Author photoAdrian Gubčo 10.03.2024 10:55

Priestor pre výnimočný projekt sa otvára. ESET finalizuje búranie bývalej Vojenskej nemocnice a pokračuje v príprave kampusu

Jedným z najvýznamnejších aktuálne pripravovaných projektov v Bratislave je nový kampus spoločnosti ESET. Centrála a vývojové centrum softvérovej spoločnosti majú poskytnúť miesto pre prácu množstva expertov a byť otvorené aj pre verejnosť. Nahradia pritom opustenú Vojenskú nemocnicu na Patrónka, ktorá musí novému areálu ustúpiť.

Zdroj: ESET, Nino Belovič / YIM.BA

Zdroj: ESET, Nino Belovič / YIM.BA

Spoločnosť ESET finišuje s odstraňovaním pôvodných objektov v areáli bývalej vojenskej nemocnice, kde má vyrásť rozsiahly projekt kampusu. Žiadne neočakávané problémy neeviduje, práce sú v súlade s predpokladaným časovým harmonogramom. Ukončenie búracích prác očakáva v druhej polovici apríla.

Uviedol to Peter Blažečka z ESETu. „Aktuálne finišujeme s odstraňovaním pôvodných objektov a zároveň prebieha aj recyklácia odpadu z búrania. Na pozemku tiež prebiehajú prekládky inžinierskych sietí a čistenie územia,“ skonštatoval Blažečka.

Spoločnosť v súčasnosti disponuje vyjadrením hlavného mesta k investičnému zámeru, aktuálne pripravuje dokumentáciu pre územné rozhodnutie. Proces posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) ešte nebol ukončený. Termín začatia výstavby nového projektu si netrúfa odhadnúť. Do veľkej miery bude závisieť od dĺžky povoľovacích procesov a získania všetkých právoplatných povolení. „Máme jednoznačný záujem, aby bol projekt postavený čo najskôr,“ poznamenal Blažečka.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: ESET
  • Zdroj: ESET
  • Zdroj: ESET
  • Zdroj: ESET

Stále je však ešte len v úvodných fázach povoľovania. Okrem vyjadrenia k investičnému zámeru od mesta potrebuje aj záväzné stanovisko. Taktiež sa musí ukončiť konanie EIA. Nasledovať bude územné a stavebné konanie. Nie je vylúčené, že tieto procesy budú trvať výrazne viac ako rok – zvlášť v Karlovej Vsi, ktorej bude kampus oficiálne súčasťou.

Softvérová firma pritom získala pozemok v areáli bývalej vojenskej nemocnice neďaleko rekreačnej lokality Železná studnička už v roku 2017. O plochy pritom bojovala s developerom J&T Real Estate alebo podnikateľom Františkom Hodorovským. Napokon za ne zaplatila 25 miliónov eur. Celý zámer má vyjsť na 150 miliónov eur.

ESET chce na Patrónke vybudovať kancelársko-výskumný komplex, ktorý však má pôsobiť „komunitne“, vytvárať rozsiahly verejný priestor a prepájať pracoviská s blízkym prírodným prostredím. Pracuje preto s konceptom súboru pavilónov, ktoré sú permeabilné, vytvárajú štruktúru uličiek a námestí, majú atraktívnu mierku a poskytujú vysokú technologickú úroveň. Okrem miest pre prácu vzniknú aj zariadenia služieb pre zamestnancov i návštevníkov. Výsledkom má byť vznik „Sillicon Village“.

Kampus bude pozostávať z 12 objektov. Štyri centrálne objekty A, B, C, D budú tvoriť sídlo ESET-u. Hlavná funkčná náplň objektov pozostáva z administratívno-kancelárskych priestorov, v parteri bude umiestnená občianska vybavenosť. Hrubá podlažná plocha objektu A by mala dosiahnuť 12,5-tisíc metrov štvorcových, objektu B 15-tisíc metrov štvorcových, pri objektoch C a D by to malo byť bezmála 8-tisíc metrov štvorcových.

Po obvode územia je plánovaných 8 objektov E až L pre budúcu expanziu kancelárií, pre kultúrne, konferenčné, technologické, neziskové priestory a pre voľnočasové aktivity. Parter objektov bude vyhradený pre občiansku vybavenosť. K plánovaným priestorom patrí fitness a wellness pre zamestnancov, jedálne, showroom, auditórium, konferenčné miestnosti, obytné priestory vo forme colivingu, eventová hala, multifunkčná hala na eventy, podujatia a šport, galéria s kaviarňou alebo cyklohub.

Zvyšok územia bude určených pre zeleň, ktorej tu bude takmer 45-tisíc metrov štvorcových. Tvoriť ju budú rôzne druhy záhrad, prírodný park, ovocný sad alebo dažďové záhrady a prírodne jazierko. Navrhnuté sú oddychové zóny, priestor pre rodinné akcie s možnosťou grilovania, multifunkčné ihrisko a prírodné jazierko na plávanie. Využívať ju bude 1,8-2,5-tisíca zamestnancov, ktorí budú v kampuse pracovať, prístupná ale bude aj pre verejnosť.

Kampus ESETu by mal byť navyše architektonickou ikonou. Firma na jeho riešenie usporiadal obrovskú medzinárodnú súťaž, v ktorej sa konkurencii niektorých z najlepších kancelárií sveta presadil aktuálne mimoriadne známy architekt Bjarke Ingels so svojim ateliérom Bjarke Ingels Group – BIG. Ingels je autorom kampusov viacerých z najznámejších globálnych firiem, do Bratislavy tak príde architektúra svetovej úrovne.

Projekt by mal byť realitou – v ideálnom prípade – v roku 2027. Ide o jeden z najambicióznejších developmentov v nedávnej histórii mesta. Na jeho vznik je navyše naviazaný aj rozvoj blízkeho okolia, ktorý prinesie vznik nových rezidenčných kapacít. Významný rozvoj pripravuje aj SAV, ktoré chce využiť potenciál ESETu a vybudovať si vlastný moderný kampus, čím na Patrónke vznikne unikátna koncentrácia talentu a výskumných aktivít.

 

(TASR, YIM.BA)

Fotografie z 28.12.2023. 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube