Author photoAdrian Gubčo 07.11.2022 18:04

Kus dobrého mesta. Urban Residence je príkladom pre bratislavské projekty (VIDEO)

Developeri mnohokrát dávajú svojim projektom ľúbivé mená, ktoré však nemajú s realitou spoločné skoro nič. Výnimky sú o to potešiteľnejšie. Jednou z nich je Urban Residence od Lucronu, veľký polyfunkčný súbor pri Račianskej ulici. Vo viacerých ohľadoch ide o príkladný projekt, ktorý výborne zužitkoval plochu, na ktorej sa nachádza.

Zdroj: YIM.BA

Zdroj: YIM.BA

Urban Residence vznikol na mieste, ktoré sa historicky spájalo s výrobou. Svoje haly tu mala Ferona, až kým na začiatku 21. storočia – v divokom období pred finančnou krízou – nezanikli. Na ich mieste sa kreslil obytný súbor Nové Slovany, ktorý postupne menil formu. Od výškovej budovy sa transformoval na bodové domy, až sa prišlo k súčasnému konceptu dvojice doskových domov a jedného bodového. Mierkou projekt nadväzuje na okolie, vrátane susedného rezidenčného súboru Pri Mýte.

Ide primárne o obytný komplex s viac ako štyristo bytmi, v parteri však vznikla bohatá občianska vybavenosť. Domy medzi sebou zvierajú líniový park, doplnený je o veľké detské ihrisko a smerom od Filiálky je umiestnený aj verejný park s ďalším ihriskom, určeným pre deti s telesným znevýhodnením. V smere od Račianskej vznikol upravený priestor s oddelenou cyklotrasou, na ktorú nadviažu v budúcnosti ďalšie úseky.

 

 

Developer oslovil architektonickú kanceláriu Compass, ktorá nadviazala na koncept ateliéru Šujan_Stassel. Architektom sa podarilo vytvoriť skutočne mestotvorne pôsobiaci projekt. Račianska ulica tak má v tomto úseku dve strany – pôsobí ako normálna mestská trieda. Fasády sú farebne rozčlenené na menšie sekcie, vďaka čomu sa narušil jej inak monolitický charakter. Bodový dom zas pôsobí vďaka predsadenej konštrukcii aj bielej farbe ľahko a elegantne.

Urban Residence vznikol v rámci štyroch etáp medzi rokmi 2016-2021. Poslednou dokončenou časťou bol park pri Filiálke, ktorý bol vybudovaný ako vyvolaná investícia. Niekdajší brownfield sa tak nahradil atraktívnou súčasnou zástavbou. Jej úroveň by sa mala ešte zvýšiť v najbližších rokoch, po dokončení Pri Mýte, čo prinesie predĺženie atraktívnej uličnej fronty Račianskej aj vnútroblokového líniového parku.

Urban Residence sa optimálne zapojil do života štvrte – potvrdzuje tak, že je skutočne dobrým projektom.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube