Author photoAdrian Gubčo 25.01.2022 13:16

Projekt Urban Residence je definitívne dokončený, nový park si na otvorenie ešte počká

V uplynulých týždňoch bola dokončením poslednej budovy C ukončená výstavba polyfunkčného komplexu Urban Residence od developera Lucron. Na pozemku, ktorý sa uvoľnil po asanácii staršej priemyselnej zástavby, vznikol komplex architektonicky dobre riešených bytových domov s aktívnym prízemím a príjemnou úpravou exteriérových priestranstiev. Na sprístupnenie čaká už len nový park medzi projektom a Filiálkou.

Račianska ulica sa na konci 19. a na začiatku 20. storočia stala jednou z najvýznamnejších bratislavských priemyselných lokalít. Predovšetkým medzi ulicou a železničnou traťou sa postupne rozvíjali výrobné aj skladové areály. Jedným z nich, ktorý vznikol v roku 1922, bola aj Ferona, dodnes existujúca spoločnosť, ktorá si vybudovala kapacity medzi Račianskou, Škultétyho a areálom železničnej stanice Filiálka. Sklady sa na tomto mieste nachádzali až do začiatku 21. storočia.

V tomto období sa spustili asanácie jednotlivých fabrík a výrobných areálov v očakávaní masívnej výstavby. To bol aj prípad priestoru dnešného Urban Residence, kde sa uvažovalo nad vznikom mohutného komplexu Nové Slovany. Jeho súčasťou mala byť aj výrazná výšková budova. V pokrízovom období sa však plány začali zreálňovať. Kancelária Šujan_Stassel najprv navrhla sériu šiestich nižších bytoviek, následne však projekt ďalej prepracovala kancelária Compass. Pre developera Lucron pripravila koncept trojice blokov, dvoch líniových, rovnobežných s Račianskou a zvierajúcich parkovo upravený vnútroblok, a jedného bodového. Výstavba začala v roku 2016.

Ako prvé boli vybudované líniové objekty. Sedempodlažné domy AI a AII popri Račianskej boli dokončené v roku 2018, druhá etapa, osempodlažná budova B smerom k Filiálke v roku 2019. V tomto čase sa začala spúšťať výstavba tretej etapy, budovy C, ktorá vznikla v kontakte so Škultétyho ulicou. Bodový dvanásťpodlažný dom uzatvára vnútroblokový priestor a je akousi výškovou dominantnou projektu. Zároveň nadväzuje na susedný obytný súbor Pri Mýte, ktorý taktiež disponuje podobne vysokou budovou. Dokončený a skolaudovaný bol v priebehu minulého roka.

Lucron tak zavŕšil premenu brownfieldu, z ktorého sa stala príťažlivá a moderná časť mesta. V celom projekte vzniklo 438 rezidencií, z toho 80 v poslednej bytovke. Developerovi sa podarilo predať v podstate všetky byty, s výnimkou 25 jednotiek v budove A. Tie ponúka na dlhodobý prenájom spolu so službami spojenými s bývaním. Ako však dodáva Lucron, obsadené sú aj tieto byty. Okrem toho tu vznikla bohatá občianska vybavenosť, keďže prakticky celé prízemie (okrem niekoľkých priestorov v dome B) je využité v prospech prevádzok. Z vyše 3,3-tisíc metrov štvorcových je obsadená väčšina. S dokončením tretej etapy pribudlo aj nové detské ihrisko.

Architektonická úroveň projektu je dobrá, pričom autori z Compassu sa jednoducho, no celkom efektívne vyrovnali aj s potenciálnym problémom v podobe možného monolitického pôsobenia dlhej budovy pozdĺž ulice. Jednotlivé vchody odlíšili odlišnou materialitou alebo farebnosťou fasád. Vhodne pôsobí aj využitie loggií, resp. predsadených fasád. Zo všetkých objektov je však najatraktívnejším asi práve dokončený dom C. Budova pôsobí ľahko a elegantne, čím sa zmierňuje kontrast jej výšky oproti zvyšku súboru.

Do domu sa postupne sťahujú obyvatelia a zabiehajú sa aj jednotlivé prevádzky. Projekt je tak prakticky dokončený. Predsa len však ešte čosi k jeho úplnému sfinalizovaniu chýba: otvorenie zrevitalizovaného priestoru medzi Urban Residence a areálom Filiálky. Developer tu vytvoril parčík ako vyvolanú investíciu k projektu, spoločne s oploteným psím výbehom a malou piazzetou. Stavebne je všetko pripravené na otvorenie, predsa si však priestor na sprístupnenie ešte nejakú dobu počká.

 

 

Ako upozorňuje developer, verejnosť bude musieť vydržať ešte niekoľko týždňov až mesiacov, kým bude priestranstvo prístupné. „Ak to prebiehajúca pandemická situácia umožní, plánujeme otvoriť park pri našom projekte Urban Residence na jar tohto roku,“ hovorí Pavel Baslík, Head of Marketing & PR v Lucrone. Hoci je pravda, že počasie nie je v tejto chvíli ideálne, predsa len to nie je dôvod, prečo by nemohol byť parčík otvorený, zvlášť ak developer už plne sprístupnil susedné detské ihrisko.

Lucron iné dôvody, prečo sa priestranstvo neotvorí, neprezradil. Určité náznaky však svedčia o tom, že otvorenie parku ovplyvní volebný cyklus – teda blížiace sa komunálne voľby. Pri vstupe do parku od Filiálky už bola osadená tabuľa, podľa ktorej si zásluhy za existenciu parčíka pripisuje vedenie mestskej časti. Otvorenie parku čo najbližšie k voľbám by mu v rámci kampane vyhovovalo. Na moje otázky mestská časť Nové Mesto nereagovala. Neotvorenie parku je každopádne škoda, keďže by mal obsahovať aj prvky pre zdravotne znevýhodnené deti, čo je v Bratislave pomerne nezvyčajné.

Miestna samospráva vstupuje do priebehu výstavby a príprav developerských projektov pomerne často, pričom argument, že sa snaží o ich zlepšenie, je nezriedka slabý. Viditeľne sa to ukázalo pri „kauze“ projektu Pri Mýte, kde sa postupne spúšťa výstavba poslednej, tretej etapy. Developer Penta Real Estate pôvodne uvažoval nad výstavbou parkovacieho domu popri Račianskej, keďže sa však upravovali parkovacie normy, ďalšie kapacity sa ukázali ako zbytočné. Parkovací dom prekreslil na polyfunkčný bytový dom, omnoho vhodnejšie a mestotvornejšie riešenie.

Napriek tomu mal developer roky problém získať na upravenú tretiu etapu príslušné povolenia. Svoje zámery musel siahodlho vysvetľovať a bojovať s nezriedka iracionálnymi alebo spiatočníckymi argumentami. Projekt opätovne štartuje teraz – a budúci klienti zaplatia za svoje byty možno o šesťcifernú sumu viac, ako keby išli do predaja napríklad pred dvoma rokmi. Ide o pripomienku, že každé rozhodnutie samosprávy môže mať dôsledky, ktoré nemusia byť len pozitívne. Rozličné parčíky alebo úpravy verejných priestorov v réžii developerov v skutočnosti nie sú zadarmo.

V každom prípade, vďaka týmto dvom projektom vzniká pozdĺž Račianskej kúsok príjemného súčasného mesta, citlivého k pôvodnej štruktúre a prinášajúceho benefity pre rezidentov aj obyvateľov okolia. Urban Residence, aj spolu s priľahlými priestranstvami, je dobrým vyjadrením podstaty slova development – rozvoj. Nastavuje vhodnú latku, ako by mali a mohli vyzerať investičné projekty v Bratislave.

Dobrou správou je, že v tomto smere nie je unikátny. Napriek tomu, metropola potrebuje takýchto developmentov a v takýchto lokalitách – brownfieldoch – ešte omnoho viac.

 

Fotografie z 19.12.2021. Pozrite si priebeh výstavby Urban Residence vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Lucron

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube