Author photoAdrian Gubčo 14.10.2019 11:20

Stanica Nivy je pred dosiahnutím hrubej stavby

Uplynulý víkend developer HB Reavis opäť pootvoril stavenisko projektu Stanica Nivy pre verejnosť. Masívny development, ktorého súčasťou je autobusová stanica, nákupné centrum a kancelárska veža, má už totiž takmer dokončenú hrubú stavbu. Na druhej strane, o budúcich nájomníkoch a obchodoch zatiaľ nie je známe takmer nič.

Developer umožnil návštevníkom prehliadnuť si priestory podzemnej stanice, resp. výjazdu z nej, ako aj dvoch podlaží nákupnej galérie, z ktorých jedno bude slúžiť pre účely tržnice a food-courtu. Išlo o niečo menší okruh, ako navštívili novinári o niekoľko dní predtým, kedy im bolo umožnené navštíviť väčšiu časť druhého podlažia, autobusovú stanicu alebo samotnú Nivy Tower.

Každopádne, aj sprístupnené časti odhalili masívny rozsah projektu, v rámci ktorého vzniká stanica na 30-tisíc metroch štvorcových a nákupné centrum na 70-tisíc metroch štvorcových. Dokončenie hrubej stavby sa očakáva na konci novembra tohto roka, posledné strešné konštrukcie by mali byť zhotovené pravdepodobne na konci januára 2020.

Vzhľadom na postup prác sa tak začalo s realizáciou fasád, najmä od Svätoplukovej ulice. Táto časť sa nachádza najbližšie k Nivy Tower, ktorá je tesne pred dokončením, ktoré sa očakáva ešte v priebehu tohto roka. Developer pripomenul, že sa aktuálne pracuje na dokončovaní lobby, prví nájomníci (napr. HubHub) si už začínajú pripravovať priestory a posledné práce prebiehajú aj na najvyšších podlažiach, na mieste, kde bude v budúcnosti terasa vyhliadkovej reštaurácie.

V čase dokončenia veže by mala byť vyhotovená časť chodníkov či priestranstiev prináležiaca k veži, vjazd do garáže bude riešený od Svätoplukovej ulice, ktorá aktuálne prechádza prestavbou. HB Reavis potvrdzuje svoj záujem pred vstupom do veže a Stanice vybudovať fontánu.

Aktuálny termín dokončenia celého projektu je približne prelom októbra a novembra 2020. V najbližších mesiacoch tak budeme pozorovať, ako sa Stanica Nivy postupne zahaľuje do fasády. Vzhľadom na polohu v srdci nového centra mesta, alebo bratislavského downtownu, sú nároky na jej kvalitu vysoké. Doteraz dokončené časti nie sú veľmi presvedčivé, podľa vizualizácií by však dojem mali zjemniť zelené pásy, ktoré budú inštalované na viacerých miestach na fasáde.

 

Priestory budúcej autobusovej stanice

 

Vzhľadom na vysoké štádium rozpracovanosti Stanice Nivy je celkom prekvapivé, že HB Reavis zatiaľ nepredstavil žiadnych nájomníkov ani nenaznačil, nakoľko má obsadené priestory či už Nivy Tower, alebo Stanice Nivy. V minulosti zvykli developeri tieto čísla avizovať ešte dávno pred dokončením projektov.

O možných nájomníkoch v oboch častiach developmentu sa tak zatiaľ iba špekuluje. Z viacmenej potvrdených obchodov je známe, že v Stanici Nivy bude sídliť reťazec YEME a presunúť by sa sem mala Alza z aktuálnej lokácie v dočasnej autobusovej stanici, kde má vzniknúť kancelárska budova, opäť od HB Reavisu. Okrem toho, developer deklaroval, že v Stanici vznikne veľké detské centrum.

Prirodzene, v kuloároch už existujú nepotvrdené správy o viacerých nových reťazcoch, ktoré majú do nákupného centra namierené. Detské centrum by v skutočnosti mohlo byť spojené s hračkárstvom Hamleys, z nových gastronomických konceptov sa hovorí o príchode nemeckého reťazca s talianskou kuchyňou Vapiano. Ďalším väčším nájomníkom by mal byť Martinus, ktorý tu zriadi veľké kníhkupectvo. Potraviny by mali byť okrem YEME zastúpené aj Lidlom, v snahe o poskytnutie služieb pre širokú sociálnu skupinu zákazníkov. Niektorý z veľkých odevných reťazcov by mal mať v Stanici Nivy aj väčšiu sekciu s bytovými doplnkami.

Zatiaľ však nie je definitívne potvrdený operátor reštaurácie na vrchole Nivy Tower, čo znamená, že v čase dokončenia veže ešte nebude najvyššie podlažie pripravené pre návštevníkov. Kým nebude známy operátor, nie je možné ani predvídať, ako bude nastavená prevádzka tohto priestoru a či bude výhľad prístupný aj pre návštevníkov, ktorí nechcú využiť služby reštaurácie.

Podľa ďalších špekulácií však Stanica Nivy utŕžila aj veľkú ranu, keď sa jej nepodarilo získať umiestnenie bratislavskej pobočky odevného reťazca Primark, ktorý by mal údajne smerovať do rozšírenej Eurovey. Hovorí sa aj o ďalších komplikáciách, ktoré súvisia s faktom, že development sa nachádza veľmi blízko zabehnutých nákupných centier a viaceré firmy sa obávajú výrazného poklesu tržieb v už existujúcich pobočkách, ak by otvárali aj v Stanici Nivy.  

HB Reavis si bol dobre vedomý, že vstupuje na trh, ktorý je už takmer presaturovaný. Podľa verejných vyhlásení zástupcov spoločnosti však nejde o problém, práve naopak, ide o podnet k vyššej konkurencieschopnosti. Tú možno zaručiť ideálnym architektonicko-dizajnovým riešením a optimálnym výberom funkcií a nájomníkov.

 

Strešná konštrukcia budúcej tržnice

 

Treba pripustiť, že developer si pre tieto účely – teda zisk konkurencieschopného architektonického konceptu – vybral kvalitných partnerov v podobe britskej kancelárie s globálnym dosahom Benoy, s ktorými spolupracuje slovenská kancelária Siebert + Talaš. Jeden z kľúčových prvkov projektu, strešnú záhradu, zas projektuje ďalšia popredná kancelária BDP, ktorá tu zamýšľa vytvoriť zelený okruh s jednotlivými časťami inšpirovanými slovenskou prírodou. Ďalším výnimočným prvkom má byť farmárska tržnica s najväčším foodcourtom v Bratislave.

Či tieto riešenia budú stačiť, nie je v tejto chvíli jasné. Stanica Nivy však má prominentnú polohu, zaručený každodenný prílev návštevníkov z autobusovej stanice a okolitých kancelárskych či rezidenčných komplexov a relatívne dobrú dostupnosť verejnej dopravy.

Odrádzajúce bolo jej osadenie do lokality s ohľadom na kvalitu verejných priestranstiev pre peších či cyklistov, po zásahoch Hlavného mesta však dôjde k zlepšeniu. Kvalitná cyklotrasa má byť okrem ulice Mlynské nivy aj na Páričkovej, ktorá sa bude prebudovávať pravdepodobne v prvej polovici budúceho roka.

Už čoskoro tak Bratislava dostane nielen novú autobusovú stanicu, ale aj masívne nákupné centrum, strešný park, tržnicu a ešte skôr kancelárie v aktuálne najvyššej budove Slovenska. Je zrejmé, že projekt zmení Hlavné mesto, a to nielen priľahlú lokalitu, ale aj širšie okolie. Nakoľko úspešná či pozitívna táto transformácia bude, ako aj samotný biznisplán developera, však ostáva nateraz otázne.

 

Pozrite si všetky fotografie zo Stanice Nivy vo fotoalbume

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Galéria

 • Stanica Nivy zo Sky Parku. Fotografia z 6.10.2019
 • Stanica Nivy zo Sky Parku. Fotografia z 6.10.2019
 • Stanica Nivy zo Sky Parku. Fotografia z 6.10.2019
 • Stanica Nivy zo Sky Parku. Fotografia z 6.10.2019
 • Autobusová stanica od výjazdu na Šagátovu. Fotografia z 13.10.2019
 • Obchody na druhom podlaží Stanice Nivy. Fotografia z 13.10.2019
 • Tretie podlažie Stanice Nivy, budúci foodcourt. Fotografia z 13.10.2019
 • Tretie podlažie. V budúcnosti bude tento pohľad prekrytý strešnou konštrukciou. Fotografia z 13.10.2019
 • Vstup do Stanice Nivy, inštalovanie fasády. Fotografia z 13.10.2019
 • Časť fasády prvého podlažia. Fotografia z 13.10.2019
 • Svätoplukova v prestavbe, v diaľke rozostavaná Klingerka. Fotografia z 13.10.2019
 • Zdroj: HB Reavis

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube