Author photoAdrian Gubčo 31.07.2020 10:42

Pri železničnej stanici Vinohrady vznikne technologický kampus Innovatrics

Hoci Bratislava nepatrí k technologickým centrám Európy, predsa len aj v slovenskej metropole sídlia viaceré domáce firmy, ktoré sa prepracovali medzi svetovú špičku. Popri známych príkladoch, ako je ESET alebo Pixel Federation patrí k takýmto úspešným prípadom aj firma Innovatrics, svetový líder v biometrii. Na dnes prázdnom pozemku pri Železničnej stanici Vinohrady by už čoskoro malo vyrásť jej nové sídlo.

Zdroj: A.M. Architects

Zdroj: A.M. Architects

Innovatrics bol síce založený v roku 2004 vo Francúzsku, za jeho vznikom však stáli Slováci, ktorí po určitom čase preniesli svoje podnikanie späť do Bratislavy. Firma najprv sídlila v technickom inkubátore STU na Pionierskej, neskôr si však jej rast vyžiadal potrebu väčších priestorov. Innovatrics zakúpil trojicu domov v pôvodnej račianskej zástavbe, kde pracovalo asi 60 ľudí. Ani to však úspešne sa rozvíjajúcej firme nestačilo.

Spoločnosť dnes sídli v kancelárskom komplexe na Jarošovej ulici, no už dlhodobo ide len o dočasné a provizórne riešenie. Ešte v roku 2017 usporiadala firma medzinárodnú architektonickú súťaž, do ktorej prizvala viaceré popredné česko-slovenské ateliéry. Víťazom sa stala kancelária A.M. Architects, ktorá na pozemku vo vlastníctve firmy – opäť v Rači, resp. na pomedzí Rače a Nového Mesta – vytvorí jej nové sídlo v podobe malého a príťažlivého kampusu.

Pozemok je determinovaný susednou železničnou traťou, areálom železničnej stanice Vinohrady a starším developmentom Kivikko od YIT Slovakia. Výhodou je však vynikajúca dopravná dostupnosť a čoskoro aj výrazne obmenená štvrť, ktorej zanedbaný charakter sa mení s rozvojom Novej Cvernovky a susednej Palmy, ktorá sa má transformovať na polyfunkčnú zónu s industriálnym nádychom. Pre firmu, hľadajúcu špecifické sídlo v nezvyčajnej lokalite, ide o skvelé miesto.

Samotný kampus by mal pozostávať z dvojice, výhľadovo trojice objektov. Najmenším je jednopodlažný pavilón s retailom, ktorý by mal vzniknúť pri vstupe do areálu a vo svojom zázemí vytvorí verejný priestor – námestie, ktoré bude nástupným priestorom do sídla firmy.

Tá sa bude nachádzať v štvorpodlažnej budove v tvare písmena U, v ktorej strede vznikne presvetlené átrium, slúžiace ako komunitný priestor. Spoločenské priestory budú umiestnené aj na prízemí, kým na zvyšných troch podlažiach budú kancelárie. Vďaka efektnej architektúre vzniknú v zadnej časti budovy pobytové terasy pre zamestnancov, jej tvar zároveň umožní vytvorenie akéhosi vnútrobloku, ktorý bude parkovo upravený. Pracovať by tu mohlo približne 300-400 ľudí.

Innovatrics sa však pozerá aj dopredu, preto je výhľadovo naplánovaný vznik obdobnej budovy, ktorá bude s prvou spoluvytvárať zmieňovaný vnútroblok. Dá sa predpokladať, že vo všetkých objektoch sa bude s ohľadom na povahu firmy klásť vysoký dôraz na špičkové technologické vybavenie či ekológiu a budú sa implementovať viaceré inovatívne prvky. Je už dopredu jasné, že popri iných kancelárskych komplexoch v Bratislave bude centrála Innovatrics zjavom – v pozitívnom zmysle.

Projekt je v príprave už dlho a v tejto chvíli by sa mal blížiť k vydaniu stavebného povolenia. Pozemok pre kampus by mal vyčistený v dohľadnej dobe, samotná výstavba sa snáď spustí čoskoro. Ak by to bolo ešte v priebehu tohto roka, prvá časť kampusu by mohla byť realitou do konca roka 2022.

 

Výhľadovo je naplánovaná výstavba ďalšej etapy. Zdroj: A.M. Architects

 

Vznik centrály Innovatrics-u je pre Bratislavu mimoriadne dobrou správou. Spoločnosť robí mestu aj krajine vynikajúce meno a po dobudovaní nového sídla sa jej význam ešte zvýši. Firmy ako táto pomáhajú udržať v slovenskej metropole talentovaných ľudí, ktorí následne všeobecne prospievajú rozvoju spoločnosti – nielen ekonomicky, ale aj kultúrne (v širšom zmysle). Navyše, mesto získa veľmi atraktívnu architektúru, ktorá pozdvihne blízku lokalitu, kde je daná funkcia maximálne vhodná.

Už čoskoro sa snáď ukáže, že Innovatrics nie je jediný, kto si v meste vybuduje svoj špičkový kampus. V príprave je menší projekt, zastrešený firmou Stengl, ktorá využije pozemok po zanedbanej opustenej budove na Žižkovej ulici na nábreží Dunaja. Najväčšia pozornosť sa však obracia na bývalú Vojenskú nemocnicu pri vstupe na Železnú studničku, ktorú už pred tromi rokmi získala spoločnosť ESET.

Táto globálne najznámejšia slovenská korporácia sa taktiež rozhodla pre umiestnenie svojej centrály na Slovensku, napriek tomu, že svoje aktivity má rozložené po celej planéte. Do akvizície pozemku investovala masívne prostriedky a príprave nového projektu venovala mimoriadne úsilie. V tejto chvíli by sa mala k záveru chýliť veľká medzinárodná architektonická súťaž, ktorá ukáže, či v Bratislave vznikne kampus svetovej úrovne.

O tej možno hovoriť, keďže finálne tri mená, spomedzi ktorých si firma vyberá, sú z absolútne najvyššej ligy svetovej architektúry. Platí to o holandskej firme MVRDV, ktorá sa stala svetoznámou svojou tržnicou v Rotterdame alebo knižnicou v čínskom Tianjine, aj o britskej kancelárii WilkinsonEyre, ktorá sa podieľa na premene londýnskeho Battersea Power Station alebo navrhla jednu z najvyšších budov Číny – Guangzhou International Finance Center. Nakoniec, Bjarke Ingels Group alebo BIG z Dánska je dnes asi najskloňovanejšou kanceláriou sveta.

ESET mal predstaviť víťaza súťaže už na začiatku roka, najnovšie sa hovorí o dodatočnom kole pre troch finalistov. Vedenie spoločnosti si očividne nevie vybrať najvhodnejší koncept, v každom prípade sú však očakávania obrovské. Ak bude projekt poňatý správne, pre Bratislavu to bude „game-changer“.

Hoci idea „Bilbao efektu“, kedy vybudovanie výnimočného a výrazného architektonickéh diela naštartuje rozvoj celého mesta, je už prežitá (čo však mnohé mestá ani ľudia nepochopili), centrály veľkých technologických firiem sú trochu špecifické. Analýzy dokazujú, že mnohí potenciálni zamestnanci si vyberajú firmy aj podľa dojmu, aký zanecháva pracovisko. Aj preto sú technologickí giganti ako Apple, Google, Amazon alebo Facebook ochotní oslovovať hviedzne mená, aby im vytvorili zapamätateľné sídla (centrála Apple je toho živým príkladom).

Už čoskoro môže mať takýto kampus aj Bratislava, čo by na ňu mohlo upriamiť medzinárodnú pozornosť. Pozitívom je, že v meste sa nachádza podhubie, ktoré vytvára predpoklady pre ďalší rozvoj technologických firiem. Tieto, ako sa to ukazuje na príklade ESETu či Innovatrics-u, môžu dosiahnuť globálny význam. Treba však povedať, že zatiaľ, lebo hroziaci kolaps FIIT STU má vplyv nielen na školu, ale aj na celé mesto a štát.

Mesto by aspoň v rámci svojich možností malo vytvárať podmienky a podporovať mladé, začínajúce firmy, ktoré pri svojom založení čelia mnohým problémom a komplikáciám, vyplývajúcim z nedostatku skúseností. Zvláštny dôraz by mal byť kladený na odvetvia s vysokou pridanou hodnotou, kam patrí aj IT. Propodnikateľská a inovatívna atmosféra sa musí dostať do DNA Bratislavy, ak chce byť mesto do budúcna konkurencieschopné medzi rozvíjajúcimi sa európskymi metropolami.

Výsledkom bude nielen vyššie bohatstvo mesta, ale aj jeho viditeľné fyzické zmeny k lepšiemu. Nový kampus Innovatrics je toho dobrým príkladom.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

  • Zdroj: A.M. Architects
  • Zdroj: A.M. Architects
  • Zdroj: A.M. Architects
  • Zdroj: A.M. Architects

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube