YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 25.01.2022 13:16

Projekt Urban Residence je definitívne dokončený, nový park si na otvorenie ešte počká

V uplynulých týždňoch bola dokončením poslednej budovy C ukončená výstavba polyfunkčného komplexu Urban Residence od developera Lucron. Na pozemku, ktorý sa uvoľnil po asanácii staršej priemyselnej zástavby, vznikol komplex architektonicky dobre riešených bytových domov s aktívnym prízemím a príjemnou úpravou exteriérových priestranstiev. Na sprístupnenie čaká už len nový park medzi projektom a Filiálkou.

Račianska ulica sa na konci 19. a na začiatku 20. storočia stala jednou z najvýznamnejších bratislavských priemyselných lokalít. Predovšetkým medzi ulicou a železničnou traťou sa postupne rozvíjali výrobné aj skladové areály. Jedným z nich, ktorý vznikol v roku 1922, bola aj Ferona, dodnes existujúca spoločnosť, ktorá si vybudovala kapacity medzi Račianskou, Škultétyho a areálom železničnej stanice Filiálka. Sklady sa na tomto mieste nachádzali až do začiatku 21. storočia.

V tomto období sa spustili asanácie jednotlivých fabrík a výrobných areálov v očakávaní masívnej výstavby. To bol aj prípad priestoru dnešného Urban Residence, kde sa uvažovalo nad vznikom mohutného komplexu Nové Slovany. Jeho súčasťou mala byť aj výrazná výšková budova. V pokrízovom období sa však plány začali zreálňovať. Kancelária Šujan_Stassel najprv navrhla sériu šiestich nižších bytoviek, následne však projekt ďalej prepracovala kancelária Compass. Pre developera Lucron pripravila koncept trojice blokov, dvoch líniových, rovnobežných s Račianskou a zvierajúcich parkovo upravený vnútroblok, a jedného bodového. Výstavba začala v roku 2016.

Ako prvé boli vybudované líniové objekty. Sedempodlažné domy AI a AII popri Račianskej boli dokončené v roku 2018, druhá etapa, osempodlažná budova B smerom k Filiálke v roku 2019. V tomto čase sa začala spúšťať výstavba tretej etapy, budovy C, ktorá vznikla v kontakte so Škultétyho ulicou. Bodový dvanásťpodlažný dom uzatvára vnútroblokový priestor a je akousi výškovou dominantnou projektu. Zároveň nadväzuje na susedný obytný súbor Pri Mýte, ktorý taktiež disponuje podobne vysokou budovou. Dokončený a skolaudovaný bol v priebehu minulého roka.

Lucron tak zavŕšil premenu brownfieldu, z ktorého sa stala príťažlivá a moderná časť mesta. V celom projekte vzniklo 438 rezidencií, z toho 80 v poslednej bytovke. Developerovi sa podarilo predať v podstate všetky byty, s výnimkou 25 jednotiek v budove A. Tie ponúka na dlhodobý prenájom spolu so službami spojenými s bývaním. Ako však dodáva Lucron, obsadené sú aj tieto byty. Okrem toho tu vznikla bohatá občianska vybavenosť, keďže prakticky celé prízemie (okrem niekoľkých priestorov v dome B) je využité v prospech prevádzok. Z vyše 3,3-tisíc metrov štvorcových je obsadená väčšina. S dokončením tretej etapy pribudlo aj nové detské ihrisko.

Architektonická úroveň projektu je dobrá, pričom autori z Compassu sa jednoducho, no celkom efektívne vyrovnali aj s potenciálnym problémom v podobe možného monolitického pôsobenia dlhej budovy pozdĺž ulice. Jednotlivé vchody odlíšili odlišnou materialitou alebo farebnosťou fasád. Vhodne pôsobí aj využitie loggií, resp. predsadených fasád. Zo všetkých objektov je však najatraktívnejším asi práve dokončený dom C. Budova pôsobí ľahko a elegantne, čím sa zmierňuje kontrast jej výšky oproti zvyšku súboru.

Do domu sa postupne sťahujú obyvatelia a zabiehajú sa aj jednotlivé prevádzky. Projekt je tak prakticky dokončený. Predsa len však ešte čosi k jeho úplnému sfinalizovaniu chýba: otvorenie zrevitalizovaného priestoru medzi Urban Residence a areálom Filiálky. Developer tu vytvoril parčík ako vyvolanú investíciu k projektu, spoločne s oploteným psím výbehom a malou piazzetou. Stavebne je všetko pripravené na otvorenie, predsa si však priestor na sprístupnenie ešte nejakú dobu počká.

 

 

Ako upozorňuje developer, verejnosť bude musieť vydržať ešte niekoľko týždňov až mesiacov, kým bude priestranstvo prístupné. „Ak to prebiehajúca pandemická situácia umožní, plánujeme otvoriť park pri našom projekte Urban Residence na jar tohto roku,“ hovorí Pavel Baslík, Head of Marketing & PR v Lucrone. Hoci je pravda, že počasie nie je v tejto chvíli ideálne, predsa len to nie je dôvod, prečo by nemohol byť parčík otvorený, zvlášť ak developer už plne sprístupnil susedné detské ihrisko.

Lucron iné dôvody, prečo sa priestranstvo neotvorí, neprezradil. Určité náznaky však svedčia o tom, že otvorenie parku ovplyvní volebný cyklus – teda blížiace sa komunálne voľby. Pri vstupe do parku od Filiálky už bola osadená tabuľa, podľa ktorej si zásluhy za existenciu parčíka pripisuje vedenie mestskej časti. Otvorenie parku čo najbližšie k voľbám by mu v rámci kampane vyhovovalo. Na moje otázky mestská časť Nové Mesto nereagovala. Neotvorenie parku je každopádne škoda, keďže by mal obsahovať aj prvky pre zdravotne znevýhodnené deti, čo je v Bratislave pomerne nezvyčajné.

Miestna samospráva vstupuje do priebehu výstavby a príprav developerských projektov pomerne často, pričom argument, že sa snaží o ich zlepšenie, je nezriedka slabý. Viditeľne sa to ukázalo pri „kauze“ projektu Pri Mýte, kde sa postupne spúšťa výstavba poslednej, tretej etapy. Developer Penta Real Estate pôvodne uvažoval nad výstavbou parkovacieho domu popri Račianskej, keďže sa však upravovali parkovacie normy, ďalšie kapacity sa ukázali ako zbytočné. Parkovací dom prekreslil na polyfunkčný bytový dom, omnoho vhodnejšie a mestotvornejšie riešenie.

Napriek tomu mal developer roky problém získať na upravenú tretiu etapu príslušné povolenia. Svoje zámery musel siahodlho vysvetľovať a bojovať s nezriedka iracionálnymi alebo spiatočníckymi argumentami. Projekt opätovne štartuje teraz – a budúci klienti zaplatia za svoje byty možno o šesťcifernú sumu viac, ako keby išli do predaja napríklad pred dvoma rokmi. Ide o pripomienku, že každé rozhodnutie samosprávy môže mať dôsledky, ktoré nemusia byť len pozitívne. Rozličné parčíky alebo úpravy verejných priestorov v réžii developerov v skutočnosti nie sú zadarmo.

V každom prípade, vďaka týmto dvom projektom vzniká pozdĺž Račianskej kúsok príjemného súčasného mesta, citlivého k pôvodnej štruktúre a prinášajúceho benefity pre rezidentov aj obyvateľov okolia. Urban Residence, aj spolu s priľahlými priestranstvami, je dobrým vyjadrením podstaty slova development – rozvoj. Nastavuje vhodnú latku, ako by mali a mohli vyzerať investičné projekty v Bratislave.

Dobrou správou je, že v tomto smere nie je unikátny. Napriek tomu, metropola potrebuje takýchto developmentov a v takýchto lokalitách – brownfieldoch – ešte omnoho viac.

 

Fotografie z 19.12.2021. Pozrite si priebeh výstavby Urban Residence vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Lucron

Súvisiace články

Kus dobrého mesta. Urban Residence je príkladom pre bratislavské projekty (VIDEO)

07.11.2022 18:04:00 Adrian Gubčo

Developeri mnohokrát dávajú svojim projektom ľúbivé mená, ktoré však nemajú s realitou spoločné skoro nič. Výnimky sú o to potešiteľnejšie. Jednou z nich je Urban Residence od Lucronu, veľký polyfunkčný súbor pri Račianskej ulici. Vo viacerých ohľadoch ide o príkladný projekt, ktorý výborne zužitkoval plochu, na ktorej sa nachádza.

Čítať viac

Park pri Urban Residence je otvorený

31.03.2022 17:28:33 Adrian Gubčo

Developer Lucron v spolupráci s mestskou časťou Bratislava – Nové Mesto odovzdal do užívania nový park v susedstve polyfunkčného projektu Urban Residence. Ide o bodku za výstavbou celého projektu, ktorý premenil brownfield na živú súčasť mesta s bývaním, vybavenosťou a verejnými priestormi. Nový park je určený pre rodiny, psíčkarov, športovcov a obsahuje aj prvky pre hendikepované deti.

Čítať viac

Výstavba Urban Residence sa chýli k záveru, vzniká aj nový park

26.04.2021 12:05:00 Adrian Gubčo

Developer Lucron sa blíži k zavŕšeniu viac ako štyri roky trvajúcej výstavby projektu Urban Resdience. V rámci developmentu bola vybudovaná štvorica nových objektov, medzi ktorými sa nachádza parkovo upravený verejný priestor. Bodkou má byť podľa developera park, vznikajúci medzi treťou etapou a areálom Filiálky, ktorý vzniká v spolupráci s mestskou časťou.

Čítať viac

Urban Residence je pred dokončením, v jeho susedstve vznikne nový parčík

08.01.2021 14:05:00 Adrian Gubčo

Jeden z väčších bratislavských projektov sa chýli k definitívnemu dokončeniu. Na obytnom súbore Urban Residence, ktorý zmenil bývalý brownfield na aktívnu súčasť mestskej zástavby, prebiehajú dokončovacie práce na záverečnej tretej etape. Developer Lucron sa navyše zaviazal, že pri budove zriadi aj menší parčík.

Čítať viac

Urban Residence sa blíži k dokončeniu

30.06.2020 11:21:25 Adrian Gubčo

Jeden z príkladných polyfunkčných developmentov v širšom centre mesta – Urban Residence v rozvojovej lokalite pozdĺž Račianskej ulice – bude čoskoro dokončený. Postupne sa začína odhaľovať fasáda tretej etapy, ktorá zavŕši premenu postindustriálneho pozemku na aktívnu súčasť metropoly. Developerom je Lucron Group.

Čítať viac

Posledná etapa Urban Residence rýchlo rastie a hlási úspešný predaj, príprava Pri Mýte zatiaľ stojí

04.02.2020 16:19:00 Adrian Gubčo

Projekt Urban Residence, naviazaný na Račiansku ulicu v Novom Meste, bude čoskoro dokončený. Posledná z troch etáp rastie a už v dohľadnej dobe dosiahne štádium hrubej stavby. Developerovi Lucron sa okrem toho darí vypredávať všetky jednotky. Na druhej strane, tretia etapa Pri Mýte od Penta Real Estate na kľúčové povolenia stále čaká.

Čítať viac

Druhá fáza Urban Residence je skolaudovaná

30.07.2019 09:30:00 Adrian Gubčo

Projekt Urban Residence dosiahol ďalší míľnik – po prvej etape, pozostávajúcej z dvoch častí (AI a AII), je skolaudovaná už aj druhá budova B. Vo výstavbe je ešte tretí objekt C, ktorý celý development od spoločnosti Lucron uzavrie a na mieste niekdajšej fabriky vytvorí atraktívne mestské prostredie.

Čítať viac

Druhá fáza Urban Residence je pred dokončením, tretia je už vo výstavbe

07.05.2019 09:55:00 Adrian Gubčo

Urban Residence patrí k rade projektov, ktoré rastú pozdĺž Račianskej ulice, na mieste, kde sa kedysi nachádzali priemyselné areály. Na začiatku 21. storočia však stopy po výrobe začali zanikať, aby uvoľnili priestor bývaniu a občianskej vybavenosti. Urban Residence ukazuje, ako by okolie Račianskej mohlo v budúcnosti vyzerať.

Čítať viac

Urban Residence dokončuje prvú etapu a spúšťa predaj v tretej

11.10.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

Rezidenčný projekt Urban Residence na Račianskej ulici má prvú etapu tesne pred dokončením. Developer Lucron čaká na právoplatnosť kolaudačného rozhodnutia a medzičasom spúšťa predaj v poslednej, tretej etape projektu, ktorej výstavbu rozbehne približne o mesiac.

Čítať viac

Na návšteve v Urban Residence (17.7.2018)

25.07.2018 11:35:00 Adrian Gubčo

Prvé časti projektu Urban Residence na Račianskej ulici sú už tesne pred dokončením.Keď bol tento prevažne rezidenčný development od Lucronu prvýkrát predstavený, napísal som, že môže ísť o jeden z najlepších nových projektov v meste. Potvrdzuje sa to?

Čítať viac

Construction update: Urban Residence, 03.04.2018

09.04.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Pozdĺž Račianskej ulice, príp. v jej tesnej blízkosti, vyrastá mnoho projektov. K najzaujímavejším z nich patrí Urban Residence od developera Lucron.

Čítať viac

Construction update: Urban Residence, 23.8.2017

31.08.2017 09:30:00 Adrian Gubčo

Jeden z našich obľúbených projektov, Urban Residence od developera Lucron, podrástol. Na Račianskej ulici už stojí hrubá stavba prvej časti prvej budovy (A), vo veľmi krátkom čase dosiahne plnú výšku aj zvyšok prvej etapy. Výstavba druhej etapy je na úrovni terénu, harmonogram výstavby tretej etapy ešte predstavený nebol. 

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube