Author photoAdrian Gubčo 26.04.2021 12:05

Výstavba Urban Residence sa chýli k záveru, vzniká aj nový park

Developer Lucron sa blíži k zavŕšeniu viac ako štyri roky trvajúcej výstavby projektu Urban Resdience. V rámci developmentu bola vybudovaná štvorica nových objektov, medzi ktorými sa nachádza parkovo upravený verejný priestor. Bodkou má byť podľa developera park, vznikajúci medzi treťou etapou a areálom Filiálky, ktorý vzniká v spolupráci s mestskou časťou.

Zdroj: Lucron

Zdroj: Lucron

Informácia prichádza v čase, kedy prebiehajú posledné práce na exteriéri domu C, bodového bytového domu, ktorý vzniká v dotyku so Škultétyho ulicou. S dvanástimi podlažiami ide o výškovú dominantu celého projektu. Fasády objektu sú už dokončené a realizujú sa sadové úpravy alebo verejné priestory. Investor už podal návrh na vydanie kolaudačného rozhodnutia, takže do dokončenia budovy ostávajú skutočne týždne. Klienti by sa tak mohli dostať k svojim bytom možno už v priebehu leta.

Popri dokončovaní posledného domu sa Lucron pustil aj do realizácie parčíku, ktorý vzniká juhovýchodne od projektu smerom k areálu železničnej stanice Filiálka. Na základe dohody s mestskou časťou Bratislava – Nové Mesto tu developer realizuje zelenú plochu, ku ktorej realizácii sa zaviazal už v čase povoľovania projektu. Lucron pripomína, že veľký dôraz na verejný priestor a priechodnosť celého územia v spojení so službami a vybavenosťou bol už súčasťou celkového konceptu projektu od kancelárie Compass.

„Vytvoriť z Urban Residence príjemné prostredie s dobrými susedskými vzťahmi bolo našou prioritou od začiatku. Som rád, že ideme splniť aj posledný sľub, ktorým je nový park, určený na relax a vyžitie pre obyvateľov a ľudí z okolia každého veku,“ hovorí Zoltán Müller, generálny riaditeľ spoločnosti Lucron. „K návrhu sme pristupovali v duchu koncepcie smart mesta, preto je náš park ohľaduplný k životnému prostrediu, a zároveň inkluzívny pre všetkých svojich obyvateľov. Pomocou vybavenia parku chceme vytvoriť priateľské prostredie, v ktorom budú spolu vychádzať rodiny s deťmi, psičkári, či zdravotne znevýhodnení, jednoducho ľudia rôzneho veku a zamerania.“

Práve na zdravotne znevýhodnených návštevníkov bol kladený špeciálny dôraz. Park však bude obsahovať aj tradičné vybavenie, ako kolotoč, pieskovisko, domček, trampolínu či pingpongové stoly. Umiestnené tu budú aj lavičky so stolíkmi, pitná fontánka, či napájadlá pre psy. Vznikne tu aj oplotený výber pre psy. Veľký dôraz bol kladený na zeleň, už vysadené sú tu veľké stromy, ktoré majú dobre reagovať na mestské prostredie: gledíčia trojtŕňová, čerešňa vtáčia, hrab a okrasný ker tavoľník. Autorom parku je brniansky krajinný ateliér Divo, spolupracovala však na ňom aj radnica v mestskej časti Bratislava – Nové Mesto.

„Tento nový park je zaujímavý aj tým, že na mieste, kde bol doslova betón, zrazu budú stromy, lavičky, detské ihrisko či ohradený výbeh pre psy,“ hovorí novomestský starosta Rudolf Kusý. „O parku na Filiálke sa v minulosti mnohí veľa narozprávali, som rád, že teraz sme sa dostali ku konkrétnemu výsledku. Vzniká tu park, ktorý bude slúžiť ľuďom.“ Starosta tým naráža na fakt, že Urban Residence vznikol zhodnotením brownfieldu. Pôvodný továrenský komplex Ferona zanikol už dávnejšie a dlhšie sa tu nachádzal prázdny, vyčistený pozemok.

Development obsahuje vo svojich štyroch blokoch celkovo 437 bytov a apartmánov, z toho 80 v dome C. Voľné ostávajú posledné tri byty, projekt je tak pre developera úspechom. Jeho súčasťou je aj aktívny parter v prakticky celom bloku v dotyku s Račianskou ulicou a v dome C, prevádzky sa nachádzajú aj v dome B smerom k Filiálke. Celková výmera komerčných priestorov je viac ako 3-tisíc metrov štorcových a s výnimkou jedného priestoru je všetko prenajaté alebo rezervované.

Výstavba Urban Residence začala v roku 2016 a už vtedy som ho označoval za jeden z najzaujímavejších developmentov v Bratislave. S postupujúcim časom sa toto tvrdenie potvrdzuje. Ide o vhodný spôsob, ako využiť parcely vo vnútornom meste a zhodnotiť ich, pričom z toho profitujú rezidenti, obyvatelia okolia, mesto a v neposlednom rade aj investor sám.

 

Fotografia z 25.4.2021

 

Dokončením Urban Residence a priľahlého parku sa dokončí premena veľkého a výrazného pozemku, v susedstve však ostávajú ďalšie, na ktorých transformáciu sa čaká. Najbližšie k prestavbe je plocha juhozápadne od projektu pri Račianskej, kde sa pripravuje výstavba tretej etapy Pri Mýte. Developer Penta Real Estate oznámil, že onedlho rozbehne realizáciu.

Projekt by sa tak mal po rokoch čakania na povolenia konečne dokončiť. Problémom bola totiž transformácia zámeru z parkovacieho domu na polyfunkciu s bývaním, kanceláriami a službami. Ide o jednoznačne vhodnejšie funkcie, napriek tomu developer dlho presviedčal mestskú časť aj lokálnu verejnosť. Pozitívom má byť aj predĺženie parku, ktorý je už vytvorený v Urban Residence, cyklotrasy od Račianskej a predpokladaná vysoká architektonická úroveň budovy, čo naznačujú doterajšie schémy. Autorom je kancelária Sadovsky&Architects.

Pozitívom by bola premena pozemkov severovýchodne od Urban Residence, kde sa dnes nachádza pneuservis Mikona. Opäť nejde o vhodnú funkciu pre túto časť Račianskej ulice, ktorá sa mení na atraktívnu mestskú triedu. Časť pozemkov, priľahlú k servisu, vlastní Hlavné mesto a zverené sú mestskej časti. Miestni poslanci však v minulosti odmietali akékoľvek zmeny okrem prenájmu – údajne by to prispelo k ďalšiemu developmentu v štýle Urban Residence. Zvyšok vlastní samotná Mikona. Ak by došlo k sceleniu územia a pokračovaniu výstavby pod taktovkou Lucronu, pre lokalitu by to bolo vynikajúce.

Urban Residence bude výrazne ovplyvnený aj prípadnou výstavbou Nového Istropolisu od Immocapu. Vznik nových bytoviek aj kancelárskych budov, nehovoriac o uvažovanom kultúrno-kongresovom centre, by mal prispieť k zvýšeniu hodnoty cien nehnuteľností aj pozemkov v okolí. Oproti dnes prakticky nefungujúcemu Istropolisu by tu malo pribudnúť množstvo novej vybavenosti aj upraveného verejného priestoru, ako množstvo nových pracovísk. Pre lokalitu pôjde o obrovskú zmenu a Urban Residence sa tým skutočne posunie bližšie k centru.

Najväčším zámerom s najvýraznejším dosahom na okolia však bude nakoniec vznik železničnej stanice Filiálka. V tejto chvíli veľa odpovedí nepoznáme – vrátane formy, akú by táto stanica mohla mať, dátumu výstavby, integrácie v rámci bratislavského dopravného systému alebo odhadovaného rozpočtu. Téma Filiálky sa však neustále vracia a skoro každá politická reprezentácia pripomína, že tento projekt podporuje a chce ho zrealizovať. Hoci v dohľadnej dobe to ostane asi len vo forme slov, v horizonte možno dvoch desaťročí jej vznik považujem za možný, až pravdepodobný.

Ak by sa podarilo túto stanicu a trať spraviť ako podzemnú a povrch využiť zmysluplným spôsobom – ideálne ako park, do ktorého by boli vložené solitérne objekty občianskej vybavenosti – pre štvrť by to bolo ohromnou vzpruhou. Dnes je priestor stanice Filiálka mimoriadnou bariérou. V budúcnosti by však mohol byť akousi zelenou spoločenskou osou, na ktorú sa viaže mestský život.

Urban Residence je tak umiestnený na skutočne strategickom mieste, ktorý dobre potvrdzuje jeho názov. Donedávna veľmi zanedbaná časť mesta sa môže postupne premeniť na kvalitnú štvrť. Treba pripomenúť, že sa dobre ukazuje, že mestský typ zástavby nemusí byť v rozpore s požiadavkou na rozvoj zelene. Takisto platí, že nová výstavba môže výrazne obohatiť tradičné lokality, hoci sa ich obyvatelia obávajú skôr komplikácií. To potvrdzuje, že viac ako development a developerov treba riešiť podobu konkrétnych projektov. Bratislave by to mohlo dať oveľa viac.

 

Pozrite si výstavbu Urban Residence a nového parku vo fotoalbume.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Lucron
  • Zdroj: Lucron
  • Zdroj: Lucron
  • Fotografia z 25.4.2021
  • Fotografia z 25.4.2021
  • Fotografia z 25.4.2021
  • Fotografia z 25.4.2021

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube