Author photoAdrian Gubčo 29.08.2022 13:17

V Podhradí vzniká technologicky vyspelý kampus, ktorý zvýši prestíž územia

Južná časť bratislavského Podhradia bola donedávna takmer prázdnym územím, kde sa nachádzalo niekoľko osamelých zvyškov pôvodnej zástavby, uvažovaného sídliska a trojica cintorínov. Dnes sa ale situácia mení a rýchlo tu vzniká atraktívna a prestížna štvrť. Okrem rezidenčných projektov k tomu dopomáhajú aj kancelárske súbory, vrátane už realizovaného sídla firmy Stengl.

Zdroj: Stengl, YIM.BA

Zdroj: Stengl, YIM.BA

Projekt nie je novinkou – záväzné stanovisko od Hlavného mesta získal už v roku 2018, investorovi tak trvalo niekoľko rokov, kým sa dostal k stavebným prácam. Relatívne komorný kancelársky objekt – oproti iným bizniscentrám, ktoré sa nachádzajú aj v tejto oblasti – nahrádza budovu bývalého Daňového úradu. Išlo o nevzhľadný dvojpodlažný objekt, nachádzajúci sa v priestore medzi Strmou cestou a areálom nevyužívaného Kúpaliska Podhradie. Zanikol na prelome tohto a minulého roka.

Nové firemné sídlo začalo rásť v priebehu tohtoročného leta. Stengl sa rozhodol pre netypický krok – vybudovať si vlastnú budovu namiesto prenájmu v komerčnom developerskom projekte. „Aj v súčasnosti má spoločnosť Stengl vlastnú budovu, ale vzhľadom na postupný rozvoj a dospievanie spoločnosti sme sa už niekoľko rokov dozadu rozhodli, že by sme práve pre čo najlepšie pracovné prostredie našich kolegýň a kolegov radi zabezpečili čo najkvalitnejšie podmienky a to znamenalo jediné – nové sídlo,“ hovorí predseda predstavenstva Stengl a.s. Miroslav Novotný. „Veľmi dôležitá pre nás bola poloha, dostupnosť a atraktivita okolia.“ Novotný pritom pripomína históriu, blízkosť Hradu alebo Dunaja a pokojný charakter Žižkovej ulice.

Nová budova bude mať štyri nadzemné podlažia a jedno podzemné. Okrem kancelárskych priestorov má obsahovať aj pomerne rozsiahlu vybavenosť pre zamestnancov. Podľa dokumentácie tu napríklad vznikne „Cafe & Raw Food“ kútik, fitness štúdio a copy & print centrum na prvom podlaží, edukačné centrum pre samosprávu spolu s administratívnymi priestormi a „Bio Cafe“ kútikom na druhom a voľnočasový kútik a čitáreň na treťom. Na štvrtom bude trojica veľkometrážnych bytov. Parkovať sa bude v podzemí, ale aj na teréne – čo je pravdepodobne dané faktom, že priamo pod budovou je vybudovaný električkový tunel.

Podľa Novotného malo takto vzniknúť príjemné prostredie pre zamestnancov. „Prioritou pre nás je vytvoriť príjemné, pozitívne a tvorivé prostredie. Miesto, na ktoré sa budeme tešiť a odkiaľ sa nám nebude chcieť ísť domov,“ definuje víziu firmy. „Súčinnosťou viacerých aspektov vytvárame kvalitné a predovšetkým zdravé pracovné prostredie, ktoré nie je len produktívnejšie, ale navodzuje aj príjemnú atmosféru a významne motivuje našich zamestnancov.“ Okrem vyššie zmienených prvkov tu má preto vzniknúť aj cowork, nabíjačky na e-biky, alebo parkové úpravy v okolí. Investor sľubuje, že v súčinnosti s lokálnymi aktérmi vybuduje nový bezbariérový chodník z nábrežia na Žižkovu.

Keďže Stengl je v princípe technologická firma, venujúca sa dodávaniu IT produktov pre rozličné súkromné aj verejné inštitúcie, sú aj na jej sídlo kladené vysoké technologické nároky. „Z technologického hľadiska je budova firmy Stengl navrhnutá a realizovaná momentálne najmodernejšími technológiami pre vykurovanie, chladenie a vetranie,“ tvrdí Novotný.

Využívané tak majú byť špičkové tepelné čerpadlá, vďaka ktorým sa budú v lete chladiť stropy a zvyškové teplo sa bude ukladať, využívať ako teplá úžitková voda a rekuperovať. Ďalej je tu navrhnutý systém aktivácie betónového jadra od spoločnosti ROTH, ktorá má patriť k svetovým lídrom v tejto oblasti. Doplnené bude aj rekuperačné vetranie, čím sa zlepší energetická bilancia pri zachovaní dostatku čerstvého vzduchu. Budova je navrhnutá tak, aby ju bolo možné upravovať alebo rozdeľovať pre prípadných nájomcov bez potreby úpravy technologického zariadenia.

V dôsledku týchto opatrení investor predpokladá, že pôjde o mimoriadnu realizáciu. „Správnou kombináciou týchto najmodernejších technológií sa táto budova stane jednou z top budov nielen na Slovensku, ale určite aj v medzinárodnom meradle z pohľadu energetickej náročnosti a zároveň takmer ideálnej tepelnej pohody pre budúcich užívateľov,“ zhŕňa Miroslav Novotný.

Stengl predpokladá, že do konca septembra ukončí práce na budovaní prvého podzemného podlažia a pustí sa do nadzemných podlaží. Hrubú stavbu by chcel mať dokončenú vo februári 2023. Podľa harmonogramu má byť celá budova dokončená a odovzdaná do konca septembra 2023, na čo nadviaže fit-out (zariaďovanie) priestorov. Stengl by mal začať vo svojom novom sídle fungovať 1. januára roku 2024.

Galéria

  • Výstavba 2.8.2022
  • Výstavba 2.8.2022
  • Výstavba 2.8.2022
  • Zdroj: Stengl
  • Zdroj: Stengl
  • Pôvodná vizualizácia. Zdroj: GV - Con

Niektoré z aspektov nového „kampusu“ boli predstavené už predtým. Veľkou neznámou však ostávala architektúra. Prezentované boli doteraz len nepresvedčivé vizualizácie, ktoré zobrazovali jednoduchý presklený objekt bez mimoriadnej úrovne. Stengl oslovil kanceláriu zornicka/architects, ktorá sa svojou prácou intenzívnejšie neprezentuje. Pre YIM.BA pred časom deklarovala, že definitívna podoba bude známa po dokončení realizačnej dokumentácie.

Dnes je dokumentácia zhotovená a aktualizovaná podoba objektu skutočne naznačuje výrazný posun. Architektonickému výrazu budovy dominuje pravidelný raster plných a presklených plôch, čo pôsobí nadčasovým a solídnym dojmom. Parter bude kompletne presklený, kým na najvyššom podlaží sa má pravdepodobne nachádzať vertikálna zeleň. Budova v takejto podobe a farebnosti celkom dobre zapadne do prostredia, ktoré má dnes už moderný charakter.

Stengl si architekta vybral na základe dlhoročných skúseností. „Pre nás bolo veľmi dôležité, že na jednej strane sme hľadali špičkové, náročné, individuálne riešenie, vyžadujúce veľa času a energie. Ale tým, že sme zároveň pragmaticky orientovaní, potrebovali sme niekoho, kto bude myslieť a navrhovať inovatívne riešenia podľa našich individuálnych potrieb, ale so zásadným dôrazom na praktickosť a dlhodobú udržateľnosť,“ vysvetľuje M. Novotný. S kanceláriou existuje dobrá spolupráca a vzájomná výmena myšlienok, vďaka čomu má podľa Stenglu vzniknúť kvalitné dielo.

Vizualizácie sú optimistické. Pokiaľ budú použité kvalitné materiály (veľmi potešiteľný by bol kameň alebo brizolit), Stengl získa naozaj reprezentatívnu centrálu. Navyše pôjde o vynikajúcu náhradu starej budovy, ktorá do prostredia žiadne hodnoty neprinášala. Nový kancelársky objekt bude, naopak, miestom práce desiatok až stoviek ľudí, ktorí budú vytvárať spoločenské aj ekonomické hodnoty.

 

Zdroj: Stengl

 

Vznikom nového kampusu sa zároveň doplní Podhradie, ktoré bude po dokončení Zuckermandlu a práve budovanej Vydrice už relatívne husto zastavané. Na mieste, kde boli ešte pred desiatimi rokmi len prázdne plochy, bude teraz kompaktná mestská zástavba, postupne sa rozvoľňujúca západným smerom. S jej vznikom je spojený aj nárast prestíže a hodnoty lokality.

Vzmáhanie sa mestskej štvrte spravidla prináša aj vyšší tlak na využitie zostávajúcich voľných pozemkov – a v Podhradí ich ešte niekoľko je, keďže zmieňované veľké developmenty nepriniesli kompletnú zástavbu disponibilných plôch. Vznik kampusu Stengl je tak súčasťou širšieho procesu. Na jeho konci vznikne v tejto časti Bratislavy prestížna a husto zastavaná štvrť, ktorá môže rozšíriť centrum mesta. Ide o víziu, ktorá sa tvorila desiatky rokov a len teraz sa stáva realitou.

O ďalších projektoch v Podhradí prinesieme článok už onedlho. 

 

Pozrite si fotografie z prípravy a výstavby projektu vo fotoalbumoch

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube