Author photoAdrian Gubčo 02.11.2020 14:19

Podoba Stengl Campusu sa odhaľuje

Bývalý Daňový úrad na Žižkovej ulici v Starom Meste má prejsť v dohľadnej dobe premenou. Namiesto staršej opustenej zanedbanej budovy tu má vzniknúť menší „kampus“ IT spoločnosti Stengl, teda sídlo spojené s relaxačnými či rezidenčnými priestormi. Aktuálne sa odhaľuje jeho podoba, voči zámeru však bolo podané odvolanie.

Zdroj: GV - Con

Zdroj: GV - Con

Bývalý Daňový úrad je tvorený nevzhľadnou dvojpodlažnou budovou, ktorá s výnimkou mozaiky pri vstupe nedisponuje žiadnou mimoriadnou hodnotou. Oveľa hodnotnejšie ako objekt samotný sú pozemky, na ktorých sa nachádza – ulica sa nachádza v relatívnej blízkosti centra mesta, hoci mentálne je ďaleko, čo je dané zánikom pôvodnej urbanistickej štruktúry Vydrice a Zuckermandlu. S aktuálnymi developmentom sa však táto medzera stiera.

Po dokončení River Parku, Zuckermandlu aj budúcej Vydrice sa z prehliadaného územia stáva opäť súčasť centra. To si uvedomila spoločnosť Stengl, ktorá získala starú budovu a plánuje ju nahradiť svojim sídlom. Táto firma síce nepatrí k veľkým, na trhu však pôsobí už dve desaťročia, pričom sa špecializuje na poskytovanie IT poradenstva a konzultácií pre klientov v stredoeurópskom regióne. Do veľkej miery ide o inštitúcie z verejného sektora.

Nido

Z tohto dôvodu sa rozhodla pre výstavbu centrály, ktorá bude reprezentatívnejšia ako súčasná – nachádzajúca sa v banálnej zástavbe v Karlovej Vsi – a vytvorí príjemné pracovné prostredie pre zamestnancov. V danom segmente je totiž vysoká úroveň pracoviska významným faktorom, na základe ktorého získavajú firmy kvalitných pracovníkov. Podnikatelia a architekti tak musia do svojich plánov zahrnúť nielen bežné časti pracovísk – stoly, zasadačky, kuchynky a pod. – ale aj veľkorysý priestor pre trávenie voľného času.

Nové sídlo Stenglu to má odzrkadľovať. Budova bude mať štyri nadzemné podlažia a jedno podzemné. Na prízemí sa má nachádzať vstupné átrium, galéria, „Cafe & Raw Food“ kútik, fitness štúdio a copy & print centrum. Na druhom podlaží má byť edukačné centrum pre samosprávu spolu s administratávnymi priestormi a „Bio Cafe“ kútikom, na treťom budú ďalšie kancelárie spoločne s voľnočasovým kútikom a čitárňou a na ustúpenom najvyššom podlaží má byť trojica veľkometrážnych bytov. Celková výmera budovy bude necelých 3-tisíc metrov štvorcových, naplánovaných je aj 60 parkovacích miest.

Za podobou projektu stojí architekt Juraj Zornička, ktorého vízia počíta so vznikom jednoduchého preskleného objektu so zelenými prvkami na fasáde, kombinovaného s antracitovou omietkou (alebo obkladom). Hlavný vstup je orientovaný do ulice a priamo vedľa neho je aj vjazd do podzemnej garáže. Hoci použitie zelene je pozitívne a celkovo ide o veľké zvýšenie úrovne sídla pre firmu a zlepší sa aj lokalita, prijateľné by bolo aj kreatívnejšie riešenie.

Projekt už získal v auguste územné rozhodnutie, po ktorom by v ideálnom prípade o niekoľko mesiacov nesledovalo stavebné povolenie. Investor si však bude musieť počkať – voči rozhodnutiu prišlo odvolanie. Za ním nestojí nikto iný ako kontroverzné Združenie domových samospráv, ktoré takto vstupuje do konaní po celom Slovensku. Ako zvyčajne, aj toto odvolanie bude zamietnuté, vyžiada si to však niekoľkomesačný odklad vydania stavebného povolenia aj spustenia výstavby.

Realizácia by sa tak mohla odštartovať pravdepodobne v druhej polovici roka 2021 a byť dokončená v roku 2023.

 

Budúce sídlo spoločnosti Belevis v Nitre, ktoré je výsledkom súťaže, je inšpiráciou aj pre iné firmy. Zdroj: Belevis / Sadovsky & Architects

 

Projekt Stengl Campus je už vo vysokom štádiu projektovej prípravy, preto nepredpokladám, že by sa zásadne zmenila jeho podoba. Prezentovaný vzhľad je moderný, na firmu daného typu by sa však žiadalo inovatívnejšie riešenie, prípadne také, ktoré by viac zohľadňovalo reprezentatívny charakter lokality. V blízkej budúcnosti totiž v oblasti pribudnú ďalšie projekty vyššieho štandardu, pričom jeden z nich je už vo výstavbe – priamo v susedstve vzniká bývanie pre zahraničný zastupiteľský úrad.

Hoci v tomto prípade už nie je veľmi o čom diskutovať, vhodnou inšpiráciou do budúcna by mohla byť aktuálna architektonická súťaž, ktorá bola uzatvorená v Nitre. Developerská spoločnosť Belevis sa rozhodla v exponovanej nitrianskej lokalite vybudovať svoje miestne sídlo, pričom jeho podobu hľadala v súťaži, overejnej Slovenskou komorou architektov. Víťazom sa stala kancelária Sadovsky & Architects s návrhom, ktorý je dostatočne suverénny, no zároveň citlivý k okolitej zavedenej zástavbe. Medzi návrhmi sa však objavilo mnoho podnetných ideí.

Súťaž na sídlo Belevis-u je vzorom, ako by mohli postupovať aj iné firmy, zvlášť ak majú také vysoké ambície. Získa tým nielen investor, ktorý môže disponovať vynikajúcou víziou, ale aj mesto, ktoré sa takto stane príťažlivejšie a zvýši sa jeho prestíž.

Našťastie, ako sa zdá, viacero firiem to chápe podobne, medzi ktorými svieti príklad ESETu, jednej z mála slovenských firiem s globálnym dosahom. V dobre pripravenej medzinárodnej súťaži na návrh veľkého kancelárskeho-vývojového centra na Patrónke zvíťazila asi najslávnejšia súčasná architektonická kancelária – Bjarke Ingels Group (BIG). Hoci ESET definitívnu podobu projektu nezverejnil, uniknuté priebežné vizualizácie zobrazujú na Bratislavu odvážnu a príťažlivú architektúru špičkovej úrovne. IT spoločnosť bude čoskoro hľadať lokálneho architekta.

Otvorené architektonické súťaže sa konečne stávajú štandardom aj na Slovensku, kde čoraz viac miest a obcí – Leopoldov, Trnava, Trenčín, Nitra, Malacky, Stupava, Prešov, Žilina či konečne aj Bratislava – využíva takúto formu hľadania najlepšieho riešenia. Ukazuje to aj cestu pre firmy, medzi ktorými pribúdajú prvé lastovičky (okrem Belevisu napríklad YIT Slovakia). Firemné sídla sú najlepším priestorom pre rozvoj náročnejších konceptov a mostíkom k tomu, aby rástla úroveň slovenskej architektúry.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube