YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 26.04.2021 12:05

Výstavba Urban Residence sa chýli k záveru, vzniká aj nový park

Developer Lucron sa blíži k zavŕšeniu viac ako štyri roky trvajúcej výstavby projektu Urban Resdience. V rámci developmentu bola vybudovaná štvorica nových objektov, medzi ktorými sa nachádza parkovo upravený verejný priestor. Bodkou má byť podľa developera park, vznikajúci medzi treťou etapou a areálom Filiálky, ktorý vzniká v spolupráci s mestskou časťou.

Zdroj: Lucron

Zdroj: Lucron

Informácia prichádza v čase, kedy prebiehajú posledné práce na exteriéri domu C, bodového bytového domu, ktorý vzniká v dotyku so Škultétyho ulicou. S dvanástimi podlažiami ide o výškovú dominantu celého projektu. Fasády objektu sú už dokončené a realizujú sa sadové úpravy alebo verejné priestory. Investor už podal návrh na vydanie kolaudačného rozhodnutia, takže do dokončenia budovy ostávajú skutočne týždne. Klienti by sa tak mohli dostať k svojim bytom možno už v priebehu leta.

Popri dokončovaní posledného domu sa Lucron pustil aj do realizácie parčíku, ktorý vzniká juhovýchodne od projektu smerom k areálu železničnej stanice Filiálka. Na základe dohody s mestskou časťou Bratislava – Nové Mesto tu developer realizuje zelenú plochu, ku ktorej realizácii sa zaviazal už v čase povoľovania projektu. Lucron pripomína, že veľký dôraz na verejný priestor a priechodnosť celého územia v spojení so službami a vybavenosťou bol už súčasťou celkového konceptu projektu od kancelárie Compass.

„Vytvoriť z Urban Residence príjemné prostredie s dobrými susedskými vzťahmi bolo našou prioritou od začiatku. Som rád, že ideme splniť aj posledný sľub, ktorým je nový park, určený na relax a vyžitie pre obyvateľov a ľudí z okolia každého veku,“ hovorí Zoltán Müller, generálny riaditeľ spoločnosti Lucron. „K návrhu sme pristupovali v duchu koncepcie smart mesta, preto je náš park ohľaduplný k životnému prostrediu, a zároveň inkluzívny pre všetkých svojich obyvateľov. Pomocou vybavenia parku chceme vytvoriť priateľské prostredie, v ktorom budú spolu vychádzať rodiny s deťmi, psičkári, či zdravotne znevýhodnení, jednoducho ľudia rôzneho veku a zamerania.“

Práve na zdravotne znevýhodnených návštevníkov bol kladený špeciálny dôraz. Park však bude obsahovať aj tradičné vybavenie, ako kolotoč, pieskovisko, domček, trampolínu či pingpongové stoly. Umiestnené tu budú aj lavičky so stolíkmi, pitná fontánka, či napájadlá pre psy. Vznikne tu aj oplotený výber pre psy. Veľký dôraz bol kladený na zeleň, už vysadené sú tu veľké stromy, ktoré majú dobre reagovať na mestské prostredie: gledíčia trojtŕňová, čerešňa vtáčia, hrab a okrasný ker tavoľník. Autorom parku je brniansky krajinný ateliér Divo, spolupracovala však na ňom aj radnica v mestskej časti Bratislava – Nové Mesto.

„Tento nový park je zaujímavý aj tým, že na mieste, kde bol doslova betón, zrazu budú stromy, lavičky, detské ihrisko či ohradený výbeh pre psy,“ hovorí novomestský starosta Rudolf Kusý. „O parku na Filiálke sa v minulosti mnohí veľa narozprávali, som rád, že teraz sme sa dostali ku konkrétnemu výsledku. Vzniká tu park, ktorý bude slúžiť ľuďom.“ Starosta tým naráža na fakt, že Urban Residence vznikol zhodnotením brownfieldu. Pôvodný továrenský komplex Ferona zanikol už dávnejšie a dlhšie sa tu nachádzal prázdny, vyčistený pozemok.

Development obsahuje vo svojich štyroch blokoch celkovo 437 bytov a apartmánov, z toho 80 v dome C. Voľné ostávajú posledné tri byty, projekt je tak pre developera úspechom. Jeho súčasťou je aj aktívny parter v prakticky celom bloku v dotyku s Račianskou ulicou a v dome C, prevádzky sa nachádzajú aj v dome B smerom k Filiálke. Celková výmera komerčných priestorov je viac ako 3-tisíc metrov štorcových a s výnimkou jedného priestoru je všetko prenajaté alebo rezervované.

Výstavba Urban Residence začala v roku 2016 a už vtedy som ho označoval za jeden z najzaujímavejších developmentov v Bratislave. S postupujúcim časom sa toto tvrdenie potvrdzuje. Ide o vhodný spôsob, ako využiť parcely vo vnútornom meste a zhodnotiť ich, pričom z toho profitujú rezidenti, obyvatelia okolia, mesto a v neposlednom rade aj investor sám.

 

Fotografia z 25.4.2021

 

Dokončením Urban Residence a priľahlého parku sa dokončí premena veľkého a výrazného pozemku, v susedstve však ostávajú ďalšie, na ktorých transformáciu sa čaká. Najbližšie k prestavbe je plocha juhozápadne od projektu pri Račianskej, kde sa pripravuje výstavba tretej etapy Pri Mýte. Developer Penta Real Estate oznámil, že onedlho rozbehne realizáciu.

Projekt by sa tak mal po rokoch čakania na povolenia konečne dokončiť. Problémom bola totiž transformácia zámeru z parkovacieho domu na polyfunkciu s bývaním, kanceláriami a službami. Ide o jednoznačne vhodnejšie funkcie, napriek tomu developer dlho presviedčal mestskú časť aj lokálnu verejnosť. Pozitívom má byť aj predĺženie parku, ktorý je už vytvorený v Urban Residence, cyklotrasy od Račianskej a predpokladaná vysoká architektonická úroveň budovy, čo naznačujú doterajšie schémy. Autorom je kancelária Sadovsky&Architects.

Pozitívom by bola premena pozemkov severovýchodne od Urban Residence, kde sa dnes nachádza pneuservis Mikona. Opäť nejde o vhodnú funkciu pre túto časť Račianskej ulice, ktorá sa mení na atraktívnu mestskú triedu. Časť pozemkov, priľahlú k servisu, vlastní Hlavné mesto a zverené sú mestskej časti. Miestni poslanci však v minulosti odmietali akékoľvek zmeny okrem prenájmu – údajne by to prispelo k ďalšiemu developmentu v štýle Urban Residence. Zvyšok vlastní samotná Mikona. Ak by došlo k sceleniu územia a pokračovaniu výstavby pod taktovkou Lucronu, pre lokalitu by to bolo vynikajúce.

Urban Residence bude výrazne ovplyvnený aj prípadnou výstavbou Nového Istropolisu od Immocapu. Vznik nových bytoviek aj kancelárskych budov, nehovoriac o uvažovanom kultúrno-kongresovom centre, by mal prispieť k zvýšeniu hodnoty cien nehnuteľností aj pozemkov v okolí. Oproti dnes prakticky nefungujúcemu Istropolisu by tu malo pribudnúť množstvo novej vybavenosti aj upraveného verejného priestoru, ako množstvo nových pracovísk. Pre lokalitu pôjde o obrovskú zmenu a Urban Residence sa tým skutočne posunie bližšie k centru.

Najväčším zámerom s najvýraznejším dosahom na okolia však bude nakoniec vznik železničnej stanice Filiálka. V tejto chvíli veľa odpovedí nepoznáme – vrátane formy, akú by táto stanica mohla mať, dátumu výstavby, integrácie v rámci bratislavského dopravného systému alebo odhadovaného rozpočtu. Téma Filiálky sa však neustále vracia a skoro každá politická reprezentácia pripomína, že tento projekt podporuje a chce ho zrealizovať. Hoci v dohľadnej dobe to ostane asi len vo forme slov, v horizonte možno dvoch desaťročí jej vznik považujem za možný, až pravdepodobný.

Ak by sa podarilo túto stanicu a trať spraviť ako podzemnú a povrch využiť zmysluplným spôsobom – ideálne ako park, do ktorého by boli vložené solitérne objekty občianskej vybavenosti – pre štvrť by to bolo ohromnou vzpruhou. Dnes je priestor stanice Filiálka mimoriadnou bariérou. V budúcnosti by však mohol byť akousi zelenou spoločenskou osou, na ktorú sa viaže mestský život.

Urban Residence je tak umiestnený na skutočne strategickom mieste, ktorý dobre potvrdzuje jeho názov. Donedávna veľmi zanedbaná časť mesta sa môže postupne premeniť na kvalitnú štvrť. Treba pripomenúť, že sa dobre ukazuje, že mestský typ zástavby nemusí byť v rozpore s požiadavkou na rozvoj zelene. Takisto platí, že nová výstavba môže výrazne obohatiť tradičné lokality, hoci sa ich obyvatelia obávajú skôr komplikácií. To potvrdzuje, že viac ako development a developerov treba riešiť podobu konkrétnych projektov. Bratislave by to mohlo dať oveľa viac.

 

Pozrite si výstavbu Urban Residence a nového parku vo fotoalbume.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: Lucron
  • Zdroj: Lucron
  • Zdroj: Lucron
  • Fotografia z 25.4.2021
  • Fotografia z 25.4.2021
  • Fotografia z 25.4.2021
  • Fotografia z 25.4.2021

Súvisiace články

Kus dobrého mesta. Urban Residence je príkladom pre bratislavské projekty (VIDEO)

07.11.2022 18:04:00 Adrian Gubčo

Developeri mnohokrát dávajú svojim projektom ľúbivé mená, ktoré však nemajú s realitou spoločné skoro nič. Výnimky sú o to potešiteľnejšie. Jednou z nich je Urban Residence od Lucronu, veľký polyfunkčný súbor pri Račianskej ulici. Vo viacerých ohľadoch ide o príkladný projekt, ktorý výborne zužitkoval plochu, na ktorej sa nachádza.

Čítať viac

Park pri Urban Residence je otvorený

31.03.2022 17:28:33 Adrian Gubčo

Developer Lucron v spolupráci s mestskou časťou Bratislava – Nové Mesto odovzdal do užívania nový park v susedstve polyfunkčného projektu Urban Residence. Ide o bodku za výstavbou celého projektu, ktorý premenil brownfield na živú súčasť mesta s bývaním, vybavenosťou a verejnými priestormi. Nový park je určený pre rodiny, psíčkarov, športovcov a obsahuje aj prvky pre hendikepované deti.

Čítať viac

Projekt Urban Residence je definitívne dokončený, nový park si na otvorenie ešte počká

25.01.2022 13:16:14 Adrian Gubčo

V uplynulých týždňoch bola dokončením poslednej budovy C ukončená výstavba polyfunkčného komplexu Urban Residence od developera Lucron. Na pozemku, ktorý sa uvoľnil po asanácii staršej priemyselnej zástavby, vznikol komplex architektonicky dobre riešených bytových domov s aktívnym prízemím a príjemnou úpravou exteriérových priestranstiev. Na sprístupnenie čaká už len nový park medzi projektom a Filiálkou.

Čítať viac

Urban Residence je pred dokončením, v jeho susedstve vznikne nový parčík

08.01.2021 14:05:00 Adrian Gubčo

Jeden z väčších bratislavských projektov sa chýli k definitívnemu dokončeniu. Na obytnom súbore Urban Residence, ktorý zmenil bývalý brownfield na aktívnu súčasť mestskej zástavby, prebiehajú dokončovacie práce na záverečnej tretej etape. Developer Lucron sa navyše zaviazal, že pri budove zriadi aj menší parčík.

Čítať viac

Urban Residence sa blíži k dokončeniu

30.06.2020 11:21:25 Adrian Gubčo

Jeden z príkladných polyfunkčných developmentov v širšom centre mesta – Urban Residence v rozvojovej lokalite pozdĺž Račianskej ulice – bude čoskoro dokončený. Postupne sa začína odhaľovať fasáda tretej etapy, ktorá zavŕši premenu postindustriálneho pozemku na aktívnu súčasť metropoly. Developerom je Lucron Group.

Čítať viac

Posledná etapa Urban Residence rýchlo rastie a hlási úspešný predaj, príprava Pri Mýte zatiaľ stojí

04.02.2020 16:19:00 Adrian Gubčo

Projekt Urban Residence, naviazaný na Račiansku ulicu v Novom Meste, bude čoskoro dokončený. Posledná z troch etáp rastie a už v dohľadnej dobe dosiahne štádium hrubej stavby. Developerovi Lucron sa okrem toho darí vypredávať všetky jednotky. Na druhej strane, tretia etapa Pri Mýte od Penta Real Estate na kľúčové povolenia stále čaká.

Čítať viac

Druhá fáza Urban Residence je skolaudovaná

30.07.2019 09:30:00 Adrian Gubčo

Projekt Urban Residence dosiahol ďalší míľnik – po prvej etape, pozostávajúcej z dvoch častí (AI a AII), je skolaudovaná už aj druhá budova B. Vo výstavbe je ešte tretí objekt C, ktorý celý development od spoločnosti Lucron uzavrie a na mieste niekdajšej fabriky vytvorí atraktívne mestské prostredie.

Čítať viac

Druhá fáza Urban Residence je pred dokončením, tretia je už vo výstavbe

07.05.2019 09:55:00 Adrian Gubčo

Urban Residence patrí k rade projektov, ktoré rastú pozdĺž Račianskej ulice, na mieste, kde sa kedysi nachádzali priemyselné areály. Na začiatku 21. storočia však stopy po výrobe začali zanikať, aby uvoľnili priestor bývaniu a občianskej vybavenosti. Urban Residence ukazuje, ako by okolie Račianskej mohlo v budúcnosti vyzerať.

Čítať viac

Urban Residence dokončuje prvú etapu a spúšťa predaj v tretej

11.10.2018 09:00:00 Adrian Gubčo

Rezidenčný projekt Urban Residence na Račianskej ulici má prvú etapu tesne pred dokončením. Developer Lucron čaká na právoplatnosť kolaudačného rozhodnutia a medzičasom spúšťa predaj v poslednej, tretej etape projektu, ktorej výstavbu rozbehne približne o mesiac.

Čítať viac

Na návšteve v Urban Residence (17.7.2018)

25.07.2018 11:35:00 Adrian Gubčo

Prvé časti projektu Urban Residence na Račianskej ulici sú už tesne pred dokončením.Keď bol tento prevažne rezidenčný development od Lucronu prvýkrát predstavený, napísal som, že môže ísť o jeden z najlepších nových projektov v meste. Potvrdzuje sa to?

Čítať viac

Construction update: Urban Residence, 03.04.2018

09.04.2018 08:30:00 Adrian Gubčo

Pozdĺž Račianskej ulice, príp. v jej tesnej blízkosti, vyrastá mnoho projektov. K najzaujímavejším z nich patrí Urban Residence od developera Lucron.

Čítať viac

Construction update: Urban Residence, 23.8.2017

31.08.2017 09:30:00 Adrian Gubčo

Jeden z našich obľúbených projektov, Urban Residence od developera Lucron, podrástol. Na Račianskej ulici už stojí hrubá stavba prvej časti prvej budovy (A), vo veľmi krátkom čase dosiahne plnú výšku aj zvyšok prvej etapy. Výstavba druhej etapy je na úrovni terénu, harmonogram výstavby tretej etapy ešte predstavený nebol. 

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube