odišiel legendárny architekt Ján Miloslav Bahna

22.04.2024 10:33 RED

Vo veku 80 rokov zomrel v nedeľu (21. 4.) slovenský architekt Ján Miloslav Bahna. TASR o tom informoval jeho syn Miloslav Bahna.

Konečne rozvoj. Devínu skončila nútená správa, pripravuje prvé investície

21.04.2024, 21:00 RED

Bratislavský Devín by sa mohol zo svojich dlhoročných finančných problémov dostať v apríli 2027. Vtedy by sa mal ukončiť proces konsolidácie a pohľadávky sa stanú nevymáhateľnými. Pozitívom pre mestskú časť však zároveň je, že sa jej podarilo pripraviť rozpočet ako kapitálový. Uviedla to starostka Devína Jana Jakubkovič.

Koniec hanby? Trenčianska autobusová stanica je v desivom stave, mesto ohlasuje blízky štart revitalizácie

21.04.2024, 17:37 Martina Gregová

Stav železničných a autobusových staníc na Slovensku vo všeobecnosti nie je veľmi dobrý, hoci v prípade autobusových terminálov sa postupne zlepšuje. Výnimkou zostáva Trenčín, ktorý je v tomto smere na tom zle aj oproti iným mestám, zvlášť krajským. Situácia je obzvlášť kritická v kontexte pripravovaného Európskeho hlavného mesta kultúry, ktorým bude mesto na Váhu v roku 2026.

Vzácna pamiatka dostáva novú podobu. Prvý panelák je v rekonštrukcii, deštrukcia sa nekoná

20.04.2024, 17:21 Adrian Gubčo

Prefabrikované bytové domy, ľudovo paneláky, tvoria podstatnú súčasť obrazu našich miest. Žije v nich väčšina obyvateľov Slovenska a v minulosti dramaticky zvýšili životný štandard, hoci dnes sú mnohými kritizované pre ich urbanistické a architektonické riešenie. Príbeh panelákov sa začala písať na Kmeťovom námestí v Bratislave, kde aktuálne prebieha rekonštrukcia.

Divoká príroda v susedstve veľkomesta. Praha dostane obrovský park, podobný môže mať Bratislava

20.04.2024, 13:49 Martina Gregová

Park Maniny je jedným z mnohých zámerov českej metropoly, ktorých cieľom je ochladzovať mestské priestory a zvyšovať tak pohodu obyvateľov. Na obrovskej ploche vyše 56 hektárov prinesie spojenie rekreačných aktivít a divokej prírody.

Unikátny spôsob skúšania topánok. Bratislavská pobočka známej značky robí z nakupovania zážitok

19.04.2024, 19:21 Martina Gregová

Nákup turistických topánok môže byť niekedy komplikovaný. Počas skúšania sa totiž v bežnom obchode nedajú napodobniť podmienky, ktoré užívateľ obuvi zažije priamo v teréne. S týmto problémom sa rozhodli vyrovnať v priestoroch predajne Alpina, ktoré tento nedostatok vďaka kreatívnemu dizajnu prekonávajú. Hory tu návštevníkom navyše pripomenie aj množstvo iných, originálne zvolených prvkov.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube