Author photoAdrian Gubčo 17.10.2022 15:58

Najväčšia tehlová fasáda na Slovensku. Zwirn odhaľuje svoju tvár

Prvá etapa polyfunkčného projektu Zwirn v novom centre mesta začína získavať definitívnu podobu. Postupne sa odhaľuje tehlová fasáda prvého z trojice blokov, ktoré budú po dokončení tvoriť celý development. V krátkom slede by mala nasledovať aj tretia etapa, ktorá je už vo výstavbe. Komplex od developera YIT Slovakia má asociovať industriálnu minulosť lokality.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Zwirn vzniká v priestore medzi Svätoplukovou, Páričkovou, Košickou a ulicou Mlynské nivy. Donedávna išlo o miesto, kde sa rozkladal areál Bratislavskej cvernovej továrne. Výroba nití a priadzí bol definitívne ukončená v roku 2004, následkom čoho tu ostala rozsiahla, striedmo využívaná zóna. Už od začiatku 21. storočia začalo byť zrejmé, že ide o ideálne miesto pre transformáciu na aktívnu súčasť okolitej mestskej štvrte.

Reálne sa však začal areál meniť až v roku 2012 – zbytočne boli zrovnané so zemou dva historické objekty vysokej hodnoty, ktoré by boli v opačnom prípade pravdepodobne vyhlásené za pamiatky. V roku 2015 Cvernovku získalo YIT Slovakia, ktoré vyhlásilo medzinárodnú vyzvanú architektonicko-urbanistickú súťaž. V tej sa presadila kancelária Compass. Vtedy už skúsení a známi architekti vo svojom koncepte nadviazali na urbanistickú štruktúru okolia a navrhli projekt, kombinujúci mestotvornú architektúru s veľkorysými verejnými priestranstvami a zrekonštruovanou pradiarňou a silocentrálou.

Išlo o jediné dva objekty, ktoré sa zachovali z pôvodnej Cvernovky. Pradiareň sa pod menom Pradiareň 1900 stala modernou administratívnou budovou, hoci si zachováva charakter príťažlivého priemyselného paláca. Nové domy s prevažne rezidenčnou funkciou na výrobu odkazujú svojou architektúrou – teda využitím tehlového fasádneho obkladu, ktorý sa v minulosti využíval práve na industriálne stavby. Celý projekt tak má získať citlivý a príjemný charakter, ktorý posilní rozsiahla výsadba zelene.

Výstavba prvej etapy, kde vzniká 202 bytov, 65 apartmánov a 490 parkovacích miest, začala už v októbri 2020. Nové domy budú mať maximálne osem podlaží a vďaka svojmu pôdorysu vytvoria polouzatvorený vnútroblok. Ten bude parkovo upravený a zdieľaný s existujúcimi domami, obrátenými do Páričkovej a Dulovho námestia. Na prízemí smerom do námestia pri Pradiarni 1900, do Košickej alebo do novej uličky v predĺžení Oravskej budú umiestnené obchodné prevádzky.

V tejto chvíli sa jej realizácia blíži k záveru. Stavebník už dokončuje fasády, ktoré sú už pri pohľade z Páričkovej, vnútrobloku alebo Košickej prakticky dokončené. Zhotoviteľ sa chváli, že ide o najväčšiu tehlovú fasádu na Slovensku* – postupne sa tu nalepí až 700-tisíc kusov tehál. Ide pritom stále len o prvú časť projektu. Na prvý pohľad pôsobí fasáda atraktívne, nezabudlo sa ani na detaily v podobe akýchsi šambrán okolo okien alebo estetického zábradlia na balkónoch.

Dokončenie prvej etapy sa predpokladá na jar roku 2023. Stavebný ruch tým v zóne neustane, keďže medzičasom napreduje aj výstavba tretej etapy.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: YIT Slovakia

Tretia etapa, ktorá je v skutočnosti druhá, je dôsledkom nezrovnalostí pri výklade Územného plánu. Tie odsunuli realizáciu druhého bloku. Developer sa pustil do výstavby tretieho, ktorý tvorí južnú časť územia. Jeho súčasťou je šesť sekcií bytoviek a nárožná administratívna veža, ktorá pôsobí ako výškový akcent Zwirnu. Domy budú vnútroblok zvierať spoločne so Strednou odbornou školou kaderníctva a vizážistiky.

V tretej etape vzniká 55 bytov a 40 apartmánov. Ako prvá sa však vybuduje trojpodlažná podzemná garáž s 460 stojiskami a pivničnými kobkami. Na prízemí jednotlivých vchodov budú retailové prevádzky, aktívny by mal byť prakticky celý parter, orientovaný do verejného priestoru. Vnútroblok bude parkovo upravený, verejne prístupný a nadväzovať bude na kancelársku časť.

Veža tvorí v mnohých ohľadoch najzaujímavejšiu časť tejto etapy Zwirnu. Budova bude mať 14 podlaží a vznikne v nej 9.000 m2 kancelárskych priestorov, pričom sa tieto kancelárie budú predávať do osobného vlastníctva. Ako dávnejšie písal developer, „uvedomuje si potrebnosť malých kancelárií“, preto budú mať najmenšie jednotky 27 m2 a každá väčšina aj malú kúpeľňu a kuchynku. To vedie mnohých k špekuláciám, že ide o inak zabalené malé byty. Nepomohlo tomu ani samotné YIT, kde sú kancelárie vo výberovníku označené ako „apartments“.

V tejto chvíli sa na pozemku ešte stále hĺbi základová jama. Dokončenie sa predpokladá v apríli 2025. V tom čase by už mala byť vo výstavbe aj druhá etapa, ktorá je momentálne v štádiu územného konania. Nasledovať tak bude ešte vydanie územného rozhodnutia a stavebného povolenia, čo bude nepochybne trvať ešte niekoľko mesiacov. Celý Zwirn tak bude dokončený azda v roku 2026.

 

Zwirn Offices. Zdroj: YIT Slovakia

 

Hoci ešte k dokončeniu prvej etapy chýbajú mesiace a v prípade celého projektu roky, už teraz Zwirn mení charakter územia. Košická pôsobí mestskejším dojmom, keď má odrazu dve strany. Zmenila sa aj Páričkova, hoci sa do nej projekt obracia len v obmedzenej miere. Napokon, nové hrany získava aj námestie pri Pradiarni, ktoré má byť v budúcnosti ohniskom mestského života.

Najdôležitejšie pri zapojení Zwirnu do fungovania štvrte bude aktivácia jeho parteru – čo pri 56 priestoroch a susedstve s Nivy centrom nebude celkom jednoduchá úloha – a optimálne napojenie na sieť verejných priestranstiev. V tomto smere majú okolité ulice ešte výrazné rezervy. Svätoplukova, Páričkova i Košická sú značne zanedbané a s nízkou kvalitou materiálov a pešieho a cyklistického pohybu. Inak pekné a upravené Dulovo námestie je devastované parkovaním, najmä v susedstve miestneho hotela. Z druhej strany, od Mlynských nív, sa zas nachádza jedna z najrušnejších križovatiek v Bratislave.

Popri dokončovaní jednotlivých etáp tak developera, ale aj mesto či mestskú časť čaká vážna úloha v intenzívnejšom zveľaďovaní bezprostredného okolia Zwirnu. Ak sa to podarí, vznikne atraktívna brána do nového centra Bratislavy v smere od Ružinova. Vďaka ostatným vlastnostiam môže ísť zároveň aj o to najlepšie z tejto časti mesta. Zwirn pôsobil už pred výstavbou ako v mnohých ohľadoch vzorový projekt. Ako sa zatiaľ zdá, vysoké nároky potvrdzuje aj skutočná realizácia.  

 

*Po dokončení celého projektu. 

Fotografie z 11.10.2022. Pozrite si výstavbu Zwirnu vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube