Author photoAndrej Sárközi 13.12.2022 19:15

Jedinečná fasáda je kompletne odhalená. Zwirn sa blíži k dokončeniu

Zwirn od developera YIT Slovakia postupne mení rozvíjajúci sa okraj bratislavského downtownu. Ožíva Pradiareň 1900, sprístupnené je námestie a definitívnu podobu začína získavať aj prvá etapa developmentu. Komplex začína potvrdzovať tvrdenia o vzorovom projekte.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Zwirn vzniká v území medzi Svätoplukovou, Páričkovou, Košickou a ulicou Mlynské nivy. Development nadväzuje na bohatú históriu bývalého priemyselného areálu Bratislavskej cvernovej továrne a začína rozvíjať nový príbeh, ktorý toto miesto mení na atraktívnu mestskú štvrť. Kedysi sa tu vyrábali nite a priadze, ich produkcia sa však natrvalo skončila v roku 2004. Zostala tu rozsiahla a len striedmo využívaná zóna (ak nerátame umelecké aktivity v bývalej Cvernovke), ktorá čakala na svoju transformáciu. 

Lokalita sa začala meniť už v roku 2012, kedy boli zbytočne zrovnané so zemou dva historické objekty. Budovy mali vysokú hodnotu a nebyť ich zbúrania, pravdepodobne by boli vyhlásené za pamiatky.

Ďalší prelom prišiel v roku 2015, kedy areál Cvernovky získal developer YIT Slovakia. Ten následne vyhlásil vyzvanú medzinárodnú architektonicko-urbanistickú súťaž, v ktorej sa presadila kancelária Compass. Architekti navrhli prvotriedny koncept, kombinujúci mestotvornú architektúru s veľkorysými verejnými priestranstvami a zrekonštruovanou pradiarňou a súvisiacou silocentrálou. Práve tá sa stala ukážkovo obnovenou administratívnou budovou s nádychom histórie a charakterom príťažlivého priemysleného paláca.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: YIT Slovakia
  • Zdroj: YIT Slovakia
  • Zdroj: YIT Slovakia

K dokončeniu majú opäť o čosi bližšie domy v prvej etape, ktorých výstavba sa začala ešte v roku 2020. Vznikne tu celkovo 202 bytov a 65 apartmánov na ôsmich podlažiach. Táto časť projektu počíta aj so 490 parkovacími miestami. Vďaka svojmu pôdorysu vytvoria domy polouzatvorený vnútroblok. 

Práce výrazne pokročili a už v posledných mesiacoch sa začala odhaľovať fasáda. V decembri boli všetky strany domu (domov) bez lešenia, dokončené boli aj balkóny. Momentálne sa dokončuje vonkajší obklad na prízemí. Podľa oficiálnej stránky projektu je v Zwirne 1 aktuálne voľných 30 bytových jednotiek. Dokončenie prvej etapy sa predpokladalo na jar 2023, aktuálne je ako najneskorší termín kolaudácie uvádzaný september 2023. 

Medzičasom napreduje aj výstavba tretej etapy, ktorá je o niečo komplikovanejšia. V skutočnosti ide o druhú etapu. Zvláštne číslovanie je dôsledkom nezrovnalostí pri výklade Územného plánu, čo zasiahlo do povoľovania. To odsunulo realizáciu druhého bloku a developer sa tak pustil do výstavby tretieho, tvoriaceho južnú časť územia.

Jeho súčasťou je šesť sekcií bytoviek a nárožná administratívna veža, ktorá pôsobí ako dominanta Zwirnu. Domy budú vnútroblok zdieľať spolu so Strednou odbornou školou kaderníctva a vizážistiky. 

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

V tretej etape, do ktorej sa developer pustil prednostne, vzniká 155 bytov a 40 apartmánov. Ako prvá sa však vybuduje trojpodlažná podzemná garáž s 460 stojiskami a pivničnými kobkami. Na prízemí jednotlivých vchodov budú retailové prevádzky. Parter, orientovaný do verejného priestoru, bude aktívny. Vnútroblok bude verejne prístupný, parkovo upravený a nadväzovať bude na kancelársku časť.

Najzaujímavejším prvkom tejto etapy je už spomenutá 14-podlažná veža, v ktorej vznikne 9-tisíc metrov štvorcových administratívnych priestorov. Vzniknú tu viaceré menšie individuálne kancelárie (najmenšie budú mať 27 metrov štvorcových) a väčšina bude disponovať malou kúpeľnou a kuchynkou. Ako sme uviedli v predošlom článku, tieto malé kancelárie viedli k domnienke, že ide o inak zabalené malé byty. Samotný developer mal tieto priestory vo výberovníku dokonca označené ako „apartments“. 

 

Zdroj: YIT Slovakia

 

Na pozemku aktuálne prebiehajú práce na realizácii základovej jamy. Oproti októbru je dnes, v decembri, značne hlbšia, dosiahnutá však už bola maximálna hĺbka. Budovy sa začnú čoskoro zakladať a začnú pribúdať podzemné podlažia. Celkové dokončenie sa predpokladá v apríli roku 2025.

Druhá etapa sa dostane na rad ako posledná. Vzniknú v nej 6 až 11-podlažné obytné domy a celkovo 311 bytov a 103 apartmánov. Zahŕňať bude taktiež dve garáže na troch podzemných podlažiach o počte 625 parkovacích miest, v exteriéri sa bude nachádzať 14 stojísk. Druhá etapa je aktuálne vo fáze územného konania, nasledovať ešte musí vydanie územného rozhodnutia a následné stavebného povolenia. 

Vo výstavbe by oneskorená druhá etapa mohla byť do konca roka 2023. Celý Zwirn by tak mohol byť hotový v roku 2026. 

Development sa bude môcť po úspešnom zavŕšení stavby všetkých etáp pýšiť najväčšou tehlovou fasádou na Slovensku. Zwirn sa tak stane atraktívnou stavbou, hoci to možno povedať už v súčasnosti – pár mesiacov pred ukončením prvej etapy a niekoľko rokov od celého projektu.

Stavba púta pozornosť verejnosti a rovnako aj celá ulica, ktorá získava nový vzhľad. Košická má odrazu dve strany. Projekt sa obracia aj smerom k Páričkovej a nové hrany získava aj námestie pri Pradiarni. Práve tu má vzniknúť nové ohnisko mestského života. 

Bratislava tak postupne získava novú atraktívnu štvrť, ktorá sa po dokončení môže stať bránou do nového centra metropoly v smere od Ružinova. Zwirn je vzorovým developmentom, ktorý je v bratislavskom kontexte príkladom aj pre iné projekty.

 

Fotografie z 03.12.2022. Pozrite si priebeh výstavby vo fotoalbumoch.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube