Author photoAdrian Gubčo 18.09.2020 10:12

Kampus ESETu navrhne svetová architektonická špička

Spoločnosť ESET po dlhom procese ohlásila meno štúdia, ktoré bude partnerom pri navrhovaní nového sídla a kampusu tejto najznámejšej slovenskej korporácie. Víťazom súťaže na výber architekta sa stala kancelária patriaca medzi absolútnu svetovú architektonickú špičku – dánske štúdio Bjarke Ingels Group (BIG), za ktorým stojí hviezda súčasnej architektúry, Bjarke Ingels.

Zdroj: ESET

Zdroj: ESET

ESET vyhlásil súťaž v septembri 2019, potom, ako v rámci výberového procesu zúžil pôvodný počet 270 zvažovaných kancelárií na 30, neskôr na 10, s ktorými absolvoval osobné stretnutia, až po finálne tri pracoviská: BIG z Dánska, MVRDV z Holandska a WilkinsonEyre z Veľkej Británie. Cieľom bolo nájsť koncepčného architekta, nehľadal sa tak finálny dizajn kampusu. Spoločnosť prihliadala na skúsenosti so zameraním na kampusy či inovačné centrá, ako aj veľkosť a kapacity štúdia.

„ESET Campus vnímame aj v našej spoločnosti ako mimoriadne komplexný projekt, a preto sme výberu koncepčného architekta venovali veľkú pozornosť aj dostatok času,“ uviedol k výsledkom súťaže prevádzkový riaditeľ ESET-u Pavel Luka. „Už samotná medzinárodná súťaž a workshopy s oslovenými ateliérmi, ale tiež diskusie so slovenskými odborníkmi, ktorí nám s výberom pomáhali, nás výrazne posunuli nielen v uvažovaní o budúcom dizajne projektu, ale aj o aktuálnych témach ako sú udržateľnosť, ekológia či flexibilita pracovného prostredia. Tento výnimočný projekt navyše pripravujeme v čase, ktorý pred nás postavil úplne nové výzvy, preto som veľmi rád, že ho budeme realizovať práve s výnimočnými architektami z ateliéru BIG.“

BIG je bez akéhokoľvek preháňania jednou zo špičiek súčasnej svetovej architektúry. K významným realizáciám podobného typu patrí centrála Google v Sillicon Valley aj v Londýne alebo Toyota Woven City v Japonsku, čo bude technologický inkubátor, zaoberajúci sa výskumom mobility. K svetovým metropolám, kde BIG vybuduje svoje projekty, sa teraz zaradí aj Bratislava.

Za projekt by mal v BIGu zodpovedať partner BIG London Andreas Klok Pedersen. „Je nám veľkou cťou spolupracovať so spoločnosťou ESET, ktorá si pre svoje nové sídlo a kampus stanovila mimoriadne ambiciózne ciele,“ hovorí. „Vzhľadom na globálnu situáciu v roku 2020, ktorá, mimo iného významne mení pohľad napríklad na prácu na diaľku, je tento projekt príležitosťou preskúmať budúcnosť fyzického aj virtuálneho pracoviska a navrhnúť kampus, ktorý sa stane integrálnou súčasťou mesta.“

ESET nezverejnil žiadne vizualizácie ani návrhy, keďže finálny projekt má ešte len vzniknúť. Jeho podobu bude hľadať v spolupráci s lokálnym architektom, ktorý sa v tejto chvíli ešte len hľadá. BIG však aspoň rámcovo priblížil svoju predstavu o riešení. „Našou víziou je priniesť do fázy výstavby skutočne uhlíkovo neutrálny prístup a vytvoriť kampus, ktorý bude úzko prepojený s krásnym prírodným prostredím na úpätí Malých Karpát,“ priblížil Andreas Klok Pedersen.

Cieľom IT spoločnosti je vytvoriť na Patrónke „živé miesto, ktoré zmení túto časť mesta na epicentrum inovácií a kreativity v Bratislave“. Firma tu nebude mať len svoje sídlo, ale aj globálne vedecko-výskumné centrum, a plánuje tu vytvoriť ekosystém pre IT a technologické firmy a startupy, ktoré chce prepojiť s akademickými inštitúciami. Keďže však ide o kampus, nachádzať sa tu majú aj služby, prevádzky, verejné priestory či ubytovanie pre študentov a zamestnancov. Pre verejnosť by mohli byť prístupné uvažované športoviská či auditórium.

ESET hovorí, že kampus bude postavený na princípoch funkčnosti, udržateľnosti a ekológie. Podporovať má využívanie pešej či verejnej dopravy – okrem zastávky MHD by mala v susedstve pribudnúť aj železničná zastávka – TIOP (terminál integrovanej osobnej prepravy).

Podľa pred rokom zverejneného harmonogramu by sa výstavba mohla spustiť v roku 2024 a byť dokončená po roku 2026. Nateraz ťažko povedať, či ide o realistickú predstavu, no na základe faktu, že sa meškalo s vyhlásením výsledkov, do situácie vstúpila pandémia a projekt je do istej miery závislý od zmeny Územného plánu (ZaD 06), sa môže tento termín mierne posunúť.

 

ESET nateraz odmietol zverejniť akékoľvek vizualizácie nového kampusu - zverejnené sú tak len staršie koncepčné vízie kancelárie A11 Architekti. S podobou budúceho kampusu od BIG nemajú spoločné prakticky nič. Zdroj: A11 Architekti

 

Ohlásenie BIGu ako architekta kampusu ESETu je doslova bombastickou správou pre Bratislavu, Slovensko a samozrejme aj pre samotnú spoločnosť. Bjarke Ingels Group nie je len extrémne kvalitná kancelária, ktorej projekty dnes udávajú tón, ale aj mimoriadna značka, ktorá mestu prináša veľkú prestíž. Napriek tomu, kto nakoniec bude partnerom pri tvorbe budúcej koncepcie kampusu, nebolo dlho jasné.

Ako totiž prezrádza zdroj zvnútra firmy, vyhlásenie výsledkov súťaže sa oneskorilo aj preto, lebo sa veľmi dlho diskutovalo o správnom prístupe jednotlivých architektonickýck kancelárií. Odborná porota údajne presadzovala práve BIG a MVRDV, návrh WilkinsonEyre bol zas ikonickejší, z urbanistického a funkčného hľadiska však slabší. Vedenie firmy nakoniec dalo na expertov, čo bola podľa všetkého dobrá voľba.

Nanešťastie, ESET nezverejnil žiadnu vizualizáciu, skicu alebo akýkoľvek nákres toho, ako si BIG predstavuje možnú podobu kampusu. Čiastočne preto, lebo definitívna podoba skutočne neexistuje – verejnosťou by tak kolovalo niečo, čo sa vôbec nemusí zhodovať s realitou, tak, ako to je v súčasnosti koncepčná vizualizácia od slovenskej kancelárie A11 Architekti. Táto však nebude finálny projekt pripomínať prakticky v ničom a ani nikdy v podstate nemala.

YIM.BA má k dispozícii jednu z koncepčných vizualizácii BIGu, s ktorou sa v súťaži pracovalo, a tu je skutočne vidno, že architekti rozmýšľali nad ideálnym prepojením s prírodným okolím. Kampus tu má podobu série objektov, ktoré sú umiestnené tak, aby medzi sebou vytvárali sériu námestí a dvorov s príjemnou mikroklímou a zeleňou. Strechy a výšky jednotlivých budov spolu tvoria akýsi perforovaný masív, príjemnú reminiscenciu blízkych Malých Karpát. Smerom na severozápad objekty plynulo prechádzajú v zeleň, ktorá má prírodný charakter. Výška stavieb by pravdepodobne nepresiahla úroveň piatich, resp. šistich podlaží.

Čo sa týka ostatných kancelárií, návrh od MVRDV veľmi pripomína mestskú štruktúru, kde sú najvyššie budovy umiestnené po okrajoch pozemku smerom k Lamačskej ceste a Ceste na Červený most a terasovito klesajú smerom k akémusi centrálnemu fóru, otvorenému smerom k malokarpatským lesom. Koncepcia WilkinsonEyre pôsobí ako mimozemská vesmírna loď zasadená k zeleni.

Jednotlivé návrhy každopádne ukazovali predovšetkým spôsob myslenia tvorcov, a v tomto ohľade sa presadil BIG, ktorý pôsobí aspoň na prvý zbežný pohľad najinovatívnejšie. Neprinesie možno akýsi futuristický amorfný tvar jednotlivých budov, dobre však odzrkadľuje princípy, na ktorých sú budované súčasné progresívne technologické firmy – teda odstránenie hierarchického riadenia, veľký dôraz na balans medzi prácou a životom, prostredie vyzývajúce k medziľudskému kontaktu, a, samozrejme, ekológia.

ESET, resp. jeho majitelia, už ukázali, že si veľmi vážia dobrú architektúru, dizajn a umenie. Spoločníci vo firme sa podieľali na vzniku výnimočnej galérie Nedbalka v historickom centre Bratislavy, vybudovali v Mlynskej doline moderné co-workingové centrum Binarium, a predovšetkým obnovili sériu objektov a verejných priestorov v centre Trnavy – projekt je nazvaný priliehavo Nádvorie Trnava – ktoré si vyslúžili mimoriadne ocenenie od slovenských architektov. Nový kampus ESETu má byť vrcholom všetkých aktivít spoločnosti aj jej majiteľov, a všetko nasvedčuje tomu, že základná podmienka v podobe angažovania špičkových architektov sa podarí naplniť.

Bratislava tak možno získa super-atraktívny a inovatívny priestor, zaštítený svetovými architektmi. Okrem architektonicko-dizajnových prínosov by to mohlo mať aj ďalekosiahle ekonomické a následne spoločenské dôsledky – no mimoriadne pozitívne. V severnej časti Mlynskej doliny vznikne unikátne technologické centrum, ktoré bude zúročovať blízkosť k iným technologickým a vedeckým fimám a inštitúciám v oblasti, ako aj čerpať z blízkosti k talentovaným študentom či mladým vedcom.

S ohľadom na svoju architektúru, ktorá veľmi asociuje technologické kampusy v Sillicon Valley, bude centrála a kampus ESETu pôsobiť ako magnet, ktorý sa môže stať jedným zo základov ekonomických úspechov Bratislavy a Slovenska v budúcnosti.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame

Sledujte YIM.BA na YouTube

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube