Author photoAndrej Sárközi 03.01.2023 13:32

Totálna premena. Na mieste schátranej budovy už rastie moderný kampus

Lukratívna časť mesta v bratislavskom Podhradí a v blízkosti nábrežia mení svoju podobu. Na donedávna zastavanom pozemku na Žižkovej, kde stál Daňový úrad, vzniká nové sídlo technologickej spoločnosti Stengl. Jeho výstavba ku koncu roka 2022 značne pokročila.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

K premene ešte pred niekoľkými rokmi prázdnej, no dnes čoraz prestížnejšej bratislavskej štvrte pomáhajú okrem rezidenčných komplexov aj kancelárske súbory. Jedným z takých je aj projekt spoločnosti Stengl, ktorá si stavia nové sídlo na mieste bývalého Daňového úradu. Nevzhľadná budova bola dlhodobo zanedbaná. V rámci prípravy nového zámeru bola na prelome rokov 2021 a 2022 odstránená. 

Firma sa rozhodla neprenajímať si kancelárie v inom developerskom projekte, ako to u niektorých spoločností býva zvykom. Ako ozrejmil developer pre YIM.BA ešte v auguste minulého roka, svoju vlastnú budovu má firma aj teraz, no vzhľadom na rozvoj spoločnosti a jej dospievanie sa rozhodli pre lepšie a kvalitnejšie podmienky pre svojich pracovníkov. Projekt začal rásť v priebehu minulého leta, no záväzné stanovisko od mesta získal ešte v roku 2018. Investorovi tak trvalo niekoľko rokov, kým sa dostal k stavebným prácam.

Nová budova bude disponovať štyrmi nadzemnými podlažiami a jedným podzemým. Prítomné budú kancelárske priestory, ale aj oddychové a vzdelávacie miesta pre zamestnancov. Na prvom podlaží má vzniknúť „Cafe & Raw Food“ kútik, fitness štúdio a copy & print centrum, na druhom bude situované edukačné centrum pre samosprávu spoločne s administratívnymi priestormi a „Bio Cafe“ kútikom. Voľnočasový kútik a čitáreň sa budú nachádzať na treťom podlaží. Nový projekt však bude obsahovať aj trojicu veľkometrážnych bytov, nachádzajúce sa na štvrtom podlaží. 

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: Stengl
  • Zdroj: Stengl
  • Pôvodná budova. Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA

Parkovanie bude situované v podzemí, ale aj na teréne. Ako sme už uviedli v minulosti, je to pravdepodobne dané faktom, že priamo pod budovou je vybudovaný električkový tunel. Ako pre YIM.BA už v minulosti povedal predseda predstavenstva Stengl a.s. Miroslav Novotný, v novom developmente vznikne aj cowork, nabíjačky na e-biky a okolie bude parkovo upravené. V súčinnosti s lokálnymi aktérmi chce investor vybudovať bezbariérový chodník z nábrežia na Žižkovu. 

Budova bude disponovať modernými technológiami. Keďže Stengl je technologickou firmou, venujúcou sa dodávaniu IT produktov pre rozličné súkromné aj verejné inštitúcie, na jej nové sídlo sú kladené vysoké technologické nároky. Využívané majú byť špičkové tepelné čerpadlá, zabezpečujúce chladenie stropov a ukladanie zvyškového tepla. To sa bude následne využívať ako úžitková voda a rekuperovať. Navrhnutý je tu aj systém betónového jadra od spoločnosti ROTH, doplnené bude aj rekuperačné vetranie na zlepšenie energetickej bilancie pri zachovaní dostatku čerstvého vzduchu. Investor predpokladá, že budova sa po dokončení stane jednou z top stavieb nielen na Slovensku, ale aj v medzinárodnom meradle z pohľadu energetickej náročnosti.

Tempo výstavby je pomerne rýchle. Ku koncu roka 2022 mal už projekt hotové dve nadzemné podlažia a pracovalo sa na treťom. Budova je tak v polovici dosiahnutia plnej výšky. Pri aktuálnom tempe výstavbe je reálne mať objekt dokončený do konca roka 2023.

 

Zdroj: Stengl

Architektúre objektu bude dominovať pravidelný raster plných a presklených plôch, čo má pôsobiť nadčasovým dojmom. Presklený bude aj parter a na najvyššom podlaží je navrhnutá vertikálna zeleň. Architektom je kancelária zornicka/architects, ktorú na realizáciu architektúry oslovila samotná spoločnost Stengl na základe dlhoročných skúseností. 

V tomto prípade ide o výbornú náhradu starej dvojpodlažnej budovy, ktorá do čoraz atraktívnejšieho prostredia bratislavského Podhradia už neprínašala žiadne hodnoty. Architektúra staršieho objektu bola banálna a v dôsledku zanedbania územie špatila a znižovala jeho hodnotu. Nový kancelársky objekt nielen doplní významnú lokalitu o príjemne pôsobiaci súčasný komplex, ale bude aj miestom práce pre desiatky ľudí. 

Zvýši sa tak úroveň nábrežnej časti Podhradia, ktoré bude po dobudovaní Vydrice už relatívne husto zastavané a kompaktné. Tento proces odštartoval ešte predtým susedný Zuckermandel, ktorý polyfunkčnou mestskou zástavbou nahradil staré parkovisko. V minulosti išlo prirodzene o husto zastavanú štvrť, ktorá zanikla v druhej polovici 20. storočia. Napriek romantickému pôvabu a historickým aj určitým urbanistickým hodnotám išlo predsa len o chudobnejšie predmestie, čo sa odrážalo na architektúre i stave jednotlivých objektov. Keď už bol návrat starej štvrte nereálny, je správne, že je aspoň nahradená solídnejšími novostavbami. Podhradská časť bratislavského nábrežia sa tak snáď stane populárnou časťou mesta. 

 

Fotografie zo 14.12.2022. Pozrite si priebeh výstavby vo fotoalbumoch.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube