YIMBA

Author photoAdrian Gubčo 11.12.2019 13:07

ESET pokračuje v súťaži na svoje nové sídlo, vyberá si z trojice svetových ateliérov

Bratislava sa môže čoskoro dočkať ďalšieho veľkého svetového mena, ktoré sa bude podieľať na transformácii slovenskej metropoly. Najvýznamnejšia slovenská globálna firma ESET postupuje v súťaži na svoje nové sídlo na Patrónke, pričom do finále vybrala tri svetové kancelárie, spomedzi ktorých si vyberie autora koncepcie budúceho kampusu.

Staršia štúdia nového kampusu. Zdroj: A11 Architecture

Staršia štúdia nového kampusu. Zdroj: A11 Architecture

Spoločnosť už pred určitou dobou oznámila, že cieľom nie je vybrať finálny dizajn, ale skôr koncepčného architekta, ktorý nastaví základné rámce budúcej podoby a fungovania kampusu. Z veľkého počtu zvažovaných pracovísk boli vybraté tri, ktorých zástupcovia absolvovali finálne prezentácie a z ktorých spoločnosť do januára vyberie víťaza.

Vo všetkých prípadoch ide o špičkové mená, ktoré patria do prvej ligy svetovej architektúry. Ide o dánske štúdio Bjarke Ingels Group (BIG), holandský ateliér MVRDV a WilkinsonEyre zo Spojeného kráľovstva. Architekti vykonali obhliadky areálu na Patrónke a dva workshopy, zamerané na presnejšie definovanie budúcich funkcií kampusu a širších vzťahov v lokalite.

„Už pracovné workshopy ukázali, že všetky tri oslovené štúdiá majú veľké skúsenosti s realizáciou kampusov a projektov takéhoto rozsahu pre svetové technologické firmy. Ich globálna perspektíva aj získané poznatky a diskusia nám pri uvažovaní o budúcom riešení ESET Campusu veľmi pomohli,“ uviedol prevádzkový riaditeľ ESET-u Pavel Luka. 

K záverečným prezentáciám boli prizvaní aj nezávislí experti, ktorých odborný názor má byť zásadný pri výbere najlepšej koncepcie. Týmito odborníkmi sú dekan FA STU prof. Pavel Gregor, architekt Juraj Šujan, architekt a urbanista Kornel Kobák a urbanista Igor Marko z londýnskeho štúdia Marko & Placemakers, ktorí prihliadali na lokálny kontext a súvislosti projektu. Odborný panel viedol britský architekt Robert Bishop z ateliéru StudioN.

Výberu trojice štúdií predchádzali viaceré kolá analýz, kde bolo pôvodne zvažovaných až 270 pracovísk, pričom zoznam sa postupne zúžil na 30, potom na 10 a nakoniec na tri pracoviská. Najdôležitejšími kritériami výberu boli doterajšie realizácie so zameraním na master planning, kampusy, inovačné centrá, moderné bývanie a najnovšie trendy v pracovnom prostredí, ale aj dostatočná veľkosť štúdia a kapacity.

 

Staršia štúdia nového kampusu. Zdroj: A11 Architecture

 

ESET sa netají veľkými ambíciami pri plánovaní svojho nového sídla. Pozemok s areálom bývalej Vojenskej nemocnice spoločnosť získala v roku 2017 po verejnej súťaži. Nový ESET Campus má byť podľa komunikácie spoločnosti nielen centrálou firmy s globálnym dosahom, ale aj centrom inovácií a výskumu. Dopomôcť k tomu majú vedecko-výskumné centrum ESET-u a priestory pre začínajúce IT a technologické firmy.

Okrem toho plánuje spoločnosť vybudovať aj služby a prevádzky pre saturovanie potrieb zamestnancov, verejné priestranstvá, ako aj bývanie pre zahraničných pracovníkov. Uvažuje sa aj nad vznikom určitých foriem bývania pre študentov na princípe co-livingu, čo má zlepšiť kontakt medzi firmou a technickými školami v Mlynskej doline. Naostatok, súčasťou kampusu majú byť športoviská alebo auditórium, ktoré budú prístupné aj širšej verejnosti.

Za kľúčové princípy nového kampusu spoločnosť označuje funkčnosť, udržateľnosť a ekológiu. Dôraz sa má klásť na verejnú dopravu, vrátane intenzívnejšieho využívania železničnej dopravy. Súčasťou projektu majú byť aj parkovacie kapacity, ktoré budú určené predovšetkým pre zamestnancov, počas víkendov však aj pre širokú verejnosť. To pomôže predovšetkým susednej rekreačnej lokalite Železná studienka, ktorá trpí obrovským náporom dopravy od rastúceho počtu návštevníkov.

ESET predpokladá, že po výbere architekta potrvá ešte približne dva roky, kým bude dokončený definitívny návrh a projektová dokumentácia, samotná realizácia by sa po povoľovacom procese mala spustiť v roku 2024. Development bude pravdepodobne rozdelený na dve fázy, celkové dokončenie sa očakáva najskôr v roku 2026.

 

Zdroj: ESET

 

Spoločnosť ESET, resp. doterajšie aktivity jej majiteľov, potvrdzuje, že je v nej prítomný mimoriadny záujem o výnimočnú kvalitu architektúry a dobrú úroveň výsledku a dopadu na komunitu. Ľudia spojení s firmou v Bratislave realizovali napríklad co-workingové centrum Binarium v Mlynskej dolie, ktoré využívajú viaceré technologické spoločnosti, najznámejší je však v projekt Nádvorie v Trnave, ktorý zaslúžene získal viacero architektonických ocenení. Aj tieto developmenty sú však drobnosťou v porovnaní s centrálou spoločnosti.

ESET si je vedomý svojej pozície na globálnom trhu a vo svete, kde sídla spoločností vyjadrujú ich silu aj filozofiu. Preto je pre ambicióznu firmu nutné, aby svojej centrále venovala adekvátnu pozornosť, spojenú s výnimočnou a rozpoznateľnou architektúrou. Spomínané mená sú zárukou takéhoto návrhu.

MVRDV má na konte viacero výnimočných realizácii, z ktorých patrí k najznámejším knižnica v čínskom Tianjine alebo tržnica v Rotterdame. K nedávnym známym dielam WilkinsonEyre patrí projekt Gasholders v Londýne, kde sa bývalé plynové zásobníky zmenili na atraktívne rezidencie, prestavba Battersea Power Station pre potreby Apple taktiež v Londýne alebo Medzinárodné finančné centrum v Gangzhou, jedna z najvyšších budov sveta. Nakoniec, Bjarke Ingels Group alebo BIG je vedené asi najznámejšou hviezdou súčasnej svetovej architektúry.

Všetky tieto mená sú značkou, ktoré dodajú nielen ESETu, ale aj Bratislave prestíž a imidž medzinárodnej a modernej metropoly. Zároveň budú ďalším dôkazom, že Hlavné mesto Slovenska už nie je prehliadané a toto sa hlási o svoje miesto vo svete.

Budúce konzekvencie tejto premeny sú dôležité. Ide o ďalšiu súčasť transformácie bratislavskej identity. Z mesta žijúceho v rakúsko-uhorskej minulosti sa stáva mesto budúcnosti. Bratislava je na prahu najlepších čias v jej dejinách. Toto treba pochopiť a k budúcemu rozvoju tak aj náležite pristupovať.  

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Súvisiace články

Bjarke Ingels: Kampusom ESETu nastavujeme latku pre iné spoločnosti v Bratislave

07.01.2023 19:18:08 Adrian Gubčo

Spoločnosť ESET pripravuje na Patrónke výstavbu svojej novej centrály a vývojového kampusu. K jej návrhu zorganizovala medzinárodnú architektonickú súťaž, v ktorej sa presadila svetová kancelária BIG – Bjarke Ingels Group. V novembri 2021 ESET odhalil za účasti zakladateľa ateliéru Bjarkeho Ingelsa a projektového lídra Andreasa Klok Pedersena projekt verejnosti, pričom blog YIM.BA mal možnosť spraviť s architektmi exkluzívny rozhovor.

Čítať viac

Nekonečný príbeh. Jeden z najdôležitejších projektov v Bratislave čaká na prvé povolenia

11.11.2022 13:15:42 RED

V kontexte plynulého rozširovania sa mesta západným smerom púta pozornosť už niekoľko rokov avizovaný zámer Eset Campus – administratívna centrála spoločnosti ESET a globálne vedecko-výskumné centrum, ktoré má vyrásť v areáli bývalej Vojenskej nemocnice. Neskrývanou ambíciou projektu je podľa investora vybudovať na Patrónke na epicentrum inovácií a posunúť Slovensko smerom k znalostnej ekonomike.

Čítať viac

ESET odhaľuje definitívnu podobu svojej centrály

24.11.2021 18:24:00 Adrian Gubčo

ČLÁNOK BOL AKTUALIZOVANÝ Nová centrála medzinárodnej softvérovej spoločnosti ESET, ktorá má vzniknúť na bratislavskej Patrónke, patrí k najočakávanejším projektom v metropole. To je ešte umocnené faktom, že investor usporiadal veľkú medzinárodnú súťaž medzi poprednými svetovými architektmi. Víťazom sa stalo jedno z najzvučnejších mien súčasnej architektúry – kancelária Bjarke Ingels Group (BIG). Jej zakladateľ, Bjarke Ingels, dnes osobne odhalil podobu projektu.

Čítať viac

ESET pracuje na príprave nového sídla, onedlho zbúra starú nemocnicu

29.07.2021 13:10:02 Adrian Gubčo

Spoločnosť ESET postupuje v príprave výstavby svojho nového sídla a inovačného kampusu na Patrónke. Po získaní areálu, kde pôvodne sídlila Nemocnica sv. Michala, a dlhšom hľadaní koncepčného architekta, sa pripravuje asanácia zdravotníckeho komplexu. Na konci je aj hľadanie slovenského projekčného partnera a onedlho sa spustí povoľovací proces veľkého developmentu.

Čítať viac

Kampus ESETu navrhne svetová architektonická špička

18.09.2020 10:12:00 Adrian Gubčo

Spoločnosť ESET po dlhom procese ohlásila meno štúdia, ktoré bude partnerom pri navrhovaní nového sídla a kampusu tejto najznámejšej slovenskej korporácie. Víťazom súťaže na výber architekta sa stala kancelária patriaca medzi absolútnu svetovú architektonickú špičku – dánske štúdio Bjarke Ingels Group (BIG), za ktorým stojí hviezda súčasnej architektúry, Bjarke Ingels.

Čítať viac

Novinky z Patrónky

16.06.2020 16:45:42 Adrian Gubčo

Okolie dopravného uzla Patrónka patrí k zaťaženým, no investične príťažlivým lokalitám. Kombinácia dopravnej dostupnosti, blízkosti atraktívneho prírodného prostredia a prítomnosti voľných alebo nevyužitých pozemkov a budov pre výstavbu má za následok, že sa tu nedávno zrealizovalo niekoľko kancelárskych komplexov, ktoré budú čoskoro doplnené nielen kanceláriami, ale aj rezidenčnými súbormi.

Čítať viac

ESET predstavuje prvé detaily o svojom kampuse

18.09.2019 10:30:00 Adrian Gubčo

Že sa spoločnosť ESET pripravuje na výstavbu svojho nového sídla na Patrónke, je známe už dlho. Až doteraz však neboli známe žiadne detaily o príprave projektu, ktorý môže prispieť k zmene Bratislavy na centrum inovácií a výskumu v oblasti IT. Prvé informácie predstavila spoločnosť počas dnešného tlačového mítingu.

Čítať viac

ESET sa pripravuje na vyhlásenie medzinárodnej architektonickej súťaže pre svoj kampus

20.03.2019 13:20:00 Adrian Gubčo

Softvérová spoločnosť ESET pokročila v príprave súťaže pre svoje budúce sídlo a kampus na Patrónke. K pozemkom na mieste bývalej Vojenskej nemocnice sa dostala v roku 2017, v tom istom roku zverejnila aj prvú ideovú predstavu. Ako bude centrála slovenskej nadnárodnej spoločnosti naozaj vyzerať, sa možno dozvieme už v tomto roku. O téme písal aj magazín TrendReality.

Čítať viac

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube