Bratislava sa mení na subtropické mesto, treba ju na to pripraviť

Bratislava sa mení na subtropické mesto, treba ju na to pripraviť

10.06.2023 15:30 Adrian Gubčo

Klimatická zmena prináša mnoho zmien, k tým najvýraznejším patrí zmena priemerných teplôt v mestách, rastúce výkyvy počasia, ale v princípe aj čoraz dlhšie a silnejšie suchá. Bratislava je klimatickými procesmi zasiahnutá taktiež a už dnes je možné konštatovať, že je v subtropickom pásme. Ako sa to prejaví na tvári mesta a ako na to reagovať?

Namiesto rušnej križovatky kvalitná mestská štvrť. Štokholm spúšťa projekt, aký potrebuje aj Bratislava

09.06.2023, 19:37 Martina Gregová

Premeny veľkých dopravných uzlov sú vždy kontroverznou témou. Diskusie o projekte Slussen v švédskej metropole Štokholm sa spustili už pred niekoľkými desaťročiami. Útlm automobilovej dopravy a dopyt po verejnom priestore však konečne mesto podnietil k spusteniu rozsiahlej transformácie.

Mesto krásnych parkov. Bratislava sa pripravuje na klimatickú zmenu, spúšťajú sa viaceré projekty

09.06.2023, 16:40 Adrian Gubčo

Bratislava je veľmi zelené mesto s veľkým počtom parkov, ich údržba a úroveň je však väčšinou slabšia. Najbližšie roky by ale mali priniesť zmenu. Do obnovy vstupuje viacero zelených plôch, iné zas boli dokončené. Slovenská metropola sa tak lepšie pripravuje na prejavy zmien klímy, čo je v kontexte nedávnych udalostí zásadná úloha.

O krok bližšie k dostupnému bývaniu. Výstavba na Terchovskej získava reálnejšie kontúry

09.06.2023, 13:15 RED

Bytový dom Terchovská sa postupne blíži k realizácii. Ide o jeden z najočakávanejších projektov nájomného bývania a rovnako aj najprepracovanejších. Mestská časť Bratislava - Ružinov už prijala návrh na vydanie územného rozhodnutia o umiestnení stavby, stavebníkom je Hlavné mesto SR Bratislava.

Zložitá cesta dôležitej spojnice. Proti tunelu Karpaty sú výhrady

Zložitá cesta dôležitej spojnice. Proti tunelu Karpaty sú výhrady

09.06.2023 11:00 Adrian Gubčo

Na konci minulého roka Ministerstvo životného prostredia (MŽP) oznámilo, že súhlasí s výstavbou diaľničného úseku D4 Rača – Záhorská Bystrica. Jeho súčasťou bude aj najdlhší tunel na Slovensku, tunel Karpaty. Príprava projektu však bude zložitejšia. Voči rozhodnutiu rezortu sa odvolali viaceré aktéri, vrátane Národnej diaľničnej spoločnosti.

Ohnisko mestskej kultúry? Vzácny komplex sa vracia do života, môže byť pamiatkou

08.06.2023, 17:55 Adrian Gubčo

Komplex Obchodného domu Prior a hotela Kyjev patrí k najvýznamnejším príkladom neskoromodernistickej architektúry v Bratislave. Počas svojej vyše polstoročnej histórie zažil vzostupy aj pády, pričom dnes je skôr bližšie k úpadku. Postupne by sa to ale mohlo začať meniť, k čomu môže, paradoxne, dopomôcť vyhlásenie komplexu za pamiatku.

Rastúci downtown dostal novú vežu. The Mill má plnú výšku, obsadený je už teraz

08.06.2023, 17:15 Adrian Gubčo

Ako bratislavský downtown je dnes vnímané predovšetkým územie medzi Karadžičovou a Košickou. Je však zrejmé, že skôr či neskôr sa bude rozširovať, pričom jedným z hlavných smerov expanzie bude okolie budúceho bulváru na Mlynských nivách. Investičná aktivita tu prebieha už dnes, pričom v posledných dňoch získala lokalita novú dominantu – The Mill od spoločnosti Immocap

Mladí architekti súťažili o najlepšiu stavbu s využitím prefabrikácie

08.06.2023, 13:10 RED

Študenti architektúry dostali možnosť dokázať, že prefabrikácia neznamená uniformitu a že kreatívne nápady sa dajú realizovať aj pomocou typizovaných riešení. Spoznali sme výsledky súťaže pre mladých architektov PREFABRICATION GOES CREATIVE, do ktorej sa mohli zapojiť študenti všetkých vysokých škôl architektúry z Bratislavy a Košíc.

V srdci nového mesta. Výhľady z The Mill ukazujú veľkú premenu Bratislavy

08.06.2023, 10:30 Adrian Gubčo

V štvrti Mlynské Nivy práve dosiahol plnú výšku projekt The Mill od spoločnosti Immocap. Kancelárska veža vznikla na nároží ulíc Mlynské nivy a Plynárenská, v strategickej polohe v jadre prudko sa meniacej lokality. Rozsah transformácie je viditeľný priamo z budovy – od nového centra po rozvojové pozemky, bizniscentrum bude v srdci veľkého posunu celého mesta.

Pokrok pre celý región. Nové transformačné centrum bude vzorom v architektúre aj plánovaní budúcnosti

07.06.2023, 18:30 Martina Gregová

Región s viacerými ekonomickými problémami hľadá svoju novú náplň. Pomôcť má k tomu projekt, ktorý sa stane pilierom udržateľného rozvoja. Budúce Transformačné centrum má byť vzorom samé osebe: budova centra bude výsledkom recyklácie starej zástavby a architektonickej súťaže. 

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube